Jump to content
gs80

Dsg 7 Tuning

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς εάν το Scirocco 1.4 160 με το DSG(7αρι), θα έχει πρόβλημα με μία αύξηση ιπποδύναμης+ροπής? Συγκεκριμένα διάβασα οτι το νέο 7άρι DSG,σηκώνει μέχρι 25κιλά ροπής. Οπότε με tuning σε ένα αυτοκίνητο που ήδη αποδίδει 24 κιλά ροπής δεν θα είναι οριακά τα πράγματα όσον αφορά το DSG κιβώτιο? Έχει κάποιος ακούσει οτιδήποτε σχετικά με αυτό το θέμα?? (*ΤΟ ΙΔΙΟ DSG ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ GOLF VI 1.4 160*)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι γνωριζω μεχρι στιγμης ολες οι εταιριες που ασχολουνται με την βελτιωση του scirocco-vag group αναφερονται σε μηχανοκινητα κιβωτια οποτε προς το παρον οχι δεν υπαρχει βελτιωση για αυτοματο.κ αυτο που λες για την ανεκτικοτητα,οντως ετσι ακουγεται να ισχυει..δυστυχως δεν ειμαι μηχανολογος μηχανικος να γνωριζω περισσοτερα ομως..ελπ[ιζω τα λιγα που ξερω να σε βοηθησαν.. :D

Link to comment
Share on other sites

This is from another forum

"A little information about DSG and its ability to handle more power/torque etc and to put to bed the general assumption that it can't.

The O2E DSG box has exactly the same torque rating as the O2M box found in manual R32's, and that is 350Nm or

approx 258Lb/ft of torque. Internally at VW the gearboxes are known as O2E 350 and O2M 350 because of these ratings. (on Audi 3.2 TTΆs they are know as MQ-350 and DQ-350 gearboxΆs) same gearboxΆs same torque ratings.

VW also produce an O2E 280 which has a 280Nm torque rating for lesser powered VW models.

The weight of the DSG Box is approx 95kg by the way of which the special gear oil weighs 5.3kgs!!, I know this because I have completed a competitive analysis and tested the gearbox then taken one apart to inspect it's internals. We had no problems with it while it was tested at the proving ground.

Anyway, thatΆs not to say that the O2E or O2M box's can't handle more torque as anybody knows, with the current

crop of conversions from HGP-Turbo, EIP, HPA, Rothe etc.

HGP also produce a Single Turbo conversion for the DSG with 400ps and 515nm of torque, so it kind of puts to bed he rumor

that the box is the "weak" point of the car.

The limiting factor of the box is not the gears or clutch packs but the programming of TCM (transmission control

module). The DSG TCM is programmed such that, if the input shaft sees more than a certain amount of torque (350 Nm)

it tells the ECU to dial down on the engine power. I assume this has been done by VW engineers to prolong the life

of the box and preserve clutch packs and brake bands, as I have heard that the clutch packs are designed to last the life of the car without out ever

needing to be changed... this statement comes from an article written in ATZ/MZT Engineering magazine (from Germany) in March 2004

by Dr. Frank Günter, Director of VW Program Management for BorgWarner Transmission Systems, who helped develop the

gearbox.

Ok, back on track, a certain tuning company built at VWΆs request a few single turbo R32 DSGΆs for VW to stress

test their DSGΆs at Ehra-Lessien proving grounds and VW have logged at full throttle 5500rpm launches with no

reported issues. I believe this to be single turbo engines pushing out approx 400ps similar to HGPΆs 400PS

conversion.

The TCMΆs were modified to increase the standard launch control rpmΆs from 3500 to 5500 to further enhance

acceleration times, and test the transmissions durability.

They also were able to reprogramme the oil pressure regulators of the clutch packs (hydraulic controls & pumps)to simulate higher clamping

forces and hence enable the clutch packs to compress further to enable them to handle more torque without slipping.

It should also be noted that the clutch packs are sprayed with oil to lubricate and to help dissipate heat

during certain driving conditions.

