Jump to content
R1der

Πετραδάκι

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες στην εθνική άκουσα ένα πετραδάκι που μου έσκασε από τον μπροστινό. Δεν το κοίταξα τότε και σήμερα που πήγα για πλύσιμο είδα ότι μου έχει κάνει σημάδι στο καπό. Επισκευάζεται αυτό τοπικά; Υπάρχει κανένας μάστορας που να το αναλαμβάνει;

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να το αφησεις γιατι θα γινουν αναποφευκτα και αλλα σημαδακια εν καιρω .πηγαινε φτιαξτο οταν θα ειναι πολλα.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να το αφησεις γιατι θα γινουν αναποφευκτα και αλλα σημαδακια εν καιρω .πηγαινε φτιαξτο οταν θα ειναι πολλα.

Δεν έχει πρόβλημα με καιρό κλπ; Σε ένα μικρό σημείο έχει φύγει χρωματάκι.

Link to comment
Share on other sites

αν φαινεται μεταλλο θα σκουριασει σταδιακα οσο θα περναεο ο καιρος αλλα μεχρι τοτε θα εχεις και αλλα σημαδακια.δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο οσο και να προσεχουμε σημαδακια θα γινονται στο καπο και στην μασκα και στον προφυλακτηρα μπροστα απο πετραδακια κλπ.εμενα ειχε γινει τρισαθλιο το καπο απο τετοια σημαδακι,το εβαψα μια και καλη και ξεμπερδεψα.

Link to comment
Share on other sites

αν φαινεται μεταλλο θα σκουριασει σταδιακα οσο θα περναεο ο καιρος αλλα μεχρι τοτε θα εχεις και αλλα σημαδακια.δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο οσο και να προσεχουμε σημαδακια θα γινονται στο καπο και στην μασκα και στον προφυλακτηρα μπροστα απο πετραδακια κλπ.εμενα ειχε γινει τρισαθλιο το καπο απο τετοια σημαδακι,το εβαψα μια και καλη και ξεμπερδεψα.

Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Να αρχίσει να σκουριάζει καπό σε 2 εβδομάδων αμάξι; Για πείτε υπάρχει μάστορας που να κάνει καλή δουλειά; Δεν μιλάω φυσικά για βάψιμο σε όλο το καπό αλλά τοπική επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

τοπικες επισκευες κανουν οι γνωστες εταιριες οπως paintbull,chipsaway,automotorepair,automotocare,microrepairs κλπ κλπ.καταλαβαινω οτι εχεις σπαστει για τον λογο που λες(καινουργιο αμαξι) και αν δεν το φτιαξεις θα εισαι μες στην πικρα καθημερινα και λογικο ειναι,απο την αλλη ομως σκεψου οτι μολις το φτιαξεις δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις οτι μεσα σε 1μερα,1βδομαδα ή μηνα,αλλο σημαδι απο πετραδακι δεν θα εμφανιστει.και τοτε τι θα κανεις; παλι θα το βαψεις;παλι εξοδα;οπως καταλαβαινεις αυτο μπορει να γινεται συνεχομενα για πολλα χρονια.σου ειπα,το δικο μου ειχε γινει αγνωριστο απο τα πετραδακια,στην αρχη(καινουργιο γαρ)και εγω ειχα σπαστει και το ειχα φτιαξει με τα ειδικα στικ χρωματος,μετα απο λιγο καιρο ομως τσουπ εντοπισα καινουργια σημαδια!ε,τοτε το αφησα αφου καταλαβα οτι ειναι φαυλος κυκλος :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Αυτά τα στικάκια χρώματος που μπορώ να τα βρω; Να βάλω τουλάχιστον λίγο τοπικά μην κινδυνεύω από σκουριά και να μην χτυπάει τόσο στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα παρει απο την αντ/πια δινοντας τον κωδικο χρωματος του αυτοκινητου.ηταν εινα πακετακι που περιελαμβανε ενα μπουκαλακι με το χρωμα και πινελακι και ενα ακομα μπουκαλακι που ειχε το βερνικι.περνας πρωτα με το πινελακι και το χρωμα το σημειο που θες,το αφηνεις να στεγνωσει και μετα περνας το βερνικι.προσωπικα το βρηκα δυσχρηστο,δεν με βολεψε γιατι πρεπει να γινει λεπτοδουλεια ωστε το αποτελεσμα να ειναι αψογο και να μην φαινεται σαν καρουμπαλακι το χρωμα και το βερνικι που βαζεις στο σημειο.αλλα με την κουλαμαρα που εχω το ειχα κανει χαλια.παντως ειναι το ιδανικοτερο αφου χρωμα και βερνικι ειναι στον εργοστασιακο κωδικο του αυτοκινητου οποτε ειναι αυτο ακριβως που πρεπει.τιμη κανα 20ευρω περιπου.

