Jump to content
Guest STELIOS_GTI

"ΑΙΣΘΗΣΗ" ΚΡΑΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Η ΑΠΛΑ ΜΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΚΑΖΙ ?

Recommended Posts

Guest STELIOS_GTI

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ GOLF V GTI ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΙΒΩΤΙΟ...ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΝΕΙ ΨΗΛΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ! ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΟΔΗΓΙΚΟ SET UP , ΤΟ ΣΤΥΛ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ , ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΚΑΖΙ ... ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ? ΑΝ ΝΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ? ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΦΛΥΑΡΙΑ ..ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΣΤΕΛΙΟΣ...

Edited by STELIOS_GTI
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ GOLF V GTI ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΙΒΩΤΙΟ...ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΝΕΙ ΨΗΛΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ! ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΟΔΗΓΙΚΟ SET UP , ΤΟ ΣΤΥΛ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ , ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΚΑΖΙ ... ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ? ΑΝ ΝΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ? ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΦΛΥΑΡΙΑ ..ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΣΤΕΛΙΟΣ...

Ετσι είναι ρυθμισμένος ο κινητήρας για να μην πέφτουν χαμηλά οι στροφές για να γίνεται πλήρως εκμεταλλεύσιμη η ροπή του.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Guest STELIOS_GTI
Ετσι είναι ρυθμισμένος ο κινητήρας για να μην πέφτουν χαμηλά οι στροφές για να γίνεται πλήρως εκμεταλλεύσιμη η ροπή του.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ...ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΣYΝHΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ TFSI ?

Edited by STELIOS_GTI
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να αλλαξει.ετσι ειναι το set up του GTI.

Υ.Γ:καλυτερα γραψε με μικρα γραμματα και οχι με κεφαλαια γιατι ετσι διχνεις οτι φωναζεις.....

Link to comment
Share on other sites

Guest STELIOS_GTI
δεν μπορει να αλλαξει.ετσι ειναι το set up του GTI.

Υ.Γ:καλυτερα γραψε με μικρα γραμματα και οχι με κεφαλαια γιατι ετσι διχνεις οτι φωναζεις.....

Υ.Γ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ? ΤΟ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ? ΚΑΛΑ ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ¨"ΔΙΧΝΕΙΣ" >> ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ? ΤΟ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ? ΚΑΛΑ ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ¨"ΔΙΧΝΕΙΣ" >> ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ...!!!

Ηρεμία παιδιά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Υ.Γ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ? ΤΟ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ? ΚΑΛΑ ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ¨"ΔΙΧΝΕΙΣ" >> ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ...!!!

1ον ηρέμησε και μίλα πιο ευγενικά

2ον δεν στην είπε για να στην πει έχει κανόνες εδω και υπάρχουν στην αρχική φόρμα εγράφης που λέει

απαγορεύονται τα greeklish και τα κεφαλαία ( που αν δεν τους διάβασες κακός ) γιατί αν δεν συμμορφώνεστε με αυτούς στην κοινότητα υπάρχουν κυρώσεις

3ον καλώς ήρθες !

Link to comment
Share on other sites

Guest STELIOS_GTI
1ον ηρέμησε και μίλα πιο ευγενικά

2ον δεν στην είπε για να στην πει έχει κανόνες εδω και υπάρχουν στην αρχική φόρμα εγράφης που λέει

απαγορεύονται τα greeklish και τα κεφαλαία ( που αν δεν τους διάβασες κακός ) γιατί αν δεν συμμορφώνεστε με αυτούς στην κοινότητα υπάρχουν κυρώσεις

3ον καλώς ήρθες !

ευχαριστω για το καλως ορισμα ...ηρεμος ειμαι , απλα εγινε ολοκληρο θεμα επειδη εγραψα με κεφαλαια ? ..τι να πω ... δεν νομιζω οτι πρεπει να δοθει συνεχεια σε συτο λες και εγινε κανα εγκλημα.

ολα καλα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
ευχαριστω για το καλως ορισμα ...ηρεμος ειμαι , απλα εγινε ολοκληρο θεμα επειδη εγραψα με κεφαλαια ? ..τι να πω ... δεν νομιζω οτι πρεπει να δοθει συνεχεια σε συτο λες και εγινε κανα εγκλημα.

