Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Πίσω φώτα της Hella.

Recommended Posts

Νομίζω ότι όλα πάνε καλά. Το σετ που αναφέρει ότι έχει έτοιμο, το έχει ήδη πάρει ο Κώστας. Οπότε τα επόμενα μπαίνουν σε σειρά προτεραιότητας. Θα παρακαλούσα τον Γιάννη (JKalimer) και τον Βασίλη (jetta_bill) να μου στείλουν με pm το e-mail τους, ώστε να πω τον Iulian να επικοινωνήσει κατευθείαν μαζί τους για τις λεπτομέρειες, πληρωμές, αποστολές κλπ...

Γιάννη, έχεις 2 επιλογές.

1) Να σου βάλει LEDs σε φανάρια EU (1 φως όπισθεν, 1 φως ομίχλης)

2) Να σου βάλει LEDs σε φανάρια US (2 φώτα όπισθεν και τα νέα LEDs θα ανάβουν πιο έντονα για φώτα ομίχλης).

Το κόστος είναι το ίδιο.

Εγώ το απόγευμα θα ξηλώσω τα δικά μου για να τα στείλω να μου τα φτιάξει... ;)

Σου έστειλα το e-mail μου με PM...

Μάλλον θα παραγγείλω το US version μιας και θα έχω και τα άλλα για spare...

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα το e-mail μου με PM...

Μάλλον θα παραγγείλω το US version μιας και θα έχω και τα άλλα για spare...

;) Έχει κανένα 10λεπτο που έστειλα στον Iulian το e-mail σου. Κι εγώ αυτά θα σου πρότεινα. Θα έχεις και περισσότερο φως το βράδυ όταν θα κανεις όπισθεν... B)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πρώτα από όλα θα ήθελα να εξηγείσω στους admins/mods ότι δεν κάνω edit τα προηγούμενα post μου, αλλά κάνω καινούργια γιατί το θέμα επείγει και θέλω όταν μπαίνουν οι χρήστες που τους αφορά να τους δείχνει ότι υπάρχουν νέα posts. Όταν τελειώσει η διαδικασία, πολύ ευχαρίστως όλα αυτά τα posts που είναι στη σειρά, να ενωθούν. Συγνώμη για το κομφούζιο... :D

Όσον αφορά το θέμα μας λοιπόν, επειδή χθες το βράδυ πήγε να γίνει ένα μπέρδεμα, να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο. Το θέμα με τα πίσω ομίχλης, μπερδεύτηκε λίγο, γιατί αρχικά τα US version που ετοίμαζε ο Iulian δεν είχαν καθόλου ομίχλης (στην Αμερική, ακόμη και τα μαμά φώτα, δεν έχουν καθόλου φως ομίχλης - μη με ρωτάτε γιατί, αμερικάνοι είναι αυτοί). Οπότε το να ανάβουν τα νέα LED και ως ομίχλης, προέκυψε μετά.

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΗΝ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΥΠΟΨΗΝ ΣΑΣ!!! Δεν είναι η σωστή λύση! Περιμένω απάντηση από την Ross-Tech!!

Εκεί που καταλήξαμε, είναι ότι όπως τα ετοιμάζει ο Iulian, βγάζει σφάλμα για καμμένη λάμπα ομίχλης. Το θέμα όμως αυτό λύθηκε σήμερα, γιατί μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το Cold Diagnosis μόνο για το πίσω φως ομίχλης μέσω VagCom, οπότε δεν εμφανίζεται σφάλμα.

Η ρύθμιση αυτή, βρίσκεται στο:

09 - Central Electronics

Coding - 07

Long coding helper

BYTE 18

Bit 3 (το οποίο είναι τσεκαρισμένο για να κάνει έλεγχο κι εμείς το βγάζουμε το τσεκ)

Αυτά λοιπόν προς ενημέρωση όλων. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται VagCom αν κάποιος θέλει τα νέα LED αλλά κρατήσει το Ευρωπαϊκό setup (δηλαδή ένα φως ομίχλης κι ένα φως όπισθεν)

Επίσης όσον αφορά τα Jetta, δεν υπάρχει US version με LED, οπότε αν θέλει κάποιος να έχει 2 φώτα όπισθεν και στο Jetta, θα πρέπει να στείλει ένα έξτρα δεξί εσωτερικό φανάρι, για να πάρει από μέσα το διάφανο πλαστικό και να αντικαταστήσει το κόκκινο πλαστικό στο αριστερό εσωτερικό φανάρι... (ίσως μπορείτε να βρείτε από ένα τρακαρισμένο αμάξι, όπου το φανάρι είναι σπασμένο αλλά το εσωτερικό γυαλάκι της όπισθεν καλό).

