Jump to content
tsitas

Golf Vi Gti - επίσημο

Recommended Posts

Έσκασε μύτη το σωστό το εργαλείο και απλά είναι τέλειο, τέλειο και...τέλειο. ¶ντε να έρθει και στην ελλάδα να γίνει χαμός, σούπερ φυσικά η φάση με το ηλεκτρονικό μπλοκέ θα κάνει πολύ δουλειά, απλά respect.

36 χρόνια από την παρουσίαση του πρώτου VW Golf GTI η γερμανική φίρμα δημιούργησε την 6η γενιά του δημοφιλούς της hot hatch. Εμφανισιακά – όπως αναμένονταν – ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει σε σχέση με το VW Golf GTI Concept που παρουσιάστηκε στα τέλη Σεπτέμβρη του 2008. Στοιχεία που ξεχωρίζουν είναι οι κάθετοι προβολείς ομίχλης, το diffuser και οι δύο απολήξεις του συστήματος εξαγωγής που για πρώτη φορά δε βρίσκονται μαζί αλλά στα δύο άκρα του αμαξώματος. Η εξωτερική εικόνα ολοκληρώνεται με τις ζάντες Monza των 17 ιντσών που φορούν ελαστικά διαστάσεων 225/45.

Για τις επιδόσεις του VW Golf GTI μεριμνά ο 2λιτρος TSI που σε σχέση με τον 2λιτρο TFSI που αντικαθιστά διαθέτει νέα πιστόνια, μπιέλες, αντλία λαδιού, αντλία καυσίμου και καινούργιο σύστημα εισαγωγής. Ως αποτέλεσμα η ιπποδύναμη αυξήθηκε κατά 10ps φτάνοντας αισίως τους 210ps στις 5300rpm με τα αποθέματα ροπής να αγγίζουν τα 28.4kg.m και να είναι διαθέσιμα από τις 1700rpm. Η μετάδοση της κίνησης στο VW Golf GTI γίνεται φυσικά στους μπροστινούς τροχούς μέσω μηχανικού ή αυτόματου (DSG) κιβωτίου με 6 σχέσεις.

Στον τομέα των επιδόσεων το VW Golf GTI παρά τα 1318kg του σημειώνει 0-100km σε 6.9sec και τελική ταχύτητα 240km/h (DSG 238km/h) έχοντας παράλληλα μέση κατανάλωση 7.3lt/100km (DSG 7.4lm/100km).

Όμως οι βασικότερες προσθήκες που αναμένεται να προσφέρουν το κάτι παραπάνω στην οδηγική συμπεριφορά του VW Golf GTI είναι το XDS και το DCC. Το XDS αποτελεί στην ουσία ένα ηλεκτρονικό διαφορικό για τους κινητήριους τροχούς. Αισθητήρες ανιχνεύουν την απώλεια πρόσφυσης του εσωτερικού τροχού σε κάποια στροφή και μέσω του ESP τον φρενάρουν αποκαθιστώντας την πρόσφυση. Το DCC (Dynamic Chassis Control) που είναι γνωστό από τα VW Scirocco και VW Passat CC ελέγχει τη λειτουργία των αναρτήσεων προσφέροντας τρία προγράμματα λειτουργίας (Normal,Comfort,Sport).

Η διάθεση του VW Golf GTI αναμένεται να ξεκινήσει στα τέλη της άνοιξης-αρχές καλοκαιριού. Μέχρι τότε μπορείτε να κατεβάσετε Wallpapers και να δείτε video με το VW Golf GTI.

Πηγή : http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=720

Videaki στο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι δεν μου αρεσει καθολου -_- ?? Προτιμώ το GTI V χιλιες φορες σε σχεση με αυτο οπως και γενικοτερα το Golf V νομιζω οτι ηταν πιο ομορφο. Τεσπα γουστα ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το 5άρη λέω καλύτερο εμφανισιακά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου αρέσει ο κ..ος από το VI και η μούρη από το V τι να κάνω? να το πάρω μισό-μισό? -_-

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας. Όταν είχε βγει το 5, δεν άρεσε και σε πολλούς. Έτσι θα γίνει και με το 6. Μόλις το δούμε να κυκλοφορεί στους δρόμους, θα αρχίσουμε να το βλέπουμε με άλλο μάτι!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο..με ψήνει απίστευτα...

Από τιμή? μήπως έχετε ακούσει κάτι?.

Ε να μην <<χτυπησει>> το 30Κ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ! Περισσότερο από το Vάρι. Aν και εξακολουθώ να πιστεύω πως το AURIS είναι ομορφότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ! Περισσότερο από το Vάρι. Aν και εξακολουθώ να πιστεύω πως το AURIS είναι ομορφότερο.

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να το παρουσιάζουν με τη ζάντα από το 5άρι το θεωρώ απάράδεκτο.....Του μοιάζει που του μοιάζει, βάλτε του μια διαφορετική ζάντα!Πάντως που θα πάει θα το συνηθήσω tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ! Περισσότερο από το Vάρι. Aν και εξακολουθώ να πιστεύω πως το AGOURIS είναι ομορφότερο.

Μην ξεχνιόμαστε!!! :):excl::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας. Όταν είχε βγει το 5, δεν άρεσε και σε πολλούς. Έτσι θα γίνει και με το 6. Μόλις το δούμε να κυκλοφορεί στους δρόμους, θα αρχίσουμε να το βλέπουμε με άλλο μάτι!

Αυτό ξαναπές το, συνήθως έτσι συμβαίνει με όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα της VW

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπές το, συνήθως έτσι συμβαίνει με όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα της VW

Πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας. Όταν είχε βγει το 5, δεν άρεσε και σε πολλούς. Έτσι θα γίνει και με το 6. Μόλις το δούμε να κυκλοφορεί στους δρόμους, θα αρχίσουμε να το βλέπουμε με άλλο μάτι!

;):thumbsup::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Kαταραμένο χιούμορ βραδιάτικο...

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε ποτε μια ζωη 5αρι μεχρι το 15αρι δε θα εχει βγει σαν το 5 tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλο το gti to 6αρι αλλα γι'αυτους που εχουν το πενταρι Gti και μαλιστα βελτιωμενο ,εξωτερικα και μηχανικα ,δε λεει και τιποτα...Αλλα αυτο το R20 αν το βγαλουνε οπως λεγεται και οπως ειναι στις φωτο με το μπλε χρωματακι ε τοτε...μιλαμε για οπλο..Θα βγει ομως????????? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να το παρουσιάζουν με τη ζάντα από το 5άρι το θεωρώ απάράδεκτο.....Του μοιάζει που του μοιάζει, βάλτε του μια διαφορετική ζάντα!Πάντως που θα πάει θα το συνηθήσω tongue.gif

Έχεις ένα δίκιο, πάντως από ότι διαβάζω ναι μεν εξωτερικά μοιάζει αλλά στο μηχανολογικό τομέα υπάρχουν μεγάλες διαφορές που σημαίνει ότι στο δρόμο απλά θα είναι άλλο αυτοκίνητο :D

Link to comment
Share on other sites

διαλέξτε όλοι από ένα!!!

c8l51a0rkbk8wfmbd4sb.gif

http://www.worldcarfans.com/3090323.003/vo...n-golf-gti-mkvi

Το τελευταιο για να μην με πιανει το ματι. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου.

2 φαναρια μπροστα,2 φαναρια πισω,προφυλακτηρες και ενας καλος λαμαρινας ετοιμο το V,ολοιδιο VI θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.