Jump to content
tsitas

Golf Vi Gti - επίσημο

Recommended Posts

mkonitsioti καλορίζικο και από μένα φίλε είμαι σίγουρος πως θα το λατρέψεις!!!through,κυκλοφορεί εδώ στο Αγρίνιο μαύρο...αλλά τι να λέμε το αυτοκίνητο είναι κουκλί σε όλα τα χρώματα!!!moysate εύχομαι στο δικό σου τον γρήγορο ερχομό του!!!η παρέα των νέων GTI μεγαλώνει!!!

Δεν το πιστευα οτι θα το ελεγα για το MKVI αλλα το ειδα στην Καρεντα το GTi σε λευκο και το αμαξι ειναι πραγματικα κουκλι. Μετανιωσα που πηρα το Scirocco

Link to comment
Share on other sites

παιδες να τα χαιρεστε τα Gti σας! Καλοταξιδα !!!

Εγω να πω την αλη8εια μου το πενταρι μαρεσει πιο πολυ αλλα και το 6 απλα μαμάει!!! worthy.gif

Αντε , σας βλεπω πολυ ψοφιους! Τι εγινε;;; Ανεβαστε τπτ φωτος ! Καντε κ καμια βελτιωσουλα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία. Πήγα να κοιτάξω το δικό μου GTI όπου μόλις ήρθε στην αντιπροσωπεία και απο ότι κοίταξα έχει λαμπάκι στα πόδια του συνοδηγού, αλλά όχι και στου οδηγού. Στο δικό σας πως είναι. Να μου το φτιάξουν πριν το πάρω αν είναι... B)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το νέο είναι τρομερό! έχω το δικό μου περίπου 10μέρες και 1150 km και είναι τελειοοο!!!!!!!

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω το θεώρησα το κατάλληλο σημείο...

Μιας και σκέφτομαι δύο ως πιθανά χρώματα (Κόκκινο - Μαύρο) θέλω να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά στα δύο μαύρα που διαθέτει η VW (μιλάω για το Black Magic και το Μαύρο Περλέ) έχει κανείς να ανεβάσει κάποια φωτό που να φαίνεται εμφανώς η διαφορά;Το πρώτο δεν είναι μεταλλικό ε;Έστω και στο προηγούμενο GTI τα έχει δει κανείς και τα δύο χρώματα να μου πει διαφορές, μιας και δεν νομίζω να είναι εφικτό να γυρίσω όλες τις αντιπροσωπείες και να ρωτάω αν τα έχουν και τα δύο δίπλα δίπλα να τα δω... tongue.gif ... επίσης στο απλό 6άρι το μαύρο ποιο από τα δύο είναι ή και εκεί βγαίνει και στα δύο;Έχω μπερδευτεί....

Μεταξύ κόκκινου-μαύρου ποιο θα διαλέγατε εσείς (έτσι απλά να δω γνώμες)....

Α και κάτι άλλο...διαβάζοντας σε διάφορα φόρα είδα ότι από την 45η εβδομάδα παραγωγής (αν θυμάμαι καλά.. και έλεγαν 2 Νοεμβρίου) του GTI το αμάξι θα παρέχεται με τα πίσω φανάρια του Golf R (αυτό επαληθεύεται εν μέρη και από τον configurator του volskwagen.de στον οποίο το αμάξι το έχει με τα νέα πίσω φανάρια) αλλά λένε επίσης ότι θα έχει και keyless σύστημα (βέβαια δεν αναφέρεται αν θα είναι στάνταρτ ή έξτρα) ...ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ψάξει και κανένας άλλος αυτό να μας πει, μιας και στις αντιπροσωπείες δεν νομίζω να θέλουν να αναφέρουν κάτι τέτοιο λόγω πωλήσεων...

Αυτά,

Περιμένω απαντήσεις ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι στο mk6 GTI υπάρχει το απλό μαύρο (κωδικός Α1) και το περλέ μαύρο (κωδικός 2T) με όνομα Deep Black.

η διαφορά είναι οτι το δεύτερο είναι περλέ , αν το παρατηρήσεις απο κοντά φαίνεται μέσα στο χρώμα που κάνει την πέρλα και έχει έχτρα χρέωση , ενώ το 1ο είναι απλό μαύρο χωρίς χρέωση.

