Jump to content
dpap

Μκ3 2000 8v. Μετατρέπεται σε 16v?

Recommended Posts

Ερώτηση!

Αν διασταυρώσουμε ενα 2λιτρο mk3 8v με όλα τα ηλεκτρικά του

με ενα 1.8 16v απο μκ2 (ειχε k-jet) φτιάχνουμε τίποτα?

Πχ το μπαινει το 16 καπακι? ο εγκέφαλος θελει αλλαγη?

Αν αλλάξουμε ολη την μηχανη του 2000 με τον 1.8 16v, θα μπλέξουμε στους αισθητηρες και στα ηλεκτρικά?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνετε αν διαθέτης κανα 3χιλιαρο για πέταμα και τα προβλήματα που θα έχεις συνέχεια μέχρι να καταφέρεις να το κάνης να δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά να το κάνης με ηλεκτρικό ψεκασμό βαλε ένα 2λιτρο 16v από 3αρι με όλα τα παρελκομενα να βρεις την υγειά σου, έχω ένα κομπλέ και εν λειτουργία αν θες

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

τα 8v δεν κανουν με 16v καπακια γιατι εχουν διαφορα

στα εμβολα! ! οποτε το ξεχνας! δες και στις φωτο που βαζω

πως ειναι ενα εμβολο απο 16v που εχει "τσεπες"

και πως ειναι του 8v

αυτα ειναι του 16v

pistons009.jpg

και αυτα εχει το 8v !

186239.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα 8v δεν κανουν με 16v καπακια γιατι εχουν διαφορα

στα εμβολα! ! οποτε το ξεχνας! δες και στις φωτο που βαζω

πως ειναι ενα εμβολο απο 16v που εχει "τσεπες"

και πως ειναι του 8v

αυτα ειναι του 16v

pistons009.jpg

και αυτα εχει το 8v !

186239.jpg

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το φτιαξεις αλλα θα παει ακριβα.Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω θα χρειαστεις πιστονια απο 2,0 16ν (ABF) μιας και το 2,0 8ν που εχεις ειναι το μακρυ μπλοκ.Αλλα μπορεις να κανεις και το αλλο βαζεις το 16ν καπακι που εχεις στο 2λιτρο μοτερ οπως ειναι και αυτο θα σου δωσει την ιδανικη συμπιεση για 2,0 16ν τουρμπο αφου ο 8ν κινητηρας εχει σκαμενα πιστονια.Με χαμηλη πιεση γυρω στο 0,7 και με ρευματα + εγκεφαλο απο Corrado G60 θα βγαλεις για πλακα 220 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

ρε μπουφο! :wacko:^_^:lol:

! ο ανθρωπος ειπε απλα να αλλαζε τα μπλοκ! να του ερθει οικονομικα!

οχι να δωσει ενα καρο ευρα!

tongue.giftongue.giftongue.gif

ps: κοιτα μην παρεις κανενα λαθος αμαξι ξανα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε μπουφο! B)-_-:baby:

! ο ανθρωπος ειπε απλα να αλλαζε τα μπλοκ! να του ερθει οικονομικα!

οχι να δωσει ενα καρο ευρα!

tongue.giftongue.giftongue.gif

ps: κοιτα μην παρεις κανενα λαθος αμαξι ξανα! :baby:

Ετσι αρχιζουν ολοι, απο μια αλλαγη μπλοκ και καταληγουν με νιτρα GT45 και 0-400m σε 3sec :lol:-_-:unsure::wacko::angry2:^_^;) .

ps: Κοιτα μην ερθω και φορτωσω το δικο σου new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif .

Edited by Rocpet
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εκδοχή ειναι να παρεις το μπλοκ του G60 και να βαλεις πανω την 16V κεφαλη που εχεις. Επειτα μπορεις να προχωρησεις σε λυση μιας τουρμπινας καθως θα εχεις ενα μπλοκ με σφυρηλατα πιστονια και ανθεκτικο απο αποψη αντοχης και χαμηλη συμπιεση. Βεβαια το κοστος ειναι αυτο που παιζει ρολο αλλα δεν νομιζω να ξεφυγει και πολυ απο αυτο που πας να κανεις τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εκδοχή ειναι να παρεις το μπλοκ του G60 και να βαλεις πανω την 16V κεφαλη που εχεις. Επειτα μπορεις να προχωρησεις σε λυση μιας τουρμπινας καθως θα εχεις ενα μπλοκ με σφυρηλατα πιστονια και ανθεκτικο απο αποψη αντοχης και χαμηλη συμπιεση. Βεβαια το κοστος ειναι αυτο που παιζει ρολο αλλα δεν νομιζω να ξεφυγει και πολυ απο αυτο που πας να κανεις τωρα...

Ας το γιατι κι εγω αυτο κανω με το corrado μου βλεπε εδω αλλα δεν μου βγηκε καθολου οικονομικα και ειναι και δυσκολη μετατρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.