Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Πίσω φώτα της Hella.

Recommended Posts

Καλημέρα Νίκο. Νομίζω πως υπερβάλλεις λίγο στο θέμα της τοποθέτησης.Όλη σχεδόν την δουλειά εσύ την έκανες!!! Εγώ και ο Γιώργος σχεδόν δεν κάναμε τίποτα.Εξάλλου η χαρά ενός καθηγητή είναι οι μαθητές του να τον ξεπεράσουν και να γίνουν ανώτεροι απ΄αυτόν. B)

Καλοριζικα Νικο!Οι φοτο αδικουν λιγο το αποτελεσμα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή δεν τα είδα σε λειτουργία. Υπάρχει καμιά διαφορά όσο αφορά τα led, την φωτεινότητα κτλ?

Μπαααα, δε νομίζω! Ο Γιώργος είπε ότι της όπισθεν σαν να φωτίζει περισσότερο, αλλά νομίζω ότι είναι απλά ιδέα του! B)

Link to comment
Share on other sites

Το ψοφιμι εκει διπλα πως το ανεχεσαι? tongue.gif

Του λέω να πάμε μια κόντρα, αλλά μασάει!!!! tongue.gif Είναι το 350 με τα 272 άλογα. Μούφα δλδ!!! tongue.giftongue.gif Δεν το έχω πετύχει ακόμη στο δρόμο... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βάρος αυτό το 350 αλλά πάει πολύ καλα :o

Στο θέμα μας τα φώτα είναι πολύ όμορφα :lol:

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση για τα φώτα. Επειδή όταν τα πήραμε, διαβάσαμε κάπου ένα "Made in Italy" και μας μπέρδεψε λίγο και αναρωτιόμασταν κατά πόσο είναι γνήσια από R36 ή όχι, χθες περιεργαζόμενος τα μανίσια που έβγαλα, είδα ότι και αυτά γράφουν "Made in Italy". ¶ρα πιθανότατα και τα σκούρα να είναι γνήσια φώτα από R36, απλά η VW έχει προμηθευτή από Ιταλία... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είναι και αυτό γιατί Νίκο αναρωτιόμουν μπας και μας έπιασαν "Κώτσους". Πάντως ναι το αποτέλεσμα δικαιώνει την επιλογή. Το μόνο που μένει τώρα, αν δεν το έκανες ήδη, είναι να ανεβάσεις τα led. Τα έκανα και εγώ 30% και φαίνονται τέλεια! ;):D

Edited by anastos
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει τώρα, αν δεν το έκανες ήδη, είναι να ανεβάσεις τα led. Τα έκανα και εγώ 30% και φαίνονται τέλεια! :whistling::D

Και το ρωτάς? Είναι ήδη στο 30%!... :D

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, στο αμερικάνικο forum (vwvortex), η OEMPLUS, ζητάει να δει πόσοι ενδιαφέρονται για φώτα τύπου Skyline (4 δαχτυλίδια). Αυτό που θα προμηθεύσει, είναι μόνο το εσωτερικό φανάρι, δλδ τα μικρά κομμάτια που βρίσκονται στον χώρο αποσκευών. Ενδεικτική τιμή, λέει τα 350$ (260€). Εγώ έχω ήδη επικοινωνήσει μαζί τους, για να μάθω κατά πόσο θα μπορέσουμε να τα βάλουμε κι εμείς, και τι ρυθμίσεις θα χρειαστούμε με το VagCom.

Η διαφορά θα είναι ότι πίσω θα έχουμε 2 φώτα όπισθεν, γύρω από τα φώτα τις όπισθεν, θα ανάβουν δαχτυλίδια με LEDs ως φώτα πορείας, και τα ίδια δαχτυλίδια με LEDs θα ανάβουν ακόμη πιο έντονα ως πίσω φώτα ομίχλης. Αν πάτε στο σχετικό θέμα της OEMPLUS, θα δείτε και φωτογραφίες.

Θα κατασκευαστούν πολύ λίγα κομμάτια, για αυτό είναι όποιος προλάβει! :D Εγώ ήδη δήλωσα ότι θέλω να πάρω τέτοια φανάρια (κάνουν και τα σκούρα για όποιον θέλει), εφόσον διευκρινιστούν οι λεπτομέριες σχετικά με τις συνδέσεις και τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ενδιαφέρεται?