μη χρεώσιμα είναι επίσης το άσπρο (Candy White κωδ. B4) και κόκκινο (Tornado Red κωδ. G2)

για εμένα αν τελικά καταλήξεις στο μαύρο το περλέ αξίζει !

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του 6αριού εδώ κ ένα μήνα κ 5000χλμ,σε μαύρο deep black 3θυρο με ηλιοροφή και DCC..Θα γράψω μερικές εντυπώσεις..

Κινητήρας..Πολύ ροπάτος,αρπάζει απο τις 2000 ενώ ανεβάζει με ζωντάνια στον κόφτη ακόμη και με μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο..Πολύ γραμμικός γενικά..Εντονος ήχος απο την εισαγωγή του κινητήρα και διακριτικός μπάσο απο την εξάτμιση(αν και μεταξύ 2-3000 κάτι συντονίζει απο τν εξάτμιση,δείτε και στο vwvortex,τα περισσότερα μοντελα με 2.0 tsi το κάνουν..για να δούμε)..Απο επιδόσεις δεν θα γράψω συγκεκριμένα πατήματα(αν κ έχουν γίνει αρκετά και με πολύ καλά αποτελέσματα),πάντως πάει πάρα πολυ καλά για τα άλογα του..με ξαφνιάζει ευχάριστα ώρες-ώρες..Αντε να γίνει ενα dyno να δούμε τι παίζει με τον tsi tongue.gif Κατανάλωση λογική γύρω στα 10λ με ζωηρή οδήγηση και πόλη

Φρένα:Όμορφα δείχνουν,φρενάρουν δυνατά,όμως θα ήθελα καλύτερη αντοχή σε απανωτά φρεναρίσματα..

Οδική συμπεριφορά:Στο comfort μου θυμίζει το tsi μου στο λιγο πιο σφιχτό,καλή απόσβεση αν και τα κοπανήματα δεν λείπουν στους κ@λόδρομους μας..Το normal δεν το έχω δοκιμάσει,οπότε περνάμε στο sport..Το τιμόνι βαραίνει πολύ,η ανάρτηση σκληραίνει,και το αυτοκίνητο αποκτά μια ευχάριστη αμεσότητα(χωρίς ποτέ να γίνεται υπερβολικά κοφτερό).Απόσβεση μέτρια φυσικά,δεν αντέχεται σε καθημερινή χρήση..Σε σφιχτό στροφιλίκι,το αυτοκίνητο πηγαίνει οπου θες,ενώ τα περιθώρια πρόσφυσης είναι αρκετά ψηλά.Προσωπικά εκεί που περίμενα οτι δν θα μπορέσει να κρατήσει,το αυτοκίνητο είχε ακόμη περιθώρια..Το esp ειναι παρών φυσικά(δεν απενεργοποιείται πλήρως),πάντως με τν ανάρτηση στο sport,και με στρωτή οδήγηση χωρις κανιβαλισμούς το αυτοκίνητο μπορεί να κινηθεί σχεδόν στο όριο,χωρίς να χρειαστεί να παρέμβει.Ενα μικρό περιθώριο αφήνει πάντως για γλίστρημα..XDS,ωραίο μαραφέτι,τραβάει την μούρη μέσα στις κλειστές και σε συνδυασμό με τα παραπάνω μπλα μπλα,το αυτοκίνητο γίνεται οπλάκι

Κιβώτιο:Κλασσική αίσθηση VW,ιδανική κλιμάκωση,δν δυσανασχετεί στις γρήγορες αλλαγές

Εσωτερικό:Δεν θα σχολιάσω το θέμα εμφάνισης,καθώς είναι κάτι υποκειμενικό(εμένα μ αρέσει πάντως),καλη ποιότητα συναρμογής,κάτι ανεπαίσθητοι τριγμοί εμφανίζονται πάντως..Ιδανική θέση οδήγησης,πολύ καλή στήριξη απο τα καθίσματα..Ηχοσύστημα το rcd510..Καλά παίζει,απλά επειδή το προηγούμενο έπαιζε με ηχεία focal,ενισχυτή audison και πηγή τν p77 της Pioneer,μάλλον θα αρχίσει το ξήλωμα γρήγορα..Για κάποιον χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις είναι μια χαρά παντως...Γενικά πολύ καλή εργονομία εσωτερικού

Εξωτερικό:Υποκειμενική άποψη..Πολύ όμορφο απο μπροστά,και απο το πλάι,απο πίσω δεν το χωνεύω με τίποτα όμως..Οπως ξαναείπα προσωπική άποψη,και γενικά θεωρώ το 5αρι ποιο ομοιογενές σαν σχήμα..

