Jump to content
danichro

Εβδομαδα παραγωγης 22η - Aλλαγή στις προδιαγραφές;

Recommended Posts

Ρε παιδια απο χτες το εχω γραψει (ποστ νο 15 στο τελος της 1ης σελιδας).

Η Automarin ηταν η 1η που το εψαξε και μολις μου το επιβεβαιωσε το εγραψα.

Τωρα τι λενε οι αλλοι δεν ξερω, ουτε και με νοιαζει.

Σε τελευταια αναλυση εξαρταται και απο το ενδιαφερον που δειχνει καθε αντιπροσωπος ακομη και μετα την προκαταβολη...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος? Δηλαδη θα μεταφερουν μονο τα χειριστηρια απο πιο καινουριο τιμονι σε παλαιοτερο.

τωρινο scirocco:

http://glamgirlcars.com/wp-content/uploads...co-interior.jpg

Studie R:

http://www.themotorreport.com.au/wp-conten...-studier-07.jpg

Εμενα παντως δε μου φενεται ουτε να κωλανε τα καινουρια χειριστηρια αισθητικα στο παλιοτερο τιμονι και εχω και μια υποψια οτι δε θα χωρανε καν(θελουν πιο πολυ πλατος)

Ισως?

59209775_467027b148.jpg

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο ειναι το εσωτερικο του νεου golf mk6..αλλα υπολογιζω θα εχει το ιδιο τιμονι(απλως θα ειναι επιπεδο στο κατω μερος).την ιδια οθονη πληροφοριων κ τα ιδια χειριστηρια κλιματισμου..απο εκει κ περα μιλησα με τον αντιπροσωπο μου κ μου ειπε κ αυτος με την σειρα του οπως κ οι υπολοιποι,οτι δεν γνωριζει κατι κ πως αν συμβουν οι αλλαγες,δεν συμβαινουν αμεσα,αλλα πρεπει να κλεισει το εργοστασιο για περιπου 3 εβδομαδες,για να κανουν κ την ανανεωση στα μηχανηματα για να συναρμολογουν το scirocco με τα νεα στοιχεια εξοπλισμου.οποτε ισως αν ειμαι πολυ τυχερος(?) θα μου καθυστερησει παραπανω αλλα θα ερθει με το νεο εξοπλισμο.συμφωνα παντα με οσα δηλωσε ο αντιπροσωπος.για ακυρωση δεν μιλησα ακομα επειδη μιλησα τηλεφωνικως μαζι του κ δεν το εχω αποφασισει 100%.απο εκει κ περα,σε περιπτωση (λιγες ομως οι πιθανοτητες) που συμβει αυτη η καθυστερηση των 3 εβδομαδων περιπου,δεν ξερω αν θα περιμενω..ολο κ περισσοτερο μας τα μπερδευουν..κ η αδελφη μου σκεφτεται το tiguan αλλα με τα οσα βλεπει απο εμενα(συμπεριλαμβανομενων γνωστων που τα πηραν με μεγαλη καθυστερηση)..εχει παρει την vw απο φοβο..

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ρε Κωνσταντινε γιατι τετοια φοβια και εκνευρισμος. Καλα κανει η VW και αλλαζει λιγο μερικα πραγματακια. Που ειναι το κακο δηλαδη? Οσοι ηταν απο τους πρωτους που ειχαν παρει τα TSi/GT θα επρεπε να πουλησουν τα αμαξια τους επειδη εγιναν μερικους μηνες μετα μερικες αλλαγες?. So What? Επειδη δεν ειχα την μασκα που ελεγε GT Sport?

Link to comment
Share on other sites

πρωτον αν εχεις προβληματα κατανοησης δεν ευθυνομαι εγω.δεν εχω σκοπο να καθησω να το αναλυσω ακομα μια φορα,διαβασε τι εχω πει παραπανω.δευτερον δεν νομιζω να σου ειπα να απογοητευεσαι κ να εκνευριζεσαι κ εσυ,ουτε να πουλησεις το αυτοκινητο σου,ο καθενας κανει κουμαντο στην τσεπη κ την ζωη του γι'αυτο chill out dude.3ον αν προσβαλεσαι οταν λεω οτι ειναι λαθος η κινηση της vw,προβλημα σου κ δεν με αφορα.4ον οτι προβληματα εχεις,στειλε μου πμ,δεν θα τα αναλυουμε στο τοπικ οντας εκτος θεματος.5ον η αδερφη μου φοβαται μη το παρει κ αργησει να ερθει η μολις ερθει βγει ανανεωμενο μοντελο,απαγορευεται?

