Jump to content
tsitas

Golf Vi Gti - επίσημο

Recommended Posts

Μα είναι πολύ εύκολο να το αποκτήσεις! Πρέπει να ακολουθήσεις δέκα απλά βήματα:

1. Πηγαίνεις σε εναν οποιονδήποτε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο VW (όλοι τα ίδια σκατά είναι).

2. Βρίσκεις τον λιγότερο ηλίθιο πωλητή (αυτόν που έχει το βλέμμα της αγελάδας και όχι του ροφού) με τη λιγότερο γελοία γραβάτα.

3. Του εξηγείς ότι ενδιαφέρεσαι για το '6ης γενιάς' GTI και ζητάς τον κατάλογο με τον επιπλέον εξοπλισμό. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεις λέξεις όπως 'MkVI' ή '6άρι'. Το πρώτο θα του ακουστεί σαν Γραμμική Α', το δεύτερο θα τον μπερδέψει αφού όλα 6άρι σασμάν έχουν.

4. Κάνεις 'τικ' στον εξοπλισμό που θες και του τον δίνεις.

5. Ο πωλητής, παίρνοντας το ύφος που έχει και ο Υπουργός Οικονομικών όταν αναθεωρεί τον προϋπολογισμό, σου ανακοινώνει το μπουγιουρντί και σου λέει πως το μοντέλο αυτό με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό έχει μόλις 3,5 αιώνες χρόνο αναμονής.

6. Επειδή δεν είσαι ούτε Nosferatu (βρυκόλακας) αλλά ούτε ο Duncan MacLeod of the Clan MacLeod (κοινώς ο Highlander), επιλέγεις εναλλακτικά να πάρεις ένα από εκείνα τα GTI που φέρνει ο ίδιος ο εισαγωγέας (KOSMOKAR) με τον 'πλούσιο επιπλέον εξοπλισμό' που θεώρησε λογικό πάλι ο ίδιος ο εισαγωγέας (τασάκι, πίσω προσκέφαλα, τρίτη ζώνη ασφαλείας και γενικά όλα τα μακακισμένα αυτονόητα που έχουν έως και τα Dacia σήμερα) καθώς και σε ένα από τα πρωτότυπα χρώματα (άσπρο, μαύρο, κόκκινο) που επέλεξε για άλλη μια φορά ο ίδιος ο εισαγωγέας.

7. Αυτή τη φορά θα χρειαστεί να περιμένεις μόνο 6 μήνες, όταν βέβαια θα έχει λήξει η περίοδος χάριτος με τα τέλη ταξινόμισης αλλά ο ευγενέστατος πωλητής για να σου χρυσώσει το χάπι σου κάνει δώρο -πέραν του aftermarket κινέζικου συναγερμού και των aftermarket κινέζικων αισθητήρων παρκαρίσματος- τα φώτα Xenon. Φυσικά δε μιλάμε για τα εργοστασιακά αλλά για κινέζικα aftermarket φώτα Xenon που φαίνονται από την Ανδρομέδα, ψήνουν μυγάκι στα 30 μέτρα και προκαλούν καταρράκτη στους αντιθέτως διερχόμενους οδηγούς. Τα δέχεσαι όλα κατευχαριστημένος.

8. Ζητάς να σου εκτιμήσουν το '5ης γενιάς' TSI σου ώστε να πληρώσεις τη διαφορά. Ο ευγενέστατος πάντα πωλητής σηκώνει το ακουστικό και χρησιμοποιώντας encryption code μιλά με κάποιον εκτιμητή της εταιρείας, λέγοντάς του να έρθει ώστε να ρίξει μια ματιά στο αυτοκίνητό σου.

9. Ο 'μιλημένος' εκτιμητης έρχεται κουνώντας περιχαρής τη γραβάτα του δεξιά-αριστερά σαν σκύλος και σε παίρνει από το χέρι για να τον οδηγήσεις στο 'παλαιό' σου αυτοκίνητο. Εκεί, σου ανακοινώνει με λύπη πως το αυτοκίνητο αυτό έχει απαξιωθεί πολύ λόγω των ενισχυτικών μέτρων της κυβέρνησης, πως ο εξοπλισμός του είναι βασικός (navi, ηλιοροφή, xenon, parktronic, MFD+, υποβραχιόνιο, CD changer, 18άρες, DSG) και πως το χρώμα του είναι αντιεμπορικό, ενώ σε ενημερώνει πως αν το αγοράσει θα αναγκαστεί να το κρατήσει στην έκθεση επί μήνες μέχρι να βρεθεί κάποιος Πακιστανός που θα ενδιαφερθεί. Σου προτείνει όμως ευγενέστατα να του αφήσεις το αυτοκίνητο στην έκθεση μέχρις ότου έρθει το καινούργιο, μήπως και γίνει κανενα θαύμα. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα εσύ μπορείς κάλλιστα να κυκλοφορείς με λεωφορείο, τρόλεϋ, μετρό, ηλεκτρικό και τραμ ενώ ο κάθε χλέμπουρας θα μπανίζει το αυτοκίνητό σου, θα μπαινοβγαίνει με τις βρωμοποδάρες του, θα το ακουμπάει με τα λιγδωμένα κωλοδάχτυλά του και θα κλάνει στα καθίσματά σου.