Συγνώμη αν σας κούρασε το ποστ,απλές εντυπώσεις είναι που ελπίζω να βοηθήσουν τους υποψήφιους..Γενικά το VI GTI κατά τη γνώμη μου,δεν είναι ΤΟ καλύτερο σε κάποιον τομέα,απλα τα κάνει ΟΛΑ πάρα πολύ καλα(το αυτό και για τα απλα Golfακια)Ενα ασφαλέστατο(και ενεργητικά και παθητικά)αυτοκίνητο,το οποίο μπορεί να καλύψει απο πολυ καλά εως εξαιρετικά τις περισσότερες ανάγκες ;)

Link to comment
Share on other sites

ως κάτοχος και γω του δαρείου GTI με DCC,ηλιοροφή και DSG όμως συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω με όσα αναφέρει ο γιάννης πιο πάνω..

με ενδιαφέρουν τα καινούρια πίσω φανάρια αν και οποτε βγούν...όπως επίσης και ένα πρόγραμμα τις ΡΈΒΩ νομίζω...

αυτά..είμαι paara πολύ "ευχαιριστιμενος" κι εγώ, και στο πρώτο μου πάτημα σε εθνική κατάφερα να δω 262 σε κάποιο σημείο..:ninja: όλα καλά λοιπόν.

p.s. έχω το κόκκινο tornado,και είναι πολύ όμορφο,χτυπάει στο μάτι, και γενικά το προσεχεις..

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ws katoxos kai gw tou 6ariou GTI me DCC,iliorofi kai DSG omws simfwnw apoluta kai epauxanw me osa anaferei o giannis pio panw..

me endiaferoun ta kainouria pisw fanaria an kai opote vgoun...opws episis kai ena programma tis REVO nomizw...

auta..

ime paara polu euxairistimenos ki egw, kai sto 1o mou patima se ethniki katafera na dw 262 se kapio simeio..:huh: ola kala lipon.

p.s. exw to kokkino tornado,kai ine polu omorfo,xtupaei sto mati, kai genika to prosexeis..

240 δεν εχει τελικη??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, τα κοντέρ μας είναι λίγο αισιόδοξα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω προβληματιστεί λίγο με το μαύρο, αυτό εδώ είναι το απλό μαύρο;

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Αν κατάλαβα καλά το περλέ είναι αυτό που έχει κάτι σαν "μπιλάκια" πέρλες άσπρες μέσα στο χρώμα και φαίνεται από πολύ κοντά αυτό, ενώ το "απλό" μαύρο είναι το κλασσικό μαύρο που έχουν όλα τα αυτοκίνητα και είναι έτσι κάπως πιο μουντό;

Σόρρυ αν γίνομαι σπασ@ρχιδης... :huh:

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω προβληματιστεί λίγο με το μαύρο, αυτό εδώ είναι το απλό μαύρο;

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Αν κατάλαβα καλά το περλέ είναι αυτό που έχει κάτι σαν "μπιλάκια" πέρλες άσπρες μέσα στο χρώμα και φαίνεται από πολύ κοντά αυτό, ενώ το "απλό" μαύρο είναι το κλασσικό μαύρο που έχουν όλα τα αυτοκίνητα και είναι έτσι κάπως πιο μουντό;

Σόρρυ αν γίνομαι σπασ@ρχιδης... ;)

Ναί, αυτό με τα "μπιλάκια" είναι το περλέ. Στη φωτο δεν μπορείς να το καταλάβεις εύκολα.

