Jump to content

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ένα gps και μιας δεν ξέρω και πολλά επί του θέματος, ψάχνομαι. Έχω βρει αυτό που και σαν μάρκα το έχω ακουστά. Τι λέτε;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926307

μια χαρά είναι!

εγώ έχω το mio moov 330 και είμαι ικανοποιημένος, μόνο να έχεις υπόψη σου πως όποιο κι αν πάρεις, νμην το εμπιστεύεσαι απόλυτα. Όλα τρώνε τις ψιλοφρίκες τους!

Edited by ΤΑΖ
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αλλα εχε υποψη σου οτι το Destinator ειναι το μονο προγραμμα για το οποιο πληρωνεις για την αναβαθμιση των χαρτων του οποτε αυτη κυκλοφορησει, και οτι δεν υπαρχει service στην Ελλαδα. Yπαρχει η αντιπροσωπεια στην Γλυφαδα, αλλα δεν τα αγγιζουν. Φευγουν εξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αλλα εχε υποψη σου οτι το Destinator ειναι το μονο προγραμμα για το οποιο πληρωνεις για την αναβαθμιση των χαρτων του οποτε αυτη κυκλοφορησει, και οτι δεν υπαρχει service στην Ελλαδα. Yπαρχει η αντιπροσωπεια στην Γλυφαδα, αλλα δεν τα αγγιζουν. Φευγουν εξω.

Απ'ότι ξέρω παίζουν σπασμένα, σωστά; Εναλλακτικά τι άλλοι χάρτες παίζουν;

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο φίλε μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Μπορείς να του αλλάξεις το μενού πολύ εύκολα και να βάλεις περισότερα προγράμματα πλοήγησης εκτός απο το destinatror και να ανοίγεις καθε φορά αυτό που θές...

Link to comment
Share on other sites

παροτι ειμαι τρελος fan του destinator θα σου προτεινα και εγω κατι σε MIO. μαλιστα τα καινουργια εχουν ιδιο χαρτη με το dest οποτε εισαι καλυμενος συν οτι το λογισμικο του ΜΙΟ ειναι καλυτερο και πιο ευχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω μια συσκευη ΜΙΟ C320b (πολυ ευχαριστημενος απο αναλυση οθονης 4:3) αλλα το miomap που "φορουσε" ηταν map(α) με ολη τη σημασια της λεξεως!!!!!

Εβαλα επανω το destinator 7 και βρηκα την υγεια μου!!!!!!

Αναφορικα με τη σειρα MOOV της ΜΙΟ εχω ακουσει οτι εχουν καλο προγραμμα αλλα μεχρι εκει

Προσωπικη μου αποψη:παρε το mls destinator με 1000!!!!!!!!

Edited by ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό τι λέτε; http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2358

Με πιο πολλές λειτουργίες μου φαίνεται.

μιας και εχει και WINDOWS CE 5.0

παιζει και IGO 8 και οποιοδηποτε χαρτη θελεις, miomap, garmin route66 destinator, tomtom, navimate extreme κτλ

Επεξεργαστής SAMSUNG S3C2443 / 400MHz

GPS SIRGSTAR III / 20 CHANNEL HIGHSENSITIVE RECEIVINGCHIP

Λειτουργικό Σύστημα MICROSOFT WINDOWS CE.NET

Bluetooth ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ BLUETOOTH HANDSFREE

TMC SUPPORT TMC TRAFFIC INFORMATION RADIO (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)

Οθόνη 4.3" ΕΓΧΡΩΜΗ ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ TFT LCD 16:9

Κεραία ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗ ΚΕΡΑΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ

Ηχείο ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΗΧΕΙΟ HIFI

Μπαταρία 1900mAh LITHIUM BATTERY

SD STANDARD SD CARD/MMC SLOT, MINI USB SLOT 3,5MM

Audio Format ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ MP3, WMA, WAV FORMAT

Video Format ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ MPEG, DIVX5.0, 4.0, 3.1, XVID, WMV, ASF, AVI, MPEG2 FORMAT

Photo Format ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ JPEG, GIF, BMP, PNG FORMAT

¶λλα ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΧΟΥ, ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΠΙΣΘΙΑΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 12-24V, ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ 220 USB PORT, ΒΑΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Edited by gazofonias
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ....γιατι πατε και δινετε τοσα λεφτα.....

Εχω παρει 4 απο αυτα για μενα και φίλους:

http://cgi.ebay.com/eBayISAPI.dll?ViewItem...em=260373171574

και εχουμε βρει την υγεια μας!!

Τους εχουμε πεταξει και πανω και ολα τα προγραμματα (πολυ ευκολο ξεκλειδωμα),εχει φτιαξει και ελληνικο μενου ο ενας φιλος!! και ειμαστε κομπλε!!

Ετσι και αλλοιως δεν ειναι για πολυ καιρο τα gadget...πρεπει να αλλαζονται.... tongue.gif

Ααααα και μακρια απο destinator πλεον.Η GI ανακοινωσε σημερα την επισημη συνεργασια της με την Teleatlas,οποτε bye bye dest ,επιτελους δηλαδη!!