The probable reason why AMD and other tuning companies in the UK have limited torque increases on R32 and 3.2 TT's conversions is that have not yet been brave enough to dig into the gearbox internals and modify the TCM's to increase the oil pressure in the box and therefore increase it's torque rating.

So it's not that it can't be done, you just have to know what you're doing.

HPG Tuning in Germany can carry out this modification, and do for there 400Ps conversion, Wendland MotorenTecknik produce engines conversions for DSG equipped vehilces up to 310ps/360Nm torque.

I hope the above goes some way to halt the general assumption that O2EΆs canΆt handle more torque."

And this site has further information

I've also seen some information that it's good for close to 650nm (the six speed)

Αυτα ειναι απο ενα αλλο Φορουμ και αναφερει οτι και το DSG7 μπορει να δεχτει βελτιωση αν βρεθει καποιος να το ξεκλειδώσει!!Οριστε και το LINK http://www.vwwatercooled.org.au/newforum/u...ead.php?t=19437

Link to comment
Share on other sites

αυτη μαλιστα!οριστε μια πιο εγκυρη απαντηση με αποδειξεις!! :lol: αλλα ηθελα να σε ρωτησω τρεμορ,το κιβωτιο αυτο το ο2ε dsg ειναι το δικο μας το dsg7 η το dsg6 του διλιτρου?αυτο πραγματικα δεν το γνωριζω,τον κωδικο του κιβωτιου μας..αλλα απο τα γραφομενα του παραπανω αρθρου συμπαιρενω πως αναφερεται στο dsg6(το οποιο ηδη γνωριζουμε οτι ειναι βελτιωσιμο) κ στις διαφορες προσαρμογες του σε audi tt,golf r32 κτλ..μηπως δεν αναφερεται σε dsg7?το λεω γιατι το dsg7 δεν ειναι ενα dsg6 με μια ακομα σχεση..ειναι διαφορετικο κιβωτιο ξηρου(οχι σαββα ξηρου..) κιολας τυπου..που σημαινει οτι δεχεται αντι των 6,5 λτ λαδιου περιπου του dsg6,μονο 1,5λτ περιπου αν δεν κανω λαθος..κ ειναι κ ελαφρυτερο κ μικροτερο σε διαστασεις παρολη τη μια σχεση περισσοτερη..αν κ παλι,ξαναδηλωνω οτι δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα οντως ισχυουν καθοτι δεν ειμαι μηχανολογος μηχανικος..

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Στο link που πόσταρες βρήκα αυτό==>>>

Code:

Max Torque

6 Speed Wet DSG 350 Nm Transverse Engines=========>>τα dsg που κυκλοφορούν σε golf μκV κτλ.

7 Speed Dry DSG 250 Nm Transverse Engines=========>>εδώ έναι τα 1.4 160 golf scirocco

'New' 7 Speed DSG 550 Nm Longitudinal Engines & Quattro Compatible====>>τα νέα ισχυρότερα 7αρια dsg,που ακομα δεν έχουν μπει ακομα σε vw cars

Link to comment
Share on other sites

αυτη μαλιστα!οριστε μια πιο εγκυρη απαντηση με αποδειξεις!! ;) αλλα ηθελα να σε ρωτησω τρεμορ,το κιβωτιο αυτο το ο2ε dsg ειναι το δικο μας το dsg7 η το dsg6 του διλιτρου?αυτο πραγματικα δεν το γνωριζω,τον κωδικο του κιβωτιου μας..αλλα απο τα γραφομενα του παραπανω αρθρου συμπαιρενω πως αναφερεται στο dsg6(το οποιο ηδη γνωριζουμε οτι ειναι βελτιωσιμο) κ στις διαφορες προσαρμογες του σε audi tt,golf r32 κτλ..μηπως δεν αναφερεται σε dsg7?το λεω γιατι το dsg7 δεν ειναι ενα dsg6 με μια ακομα σχεση..ειναι διαφορετικο κιβωτιο ξηρου(οχι σαββα ξηρου..) κιολας τυπου..που σημαινει οτι δεχεται αντι των 6,5 λτ λαδιου περιπου του dsg6,μονο 1,5λτ περιπου αν δεν κανω λαθος..κ ειναι κ ελαφρυτερο κ μικροτερο σε διαστασεις παρολη τη μια σχεση περισσοτερη..αν κ παλι,ξαναδηλωνω οτι δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα οντως ισχυουν καθοτι δεν ειμαι μηχανολογος μηχανικος..