10. Είσαι έτοιμος να φας το λαρύγγι του εκτιμητή σαν νέος Hannibal Lecter και να ανοίξεις νέα κωλοτρυπίδα στον πωλητή όταν ξάφνου βλέπεις ενα μηχάνημα με αναψυκτικά. Παίρνεις μια Coca Zero και την πίνεις. Ξαφνικά κομάντος κατεβαίνουν από τον ουρανό και κατακρεουργούν πωλητές και εκτιμητές. Παίρνεις το MkV σου και σπινιαριστός την κάνεις αφήνοντας πίσω σου εκρήξεις, φλόγες και καταστροφή. Ταξιδεύοντας με την ταχύτητα του φωτός φτάνεις ως τη Γερμανία, μπάινεις σε μια έκθεση αυτοκινήτων και με τα ίδια χρήματα παίρνεις ενα ελαφρώς μεταχειρισμένο R42.

ΘΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν οι τιμές......από μόνο 27.700¤ για το τρίθυρο GTi με χειροκίνητο manual κιβώτιο ενώ το DSG κοστίζει 2000¤ επιπλέον. Οι πεντάθυρες εκδόσεις κοστίζουν 950¤ ακριβότερα, δηλαδή 28.650¤ και 30650¤ αντίστοιχα. Περισσότερες πληροφορίες όμως μπορείτε να δείτε στο Google Doc που ακολουθεί.

Τιμοκατάλογος VW Golf GTi 2009 (Google Docs)

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν οι τιμές......από μόνο 27.700¤ για το τρίθυρο GTi με χειροκίνητο manual κιβώτιο ενώ το DSG κοστίζει 2000¤ επιπλέον. Οι πεντάθυρες εκδόσεις κοστίζουν 950¤ ακριβότερα, δηλαδή 28.650¤ και 30650¤ αντίστοιχα. Περισσότερες πληροφορίες όμως μπορείτε να δείτε στο Google Doc που ακολουθεί.

Τιμοκατάλογος VW Golf GTi 2009 (Google Docs)

ωραίος !

λογικά είναι με την μείωση του ΕΤΤ σωστά?

τελικά σε περίπτωση παραγγελείας η οποία έρθει μετα τις 7/8 που ισχύει το μέτρο , και σε περίπτωση που δεν πάρει παράταση αυτό , γνωρίζουμε τι γίνεται ?

είχανε πει πως ναι μεν πληρώνεις το παραπάνω τελικά αλλά μέσω κάποιον δικαιολογιτικών κτλ. σου τα επιστρέφουν μετά ? η δεν ισχύει ?

υ.γ. μπας και έχεις και τα extra ?

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα...Ειναι παρα πολυ ωραιο...

Η τιμη ειναι καλη για τη βασικη εκδοση,στην οποια λειπει βασικα τα ξενον φωτα και η ενεργητικη αναρτηση.Οι επομενες που εχει εισαγει η Ελληνικη αντιπροσωπεια ειναι λιγο ακριβες.

Εγω που θελω ξενον για παραδειγμα πρεπει οπωσδηποτε να το παρω πακετο με ηλιοροφη,ενεργητικη αναρτηση και 18αρες.

Δηλαδη το 5πορτο με DSG συν ολα τα παραπανω παει 35000...

Αλλιως παραγγελια και 3-4 μηνες αναμονη,οποτε χανεται και η εκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

εδωσα παραγγελια σημερα. Τελη ιουλιου παραδοση τα αυτοκινητα που ερχοντια ειναι σε τρια χρωματα μαυρο λευκο κοκκινο, και σε τρια επιπεδα εξοπλισμου 1) βασικη εκδοση 2) με ηλιοροφη και ενεργητικη αναρτηση 3) ηλιοροφη ,ενεργητικη αναρτηση ,αναδιπλουμενοι καθρεπτες,ζαντολαστιχα 18αρια,προβολεις BI XENON ,