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το φίλο παραπάνω, δεν χρειάζεται να πληρώσετε ακριβά για ένα GPS της προκοπής... Εγώ έχω αγοράσει συνολικά 4 RYE (τα πουλάει ο Κωτσόβολος / Electroworld) από τα οποίο 1 βγήκε off μέσα σε 2 μέρες και αντικαταστάθηκε αμέσως, τα άλλα 3 ζουν και βασιλεύουν σχεδόν 1 χρόνο τώρα....

Όλα τα GPS φτιάχνονται στην Κίνα και όλα έχουν πιθανότητες ελλατώματος στη μπαταρία ή την πλακέτα (απλά στα επώνυμα γίνονται περισσότεροι έλεγχοι και τα στέλνουν πίσω συχνότερα). Επιπλέον, για τα περισσότερα φτηνά υπάρχουν διαδικασίες ξεκλειδώματος για να μπορείτε να τρέξετε όποιο πρόγραμμα πλοήγησης σας βολέψει - εμένα π.χ. μου αρέσει το igo8 αλλά πιό αξιόπιστους χάρτες έχει το destinator 7, οπότε έχω και τα 2 στην καρτούλα sd και τρέχω όποιο θέλω.

Τέλος, η προσωπική μου άποψη είναι οτι τα εξτρα όπως bluetooth και media players δεν αξίζουν την έξτρα τιμή.... το ΒΤ είναι σαν να έχεις το κινητό σου σε ανοικτή ακρόαση - και μάλιστα πιό μακριά από ότι θα ακούμπαγες το κινητό....

R1der στείλε μου το εμαιλ σου με ΡΜ να σου στείλω μερικά ενδιαφέροντα λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αλλα εχε υποψη σου οτι το Destinator ειναι το μονο προγραμμα για το οποιο πληρωνεις για την αναβαθμιση των χαρτων του οποτε αυτη κυκλοφορησει, και οτι δεν υπαρχει service στην Ελλαδα. Yπαρχει η αντιπροσωπεια στην Γλυφαδα, αλλα δεν τα αγγιζουν. Φευγουν εξω.

Nope λάθος. Στα Navigon πληρώνεις τις αναβαθμίσεις. Στα Destinator είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να προσθεσω και εγω οτι μετα απο επετειο 11 χρονων αποκτησα δωρακι ενα Gps talk and drive το 5οA

με αυτα τα χαρακτηριστικα...

Χαρακτηριστικά MLS Destinator Talk & Drive: Κάλυψη 546 Ελληνικών πόλεων και κοινοτήτων, για 224 από τις οποίες παρέχονται πλήρη δεδομένα πλοήγησης πολύ υψηλής ποιότητας, αλλά και 15 πόλεων της Κύπρου. Καλύπτει 175.000 χλμ. του Ελληνικού οδικού δικτύου και 9.400 χλμ του Κυπριακού οδικού δικτύου (ως επί το πλείστον με επιτόπιο έλεγχο), 715.000 τμήματα οδικών αξόνων στην Ελλάδα και 56.700 στην Κύπρο, 70.000 «χρήσιμα» σημεία ενδιαφέροντος σε Ελλάδα και Κύπρο. Συνολική κάλυψη 95% του οδικού δικτύου σε όλη την Ελλάδα και 80% του οδικού δικτύου στην Κύπρο. Συνολική πλησθυσμιακή κάλυψη 95% στην Ελλάδα, εκ των οποίων το 70% με πλήρη δεδομένα πλοήγησης πολύ υψηλής ποιότητας, και 37% πληθυσμιακή κάλυψη με πλήρη δεδομένα πλοήγησης στην Κύπρο.

Προσοχή, η αναγνώριση φωνής (Talk & Drive), ισχύει μόνο για τους Ελληνικούς χάρτες!

Καλυπτόμενες πόλεις Ελλάδας: Αθήνα, Πειραιάς, Αττική, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Βόλος, Λάρισα, Ιωάννινα, Αλεξανδρούπολη, Βέροια, Δράμα, Ηγουμενίτσα, Καβάλα, Καρδίτσα, Κατερίνη, Κοζάνη, Λαμία, Κομοτηνή, Ξάνθη, Σέρρες, Τρίκαλα, Καλαμάτα, Αγ. Νικόλαος Λασιθίου, Κέρκυρα, Κόρινθος, Χανιά, Σπάρτη, Ρέθυμνο, Λιβαδειά, Λουτράκι, Μέγαρα, Ναύπλιο, Νέα Ιωνία Βόλου, Πτολεμαΐδα, Ρόδος, Τρίπολη, Χαλκίδα, Αίγινα, Αίγιο, Αγρίνιο, Aνω Σύρος, Aρτα, Θήβα, Αγ. Κωνσταντίνος Αγρινίου, Αμπελάκια Σαλαμίνας, ’ργος, Γαλατάς Τροιζηνίας, Ερμούπολη, Ιαλυσός, Κάλυμνος, Κώς, Λευκάδα, Μεσολόγγι, Μεσσήνη, Μυτιλήνη, Νέα Αλικαρνασσός, Πόρος Τροιζηνίας, Πρέβεζα, Πύργος, Σαλαμίνα, Σπέτσες, Yδρα, Χίος, καθώς και χάρτες οδών για άλλους 364 δήμους.