Βλέποντας παρακάτω τα χρώματα του GTI παρατηρώ το απλό μαύρο και το "μαύρο deep".

http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/...or_golf_gti.pdf

Επίσης απ όσο ξέρω το μαύρο περλέ το ονομάζει black magic.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω προβληματιστεί λίγο με το μαύρο, αυτό εδώ είναι το απλό μαύρο;

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Αν κατάλαβα καλά το περλέ είναι αυτό που έχει κάτι σαν "μπιλάκια" πέρλες άσπρες μέσα στο χρώμα και φαίνεται από πολύ κοντά αυτό, ενώ το "απλό" μαύρο είναι το κλασσικό μαύρο που έχουν όλα τα αυτοκίνητα και είναι έτσι κάπως πιο μουντό;

Σόρρυ αν γίνομαι σπασ@ρχιδης... ;)

ναι αυτό είναι το περλέ deep black , το άλλο δεν είναι καν μεταλικό για αυτό ειναι και χωρίς χρέωση , και είναι όντως πιο "μουντό" όπως λες και εσυ , τώρα συνήθως στα περισσότερα αυτοκίνητα το μαύρο είναι μεταλικό εκτός από εξαιρέσεις όπου υπάρχει και απλό και μεταλικό/περλέ όπως εδώ .

γενικά τα παραδοσιακά μη μεταλικά χρώματα είναι το λευκό , κοκκινο , και κάποια κίτρινα ή μπλε αν βγαίνουν .

Πάντως το περλέ μαύρο σίγουρα θα το δεις αν πας σε αντ/πεια από κοντά , αυτό ειναι το καλύτερο γιατί οσο να ναι από φωτο δεν είναι το ίδιο,

(π.χ στην Karenta Βουλιαγμένης μετά το λευκό GTI στην έκθεση , το έβαλε σε μαύρο , μπορεί ακόμα να το έχει.)

Link to comment
Share on other sites

240 δεν εχει τελικη??? :lol:

η πραγματική με την κοντερίσια είναι 2 πράγματα τελείως διαφορετικά ! ;)

εγώ επιστροφή από Χαλκίδα με 2 άτομα , είδα στο κοντέρ 265+ ... και χωρίς πρόγραμμα τότε ....!

αλλά αυτό το 300 στο 5αρι είναι όλα τα λεφτά :lol: :lol: στο mk6 άραγε γιατί το αλλάξανε ???

Link to comment
Share on other sites

265 κοντερισια = ποσα πραγματικα?

πχ εμενα με εγραψαν προχθες στην εθνικη προς λαρισα με το ρανταρ να γραφει 168 κ εγω εβλεπα στο κοντερ 190.

^_^

Link to comment
Share on other sites

To ψηφιακό ταχύμετρο(απο το μενού του trip)αντιστοιχεί σε πραγματικά χλμ?Γιατι έχει μια απόκλιση 5χλμ απο το αναλογικό ακόμη και σε μεγάλες ταχύτητες..Και κάτι άλλο..Ξέρει κανεις με ποιό συνδυασμό πλήκτρων μπαίνει στο κρυφό μενού του climatronic(φαντάζομαι θα υπάρχει όπως σ'όλα τα VAG)??

Link to comment
Share on other sites

ειναι γενικη η εντυπωση πως το GTI V υπερεχει εναντι του GTI VI.

Σε ολα τα φορουμ ολοι δυσανεσχετησαν για την 6 εκδοση .

το πρωτο ηταν το πρωτο. το GTI ΙΙ αφησε εποχη

το 3 και το 4 δεν αρεσαν

το 5 αφησε εποχη αρεσε πολυ αγοραστηκε πολυ

το 6 δυστυχως δεν εγινε καλυτερο του 5 και ισα ισα το facelift απετυχε συμφωνα ακομα και με στελεχη της VW και γιαυτο ηδη ανακοινωσαν αλλαγη το 2012

ειδικα μπροστα η κυψελοειδης μασκα αγαπηθηκε πολυ ενω τωρα το εκαναν να μη διαφερι πολυ απο το απλο golf και αυτο ειναι λαθος.

βεβαια επειδη τωρα δεν μπορεις να αγορασεις το 5, αγοραζεις το 6 αλλα εγω θα περιμενα το 7 και δε θα εμπαινα στον κοπο να παρω το 6.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γενικη η εντυπωση πως το GTI V υπερεχει εναντι του GTI VI.

Σε ολα τα φορουμ ολοι δυσανεσχετησαν για την 6 εκδοση .

το πρωτο ηταν το πρωτο. το GTI ΙΙ αφησε εποχη

το 3 και το 4 δεν αρεσαν

το 5 αφησε εποχη αρεσε πολυ αγοραστηκε πολυ

το 6 δυστυχως δεν εγινε καλυτερο του 5 και ισα ισα το facelift απετυχε συμφωνα ακομα και με στελεχη της VW και γιαυτο ηδη ανακοινωσαν αλλαγη το 2012

ειδικα μπροστα η κυψελοειδης μασκα αγαπηθηκε πολυ ενω τωρα το εκαναν να μη διαφερι πολυ απο το απλο golf και αυτο ειναι λαθος.