Σε 10ημερες δεχονται προκαταβολη και κλεινουν αυτοκινητα. τωρα απλα κρατουν σειρα προτεραιοτητας στα 150-200 αυτοκινητα που ερχονται τελη ιουλιου . το εκλεισα με το τριτο πακετο εξοπλισμου σε λευκο χρωμα και πενταθυρο και βγαινει 35600 . με την μειωση του τελους ταξινομησης περιπου 32300. αντε υπομονη μεχρι τελη ιουλιου

Link to comment
Share on other sites

εδωσα παραγγελια σημερα. Τελη ιουλιου παραδοση τα αυτοκινητα που ερχοντια ειναι σε τρια χρωματα μαυρο λευκο κοκκινο, και σε τρια επιπεδα εξοπλισμου 1) βασικη εκδοση 2) με ηλιοροφη και ενεργητικη αναρτηση 3) ηλιοροφη ,ενεργητικη αναρτηση ,αναδιπλουμενοι καθρεπτες,ζαντολαστιχα 18αρια,προβολεις BI XENON ,

Σε 10ημερες δεχονται προκαταβολη και κλεινουν αυτοκινητα. τωρα απλα κρατουν σειρα προτεραιοτητας στα 150-200 αυτοκινητα που ερχονται τελη ιουλιου . το εκλεισα με το τριτο πακετο εξοπλισμου σε λευκο χρωμα και πενταθυρο και βγαινει 35600 . με την μειωση του τελους ταξινομησης περιπου 32300. αντε υπομονη μεχρι τελη ιουλιου

αντε καλοτάξιδο να είναι!

το 2 και το 3 πόσο κοστίζουν αντίστοιχα ? από πού το παρήγγειλες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Έκανες πολύ καλή επιλογή. Χθες είδα ενα λευκό TSI MkVI και μου άρεσε πάρα πολύ. Φαντάζομαι το GTI...

Link to comment
Share on other sites

απο τον μανδυλα απο θεσσαλονικη ειχα το golf gt 3θυρο 2006 σεπτεμβριος το εδωσα 14000 σε φιλο λογω της δουλειας τα κανω χρονομισθωση και το gti το ιδιο θα κανω .τα αξεσουαρ εχουν αναλυτικα και προσθεστε τα και θα βγαλετε ακρη, οροφη 880 ευρω ,ζαντολαστιχα 18αρια 602 ευρω, ενεργη αναρτηση 917 ευρω, αναδιπλουμενοι καθρεπτες 326 ευρω, προβολεις bi xenon με πλυστικα κλπ 1291 ευρω

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos εχθες ηρθε στην αντιπροσωπια της φλωρινας λευκο 3πορτο gti vi manual με οροφη αλλα δεν νομιζω να εχει ενεργητικη αναρτηση ομως γιατι δεν γραφει μεσα dcc...η τιμη του ειναι 29000..αξιζει να δωσω το δικο μου gti dsg ανταλαγη 18000-19000 που κοστιζε 37000 σαν καινουριο καποτε και την διαφορα γι αυτο..??εχω συνιθησει το dsg και μου αρεσει..οπως και εξωτερικα μου αρεσει πιο πολυ το δικο μου 5αρι..αλλα αυτο ειναι κατι πιο φρεσκο...το καλο ειναι οτι ειναι ετοιμοπαραδωτο και το κακο οτι ειναι πολυ πιο φτωχο απο εξοπισμο σε συγκριση με το δικο μου.. μου ειπαν οτι αν συμφωνισουμε αμεσα μετα απο 1 μηνα θα μπορω να το παρω στα χερια μου...τι λετε ποια ειναι η γνωμη σας??ειμαι μπερδεμενος??ειναι ασχημοτερο αλλα πιο καινουριο και σιγουρα βελτιομενο στα σημεια που επασχε το δικο μας gti..

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να αποφασιζεις για αλλον χωρις να ξερεις (και δε χρειαζεται βεβαια ) καποια δεδομενα εγω παραδειγμα δινοντας το gt με τα 170 αλογα σχεδον εκλεισα την 523 την bmw 2500 κ.ε. την αυτοματη ,μετα πηγα στο α4 το quatro ,και μετα πηγα για το golf to vi με 160 αλογα και dsg .otan eida oti το gti βγαινει 32000 ειπα εκει .οταν εισαι ετοιμος να δωσεις 51000 για 523 δεν κολλας στα 32000 με το συμπαθιο . για να σου πω δεν μπορω μονο εσυ ξερεις και εσυ θα ρισκαρεις ....

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Έκανες πολύ καλή επιλογή. Χθες είδα ενα λευκό TSI MkVI και μου άρεσε πάρα πολύ. Φαντάζομαι το GTI...