Link to comment
Share on other sites

παντως απο προσωπικη εμπειρια μεινε μακρια απο τοπικες βαφες και συγκεκριμενα απο την εταιρια paintbull γιατι μετα το βαψιμο το κλαμα που θα ριξεις απο την αθλια δουλεια τους θα ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο για το μικρο σημαδακι.....

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,προσωπικα δεν εχω επισκεφτει ποτε τετοιου τυπου καταστηματα αλλα οσες καλες κριτικες εχω ακουσει για την πχ chipsaway αλλες τοσες εχω ακουσει κακες.το ιδιο ισχυει και για την paintbull.αυτο ομως δεν σημαινει οτι επειδη καποιος δεν εκανε σωστη δουλεια οτι και οι υπολοιποι δεν ειναι καλοι στην δουλεια τους,ετσι δεν ειναι;!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,προσωπικα δεν εχω επισκεφτει ποτε τετοιου τυπου καταστηματα αλλα οσες καλες κριτικες εχω ακουσει για την πχ chipsaway αλλες τοσες εχω ακουσει κακες.το ιδιο ισχυει και για την paintbull.αυτο ομως δεν σημαινει οτι επειδη καποιος δεν εκανε σωστη δουλεια οτι και οι υπολοιποι δεν ειναι καλοι στην δουλεια τους,ετσι δεν ειναι;!

φιλε joop εγω ειχα παει το αυτοκινητο μου στην paintbull στην πετρουραλλη για ενα ξυσιμο στο πισω φτερο και μια λακουβιτσα και αμα εβλεπες το αποτελεσμα μετα την βαφη θα εβαζες τα κλαματα και εσυ που δεν ειναι δικο σου το αυτοκινητο....η ιδια δουλεια εγινε 2 φορες στο μαγαζι αυτο και μια στην paintbull στoν αγιο δημητριο που λειτουργει υπο την ιδια διευθυνση παντα με το ιδιο αθλιο αποτελεσμα...και ολα αυτα για να γλιτωσω 50-100 ευρω τα οποια πληρωσα σε ταλαιπωρια,αγανακτηση,λογομαχια και αλλα πολλα...θα ηθελα να τονισω παντως οτι τα παιδια στο μαγαζι της πετρου ραλλη προσπαθησαν αλλα δεν μπορουσαν...να φανταστεις κατεληξα να πληρωσω τα 4τραπλα λεφτα στην αντιπροσωπεια για να διορθωσω τις ζημιες που ειχαν προκαλεσει στο αυτοκινητο μου...μολις το ειδαν στην αντιπροσωπεια με ρωτουσαν τι εχει το αυτοκινητο και ειναι ετσι και να φανταστεις οτι ειχα παει για αλλη δουλεια και οχι για να διορθωσω αυτα...φυσικα μπορει να υπαρχουν και παιδια που να εχουν μεινει απολυτα ευχαριστημενοι...εγω παραθετω την προσωπικη εμπειρια και τα συμπερασματα δικα σας...εγω προσωπικα δεν το ξανακανω το λαθος