βεβαια επειδη τωρα δεν μπορεις να αγορασεις το 5, αγοραζεις το 6 αλλα εγω θα περιμενα το 7 και δε θα εμπαινα στον κοπο να παρω το 6.

Μη μπερδευεις το υποκειμενικο με το αντικειμενικο . Υποκειμενικά εμενα το 6 μου αρέσει αρκετα περισσοτερο από το 5 και τη μάσκα του τη θεωρώ πιο άγρια και ταυτόχρονα πιο διακριτική απο του 5. Αλλά αυτο ειναι η γνώμη μου και ΜΟΝΟ. Δε θα το παρουσιασω σαν να ειναι οι γνωμη ολονων. Σιγουρα ξερεις ατομα που τους αρεσει περισσοτερο το 5,αλλα πιστεψε με ξερω και εγω αλλα τοσα που τους αρεσει περισσοτερο το 6 . Θα ηταν λαθος μου λοιπον να πω ΄΄εμμ παιδια,ολοι σε ολο το ιντερνετ εχουν παθει τη πλακα τους με το gti 6 και με το ποσο πιο ομορφο ειναι απο το gti 5 που σκεφτονται μεχρι και να αποσυρουν ολα τα μοντελα gti 5 να φανταστειτε '' , επειδή ειναι η δικια μου γνωμη και επειδη ειμαι κατοχος του 6αριου. Και το άλλο παλι που είπες οτι συμφωνουν τα στελεχη της vw οτι απετυχε το 6αρι απο που προκυπτει ? Στειλε link σε παρακαλω. Αλλιως το επιχειρημα σου εντασσεται στη κατηγορια ''επικληση της αγνοιας του ακροατη'' (λεμε κατι το οποιο ειναι δυσκολο να εξακριβωσουν οι ακροατες) .

Φιλικα ολα αυτα,απλα και μονο για να υπερασπιστω το δικαωμα του υποκειμενικου . Σιγουρα αγαπας πολυ το 5αρι σου,και εγω 2 5αρια ειχα και τα αγαπουσα.

Edited by through
Link to comment
Share on other sites

η πραγματική με την κοντερίσια είναι 2 πράγματα τελείως διαφορετικά ! :D

εγώ επιστροφή από Χαλκίδα με 2 άτομα , είδα στο κοντέρ 265+ ... και χωρίς πρόγραμμα τότε ....!

αλλά αυτό το 300 στο 5αρι είναι όλα τα λεφτά :lol: :lol: στο mk6 άραγε γιατί το αλλάξανε ???

Simfwna me Gps tou sinodigou,imoun sta 258 tin wra pou evlepa 262 egw..opote mikri i pragmatiki apo tin konterisia:)

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευεις το υποκειμενικο με το αντικειμενικο . Υποκειμενικά εμενα το 6 μου αρέσει αρκετα περισσοτερο από το 5 και τη μάσκα του τη θεωρώ πιο άγρια και ταυτόχρονα πιο διακριτική απο του 5. Αλλά αυτο ειναι η γνώμη μου και ΜΟΝΟ. Δε θα το παρουσιασω σαν να ειναι οι γνωμη ολονων. Σιγουρα ξερεις ατομα που τους αρεσει περισσοτερο το 5,αλλα πιστεψε με ξερω και εγω αλλα τοσα που τους αρεσει περισσοτερο το 6 . Θα ηταν λαθος μου λοιπον να πω ΄΄εμμ παιδια,ολοι σε ολο το ιντερνετ εχουν παθει τη πλακα τους με το gti 6 και με το ποσο πιο ομορφο ειναι απο το gti 5 που σκεφτονται μεχρι και να αποσυρουν ολα τα μοντελα gti 5 να φανταστειτε '' , επειδή ειναι η δικια μου γνωμη και επειδη ειμαι κατοχος του 6αριου. Και το άλλο παλι που είπες οτι συμφωνουν τα στελεχη της vw οτι απετυχε το 6αρι απο που προκυπτει ? Στειλε link σε παρακαλω. Αλλιως το επιχειρημα σου εντασσεται στη κατηγορια ''επικληση της αγνοιας του ακροατη'' (λεμε κατι το οποιο ειναι δυσκολο να εξακριβωσουν οι ακροατες) .

