Jump to content
bbp

Κλαπέτο πολλαπλής εισαγωγής κολλημένο σε ανοικτή θέση

Recommended Posts

τα αποτελεσματα λοιπον.. μετα απο πολυ ταλαιπωρια στην αντιπροσωπεια λεγοντασ μου οτι πρεπει να αλαξω κλαπετο και καταλυτη, κοστος 1140 ευρω καταλυτη και 400 ευρω περιπου κλαπετο ευτυχως δεν τους ακουσα....Πηγα σε εναν μαστορα που λυνει και δενει τα αυτκινητα μας τον ρωτησα και μου ειπε οτι ενας καθαρισμος προβλεπεται και μετα αν δεν φτιαξει κανω την αλλαγη των ανταλακτικων..Αυτη η τοποθετηση σαφεστατα και μου αρεσε για ευνοητους λογους. Το ποσο αυτης της εργασιας 70 ευρω.Το σκευτηκα το ζυγισα λεω δεν γ.....ται το πολυ πολυ να χασω 70 ευρω, τουλαχιστον δοκιμασα...Το αμαξι του το αφησα 2 μερες μεσα. το πηρα χτες βραδυ αργα.Βεβαια χτες το πρωι ειχα επικοινωνια μαζι του και μου ειπε οτι τα κλαπετα δεν φαινονται κολημενα αλλα πραγματικα ηταν πολυ βρωμικα...( τουλαχιστον λεω ηθελαν οντως καθαρισμα...). Το αμαξι το πηρα χτες βραδυ. Με το που ξεκινησα πιστεψτε με ειχε μεγαλη διαφορα ακομα και ο ηχος της τουρμπινας και σκαστρας...δεν ξερω αν ειχε σχεση αυτος ο καθαρισμος αλλα πραγματικα μου θυμησε το αμαξι απο παλια που το ειχα ξεχασει λιγακι απο συνηθεια. Εκανα λοιπον χτες 170 χιλιομετρα διοτι με ετρωγε ο κ....λος μου να δω τι θα γινει με το τσεκ...Ολα οκ. Πηγα το πρωι να το βαλουμε παλι στο διαγνωστικο να δω εαν διαβασε καποια βλαβη σποραδικη στο συστημα εξαγωγης χωρις βεβαια να αναψει το λαμπακι...( πριν μια βδομαδα και χωρις λαμπακι διαβαζε προβλημα καταλυτη).Ευτυχως τιποτα. Τον ρωτησα και μου ειπε οτι αρκετα το εμφανιζουν το θεμα με το κλαπετο αλλα δεν θελει παντα αλλαγη.

Λετε ρε παιδια να ηθελε μονο καθαρισμα??Τσαμπα μας τα παιρνουν οι αντιπροσωπειες??ελεος δηλαδη.. Ο χρονος θα δειξει..

ΥΓ/ ασχετως αν φτιαξει το προβλημα στο μελον η οχι αυτο που μου αρεσε σε αυτο το μαστορα και χωρις να θελω να κανω διαφημηση ειναι το ποσο προσεχτικος ηταν ( σπανιο). Εκατσα και εβγαλα την ποδια σημερα απο κατω και παρολο που τα κολαρα εισαγωγης ειναι χαμηλα οταν τα τοποθετησε εβαλε λιπαντικη ουσια σε ολα τα κολαρα και ασ μην φαινοταν απο κατω)εμενα παντως με κερδισε η δουλεια του. ελειπε καπου μια βιδα και εβαλε δικη του και ασ μην του ειπα τιποτα!οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα για μενα.

Edited by georgek7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, ας κάνεις και διαφήμιση. Υπάρχουν καλοί επαγγελματίες (όχι πολλοί) και αξίζει να τους λέμε. Όλοι μας έτσι γλιτώνουμε χρόνο και χρήμα.

Είχα κι εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα μ' αυτό το κλαπέτο http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45239&st=0&p=442578

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δώσε το όνομα του συνεργείου να τον μάθουμε και οι υπόλοιποι.

Οι σωστοί επαγγελματίες σπανίζουν στις μέρες μας.

