Jump to content
danichro

Εβδομαδα παραγωγης 22η - Aλλαγή στις προδιαγραφές;

Recommended Posts

εισαι σιγουρος οτι μια παραγγελια μπορει να ακυρωθει τοσο ευκολα?κ δευτερον,δεν σου ζητησε κανεις να καταλαβεις γιατι στενοχωριεμαι.στενοχωριεμαι γιατι μου αρεσει το αυτοκινητο,αλλα δεν εχω ορεξη να περιμενω αλλο τοσο καιρο για την ανανεωμενη εκδοση.αλλα ουτε θελω να εχω την ιδια με τις παλαιοτερες προδιαγραφες.

κοιτα ζορια που τραβανε μερικοι με την δικη μου στενοχωρια..δεν ηξερα οτι ηταν τοσο σημαντικη η στενοχωρια μου που θα ενοχλουσε αλλους..(εδω κολλουσε αλλο ενα ελεος,αλλα δεν το συνεχιζω γιατι εχω κ σημαντικοτερα να ασχοληθω).

κ που εισαι..δεν κολλησα σε κανενα κουμπακι η φωτακι..κολλησα στο οτι η εταιρια αλλαζει τις προδιαγραφες του μοντελου της σε ενα 6μηνο,απαξιωνοντας ουσιαστικα το δικο μου κ το σημαντικοτερο,δεν μου εδωσε το δικαιωμα να διαλεξω κ εγω τα οσα εχτρα θα προσφερει η ανανεωμενη εκδοση.ο νοω νοειτω.ετσι,για να μη λεει ο καθεις οτι του ερθει..

κ τελειωνοντας μαζι σου,δεν σου ειπα οτι εισαι ανοητος που σου αρεσει το αυτοκινητο σου,μη μου στερεις το δικαιωμα να μη μου αρεσει οτι το αυτοκινητο μου αλλαζει μεσα σε λιγοτερο απο 6μηνο..εκτος κ αν πρεπει κ να παρω κ αδεια για να γραφω την αποψη μου..αμεσως να προσβληθεις επειδη σου θιξανε(?)το αυτοκινητο..(που ουδεποτε το εκανα,μια χαρα ειναι,απλως δεν μου αρεσε το γεγονος της συντομης ανανεωσης κ ξενερωσα)οκ,το scirocco ειναι τελειο,ευχαριστημενος κ εσυ?να δουμε αν στο τελος αυτο θα παραμεινει forum(με πληροφοριες για τα καλα κ τα κακα των μοντελων της vw) η θα καταντησει ιστοτοπος οπου ολοι θα εξημνουν τα μοντελα τους κ απο αρνητικα τιποτα,γιατι θα θιγεται η προσωπικοτητα τους..

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, η πληροφορία ειναι εν γενει σωστη με καποιες μικροδιαφορες.

Συγκεκριμενα, μιλωντας για 1.4 160hp, οσα εχουν εβδομαδα παραγωγης μετα την 22η, θα εχουν:

1. trip computer με λευκες ενδειξεις όπως στο νεο Passat

2. νεα κουμπια χειρισμου στο τιμονι, όπως στο νεο Passat με το τιμονι να παραμενει στη ιδια μορφη (με το κοψιμο κατω)

3. νεα κουμπια χειρισμου του κλιματισμου όπως στο νεο Passat (2 περιστροφικα κουμπια αντι 3 και πληκτρα επιλογων στη μεση, διατηρωντας βεβαιως την διζωνικη δυνατοτητα).

Το keyless entry , δεν αφορα την Ελληνικη αγορα.

Για leds drls, επιλογες για διαφορετικα interior colours, και για ζαντες δεν ξερω.

Το δικο μου θα εχει τις αλλαγες!!!! και μου αρεσαν πολυ που τις ειδα στο passat.

και μη ξεχασω, Ενα μπραβο στην Auto Marin που το εμαθε 1η και ειδοποιησε αμεσως τους πελατες της.

Να σε ρωτησω κατι, για αλλαγη στην τιμη σου ειπαν τιποτα? Γιατι ειναι και αυτο ενα θεμα.

Edited by D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι, για αλλαγη στην τιμη σου ειπαν τιποτα? Γιατι ειναι και αυτο ενα θεμα.

Οχι διοτι οι αλλαγες εχουν να κανουν αφενος με αποφαση τις εταιριας και αφ ετερου δεν προστεθηκε κατι επιπλεον.

Αλλωστε δεν ειναι και τιποτε φοβερο. Αισθητικες αλλαγες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Οχι διοτι οι αλλαγες εχουν να κανουν αφενος με αποφαση τις εταιριας και αφ ετερου δεν προστεθηκε κατι επιπλεον.