Μίλησα με OEMpl.us, τα μεταφορικά θα είναι 50$-60$ (δλδ 35€-45€) και θα έρθουν από Μόναχο, δλδ δεν θα μπλέξουμε και με τελωνεία! Όποιος θέλει να βάλει τα LEDs σε smoked φανάρια, πρέπει να τους τα προμηθεύσει ο ίδιος (εγώ θα βάλω τα μανίσια στο αμάξι και θα στείλω τα σκούρα να μου τα περάσουν LEDs). Δεν θα χρειαστεί ούτε VagCom, και οι φίσες θα είναι έτοιμες να κουμπώσουν στις εργοστασιακές.

Υπάρχει λοιπόν ενδιαφέρον??? Να διευκρινίσω ότι η όλη κατασκευή είναι customιά και θα γίνει τώρα για 10+ κομμάτια που θα συμφωνηθούν. Δηλαδή αν σας έρθει η όρεξη μετά από 3-4 μήνες, δεν θα μπορείτε να τα αποκτήσετε. Παρόμοια "παραγγελία" είχε γίνει στο vwvortex πριν 1,5-2 χρόνια.. Εγώ πάντως τα δικά μου θα τα στείλω για LEDs...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ενδιαφέρεται?

Μίλησα με OEMpl.us, τα μεταφορικά θα είναι 50$-60$ (δλδ 35¤-45¤) και θα έρθουν από Μόναχο, δλδ δεν θα μπλέξουμε και με τελωνεία! Όποιος θέλει να βάλει τα LEDs σε smoked φανάρια, πρέπει να τους τα προμηθεύσει ο ίδιος (εγώ θα βάλω τα μανίσια στο αμάξι και θα στείλω τα σκούρα να μου τα περάσουν LEDs). Δεν θα χρειαστεί ούτε VagCom, και οι φίσες θα είναι έτοιμες να κουμπώσουν στις εργοστασιακές.

Υπάρχει λοιπόν ενδιαφέρον??? Να διευκρινίσω ότι η όλη κατασκευή είναι customιά και θα γίνει τώρα για 10+ κομμάτια που θα συμφωνηθούν. Δηλαδή αν σας έρθει η όρεξη μετά από 3-4 μήνες, δεν θα μπορείτε να τα αποκτήσετε. Παρόμοια "παραγγελία" είχε γίνει στο vwvortex πριν 1,5-2 χρόνια.. Εγώ πάντως τα δικά μου θα τα στείλω για LEDs...

δλδ Νίκο, θα μας στείλουν έτοιμο το σετάκι και θα το περάσουμε μόνοι μας ?

Δεν θα χρειαστεί να τους στείλουμε φανάρια ? μόνο για τα smoked ?

Θα είναι εύκολη η μετατροπή για να την κάνουμε μόνοι μας ?

Link to comment
Share on other sites

δλδ Νίκο, θα μας στείλουν έτοιμο το σετάκι και θα το περάσουμε μόνοι μας ?

Θα μας στείλουν μόνο τα φανάρια που βρίσκονται στο καπό του χώρου αποσκευών (αυτά με την όπισθεν και το φως όμιχλης).

Δεν θα χρειαστεί να τους στείλουμε φανάρια ? μόνο για τα smoked ?

Ναι, μόνο για τα smoked πρέπει να τους στείλουμε εμείς.

Θα είναι εύκολη η μετατροπή για να την κάνουμε μόνοι μας ?

Λένε ότι θα είναι plug n play φάση. Ούτε VagCom θα χρειαστεί! Θα κουμπώσουν στις εργοστασιακές φίσες. Οπότε μιλάμε για μια αλλαγή των φαναριών δλδ, κάτι το οποίο γίνεται μέσα σε 10 λεπτά ΜΑΧ! Φυσικά, θα γίνουν και οι κατάλληλες μετατροπές με το VagCom στο εξωτερικό φανάρι, για να είναι κι εκείνο σαν δαχτυλίδι! (Αν θέλεις, την Παρασκευή μπορώ να σου το κάνω να φαίνεται έτσι! :angry: )

Ο Κώστας ήδη ψήθηκε κι έχει μπει στην λίστα. Τελικό ποσό να υπολογίζετε στα 300€ (400$-410$ -- με μεταφορίκα κλπ). Ξαναέστειλα e-mail σήμερα για να μάθω πότε θα έχουμε τα φανάρια. Θα σας κρατώ ενήμερους...