Link to comment
Share on other sites

stig φιλε ειδα το προβλημα σου πραγματικα την προηγουμενη βδομαδα και πραγματικα με εκανε να σκευτω αλλη λυση πλην της αντιπροσωπειας...εξαιτιας σου ψαχτηκα ευτυχως..βεβαια εσυ ειχε θεμα με την βαλβιδα αλλα εκανα σερτσ για αυτο πηγα για καθαρισμο..αυτην την βδομαδα εχω και ταξιδι στα γρεβενα οποτε θα ξερω εαν οντως λυθηκε και το δικο μου προβλημα...

οποιος χρειαστει και πληροφοριες για το συνεργιο εδω ειμαστε...εγω σας παρουσιασα την δικη μου εμπειρια και πιστεψτε με ειμαι ψηρας....

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου το ζητησατε οριστε και το λινκ του ανθρωπου..

http://www.grlogicmx...di_Seat_wv.html

εμενα στην δικη μου περιπτωση οπως σας ειπα με εκανε να γλιτωσω περιπου 500 ευρωπουλα..Να ειναι καλα ο ανθρωπος.

και να προσθεσω οτι σημερα αλλαξα τα μπουζι και καταλαβαμε οτι δεν ηταν καν σφηγμενα!!!μπραβο παζαροπουλε με τα συνεργεια σου και με τα μποσσ τα μπουζι σου!!!!

Edited by georgek7
Link to comment
Share on other sites

βασικα σε αυτον που βγαζει check αλλα το αμαξι παει κανονικα σημαινει καπου καπως καποτε κολλησε καποιο και τοτε βγηκε το σφαλμα.σε αυτον που δεν παει το αμαξι ειναι πιο δυσκολα μιας και μπορει να ειναι χαλασμενο.ισως αν αλλαζονται να αλλαχτει και μονο ενα και οχι ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

βασιλη επειδη ειδα το δικο μου πως ειναι δεν ξερω για τα αλλα μοερ οι 4 πεταλουδες ανοιγοκλεινουν ολες μαζι αρα κανουν την ιδια κινηση. δυσκολο να κολλησει το ενα διοτι κινουνται σε σειρα και οι 4 μαζι!!ισως γινεται αλλαγη και στις 4 μαζι αλλα πολυ δυσκολα μονο η μια!!αυτο ειδα τουλαχιστον εγω στο μοτερ μου χωρις να παιρνω στο λαιμο μου και τους αλλους..οτι βρωμιζουν ευκολα μου ακουγεται πολυ λογικο εκει που ειναι...σε αλλους χαλαει ο σενσορας και σε αλλους το κλαπετο.οποτε αναλογα με την περιπτωση..εμενα κολαγε το κλαπετο αρα οι πεταλουδες απο την μακα!!!

Link to comment
Share on other sites

βασιλη επειδη ειδα το δικο μου πως ειναι δεν ξερω για τα αλλα μοερ οι 4 πεταλουδες ανοιγοκλεινουν ολες μαζι αρα κανουν την ιδια κινηση. δυσκολο να κολλησει το ενα διοτι κινουνται σε σειρα και οι 4 μαζι!!ισως γινεται αλλαγη και στις 4 μαζι αλλα πολυ δυσκολα μονο η μια!!αυτο ειδα τουλαχιστον εγω στο μοτερ μου χωρις να παιρνω στο λαιμο μου και τους αλλους..οτι βρωμιζουν ευκολα μου ακουγεται πολυ λογικο εκει που ειναι...σε αλλους χαλαει ο σενσορας και σε αλλους το κλαπετο.οποτε αναλογα με την περιπτωση..εμενα κολαγε το κλαπετο αρα οι πεταλουδες απο την μακα!!!

Ναι εχεις δικιο ειδα ενα βιντεακι

που περιγραφει το προβλημα.Απο τελειται απο 3 στοιχεια το προβλημα.μοτερ κλαπετων,αισθητηρας κλαπετων,κλαπετα.

ποσο ευκολα τα εχουν οι ατιμοι τα 300αρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.