Επειδή ίσως το όλο θέμα απαιτεί μια "Α" εξοικείωση με το θέμα φανάρια, εκδόσεις, VagCom κλπ, είμαι στην διάθεση οποιουδήποτε να τον βοηθήσω και να του εξηγήσω ότι μπορώ, αλλά δεν φέρω καμία ευθύνη για το αν έχουν καταλάβει σωστά ή για το πως θα λειτουργήσουν τα νέα φανάρια και καμία σχέση και ευθύνη δεν έχω εγώ με την μετατροπή που κάνει ο Iulian.

Εγώ πάντως τα δικά μου τα έστειλα χθες με courier (σήμερα θα τα παραλάβει) και του είπα να τα προχωρήσει, αφού θα απενεργοποιήσω τον έλεγχο της λάμπας με VagCom. :D

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μίλησα μαζί του και εκτός από το πρόβλημα με την λάμπα ομίχλης που θα πρέπει να διορθωθεί μέσω vag-com με παράκαμψη, θα πρέπει να γίνει και το ίδιο και με τις 2 λάμπες της όπισθεν.

Εγώ απλά του παρήγγειλα τα EU version...

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μίλησα μαζί του και εκτός από το πρόβλημα με την λάμπα ομίχλης που θα πρέπει να διορθωθεί μέσω vag-com με παράκαμψη, θα πρέπει να γίνει και το ίδιο και με τις 2 λάμπες της όπισθεν.

Εγώ απλά του παρήγγειλα τα EU version...

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις σε πιο πολύπλοκα πράγματα, καλά έκανες Γιάννη. Όσο για την όπισθεν, νομίζω ότι θέλει VagCom μόνο αν σου βάλει LED και εκεί, αντί για απλές λάμπες. Γιατί σε εμένα μου πρότεινε να βάλει LED αντί για λάμπες. Δεν είμαι και σίγουρος όμως...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις σε πιο πολύπλοκα πράγματα, καλά έκανες Γιάννη. Όσο για την όπισθεν, νομίζω ότι θέλει VagCom μόνο αν σου βάλει LED και εκεί, αντί για απλές λάμπες. Γιατί σε εμένα μου πρότεινε να βάλει LED αντί για λάμπες. Δεν είμαι και σίγουρος όμως...

Μου πρότεινε τελικά απο μόνος του να τα κάνει US version και απλά στην παλιά θέση που ήταν το φως ομίχλης να αντικαταστήσω την μια λάμπα της όπισθεν και να βάλω μια κόκκινη για να είναι το ομίχλης.

Βρήκα ήδη P21W λάμπα που είναι ασημί και φέγγει κόκκινο χρώμα και έτσι του τα παρήγγειλα να μου τα φτιάξει έτσι χωρίς να μπλέκω και με vag com....

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

νικο καλησπερα κ απο μενα!σ'ευχαριστω προσωπικα για το ενδιαφερον σου για ολο το θεμα που εχει προκυψει με τα φαναρια.το παιδι μου εστειλε σημερα mail κ οπως λες ειναι πολυ ευγενικος κ συνεργασιμος!αυριο θα μιλησω μαζι του κ οσον αφορα τo λευκο πλαστικο για το δευτερο οπισθεν,to vag-com κτλ θα τη βρω μονος μου την ακρη.(πιανουν λιγακι τα χερια μας)οταν καταληξουμε με το τι μπορει να φτιαξει ο τυπος θα το ποσταρω πιο αναλυτικα,αν κ δεν απασχολει αρκετους το tune του Jetta.θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο κατατοπιστικος μπορω.καλο σου βραδυ κ παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Πρώτα από όλα, θέλω να επισημάνω κάτι. Πιο πάνω έγραψα πως μπορεί κάποιος με το VagCom να απενεργοποιήσει τον έλεγχο για τις λάμπες. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι λειτουργεί, αλλά όταν θα ανάψεις τα φώτα βγάζει το σφάλμα. Δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ αυτό που γράφω παραπάνω. Έστειλα τώρα e-mail στην Ross-Tech για να μου πει αν υπάρχει τελικά τρόπος να μην ελέγχει την πίσω λάμπα ομίχλης και σαφώς να μας πει τι θα πρέπει να αλλάξουμε.