Έφερε ο Γρατσίας ένα άσπρο...

Ντάξει δεν τρελάθηκα κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να αποφασιζεις για αλλον χωρις να ξερεις (και δε χρειαζεται βεβαια ) καποια δεδομενα εγω παραδειγμα δινοντας το gt με τα 170 αλογα σχεδον εκλεισα την 523 την bmw 2500 κ.ε. την αυτοματη ,μετα πηγα στο α4 το quatro ,και μετα πηγα για το golf to vi με 160 αλογα και dsg .otan eida oti το gti βγαινει 32000 ειπα εκει .οταν εισαι ετοιμος να δωσεις 51000 για 523 δεν κολλας στα 32000 με το συμπαθιο . για να σου πω δεν μπορω μονο εσυ ξερεις και εσυ θα ρισκαρεις ....

Πάλι καλά που ξεκίνησες να κοιτάς την 523i για να καταλήξεις στο GTi. Αν είχες ξεκινήσει απο GTi στο τέλος θα είχες πάρει Marbella.

Καλοτάξιδο :(

Link to comment
Share on other sites

LOL! ¶κου Marbella! Και στην έκδοση Jeans κιόλας.

Λοιπόνα αγαπητέ Ανέστη, ιδού τα υπέρ και τα κατά της απόφασης που καλείσαι να πάρεις:

(+)

Το νέο GTI έχει αναμφισβήτητα καλύτερο μοτέρ, χωρίς προβλήματα με ποτηράκια, φλυτζανάκια και αηδίες. Επίσης, έχει μεταβλητή βύθιση στις βαλβίδες που σημαίνει μεγαλύτερη βελτιωσιμότητα.

Το νέο GTI είναι φρεσκότερο και το κυριότερο, έχει 'φρέσκια' εγγύηση.

(-)

Δίνεις ενα full εξοπλισμένο αυτοκίνητο για μια πιο φτωχή έκδοση του καινούργιου, που δεν είναι και τόοοοοσο καινούργιο underneath.

Δίνεις 10.000 ευρώ και το παλιό σου αμάξι για να πάρεις όχι μόνο αυτοκίνητο της ίδιας μικρομεσαίας κατηγορίας αλλά ουσιαστικά το ίδιο αυτοκίνητο.

Συνοψίζοντας:

Είμαι από τους ελάχιστους εδώ μέσα που δε θα έκλαιγε καθόλου το DSG σε μια τέτοια ανταλλαγή (τα έχουμε πει σε άλλο thread), αλλά θεωρώ ότι το να δώσεις 10.000 ευρώ για να πάρεις μια βελτιωμένη στα σημεία facelifted έκδοση του ιδίου αυτοκινήτου χωρίς τουλάχιστον κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία εξοπλισμού όπως Xenon, DCC κλπ είναι ανώφελο.

Αν έπαιρνες το S3 θα έλεγα πως τουλάχιστον πας σε περισσότερα άλογα, τετρακίνηση και μάρκα κύρους. Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και στο πορτοφόλι σου, κράτα τα χρήματά σου και περίμενε να δεις τι μοντέλα θα έρθουν σε ενα-δυο χρόνια. Θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια. Ούτως ή άλλως, πόσο παραπάνω θα απαξιωθεί το GTI σου βρε Ανέστη?

Και για να μην παρεξηγηθώ, λατρεύω το MkVI GTI! Πιστεύω πως είναι εξαιρετική επιλογή αλλά για κάποιον που δεν έχει ή δεν είχε ποτέ το MkV. Να σημειώσω επίσης πως με τη βασική τιμή του S3 να ξεκινά στα 39.000 ευρώ παρά κάτι ψιλά, ενα βαρυφορτωμένο GTI ίσως να μην αποτελεί και την καλύτερη επιλογη. Όχι πως θα έπαιρνα S3 με το R20 προ των πυλών βέβαια...

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

απο τον μανδυλα απο θεσσαλονικη ειχα το golf gt 3θυρο 2006 σεπτεμβριος το εδωσα 14000 σε φιλο λογω της δουλειας τα κανω χρονομισθωση και το gti το ιδιο θα κανω .τα αξεσουαρ εχουν αναλυτικα και προσθεστε τα και θα βγαλετε ακρη, οροφη 880 ευρω ,ζαντολαστιχα 18αρια 602 ευρω, ενεργη αναρτηση 917 ευρω, αναδιπλουμενοι καθρεπτες 326 ευρω, προβολεις bi xenon με πλυστικα κλπ 1291 ευρω

sorry, εσυ τωρα το εδωσες 14000!?!?! ουαου!

εδωσες κ τα εξτρα που αναφερεις?

