Jump to content
big_81

Ποσα κυβικα μπορω να εχω χωρις εισοδημα?

Recommended Posts

Γεια σας παιδες...

Εχω μια εροτιση...

Ποσα κυβικα μπορω να εχω χωρις εισοδημα???

Ζουσα στο εξοτερικο ολη μου τι ζωη και ηρθα προσφατα πισο στην ελλαδα.

Εχω ακουση κατι οτι μπορω να εχω μεχρη και 2000 κυβικα χωρις φορολογικι δυλοσι...

Ησχει αυτο???

Δεν εχω ακομη δουλια και ανισιχω λιγο σε αυτο το θεμα...Μην με κυνιγαει η εφορια...

Επιδι εμεις δεν ειχαμε τετιες βλακιες στο εξοτερικο...

Ξερει κατι κανενας???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες...

Εχω μια εροτιση...

Ποσα κυβικα μπορω να εχω χωρις εισοδημα???

Ζουσα στο εξοτερικο ολη μου τι ζωη και ηρθα προσφατα πισο στην ελλαδα.

Εχω ακουση κατι οτι μπορω να εχω μεχρη και 2000 κυβικα χωρις φορολογικι δυλοσι...

Ησχει αυτο???

Δεν εχω ακομη δουλια και ανισιχω λιγο σε αυτο το θεμα...Μην με κυνιγαει η εφορια...

Επιδι εμεις δεν ειχαμε τετιες βλακιες στο εξοτερικο...

Ξερει κατι κανενας???

Μπορείς να έχεις όσα κυβικά θέλεις και όσα αυτοκίνητα θέλεις, αρκεί η εργοστασιακή αξία του κάθε αυτοκινήτου να μην ξεπερνά τα 50.000 ευρώ.

Αυτό ισχύει, όσον αφορά το τεκμήριο διαβίωσης.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δικαιολογήσεις τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του αυτοκινήτου,

δηλαδή το "πόθεν έσχες" (που βρήκες τα χρήματα γι' αυτή την αγορά)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις όσα κυβικά θέλεις και όσα αυτοκίνητα θέλεις, αρκεί η εργοστασιακή αξία του κάθε αυτοκινήτου να μην ξεπερνά τα 50.000 ευρώ.

Αυτό ισχύει, όσον αφορά το τεκμήριο διαβίωσης.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δικαιολογήσεις τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του αυτοκινήτου,

δηλαδή το "πόθεν έσχες" (που βρήκες τα χρήματα γι' αυτή την αγορά)

σωστα αλλα απο ενα ποσο και πανω...

εμενα για παραδειγμα μου εκανε γνωστος "χωρηγια-δωρεα" και καλα για να καλυψω το υπολοιπο...

νομιζω 10000 μπορεις και χωρις ....εισοδημα να δικαιολογησεις...

Link to comment
Share on other sites

σωστα αλλα απο ενα ποσο και πανω...

εμενα για παραδειγμα μου εκανε γνωστος "χωρηγια-δωρεα" και καλα για να καλυψω το υπολοιπο...

νομιζω 10000 μπορεις και χωρις ....εισοδημα να δικαιολογησεις...

12000E είναι το αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

αυτη τη στιγμη θα πρεπει να αποδειξεις που βρηκες τα χρηματα για την αγορα.απο του χρονου ομως,κατι που ενδιαφερει εσενα, θα πρεπει να αποδειξεις και που βρηκες τα χρηματα για τη συντηρηση του.με αλλα λογια θα δηλωσεις στην εφορια την αγορα του αυτοκινητου το 2009 και εισοδημα 0.και αυτοι θα σου πουν."που βρηκες τα χρηματα να το παρεις και που τα χρηματα για να το συντηρησεις?"(2 τεκμηρια). δε θελω να σε στενοχωρησω αλλα οτι και να παρεις το 2009,εαν δεν εχεις εισοδημα θα σε δαγκωσουν.οποτε ή σου κανει γονικη παροχη το ποσο καποιος γονεας ή στο κανει δωρεα ενας φιλος ή συγγενης οπως ειπε και ενας αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες...

Εχω μια εροτιση...

Ποσα κυβικα μπορω να εχω χωρις εισοδημα???

Ζουσα στο εξοτερικο ολη μου τι ζωη και ηρθα προσφατα πισο στην ελλαδα.

Εχω ακουση κατι οτι μπορω να εχω μεχρη και 2000 κυβικα χωρις φορολογικι δυλοσι...

Ησχει αυτο???

Δεν εχω ακομη δουλια και ανισιχω λιγο σε αυτο το θεμα...Μην με κυνιγαει η εφορια...

Επιδι εμεις δεν ειχαμε τετιες βλακιες στο εξοτερικο...

Ξερει κατι κανενας???