Γιάννη, όσον αφορά αυτά που λες, κι εμένα μου τα έγραψε και το σκέφτομαι. Θα περιμένω να δω τι θα μου πούνε και από την Ross-Tech, και αν για να λυθεί το πρόβλημα με την ένδειξη καμμένης λάμπας θα θέλει αντιστάσεις κλπ, μάλλον θα κάνω κι εγώ ότι θα κάνεις κι εσύ! (στείλε ένα link με την λάμπα που βρήκες! ;) )

Βασίλη, δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για τίποτα. Όπως σου έγραψα και στο e-mail, για Jetta δεν υπάρχει US version με LED, οπότε αυτό που θα μπορέσει να σου κάνει είναι να σου προσθέσει τα extra LEDs. Πάντως να ξέρεις, για να αλλαχθεί μετά το πλαστικό από κόκκινο σε λευκό, θα πρέπει να ανοίξει όλο το φανάρι το οποίο είναι κολλητό και η διαδικασία περιλαμβάνει στις οδηγίες της, φούρνους στους 150C βαθμούς κλπ κλπ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, όσον αφορά αυτά που λες, κι εμένα μου τα έγραψε και το σκέφτομαι. Θα περιμένω να δω τι θα μου πούνε και από την Ross-Tech, και αν για να λυθεί το πρόβλημα με την ένδειξη καμμένης λάμπας θα θέλει αντιστάσεις κλπ, μάλλον θα κάνω κι εγώ ότι θα κάνεις κι εσύ! (στείλε ένα link με την λάμπα που βρήκες! :) )

Εδώ είσαι Νίκο και όποιος άλλος θέλει...

http://cgi.ebay.co.uk/P21W-BA15s-382-SILVE...93%3A1|294%3A30

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι Νίκο και όποιος άλλος θέλει...

http://cgi.ebay.co.uk/P21W-BA15s-382-SILVE...93%3A1|294%3A30

Είσαι πρώτος Γιάννη! :thumbsup: Περιμένω την απάντηση από την Ross-Tech. Αν δεν μπορέσουμε να αποφύγουμε το σφάλμα που βγάζει στο ταμπλώ, τότε θα πάρω κι εγώ αυτή τη λάμπα ώστε να έχουμε λειτουργία EU και εμφάνιση US... :)

@Professor: Γιώργο, υπάρχει περίπτωση να βρούμε παρόμοια λάμπα Θεσσαλονίκη, για να μη τραβιόμαστε με τους άγγλους? Μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στον δικό σου μήπως ξέρει κάτι?

EDIT:

Σας παραθέτω παρακάτω φώτο από τις μετατροπές που έχει κάνει ο Iulian στο δικό του αυτοκίνητο, πίσω αλλά και μπροστά...

iulianback.jpg

Μπροστά έχει βάλει LEDs από AUDI S6...

iulians6led.jpg

iulianpassat.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Μπροστά έχει βάλει LEDs από AUDI S6...

Δυστυχώς Νίκο πρέπει να αφαιρέσουμε τα φώτα ομίχλης μας για να τα βάλουμε αυτά....και χρειαζόμαστε και μια γρίλια χωρίς θέση για φως ομίχλης...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Νίκο πρέπει να αφαιρέσουμε τα φώτα ομίχλης μας για να τα βάλουμε αυτά....και χρειαζόμαστε και μια γρίλια χωρίς θέση για φως ομίχλης...