Η αληθεια ειναι οτι μηλαει με κωδικους και με μπερδευει λιγο, σύμφωνα με αυτο το κειμενο ομως και τα 2 κιβωτια εχουν την αντοχη αλλα ειναι θεμα software η βελτιωση τους.Αλλωστε το DSG ειναι στην ουσια 2 μηχανικα κιβωτια με τον ενα συμπλεκτη μεσα στον αλλο σε κοινο αξονα και με εγκεφαλο για να κανουν τις αλλαγες οταν ικανοποιουνται καποιες συνθηκες.Επισης ξηρου τυπου αν δεν κανω λαθος ειναι και τα κιβωτια της Formula,(οχι οτι υπαρχει συγγρηση μην τρελαθουμε κι'ολας) αλλα θελω να πω οτι δεν παιζει ρολο μονο η λιπανση στην αντοχη ροπης αλλα η κατεργασια των μεταλλων(αν τα μεταλικα μερη ειναι σφιρύλατα αντεχουν πολυ φορτιο σιγουρα).Εγω σπουδαζω μηχανολογος αλλα και παλι δεν μπορω να πω κατι χωρις να βαλεις το κιβωτιο σε δοκιμες και αυτο απαιτει πολυ χρημα :lol::lol:

Edited by tr3m0r
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας καλα το αρθο παρατηρω οτι συμπαιρενει''I hope the above goes some way to halt the general assumption that O2EΆs canΆt handle more torque." και στην αρχη λεει ''VW also produce an O2E 280 which has a 280Nm torque rating for lesser powered VW models'' Αρα μαλλον λεει για το DSG7

Link to comment
Share on other sites

¶ρα μάλλον εννοεί οτι το DSG το 7αρι, σηκώνει 28Nm. Σε άλλα forum και απο άλλες πηγές το δηλώνουν οτι σηκώνει μέχρι 25Nm(αυτο το νούμερο μου είχαν πει και σε μια αντιπροσωπεία VW).

Και καλά να σηκώνει δομικά μέχρι 30% επιπλέον ροπή απο την αναγραφόμενη, αλλα πρακτικά θα θέλει πείραγμα και ο εγκέφαλος του DSG καθότι θα ''φρενάρει'' τον κινητήρα για να μην υπερβεί η ροπή τα επιτρεπτα όρια.(25 ή 28 κιλά)

Link to comment
Share on other sites

Παρτο αυγο και κουρευτο κοινως.Αφου δεν αντεχεδεν αντεχει τερμα.Δεν ειναι το Dsg για βελτιωση.Αν θελεις προγραμμα παρτο manual.

+100000000

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο ΛΕΒΙΕΣ ΣΤΟ DSG7 ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΝΕΟ GOLF(ΑΘΛΙΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ....)'Η ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ SCIROCCO ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟ DSG6(O ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟΣ!)????ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ?????????

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο ΛΕΒΙΕΣ ΣΤΟ DSG7 ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΝΕΟ GOLF(ΑΘΛΙΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ....)'Η ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ SCIROCCO ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟ DSG6(O ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟΣ!)????ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ?????????

Στο νέο GOLF είναι ο ίδιος με παλιά... εσύ θυμάσαι το DSG που είχε το GTI που είναι πιο sportive

Ναι αλλάζει αυτό αν θέλεις

http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/produ...lt_product=1776

http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/produ...lt_product=1947

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

ted33, η Volkswagen πήρε το αυγό και το κούρεψε μόνη της.... καθότι το golf V gt 170 ps, φοράει το dsg6 που σηκώνει 36 κιλάκια!!!!! αυτά!!!! τσίπιδες σκατογερμανοί!!! ΑΑΑΑΑ ξέχασα....είναι για να κρατήσουν την τιμή του DSG χαμηλά 1400 αντί 1800-2000 γιούρια ( και για να το πάρεις στο χέρι αργότερα και να χαρείς).