Αλλωστε δεν ειναι και τιποτε φοβερο. Αισθητικες αλλαγες ειναι

ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

καθαρα θεμα οικονομικο ειναι

το κλιμα το αλλαζουν για να εχουν κοινο κλιμα το golf-passat-scirocco

ενα κλιμα ενα τιμονι για ολα.

Link to comment
Share on other sites

οπως κ να εχουν τα πραγματα,ανεξαρτητως του αν καποιους δεν τους ενοχλει η οχι,ειναι απαραδεκτο απο μια μεγαλη εταιρια σαν την vw να κανει σε λιγοτερο απο 6μηνες,εστω κ αισθητικες αλλαγες.ποσο μαλλον οταν αυτα που βαζει δεν ειναι καινουργια πραγματα αλλα πραγματα χρησιμοποιημενα απο αλλα μοντελα,δηλαδη σχεδια που προυπηρχαν οπως ειπε κ αλλος φιλος.απο εκει κ περα,πανω στο θεμα προς το παρον δεν εχω να πω τιποτα..κ για να προλαβω τον φιλο scirocco08,θα του πω οτι δεν εχω κατι να χωρισω μαζι του,ουτε τον προσβαλω με αυτο που λεω.ειναι η αποψη μου για την εταιρια στο συγκεκριμενο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ειδα και σε αλλο φορουμ και τελικα το πιστευω!

λενε οτι την 22 εβδομαδα καθε χρονου αρκετες εταιριες κανουν μικρες αισθητικες αλλαγες στα αυτοκινητα!

δεν το ηξερα αλλα το πιστευω αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το καταλαβαινω!

ολες οι εταιριες εχουν μια πολιτικη που για τους περισοτερους απο εμας συμπεραλαμβανομενου και εμενα ειναι αδιανοητες!

αλλα απο εκει και περα παιζουμε με τους κανονες τους, η μονη μας δυναμη ειναι τα χρηματα μας.

βεβαια μην περιμενει κανεις οτι οι αλλες εταιριες ειναι καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα παντως μου φαινεται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μια εταιρια σαν την VW να κανει εστω και ασιθητικες αλλαγες σε ενα καινουγιο μοντελο που δεν εχει κλεισει ουτε 6 μηνες στην αγορα.Δεν ειναι στα 2 με 3 χρονια στην αγορα για ειναι φυσιολογικο να κανει κατι τετοιο.Με τις αλλαγες που κανει στα μοντελα της συνεχεια εχουν χασει τον μποσουλα στις αντιπροσωπειες της VW εδω, και δεν ξερουν τι τους γινεται.

Link to comment
Share on other sites

βρε Μαρινο δεν θυμασαι πριν 3 χρονια που ειχε 20 κινητηρες στην αγορα?

1,4 απλο

1,4 fsi

1,4 tsi 122hp

1,4 tsi 140

1,4 tsi gt 170

1,6 fsi

2,0 απλο

2,0 fsi

2,0 4 motion

2,0 tsi

μετα ειχε καποια tsi που ηταν κοκκινα το si καποια μονο το i

μπαχαλο

Link to comment
Share on other sites

να συμβιβαστουμε?τοτε θα συμβιβαστουμε..αφου απαγορευεται να στενοχωριομαστε κ να το γραφουμε..μπορεις μηπως να μου δωσεις κ κανενα φραγκο ετσι για να κανεις πιο ευκολο τον συμβιβασμο που μου προτεινεις?αν οχι δεν πειραζει,αλλα ουτε κ εγω θα μπορεσω να συμβιβαστω με την ιδεα οτι μολις ξοδεψα 29.000¤ για αυτοκινητο που αλλαξε(εστω κ λιγο) σε μολις 6 μηνες.

δεν καταλαβαινω ρε παιδια γιατι ενοχλειστε αν στενοχωριεμαι.λες κ σας βαζω κ εσας να στενοχωρηθειτε μαζι μου.φασισμο κ στην εκδηλωση στενοχωριας δηλαδη??ΕΛΕΟς πια..να μη γραφουμε τιποτα τοτε..ολα καλα..ολα ανθηρα..το αυτοκινητο με τις αλλαγες ειναι χαλια..καλυτερα που το αλλαξαν γιατι θελω να χασω κανενα 500¤ τουλαχιστον στην μεταπωληση κ δεν ηξερα τον τροπο..ναναι καλα αυτη η τελεια εταιρια..κτλ κτλ κτλ..ευχαριστημενοι ετσι?αντε παρτε κ ενα :)worthy.gif:thumbsup:emoticon_42.gif