Μάλλον είναι μεγάλα και δεν χωράνε ταυτόχρονα με τα ομίχλης, ε? Θα το ψάξω το θέμα. :thumbsup: Μετά το καλοκαίρι (που ελπίζω να έχω λίγο παραπάνω χρόνο), θα πάρω ένα σετ (όχι όποσδήποτε του S6) για να κάνω μερικές δοκιμές... :D

EDIT:

Ήρθαν τα φώτα από τη Ρουμανία!! :D Σήμερα θα τοποθετηθούν και ελπίζω να προλάβω να συνδέσω και την έξτρα παροχή ρεύματος που χρειάζεται, ώστε να τα δω να ανάβουν κιόλας! :D

img1054n.jpg

img1052a.jpg

img1055ype.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα τα φώτα!!!! :D:D:D Εγώ πάντως έχω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Iulian ο οποίος έκανε ότι του ζήτησα και με βοήθησε αφάνταστα. Νομίζω ότι τα 35 e-mail που μου έχει στείλει σε 1 εβδομάδα, τα λένε όλα!! :D

Και να το αποτέλεσμα! Επειδή δεν είχε σκοτεινιάσει εντελώς και ετοιμάζεται να ρίξει (πάλι) βροχή, έπαιξα και λίγο με τον φωτισμό της φωτογραφικής για να φαίνεται καλά... ;)

img1059m.jpg

img1062v.jpg

img1063l.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Νίκο. :D Μεγειές!!!! :D Βέβαια αν και ήμουν από τους πρώτους που τα είδε τώρα που τα βλέπω με πιο σκοτεινό φόντο ίδια Ferrari έγινε. iconcool5lw.gif Τέλεια είναι και αφού δεν βγαίνει και η ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν σημαίνει ότι ο Ρουμάνος έκανε πολύ καλή δουλειά.Μπράβο!!!! :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

@jkalimer Πολύ ωραία, μεγειά. Κάνε και τα εξωτερικά donut όπως του Νίκου παραπάνω. Για το τζέτα μου πάντως έχω αμφιβολίες. Στο πασάτ πάνε και λόγω μεγέθους. Νομίζω στο τζέτα θα δείχνουν αμερικανιά....

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι φωτό είναι και απο το δικό μου με τα νέα φώτα Led...

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Με 'γειά Γιάννη!!! :D VagCom δεν έχεις? Αν δεν έχεις, συνάντησε κάποιον από το club που βρίσκεται στην περιοχή σου, να σου κάνει και τα έξω σαν donuts! :) Είναι 3 λεπτά δουλειά με το ρολόι! :)

Λάμπα για ομίχλης, σου στείλανε τελικά καινούργια? Όλα καλά? Εμένα μου έδωσε μια λάμπα με LED που ανάβουν κόκκινα ο Γιώργος, και πραγματικά τα σπάει!!! Δείχνει κορυφή! Θα βγάλω καμιά φώτο μόλις μπορέσω. Τώρα θέλουμε να βάλουμε λευκή LED στο φως της όπισθεν... :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Με 'γειά Γιάννη!!! :D VagCom δεν έχεις? Αν δεν έχεις, συνάντησε κάποιον από το club που βρίσκεται στην περιοχή σου, να σου κάνει και τα έξω σαν donuts! :) Είναι 3 λεπτά δουλειά με το ρολόι! :)

Είχα πάρει ένα κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω να το δουλεύω.....

Λάμπα για ομίχλης, σου στείλανε τελικά καινούργια? Όλα καλά? Εμένα μου έδωσε μια λάμπα με LED που ανάβουν κόκκινα ο Γιώργος, και πραγματικά τα σπάει!!! Δείχνει κορυφή! Θα βγάλω καμιά φώτο μόλις μπορέσω. Τώρα θέλουμε να βάλουμε λευκή LED στο φως της όπισθεν... :)

Ναι μου έστειλαν καινούργια και την έχω τοποθετήσει...δεν θέλω να βάλω λάμπες LED γιατί έχω ακούσει διάφορα.(ανάβει αχνά το πίσω στοπ στο παρμπριζ, δεν φωτίζουν αυτές οι λάμπες το ίδιο από όλες τις οπτικές γωνίες, βγάζουν σφάλμα καμένης λάμπας κ.α)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.