Link to comment
Share on other sites

μα δεν σε αμφισβητω φιλε μου,ειμαι σιγουρος οτι εγινε οπως το λες,παρομοια εμπειρια εχω και εγω απο φανοποιειο επισημης αντ/πιας οπου παρελαβα φρεσκοβαμμενο καπο γεματο μπιμπικια!φυσικα δεν ξαναπατησα και αναγκαστηκα να το ξαναβαψω αλλου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αντ/πιες δεν κανουν σωστη δουλεια επειδη εγω επεσα στην ''περιπτωση''.

σιγουρα ομως η εμπειρια σου και η αναφορα σου στα συγκεκριμενα υποκαταστηματα εχει ιδιαιτερη βαρυτητα ωστε ο φιλος σε καθε περιπτωση να μην τα επιλεξει για την μικροεπισκευη που σκεφτεται να κανει.

Link to comment
Share on other sites

παντως απο προσωπικη εμπειρια μεινε μακρια απο τοπικες βαφες και συγκεκριμενα απο την εταιρια paintbull γιατι μετα το βαψιμο το κλαμα που θα ριξεις απο την αθλια δουλεια τους θα ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο για το μικρο σημαδακι.....

Δεν θα λεγα ότι φταίει η paintbull και η κάθε paintbull. Δεν είναι τόσο θέμα επωνυμίας (αν θα λέγεται

paintbull ή chipsaway κλπ), όσο θέμα τεχνικού. Η τεχνογνωσία της εταιρίας υπάρχει, το θέμα είναι πως

θα την εφαρμόσει ο μάστορας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες στην εθνική άκουσα ένα πετραδάκι που μου έσκασε από τον μπροστινό. Δεν το κοίταξα τότε και σήμερα που πήγα για πλύσιμο είδα ότι μου έχει κάνει σημάδι στο καπό. Επισκευάζεται αυτό τοπικά; Υπάρχει κανένας μάστορας που να το αναλαμβάνει;

Μια απο τα ιδια και σε μενα.Απο τη 1 μερα τα εχω αυτα και δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε με τιποτα! :lol: εγω παντως αυτο που θα κανω ειναι να τα αφησω και οταν γινει εντελως χαλια ισως με κατι μεγαλυτερο τοτε με μια αλλαγη στην ασφαλεια(μεικτη)θα τα φτιαξω ολα μαζι αφου μονο ετσι συμφερει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... άρα και οι τοπικές επισκευές επίφοβες είναι. Θα τσιμπίσω προς το παρόν ένα σετάκι με χρώμα από την αντιπ/πεία και μετά βλέπουμε. merlin aris καλή η ιδέα σου αλλά δε θα σου βγει καθώς όταν θα κάνεις την αναβάθμιση σε μικτή θα έρθει ο τύπος της ασφαλιστικής και θα βγάλει φωτό οπότε μετά δε θα σε καλύπτει η ασφάλεια για κάτι που έπαθες πριν την ισχύ της μικτής.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... άρα και οι τοπικές επισκευές επίφοβες είναι. Θα τσιμπίσω προς το παρόν ένα σετάκι με χρώμα από την αντιπ/πεία και μετά βλέπουμε. merlin aris καλή η ιδέα σου αλλά δε θα σου βγει καθώς όταν θα κάνεις την αναβάθμιση σε μικτή θα έρθει ο τύπος της ασφαλιστικής και θα βγάλει φωτό οπότε μετά δε θα σε καλύπτει η ασφάλεια για κάτι που έπαθες πριν την ισχύ της μικτής.

ναι οκ αλλα μη νομιζεις οτι θα εχει και καμμια μπαμ ζημια αλλα αυτα απο τα πετραδακια αντε και καμμια ψιλογραντζουνια!αστο και λιγο βρωμικο γραμμη δεν θα παρει!ψαχνουν για χοντραδες!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.