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα κλαψε κ πλανταξε κ το μονιμως στη κλαψα..θα μπορουσες να μη τα χρησιμοποιησεις(καθοτι ειναι ασχετα),γιατι δεν με ξερεις καν.αλλα δεν εχω σκοπο να το συνεχισω..οσο για το οτι ολα τα αυτοκινητα ετσι ειναι,επετρεψε μου να εχω διαορετικη αποψη..γιατι δεν εχω ξαναδει ανανεωση σε λιγοτερο των 6μηνων.αν εσυ εχεις,δει,διαφωτισε μας.οσο για τις αλλαγες σε ενα αυτοκινητο γενικοτερα,μη λες οτι ναναι..εγω δεν ειπα οτι εχω προβλημα σε αλλαγες στα μεσα της κυκλοφοριας-ζωης ενος μοντελου.εγω ειπα οτι εχω προβλημα σε αλλαγες του 6μηνου κ μαλιστα με πραγματα τα οποια υπαρχουν ηδη στην γκαμα της εταιριας απο αλλα μοντελα κ δεν ειναι κατι το εντελως νεο κ που θα μπορουσαν να τα ειχαν βαλει κ εκ των προτερων χωρις να δημιουργησουν αυτο το μπαχαλο!οποτε διαβασε,κατανοησε κ επειτα κρινε.κ παλι για ακομα μια φορα,ο λογος που στενοχωριεμαι ειναι οτι μου αρεσει το μοντελο,αλλα το ανεφερα πιο πανω.οποτε ξανα διαβασε,κατανοησε κ επειτα κρινε. :):thumbsup::rolleyes:

υ.γ.

αν οντως δεν σου καιγεται καρφι,δεν ασχολεισαι..αλλα δεν σε βλεπω να κανεις κατι τετοιο..απενταντιας...

κ για να μη γεμιζουμε το τοπικ με δικους μας ασχετους διαλογους,οτι προβλημα εχεις,στειλε ενα π.μ.

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω ψιλοκαταλαβει το εξης: Την 22 εβδομαδα γινονται ανανεωσεις στα μοντελα?? Και αν αυτο οντως συμβαινει, συμβαινει μονο στη VW η και σε αλλες εταιριες και καθε ποτε(καθε χρονο ? η μπορει να ειναι και καθε 2 χρονια ας πουμε) Η απλως ετυχε φετος.. Για πειτε μου αν ξερει καποιος γιατι δε το χω ψαξει καθολου το θεμα

sorry αν ειμαι offtopic

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να κανω μια ερωτηση...γι ολες αυτες τις αλλαγες π.χ. ΜΥ2008 ΜΥ 2009 που δεν καταλαβαινω και τι σημαινουν δεν θα επρεπε να μας ειδοποιουν οι εταιριες μεσω των πωλητων? αυτο ειναι πραγματικη εξυπηρετηση!

να ελεγαν στον Κωσταντινο κοιτα φιλε το αυτοκινητο θα το παρεις Απριλιο αλλα μπορεις αν θες να περιμενεις αλλους 2 μηνες και να παρεις την ανανεομενη εκδοση(ασχετα που αυτα που αλλαζουν ειναι @@!)

και αυτο δεν κακη εξυπηρετηση VW ειναι γενικο προβλημα σε ολες τις εταιριες.

ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

ειδες? ο ενας αντιπροσωπος λεει οτι υπαρχει θεμα ο αλλος αντιπροσωπος οχι.

δεν ξερουν τι τους γινεται!

ασχετοι ειναι ολοι στις αντιπροσωπιες...

τωρα αν παρεις τηλεφωνο τον ρορη τον φιλοσιδη την καρεντα την auto marin τον παζαρπουλος ολοι θα πουν διαφορετικα πραγματα κα ιοι πιο πολοι θα πουν οτι δεν ξερουν γιατι πραγμα μιλατε

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

ειδες? ο ενας αντιπροσωπος λεει οτι υπαρχει θεμα ο αλλος αντιπροσωπος οχι.

δεν ξερουν τι τους γινεται!

ασχετοι ειναι ολοι στις αντιπροσωπιες...

τωρα αν παρεις τηλεφωνο τον ρορη τον φιλοσιδη την καρεντα την auto marin τον παζαρπουλος ολοι θα πουν διαφορετικα πραγματα κα ιοι πιο πολοι θα πουν οτι δεν ξερουν γιατι πραγμα μιλατε

Θελω να ελπιζω οτι ειναι τοσο φρεσκο νεο που "δικαιολογημενα" δε το γνωριζουν οι περισσοτεροι πωλητες(οχι οτι τους δικαιολογω). Σε 2 βδομαδες "λογικα" θα το ξερουν ολοι οι πωλητες(θελω να ελπιζω)...