φιλικά πάντα, εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για τα ελληνικά μου. Μια που ζούσες χρόνια έξω και τώρα ψάχνεις για δουλειά στην Ελλάδα, ένα βιογραφικό χωρίς ορθογραφικά λάθη βοηθά περισσότερο από ένα gti στην πόρτα. Οπως σεβόσουνα τη χώρα που ζούσες έτσι πιστεύω ότι θα σεβαστείς και αυτές τις "βλακείες". Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

φιλικά πάντα, εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για τα ελληνικά μου. Μια που ζούσες χρόνια έξω και τώρα ψάχνεις για δουλειά στην Ελλάδα, ένα βιογραφικό χωρίς ορθογραφικά λάθη βοηθά περισσότερο από ένα gti στην πόρτα. Οπως σεβόσουνα τη χώρα που ζούσες έτσι πιστεύω ότι θα σεβαστείς και αυτές τις "βλακείες". Φιλικά πάντα.

Ξερεις τι μου θυμιζεις με το τελειως ασκοπο και εμπαθες μήνυμα σου? Οταν επεστρεψα στην Ελλαδα, μετα απο 12 χρονια, δινω interview σε μια σχετικα μεγαλη, αλλα Ελληνικη εταιρια. Αυτος που εκανε το Interview με ρωτησε εαν εχω πτυχιο στα Αγγλικα. Η απαντηση φυσικα βρισκοταν στο resume που του ειχα δωσει. Αλλα και παλι αυτος επεμενε εαν εχω πτυχιο που να δειχνει το επιπεδο μου στα Αγγλικα. Το οτι εχω BSc,MSc απο το UCLA δεν ηταν αρκετο συμφωνα με αυτον....... ;)

Γιατι την μπαινεις ετσι στον ανθρωπο επομενως? Μηπως εισαι εσυ που ειχες κανει το interview σε εμενα? B)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι μου θυμιζεις με το τελειως ασκοπο και εμπαθες μήνυμα σου? Οταν επεστρεψα στην Ελλαδα, μετα απο 12 χρονια, δινω interview σε μια σχετικα μεγαλη, αλλα Ελληνικη εταιρια. Αυτος που εκανε το Interview με ρωτησε εαν εχω πτυχιο στα Αγγλικα. Η απαντηση φυσικα βρισκοταν στο resume που του ειχα δωσει. Αλλα και παλι αυτος επεμενε εαν εχω πτυχιο που να δειχνει το επιπεδο μου στα Αγγλικα. Το οτι εχω BSc,MSc απο το UCLA δεν ηταν αρκετο συμφωνα με αυτον....... ;)

Γιατι την μπαινεις ετσι στον ανθρωπο επομενως? Μηπως εισαι εσυ που ειχες κανει το interview σε εμενα? B)

[off topic] sorry άλλη αντίληψη. Στο φόρουμ νόμιζα βοηθάμε όπως μπορούμε και καταλαβαίνουμε γιατί πρώτα είμαστε άνθρωποι. Στα υπόλοιπα δεν χρειάζεται απάντηση έτσι; B) πέρνα όμως από το λογιστήριο αύριο [κλείσιμο off topic]

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ανουν γονική παροχή οι γονείς σου δεν υπάρχει θέμα και το αυτοκίνητ στοιχίζει κάτω από € 50.000. Συμβουλέψου και έναν λογιστή για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να επικαλεστεις και αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων (αν στις προηγουμενες δηλωσεις δεν εβγαινες μειον) αλλα θα ενεργοποιησει τα τεκμηρια διαβιωσης εαν εχεις αυτοκινητο η σκαφος πανω απο 6 μετρα

Link to comment
Share on other sites

φιλικά πάντα, εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για τα ελληνικά μου. Μια που ζούσες χρόνια έξω και τώρα ψάχνεις για δουλειά στην Ελλάδα, ένα βιογραφικό χωρίς ορθογραφικά λάθη βοηθά περισσότερο από ένα gti στην πόρτα. Οπως σεβόσουνα τη χώρα που ζούσες έτσι πιστεύω ότι θα σεβαστείς και αυτές τις "βλακείες". Φιλικά πάντα.

Βλακειες και ομορφα το ειπε!!

Γιατι στη Ελλαδα μας εχουν μαθει να μας παιρνουν τη θεση κοριτσακια που δεν εχουν ξαναδουλεψει ποτε στη ζωη τους, εχουν βγαλει ενα ACDL και δεν εχουν ιδεα τι σημαινει "e-mail" και δεν ξερουν ουτε Αγγλικα.

Αλλα εχει μπαρμπα στη J&P και την "εβαλε" ντε και καλα στην τεχνικη εταιρεια που δουλευα και εγω (δυστυχως χωρις γνωστο) και ολως τυχαιως μετα απο ενα μηνα εγω πηρα τον πουλο και τωρα ειμαι 6 μηνες χωρις δουλεια.

Τι να σεβαστεις απο αυτη τη χωρα σημερα? ΚΑΝΕΝΑΝ συγχρονο Ελληνα δε σεβομαι εαν δε μου αποδειξει το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.