Καλυπτόμενες πόλεις και περιοχές Κύπρου: Αγ. Δομέτιος, Αγλαντζιά, Έγκωμη, Λακατάμεια, Λάρνακα, Λευκωσία, Πάφος, Στρόβολος, Αγ. Αθανάσιος, Γερμασόγεια, Γεροσκήπου, Κάτω Πολεμίδια, Λεμεσός, Λιβαδιά, Μέσα Γειτονιά.

Επεξεργαστής: SiRF Atlas III - dual core.

Οθόνη: Αφής, 5.0" LCD με ανάλυση 480 x 272.

Μνήμη: 64MB RAM, 64MB ROM, 512MB Flash.

Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows CE .Net 5.0.

Τροφοδοσία: Επαναφορτιζόμενη μπαταρία ιόντων λιθίου 1000 mAh.

Συνδεσιμότητα: USB 2.0, Bluetooth.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: 1 ηχείο, υποδοχή ακουστικών 3.5 mm, ενσωματωμένο μικρόφωνο αναγνώρισης φωνής, ενσωματωμένος δέκτης GPS (30 καναλιών), υποστήριξη πολυμέσων (Music Player, Picture Viewer, Movie Player, E-text Viewer).

Περιεχόμενα συσκευασίας: PNA MLS Destinator με ενσωματωμένο δέκτη GPS, MLS Talk & Drive με σύστημα αναγνώρισης φωνής, βάση στήριξης, γραφίδα, καλώδιο συγχρονισμού mini USB, φορτιστής αυτοκινήτου, προστατευτική θήκη πλοηγού, λογισμικό πλοήγησης με έγκυρους και επικαιροποιημένους χάρτες για ολόκληρη την Ελλάδα και την Κύπρο.

Διαστάσεις: 133.9 x 88.5 x 14.5 mm.

Βάρος: 240 gr.

Εγγύηση: 1 χρόνος

και ρωταω πως του κανουμε αναβαθμιση στους χαρτες???αν του βαλουμε το destinator to 7 θα χασουμε το talk and drive???πως μπορω να του βαλω εχτρα μνημη αν παιρνει???ειδα οτι παιρνει sdcard,αυτη μηπως μπορει νατην χρησιμοποιησει σαν μνημη???

βασικα τι βελτιωσεις μπορω να του κανω???περιττο να πω την εγνατια τα περισσοτερα κομματια δεν τα εχει γιατι μαλλον εη ειναι καινουργια η ειναι παλαιοι οι χαρτες του..επισης στην κερκυρα αστα....

Link to comment
Share on other sites

η sd δεν ειναι σαν την μνημη του υπολογιστη. ειναι σαν τον σκληρο του δισκο. οποτε βαζοντας μεγαλυτερη καρτα απλα εχεις μεγαλυτερο χωρο για αρχεια, δεν βελτιωνει σε τιποτα τις επιδοσεις του.

γενικα δεν γινεται να βελτιωσεις τις επιδοσεις του και δεν χρειαζεται.

εχθες γυρισα απο ταξιδι με ενα φιλο μου. ειχαμε παει καιμακτσαλαν και περασαμε απο εγνατια. ειχαμε δυο συσκευες. μια σαν την δικη σου (ισως την ιδια) και μια κινεζικη noname ξεκλειδωτη με διαφορα προγραμματα (dest, igo8, navigon, mio). το noname μας εβγαλε ασπροσωπους !!! το dest μας πηγαινε απο τα χωραφια , αφου δεν ειχε μεσα τους δρομους.

ολα τα προγραμματα εχουν τα συν και τα πλην τους. καπου ειναι καλυτερο το dest, καπου ειναι καλυτερο το igo, καπου ειναι καλυτερο το mio,.... και παει λεγοντας.

εγω θα σου προτεινα να ξεκλειδωσεις την συσκευη και να βαλεις μεσα διαφορα προγραμματα πλοηγησης που θα ψωνισεις απο τα περιπτερα του ιντερνετ. ετσι αναλογα την περιοχη που βρισκεσαι και την χρηση που θελεις να κανεις θα μπορεις να εισαι καλυμενος παντα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα gps και μιας δεν ξέρω και πολλά επί του θέματος, ψάχνομαι. Έχω βρει αυτό που και σαν μάρκα το έχω ακουστά. Τι λέτε;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926307

αυτο εχω και εγω ειναι αψογω στον συνιστω ανεπυφιλακτα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η αποψη μου ειναι να παρεις ενα κινητο της προκοπης που να εχει ενσωματομενο gps για να κανεις την δουλεια σου.Οσο και να θελω δεν μου παει η καρδια να κολησω gps στο τζαμι και να ειμαι σαν ταριφας... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.