Link to comment
Share on other sites

Παρτο αυγο και κουρευτο κοινως.Αφου δεν αντεχεδεν αντεχει τερμα.Δεν ειναι το Dsg για βελτιωση.Αν θελεις προγραμμα παρτο manual.

Συμφωνώ και εγώ, αλλά αυτό ισχύει για το 7αρι, καθώς το 6αρι έχεις την δυνατότητα να του ανεβάσεις την ροπή! :D

Υ.Γ. "titou" και φυσικά έχεις την δυνατότητα να τον αλλάξεις τον λεβιέ!

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

ούτε στο 6DSG δεν μπορείς να ξεπεράσεις τα 36 κιλά ροπής.... και πολλά είναι τα 36... για 32 έως 34 έχω ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επιμείνω, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι το 6αρι αντέχει και μέχρι 37Nm έτσι και αλλιώς είδη έχει 28,6Nm Τώρα δεν ξέρω αλλά όπως έχω πει και άλλες φορές αυτές είναι επιλογές του καθένα μας. Προσωπικά δεν θα πειράξω το μοτέρ και γι αυτό το παράγγειλα με 7αρι!

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω άρθρο για το DSG7 από το HIGHOCTANE.gr

Στο άκουσμα του νέου κιβωτίου πολλοί νομίζουν ότι θα αντικαταστήσει το DSG των 6 σχέσεων που γνωρίσαμε σε πολλά από τα μοντέλα του ομίλου. Όμως το 7-Speed DSG (Direct Shift Gearbox) θα προστεθεί δίπλα στο 6-Speed DSG.

Αυτό καθώς έχει σχεδιαστεί με τέτοιο τρόπο ώστε να χρησιμοποιείται σε μοντέλα με ιπποδύναμη μέχρι 170ps και ροπή μέχρι 25.4kg.m τη στιγμή που το 6-Speed DSG αντέχει μέχρι 300ps και 35.6kg.m. Επιπλέον το 7-Speed DSG δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε 4κίνητα αυτοκίνητα.

Για τον ίδιο λόγο ζυγίζει μόλις 77 κιλά και έχει μήκος 36.9cm όντας ελαφρύτερο και μικρότερο από το 6-Speed DSG. Επίσης, μια ακόμα διαφορά αφορά τον διπλό πολύδισκο συμπλέκτη που είναι ξηρού τύπου ενώ στο 6-Speed DSG είναι υγρού τύπου.

Κατά τα άλλα ο τρόπος λειτουργίας είναι πανομοιότυπος με τον 1ο συμπλέκτη να εμπλέκει στις μονές ταχύτητες και τον 2ο συμπλέκτη τις ζυγές. Επιπλέον οι ταχύτητες μεταδίδουν τη δύναμη από τους συμπλέκτες με ξεχωριστούς άξονες, ενώ η όπισθεν χρησιμοποιεί έναν δικό της. Φυσικά οι αλλαγές γίνονται και από το τιμόνι μέσω των ειδικών μπουτών.

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι η ισχύς και τα αποθέματα ροπής να μεταδίδονται άμεσα και γραμμικά, ενώ όταν ο οδηγός επιλέξει το πρόγραμμα Sport οι αλλαγές πραγματοποιούνται στον κόφτη.

Το συμπέρασμα είναι ότι το 7-Speed DSG δεν αντικαθιστά το 6-Speed DSG, αλλά θα χρησιμοποιηθεί στα μικρής και μεσαίας ιπποδύναμης αυτοκίνητα του ομίλου βελτιώνοντας επιδόσεις και κατανάλωση και φυσικά δίνοντας μια διαφορετική αίσθηση κατά την οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε "solaris" αυτό είχα διαβάσει! :D:o

Link to comment
Share on other sites

και ερώτηση....