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι θα είναι plug n play φάση. Ούτε VagCom θα χρειαστεί! Θα κουμπώσουν στις εργοστασιακές φίσες. Οπότε μιλάμε για μια αλλαγή των φαναριών δλδ, κάτι το οποίο γίνεται μέσα σε 10 λεπτά ΜΑΧ! Φυσικά, θα γίνουν και οι κατάλληλες μετατροπές με το VagCom στο εξωτερικό φανάρι, για να είναι κι εκείνο σαν δαχτυλίδι! (Αν θέλεις, την Παρασκευή μπορώ να σου το κάνω να φαίνεται έτσι! :angry: )

Εννοείται...θα φέρω και το δικό μου μπας και βγάλουμε άκρη...

Ο Κώστας ήδη ψήθηκε κι έχει μπει στην λίστα. Τελικό ποσό να υπολογίζετε στα 300¤ (400$-410$ -- με μεταφορίκα κλπ). Ξαναέστειλα e-mail σήμερα για να μάθω πότε θα έχουμε τα φανάρια. Θα σας κρατώ ενήμερους...

Δεν είναι καλύτερο οι της Ελλάδας να μείνουμε εκτός λίστας vortex για να μας στα στείλουν κατευθείαν ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλύτερο οι της Ελλάδας να μείνουμε εκτός λίστας vortex για να μας στα στείλουν κατευθείαν ???

Επειδή η OEMpl.us δεν θα φτιάξει αυτά τα φανάρια αν δεν μαζευτούν τουλάχιστον 10 υποψήφιοι πελάτες, καλό είναι να φαίνεται στους Αμερικάνους ότι υπάρχει κίνηση, ώστε να συμπληρωθούν σύντομα τα άτομα. Είναι θέμα... marketing! tongue.gif

Εγώ έχω ήδη μιλήσει με την OEMpl.us και μου έχουν επιβεβαιώσει ότι ακόμη και μόνο ένα σετ αν χρειαστούμε, θα μας το στείλουν κατευθείαν από Μόναχο. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω βάλει τα εργοστασιακά LED στο γκολφ μου, τα οποία δουλεύουν όπως τα δικά σας. Υπάρχει περίπτωση να κατασκευάσουν και τα 2 εσωτερικά φανάρια για γκολφ; Μπορεί να ρωτήσει κάποιος από σας μου είναι στις συνομιλίες με oempl.us; Και ας κάνω τις νι πατέντες στην καλωδίωση!! Το οπτικό αποτέλεσμα αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω βάλει τα εργοστασιακά LED στο γκολφ μου, τα οποία δουλεύουν όπως τα δικά σας. Υπάρχει περίπτωση να κατασκευάσουν και τα 2 εσωτερικά φανάρια για γκολφ; Μπορεί να ρωτήσει κάποιος από σας μου είναι στις συνομιλίες με oempl.us; Και ας κάνω τις νι πατέντες στην καλωδίωση!! Το οπτικό αποτέλεσμα αξίζει.

Από το vwvortex:

"Oh as a side note, the only lights this is not possible with are Golf/GTI/R32 LED tails. The clearence is extremely small. As the Jetta and Passat tails are virtually the same construction, the swtich between them is EASY to do manufacturing!"

Από ότι γράφουν εκεί, δεν γίνεται λόγω περιορισμένου χώρου. Εγώ θα στείλω όπως και να έχει ένα e-mail στην OEMpl.us και θα σου πω τι μου απαντήσανε...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις καταλάβει τι γίνεται με τα φανάρια από το vwvortex ?

Στέλνουν σε κάποιους ? θα τα βγάλουν ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις καταλάβει τι γίνεται με τα φανάρια από το vwvortex ?

Στέλνουν σε κάποιους ? θα τα βγάλουν ?