Φιλικα ολα αυτα,απλα και μονο για να υπερασπιστω το δικαωμα του υποκειμενικου . Σιγουρα αγαπας πολυ το 5αρι σου,και εγω 2 5αρια ειχα και τα αγαπουσα.

+ κάτι ακόμα...το 6 είναι βελτιωμένο σε "τομειος" από το 5 ρε παιδιά,όπως φυσικά και το 7 θα είναι σε σχέση με το τωρινό.

μερικά παραδείγματα είναι το Μπλόκε XDS, το DCC αναρτήσεις, και όλη η εξαγωγή η οποια είναι μελετημένη εξ αρχής για καλύτερη ακουστική,κάτι το οποιο ισχύει όντως σε απευθείας σύγκριση αλλα και επί τις ουσίας με μικρότερη αναστροφη πίεση και πιο ελεύθερη αναπνοή του κινητήρα.τέλος ο κινητήρας είναι ο EA888 που είναι exeligi του Edition30, κι όχι του normal 5 GTI.αυτά τα λίγα τεχνικά για τις διαφορες τους.

από κει και πέρα, η εμφάνιση είναι σαφώς υποκειμενικό θέμα..

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

η ιδια η VW ανακοινωσε πως συντομα θα αλλαξει την μασκα του GTI VI καθως οι πωλησεις ειναι πολυ κατω σε σχεση με το απλο golf και το GTI V. συντομα θα δουμε στο 6αρι την μασκα του 5 σχεδον ιδια!

προσωπικα δε νομιζω πως αλλαξει κατι, κανανε το λαθος και τωρα τρεχουν να το μαζεψουν.

αλλα ελπιζω στο νεο μοντελο που θα ερθει σε 2 χρονια να δουμε ξανα ενα αληθινο GTI.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευεις το υποκειμενικο με το αντικειμενικο . Υποκειμενικά εμενα το 6 μου αρέσει αρκετα περισσοτερο από το 5 και τη μάσκα του τη θεωρώ πιο άγρια και ταυτόχρονα πιο διακριτική απο του 5. Αλλά αυτο ειναι η γνώμη μου και ΜΟΝΟ. Δε θα το παρουσιασω σαν να ειναι οι γνωμη ολονων. Σιγουρα ξερεις ατομα που τους αρεσει περισσοτερο το 5,αλλα πιστεψε με ξερω και εγω αλλα τοσα που τους αρεσει περισσοτερο το 6 . Θα ηταν λαθος μου λοιπον να πω ΄΄εμμ παιδια,ολοι σε ολο το ιντερνετ εχουν παθει τη πλακα τους με το gti 6 και με το ποσο πιο ομορφο ειναι απο το gti 5 που σκεφτονται μεχρι και να αποσυρουν ολα τα μοντελα gti 5 να φανταστειτε '' , επειδή ειναι η δικια μου γνωμη και επειδη ειμαι κατοχος του 6αριου. Και το άλλο παλι που είπες οτι συμφωνουν τα στελεχη της vw οτι απετυχε το 6αρι απο που προκυπτει ? Στειλε link σε παρακαλω. Αλλιως το επιχειρημα σου εντασσεται στη κατηγορια ''επικληση της αγνοιας του ακροατη'' (λεμε κατι το οποιο ειναι δυσκολο να εξακριβωσουν οι ακροατες) .

Φιλικα ολα αυτα,απλα και μονο για να υπερασπιστω το δικαωμα του υποκειμενικου . Σιγουρα αγαπας πολυ το 5αρι σου,και εγω 2 5αρια ειχα και τα αγαπουσα.

Συμφωνώ 100% με την τοποθέτηση σου, το θέμα γούστο κ αμάξι είναι λίγο σαν την κουκουβάγια με το παιδί της.

Και για να σοβαρευτούμε το GOLF V άλλαξε στα 5 χρόνια, αν συνεχίσουν την ίδια στρατηγική το 6 θα αλλάξει το 2013.