Το τιμονι παντως θα ειναι σαν του passat cc αλλα με κοψιμο απο κατω, κατι σαν του studie R ας πουμε?

http://www.themotorreport.com.au/wp-conten...-studier-07.jpg

Edited by D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον φιλο scirocco08,οτι θα επρεπε να ειχα ενημερωθει απο τους πωλητες.αν κ πιστευω οτι ουτε οι ιδιοι θα το ηξεραν τοτε..εδω τωρα κ το ξερει μονο μια αντιπροσωπιεια στην ελλαδα,αυτη που ανεφερε ο φιλος που μας επιβεβαιωσε την εγκυροτητα της πληροφοριας.γιατι για πολλους απο αυτους,ειναι μια απλη θεση εργασιας,αυτη του πωλητη.δεν εχουν ολοι το ιδιο παθος για τα αυτοκινητα.κ απο την αλλη δεν νομιζω να ειμαι ο μονος στον κοσμο που να ενοχληθηκε απο την κινηση αυτη της εταιριας.ισως να ειμαι ο μονος που το δηλωνει..χεχεχε.

υ.γ.

εγω γιατι εχω μια μικρη υπονοια οτι καποιοι αντιπροσωποι ισως να το ξερουν αλλα θελουν να αποφυγουν τις ακυρωσεις κτλ..??απλως μια ιδεα ριχνω στο τραπεζι..

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ελπιζω οτι ειναι τοσο φρεσκο νεο που "δικαιολογημενα" δε το γνωριζουν οι περισσοτεροι πωλητες(οχι οτι τους δικαιολογω). Σε 2 βδομαδες "λογικα" θα το ξερουν ολοι οι πωλητες(θελω να ελπιζω)...

Ισως να το γνωριζουν μεσα στην εβδομαδα.εγω 8α ξαναπαω αλλου και θα σας πω .

ο τιμονι παντως θα ειναι σαν του passat cc αλλα με κοψιμο απο κατω, κατι σαν του studie R ας πουμε?

Τα χειριστηρια πρεπει να αλλαζουν μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το γνωριζουν μεσα στην εβδομαδα.εγω 8α ξαναπαω αλλου και θα σας πω .

Τα χειριστηρια πρεπει να αλλαζουν μονο.

Εισαι σιγουρος? Δηλαδη θα μεταφερουν μονο τα χειριστηρια απο πιο καινουριο τιμονι σε παλαιοτερο.

τωρινο scirocco:

http://glamgirlcars.com/wp-content/uploads...co-interior.jpg

Studie R:

http://www.themotorreport.com.au/wp-conten...-studier-07.jpg

Εμενα παντως δε μου φενεται ουτε να κωλανε τα καινουρια χειριστηρια αισθητικα στο παλιοτερο τιμονι και εχω και μια υποψια οτι δε θα χωρανε καν(θελουν πιο πολυ πλατος)

Link to comment
Share on other sites

οπως το βλεπω θεωρω οτι χωρανε καθως το κεντρικο τμημα του τιμονιου,το καλυμμα δηλαδη του αεροσακου,στο τωρινο τιμονι ειναι πιο πλατυ,ενω στο studie r ειναι σαφως στενοτερο,εκτος κ αν κανω λαθος.αλλα μου φαινεται οτι ετσι θα ειναι το τιμονι..βεβαια στην φωτογραφια του πρωτοτυπου βλεπω κ διαφορετικους αεραγωγους ανωθεν του ηχοσυστηματος..λετε κ αυτο να ειναι αλλαγη?το μονο που λειπει ειναι τα χειριστηρια του κλιματισμου απο το πασσατ..

Link to comment
Share on other sites

πανω απο 300 ευρα δεν εχει το τιμονι και αν συνυπολογισουμε οτι πουλαμε το δικο μας κανενα 180αρι με 100 γιουρα ειμαστε οκ. το θεμα ειναι η ανιπευθυνοτητα των υπευθυνων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Automarin και μου είπε ότι φυσικά και ισχύει η αλλαγή, έχοντας μιλήσει ο ίδιος με Kosmokar και απλά περιμένουν όλοι την εγκύκλιο που θα το ανακοινώνει και επίσημα!Απορώ γιατί το κρύβουν οι άλλοι..αργά ή γρήγορα - μέχρι την άλλη βδομάδα δηλαδή- θα έχει ξεφουρνιστεί...ΣΤΑΝΤΑΡ protest.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Automarin και μου είπε ότι φυσικά και ισχύει η αλλαγή, έχοντας μιλήσει ο ίδιος με Kosmokar και απλά περιμένουν όλοι την εγκύκλιο που θα το ανακοινώνει και επίσημα!Απορώ γιατί το κρύβουν οι άλλοι..αργά ή γρήγορα - μέχρι την άλλη βδομάδα δηλαδή- θα έχει ξεφουρνιστεί...ΣΤΑΝΤΑΡ protest.gif

ωραια αντε να δουμε και καμια official photo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.