Λοιπόν, παιδιά, έχει ξεκινήσει η διάθεσή τους! :wacko: Αυτός που τα φτιάχνει είναι χρήστης iuly1209 του vwvortex forum. Μου έστειλε pm από το vwvortex για να με ενημερώσει ότι ξεκίνησε η διάθεση των φαναριών. Του έστειλα ένα e-mail για να με ενημερώσει για την τελική τιμή, για το τρόπο πληρωμής, για το τελικό setup των φαναριών, για το ότι δεν χρειάζεται έξτρα καλώδια και VagCom.

Με το που θα έχω απάντηση, θα την ποστάρω εδώ. Για εμένα καλύτερα - αφού όλα θα είναι ΟΚ - να στέλνει ένας-ένας τα χρήματα και να παραλαμβάνει τα φανάρια, ώστε να μη γίνεται κανένα μπέρδεμα.

Τα λέμε λοιπόν πολύ σύντομα! Stay tuned!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε η απάντηση και σας την παραθέτω ως έχει:

"Hello Nikos ,

1. The payment can be via Paypal or if you wish Moneygram , Western Union. Paypal i think is better for you becase the money will be stuck in the account for at least 7 days and by that time you will receive the lights. This will eliminate any mistrust and is cheaper than the other options.

2. The price is 349$ with the lights i provide. For the ones you send me for modification the price is 220$

3.I can send you the European version of the lights with the fog light . The fog light will be in place in the center left as it is now .

4. The lights work as parking lights and are plug and play .You need a wire to power them up. I will send the instrunctions along with the lights. You need max. 20 minutes to install and no vag-com is required.

5. For the R36 or smoked lights you will need to send them to me for modification. In this case as i said before the price drops to 220$ . I will support the shipping taxes from my side.

Let me know if you have any other questions.

Best regards "

2 πράγματα να σχολιάσω.

1) Μπορείτε να στείλετε αυτά που έχετε για να σας βγει 130$ λιγότερο. Βέβαια, να υπολογίσετε ότι θα έχετε έξοδα αποστολής για να τα στείλετε. Επιπλέον, αν πάρετε τα καινούργια, θα έχετε και καβάντζα τα παλιά σας...

2) Θα στείλω e-mail για να μάθω που θα πρέπει να τα στείλουμε (διευθυνση κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικό e-mail.

"Hello Nikos ,

3. US version is OK also . I have one pair in stock right now ready to be shipped.

5. I will support the shipping taxes from me to send . You will find that for you to send them to me it's not very expensive.

My adress is : **************************, Bucuresti - Romania . cell 0040**********

6 . I will do the smoked ones with priority . It takes 2 days for them to be ready plus a few day to be shipped. The distance is short and they will be there pretty fast.

The standard ones will take 3-5 days to be shipped.

I do not require payment before the shipping day. They will be shipped in the same day as the payment. You will receive a picture with the contents of the package and the invoice with the tracking number.

If you want next day delivery it can be done but it will be more expensive and you(or anyboby else) will cover the difference in the costs.

Let me know if you have any other questions."

Νομίζω ότι όλα πάνε καλά. Το σετ που αναφέρει ότι έχει έτοιμο, το έχει ήδη πάρει ο Κώστας. Οπότε τα επόμενα μπαίνουν σε σειρά προτεραιότητας. Θα παρακαλούσα τον Γιάννη (JKalimer) και τον Βασίλη (jetta_bill) να μου στείλουν με pm το e-mail τους, ώστε να πω τον Iulian να επικοινωνήσει κατευθείαν μαζί τους για τις λεπτομέρειες, πληρωμές, αποστολές κλπ...

Γιάννη, έχεις 2 επιλογές.

1) Να σου βάλει LEDs σε φανάρια EU (1 φως όπισθεν, 1 φως ομίχλης)

2) Να σου βάλει LEDs σε φανάρια US (2 φώτα όπισθεν και τα νέα LEDs θα ανάβουν πιο έντονα για φώτα ομίχλης).

Το κόστος είναι το ίδιο.

Εγώ το απόγευμα θα ξηλώσω τα δικά μου για να τα στείλω να μου τα φτιάξει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.