ολα καλα.. :D

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ? ΤΟ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ? ΚΑΛΑ ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ¨"ΔΙΧΝΕΙΣ" >> ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ...!!!

το θεμα το δημιουργησες μονος σου.

τα κεφαλαια τα βαζουμε οταν φωναζουμε.

υπαρχουν κανονες στο forum που μπορεις (και πρεπει)να τους δεις κατα την εγγραφη σου.

απλα εγινε ολοκληρο θεμα επειδη εγραψα με κεφαλαια ? ..τι να πω ... δεν νομιζω οτι πρεπει να δοθει συνεχεια σε συτο λες και εγινε κανα εγκλημα.

ολα καλα.. ;)

ομως για τα ορθογραφικα λαθη που γινονται λογω ταχυτητας δεν υπαρχει.

οπως βλεπεις ολοι κανουμε λαθη απο την ταχυτητα με την οποια γραφουμε....

μιας που εισαι καινουργιο μελος στο vwclub θα επρεπε να ακους καποιες συμβουλες.

δεν ειναι ολες οι συμβουλες κακοπροαίρετες.....

στο θεμα μας τωρα......

το οτι κραταει τις στροφες ειναι καλο.στις αλλαγες που κανεις δεν θα χανεις ταχυτητα.

ειδικα αν σου "την μπει" καποιος στον δρομο και θελεις να τον κερασεις τσαϊ..........

παρακαλω

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

To θεμα εχει να κανει με την κλιμακωση του κιβωτιου. Αν δεν θες να κραταει τις στροφες ψηλά μακρινε τις σχεσεις σου. Μετα ομως αλλαζει και ο χαρακτηρας του αυτοκινητου, και δεν ξερω ακριβως για τι χρηση το θες. Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζεται να προβεις σε κατι τετοιο αν δεν σκεφτεσαι να βελτιωσεις σοβαρα το αυτοκινητο πανω απο τους 300 ιππους.

Edited by Stergios Pisiotis
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στο forum μας!

Όσον αφορά το θέμα που ανέφερες οφείλεται στο εργοστασιακό στήσιμο που έχει το αυτοκίνητο ώστε να μην χάνεις δύναμη κατά τις αλλαγές.Μπορείς να επέμβεις αλλά θεωρώ ότι με τον καιρό θα το συνηθίσεις ή θα προσαρμόσεις το οδηγικό σου ύφος.

Το να κάνεις ένα μέλος στο άλλο παρατήρηση για κάτι, δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως μομφή.Ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για άτομο που ξέρει τους κανόνες του forum,όπως ο activious με τόσες δημοσιεύσεις!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο ,

θα ηθελα να σου απαντησω στο p.m που μου εστειλες μεσω p.m αλλα δεν γινεται γιατι μαλλον εχεις επιλεξει την επιλογη για να μην δεχεσαι p.m απο αλλους χρηστες. δεν μου επιτρεπει να σου στειλω p.m.....

συμφωνω με αυτα που λες.κατεβαινω συχνα Αθηνα οποτε θα βρεθει η ευκαιρια να τα πουμε απο κοντα........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο ,

θα ηθελα να σου απαντησω στο p.m που μου εστειλες μεσω p.m αλλα δεν γινεται γιατι μαλλον εχεις επιλεξει την επιλογη για να μην δεχεσαι p.m απο αλλους χρηστες. δεν μου επιτρεπει να σου στειλω p.m.....

συμφωνω με αυτα που λες.κατεβαινω συχνα Αθηνα οποτε θα βρεθει η ευκαιρια να τα πουμε απο κοντα........

και τι ειναι αυτο ρε απειλη??? tongue.giftongue.giftongue.gif προσεξε στελιο γιατι αν κατεβουμε ολοι η παρεα απο βολο αθηνα θα εχουμε και τον μπαμπη τον σουγια τον αλεξη αλεξησφερο τον ανεστη το τρωκτικο τον πανο ταβερνιακο τον θωμα βαρια και κοινος την εκανες την τυχη σου!!!

Υ/Γ πλακα σου κανω ελπιζω να καταλαβαινεις!!προς αποφυγη παρεξηγησεων...μια νοτα ψυχρου χιουμορ...

Link to comment
Share on other sites

Guest STELIOS_GTI
Kαλώς ήλθες στο forum μας!