Link to comment
Share on other sites

η ιδια η VW ανακοινωσε πως συντομα θα αλλαξει την μασκα του GTI VI καθως οι πωλησεις ειναι πολυ κατω σε σχεση με το απλο golf και το GTI V. συντομα θα δουμε στο 6αρι την μασκα του 5 σχεδον ιδια!

προσωπικα δε νομιζω πως αλλαξει κατι, κανανε το λαθος και τωρα τρεχουν να το μαζεψουν.

αλλα ελπιζω στο νεο μοντελο που θα ερθει σε 2 χρονια να δουμε ξανα ενα αληθινο GTI.

Μήπως μπορείς να μας παρουσιάσεις την ανακοίνωση, έτσι για να δούμε από 1ο χέρι τι γράφει???

Τα στοιχεία για τις πωλήσεις που αναφέρεις αφορούν μινιατούρες ή κανονικά αυτοκίνητα?? Γιατί μέχρι πρότινος το GOLF ήταν στην κατηγορία του 1ο στην Ευρώπη (όπως αντίστοιχα είναι το Ford Fiesta στα μικρά).

Εγώ βλέπω τελευταία ανακοίνωση για το Golf την εξής :

http://www.volkswagenag.com/vwag/vwcorp/in..._all_times.html

Επίσης παραθέτω στοιχεία (MTD & YTD 8MONTHS) που είναι τα εξής :

http://www.acea.be/images/uploads/files/20...FINAL2-0908.pdf

Τώρα αν είσαι στέλεχος στην VW και μάλιστα τόσο υψηλόβαθμο που γνωρίζεις εκ των έσω τα μελλοντικά βήματα, σηκώνω τα χέρια ψηλά φίλε μου!!!

Το νέο μοντέλο επίσης σε 2 (!!!) χρόνια πιο εννοείς ?????????

Link to comment
Share on other sites

το golf VII θα παρουσιαστει το 2012 σε δυο χρονια δηλαδη.

το VI βγηκε απλα για να μειωθει το κοστος παραγωγης που ηταν πολυ μεγλαο για το V

αυτο ειναι γνωστο σε ολους.

επισης οταν ελεγα για πωλησεις δε μιλουσα για το απλο golf αλλα για το GTI που το 6 απλα δεν πουλαει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπερναω το γεγονος οτι και παλι δεν μας παρουσιαζεις καποιο επισημο στοιχειο για το οτι το gti 6 δεν πουλαει.

Και ας δεχτω οτι πραγματι δεν πουλαει τρελα. Εχεις σκεφτει ισως το γιατι ? Γιατι η εξηγηση που δινεις δεν ειναι καθολου πειστική. Εχεις σκεφτει οτι ειμαστε σε περιοδο κρισης ? Οτι κοστιζει 2000 παραπανω απο οτι το προηγουμενο gti 5 σε αντιστοιχες εκδοσεις ? Οτι οσοι ενδιαφεροντουσαν για αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου (2000 και ανω) κανανε τις αγορες τους οσο ακομα ισχυε το μετρο με τα τελη ταξινομησης ? Αντιθετα μαλιστα το gti τα πηγε πολυ καλα εκεινη την περιοδο,οσα αυτοκινητα εφερε η kosmocar με το μετρο φυγανε εν ριπη οθφθαλμου. Το ξερω οχι με επισημα στοιχεια,απλα ημουν αγοραστης εκεινη τη περιοδο και εμαθα ακριβως ποσα φερανε και ποσα φυγανε αμεσως.

Δε διαφωνω οτι σαν αυτοκινητο δεν εχει μεγαλες διαφορες απο το προηγουμενο . Ειναι ομως ελαφρα βελτιωμενο στα σημεια.

Ναι ασφαλως και οσοι ειχαν το gti 5 δεν αξιζει να δωσουν τοσα λεφτα για το 6. Δεν παυει ομως να αποτελει μια κορυφαιη επιλογη για τους καινουριους αγοραστες καθως προκειται για ενα ,εστω και ελφρως,βελτιωμενο gti απο το προηγουμενο.

Και κατι τελευταιο . 2012 -2009 =3 και οχι 2 οπως ισχυριστηκες πριν . Τελη 2012 αναμενεται η παρουσιαση του 7. Το 5αρι κυκλοφορουσε για ιδιο χρονικο διαστημα. 2004 εως 2008 .Ειναι η πολιτικη της vw οπως φαινεται να μη τα κραταει πολυ στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.