Αν έχεις και DCC πόσα SPORT κουμπιά θα πατάς????

Μόνο ένα! :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα! :D

Δηλαδή αν θέλεις να γίνονται αλλαγές στον κόφτη.... θα πρέπει να "τρως στην μάπα" τις σκληρές αναρτήσεις?

Αν θέλεις τις σκληρές αναρτήσεις... θα γίνονται οι αλλαγές στον κόφτη ΘΕΣ δεν ΘΕΣ?

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν θέλεις να γίνονται αλλαγές στον κόφτη.... θα πρέπει να "τρως στην μάπα" τις σκληρές αναρτήσεις?

Αν θέλεις τις σκληρές αναρτήσεις... θα γίνονται οι αλλαγές στον κόφτη ΘΕΣ δεν ΘΕΣ?

Μα και φυσικά αυτό θέλω! Δεν μπορείς να πηγαίνεις στο όριο, από κόφτη σε κόφτη και να έχεις τις αναρτήσεις στο νορμάλ! :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΕΟΣ ΛΕΒΙΕΣ(GOLF 1.4 160 DSG)ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ!!!!ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΟ SCIROCCO ME DSG7???????AN NAI,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα και φυσικά αυτό θέλω! Δεν μπορείς να πηγαίνεις στο όριο, από κόφτη σε κόφτη και να έχεις τις αναρτήσεις στο νορμάλ! :)

Καλά ...έλα πάρε το δικό μου που είναι normal και οδήγησέ το στα όρια... και με κόφτες... θα νομίζεις ότι τρέχεις και στρίβεις με 100km/h

Το αμάξι ακόμα και σε Normal sport ρύθμιση ΑΠΛΑ δεν γέρνει καθόλου.... και στρίβει σαν 4κίνητο....

Το ξέρω ....μεγάλα λόγια.... αλλά όταν το πάρετε στα χέρια σας θα με θυμηθείτε :wub:

Το αμάξι είναι πολύ καλά στημένο.... πιστεύω ότι οι πιο σκληρές αναρτήσεις.... θα κάνουν το αμάξι να γέρνει λίγο λιγότερο.... (πόσο πια λιγότερο) αλλά στην Ελλάδα με τα μπαλώματα στους δρόμους

σε μία στροφή να σου κάτσει σαμαράκι.... οι τόσο σκληρές αναρτήσεις δεν θα στο συγχωρέσουν το λάθος

Link to comment
Share on other sites

Καλά ...έλα πάρε το δικό μου που είναι normal και οδήγησέ το στα όρια... και με κόφτες... θα νομίζεις ότι τρέχεις και στρίβεις με 100km/h

Το αμάξι ακόμα και σε Normal sport ρύθμιση ΑΠΛΑ δεν γέρνει καθόλου.... και στρίβει σαν 4κίνητο....

Το ξέρω ....μεγάλα λόγια.... αλλά όταν το πάρετε στα χέρια σας θα με θυμηθείτε :)

Το αμάξι είναι πολύ καλά στημένο.... πιστεύω ότι οι πιο σκληρές αναρτήσεις.... θα κάνουν το αμάξι να γέρνει λίγο λιγότερο.... (πόσο πια λιγότερο) αλλά στην Ελλάδα με τα μπαλώματα στους δρόμους

σε μία στροφή να σου κάτσει σαμαράκι.... οι τόσο σκληρές αναρτήσεις δεν θα στο συγχωρέσουν το λάθος

Θα συμφωνησω με τον Κων/νο.Επειδη και εγω το οδηγησα οριακα το αυτοκινητο σε παρουσιαση καποιου περιοδικου σε πιστα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι οταν κατεβηκα ακριβως αυτο ειπα.Παιδια μηπως ειναι τετρακινητο???(για πλακα).Χρονια εχω να οδηγησω δικινητο αυτοκινητο με τοσο εκπληκτικο στριψιμο και φορουσε και νορμαλ αναρτηση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.