Όσον αφορά το θέμα που ανέφερες οφείλεται στο εργοστασιακό στήσιμο που έχει το αυτοκίνητο ώστε να μην χάνεις δύναμη κατά τις αλλαγές.Μπορείς να επέμβεις αλλά θεωρώ ότι με τον καιρό θα το συνηθίσεις ή θα προσαρμόσεις το οδηγικό σου ύφος.

Το να κάνεις ένα μέλος στο άλλο παρατήρηση για κάτι, δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως μομφή.Ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για άτομο που ξέρει τους κανόνες του forum,όπως ο activious με τόσες δημοσιεύσεις!

;)

Αρχικα θα ηθελα να επισημανω πως το θεμα που πρεκυψε με τον activious εχει ληξει και δεν υπαρχει κανενα προβλημα , καθως ξερει γιατι προεκυψε και τον ευχαριστω που καταλαβε !

Στο θεμα μας τωρα , γνωριζω πολυ καλα οτι προκειται για εργοστασιακη ρυθμιση και πραγματικα το αυτοκινητο ειναι πολυ ευχαριστο να το οδηγεις και δε το βαριεσαι ποτε!!! Απλα εχω νιωσει αρκετες φορες αβολα ιδιως οταν η οδηγηση δεν ειναι "επιθετικη" με τις αλλαγες.Αυτο βεβαια ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να προσαρμοσεις το οδηγικο στυλ η να το συνηθισεις.Εχω ακουσει οτι το sprint booster απο boulekos και δυο , τρια πραγματακια ακομα οπως 1) η αλλαγη της εργοστασιακης βαλβιδας εκτονωσης μπορει να αντικατασταθει με αλλη καλυτερη "εξωτερικου τυπου" , 2) αλλου τυπου συστημα εισαγωγης αερα μπορουν να εξαλειψουν πληρως την αποκριση αυτη χωρις να χρειαστει να επεμβεις στα ηλεκτρονικα και μηχανικα στα συστηματα του αυτοκινητου.Γνωριζει καποιος κατι πανω σε αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα ηθελα να επισημανω πως το θεμα που πρεκυψε με τον activious εχει ληξει και δεν υπαρχει κανενα προβλημα , καθως ξερει γιατι προεκυψε και τον ευχαριστω που καταλαβε !

Στο θεμα μας τωρα , γνωριζω πολυ καλα οτι προκειται για εργοστασιακη ρυθμιση και πραγματικα το αυτοκινητο ειναι πολυ ευχαριστο να το οδηγεις και δε το βαριεσαι ποτε!!! Απλα εχω νιωσει αρκετες φορες αβολα ιδιως οταν η οδηγηση δεν ειναι "επιθετικη" με τις αλλαγες.Αυτο βεβαια ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να προσαρμοσεις το οδηγικο στυλ η να το συνηθισεις.Εχω ακουσει οτι το sprint booster απο boulekos και δυο , τρια πραγματακια ακομα οπως 1) η αλλαγη της εργοστασιακης βαλβιδας εκτονωσης μπορει να αντικατασταθει με αλλη καλυτερη "εξωτερικου τυπου" , 2) αλλου τυπου συστημα εισαγωγης αερα μπορουν να εξαλειψουν πληρως την αποκριση αυτη χωρις να χρειαστει να επεμβεις στα ηλεκτρονικα και μηχανικα στα συστηματα του αυτοκινητου.Γνωριζει καποιος κατι πανω σε αυτο ?

εγω φοραω εισαγωγη neuspeed και σκαστρα(βαλβιδα εκτονωσης)forge...δε νομιζω να συμβαινει αυτο που λες..εμενα ειναι και dsg αλλα ουτε στο manual νομιζω οτι θα δεις διαφορα..γνωμη μου μην πειραξεις κατι αν δεν εχεις σκοπο να το βελτιωσεις.οσο για την μουφα το sprint booster το μονο που κανει ειναι να δεινει εντολη στον εγκεφαλο να ανοιγει περισσοτερο την πεταλουδα..τιποτα δηλαδη αν θες πατας και εσυ περισοτερο γκαζι...οποτε αν ακολουθησεις την μυγα στο σκατο θα σε παει..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει κοντές σχέσεις είναι πάρα πολύ καλό. Αν αραιώσει κανείς τις σχέσεις (τις μακρύνει) χάνει σε επιτάχυνση και κερδίζει σε τελική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.