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ, λατρεύω το MkVI GTI! Πιστεύω πως είναι εξαιρετική επιλογή αλλά για κάποιον που δεν έχει ή δεν είχε ποτέ το MkV. Να σημειώσω επίσης πως με τη βασική τιμή του S3 να ξεκινά στα 39.000 ευρώ παρά κάτι ψιλά, ενα βαρυφορτωμένο GTI ίσως να μην αποτελεί και την καλύτερη επιλογη. Όχι πως θα έπαιρνα S3 με το R20 προ των πυλών βέβαια...

Εγώ από την άλλη, θα έπερνα ένα STI MY08 το οποίο ξεκινάει στα 37.900¤!!! :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

s3 sportback dsg με πανοραμα ηλιοροφη .........

και αντε εσεις τρεχατε με τους κουβαδες σας sillyhorse1rb5.gif

Εσύ τα άκουσες τηλεφωνικά κανόνισε να τα ακούσεις και γραπτά....μικρέ Slowmotion tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos εχθες ηρθε στην αντιπροσωπια της φλωρινας λευκο 3πορτο gti vi manual με οροφη αλλα δεν νομιζω να εχει ενεργητικη αναρτηση ομως γιατι δεν γραφει μεσα dcc...η τιμη του ειναι 29000..αξιζει να δωσω το δικο μου gti dsg ανταλαγη 18000-19000 που κοστιζε 37000 σαν καινουριο καποτε και την διαφορα γι αυτο..??εχω συνιθησει το dsg και μου αρεσει..οπως και εξωτερικα μου αρεσει πιο πολυ το δικο μου 5αρι..αλλα αυτο ειναι κατι πιο φρεσκο...το καλο ειναι οτι ειναι ετοιμοπαραδωτο και το κακο οτι ειναι πολυ πιο φτωχο απο εξοπισμο σε συγκριση με το δικο μου.. μου ειπαν οτι αν συμφωνισουμε αμεσα μετα απο 1 μηνα θα μπορω να το παρω στα χερια μου...τι λετε ποια ειναι η γνωμη σας??ειμαι μπερδεμενος??ειναι ασχημοτερο αλλα πιο καινουριο και σιγουρα βελτιομενο στα σημεια που επασχε το δικο μας gti..

Θα δωσεις το τουτου σου που εχει τις Παναγιας τα ματια πανω απλα και μονο για να παρεις το καινουριο (ο Θεος να το κανει) και μετα απο 10 μερες που θα καθαρισει το μυαλο σου και δε θα εισαι καβλομενος θα το κοιτας με πιο καθαρο ματι και θα λες τι εκανα..Ειχες xenon και τωρα θα εχεις κηροπηγια..μονο αυτο σκεψου!! Τα λεφτα σου δε τα λυπασαι??? Να ειχες το tsi να παει στον S8N...(xixi) αλλα το gti σου???? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη, θα έπερνα ένα STI MY08 το οποίο ξεκινάει στα 37.900¤!!! ;):lol: :lol:

¶στο... ¶λλο Μοτέρ-πριόνι κι άλλο Ομέρ Βρυώνη. Αν ήταν το JDM με τον δίλιτρο κινητήρα τότε ναι, δε θα το συζητούσα καν. Αλλά το 2.5λιτρο τελικά δε στέκεται στις περιστάσεις. Νωχελικό και εύθραυστο.

Το S3 που λέει ο Αντώνης είναι μια χαρά επιλογή αν δε σε πειράζει το νέο μοντέλο που έρχεται σε 2 χρόνια (μαζί με το Golf MkVII) ή το R20t που οπωσδήποτε απευθύνεται σε νεανικότερο κοινό. Αλλά πάλι μια απ' τα ίδια βρε Αντώνη? Ίδια τούρτα, άλλο γαρνίρισμα? Θα σε χαλούσε ενας κύλινδρος, ενα μπεκ κι ενα μπουζί παραπάνω? Μια δεύτερη τουρμπίνα? 100 άλογα επιπλέον? Ενα μακρύτερο αμάξωμα? Ενα Torsen διαφορικάκι? Τι? Είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη? Εξαρτάται από που ψωνίζεις. Πως? Μας περιμένει η εφορία στη γωνία? Θα παραδίδω πινακίδες κάποιους μήνες. Ε? Πετάω στα σύννεφα? Με 340 μαμά άλογα αγάπη μου, πετάω και πιο ψηλά. Ορίστε? Να το βάλω στον πισινό μου? Αυτά μωρό μου, μπαίνουν όπου θέλεις... Σε πλατείες, σε ευθείες, σε εκκλησίες... Ααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ....

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.