ενας απο τους λογους που παρηγγειλα το scirocco,αντι του μινι κουπερ η του μαζδα ρχ8,ηταν οτι ειχε μολις βγει κ θα ειχα περισσοτερο χρονο στην διαθεση μου μεχρι την ανανεωση του μοντελου κ την ενδεχομενη απαξιωση του.αλλα εντελει η εταιρια το ανανεωνει σε λιγοτερο απο 6 μηνες.αν εσενα δεν σου αρκει αυτο για λογος,ας μην εκνευριζεσαι,δεν στο ζητησε κανεις.

μην ασχολειστε με το αν στενοχωριεμαι εγω ρε!!!μεινετε στο θεμα!!το θεμα ειναι η 22η εβδομαδα κ η ανανεωση!!δεν προσπαθω να πεισω κανεναν σας να το αλλαξει,ουτε που με ενδιαφερει.μην με πριζετε αν εχω διαφορετικη αποψη με σας!!!φτανει πια με τους συμπλεγματισμους!!!

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις προβλημα τοτε να καταλαβεις. Τι ΠΜ και βλακειες γραφεις? Δε καταλαβα την επιθεση σου. Take it easy boy ;) Αν θες να ανεβασεις τον αριθμο των post σου γραψε για ουσιωδη πραγματα και οχι να μας ζαλιζεις επειδη εδωσες ¤29000. VW παιρνεις οχι Aston Martin. Γραφτα καλυτερα στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* οπου συνεχως αναφερεις τα ιδια πραγματα μαζι με τον archery

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο κοιτα να χαλαρωσεις εσυ..πμ ειναι προσωπικο μηνυμα.γιατι εγραψες κατι που δεν αφορα το θεμα αλλα την δικη μου αντιδραση.οποτε θα μπορουσες καλιστα να το πεις με πμ.οσο για τον αριθμο των ποστ,τι σχεση εχει αυτο??οποις εχει περισσοτερα ποστσ ειναι καλυτερος απο τον αλλο?δεν το ηξερα..κ δεν νομιζω να επιτεθηκα εγω.εσυ μαλλον που δεν καταλαβαινεισ τον φοβο κ τον εκνευρισμο μου.λες κ προσβαλω εσενα..οσο για τα take it easy boy κτλ..αυτα στα φιλαρακια σου..οσο για τα 29.000 εσενα μπορει να σου περισεευουν,εμενα οχι.οποτε για μενα μπορει να ειναι κ σαν αστον μαρτιν.κ ποτε ζαλισα εγω???παντα για το θεμα μιλαω.κ την ανανεωση..παρε μια βαθια ανασα κ χαλαρωσε..κ μεινε στο θεμα κ μην ασχολεισαι με μενα..got it? ;):ninja:

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα τον αντιπρόσωπο μου (pazaropoulo thessalonikis) να τον ρωτήσω αμα πηρα εβδομάδα αλλα ακομα τιποτα!! :) το εχω παραγγείλει απο 20/1 . τον ρωτησα για τις αλλαγές και μου ειπε οτι πολυ πιθανόν να υπάρξουν, γιατι παντα γινονται μετα την 22 εβδομάδα . δεν ηξερε κατι συγκεκριμένο ...

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα τον αντιπρόσωπο μου (pazaropoulo thessalonikis) να τον ρωτήσω αμα πηρα εβδομάδα αλλα ακομα τιποτα!! :) το εχω παραγγείλει απο 20/1 . τον ρωτησα για τις αλλαγές και μου ειπε οτι πολυ πιθανόν να υπάρξουν, γιατι παντα γινονται μετα την 22 εβδομάδα . δεν ηξερε κατι συγκεκριμένο ...

Απιθανο μου φαινεται να εχεις δωσει τη παραγγελια απο 20/1 και να μην εχει βγει η εκτιμηση της εβδομαδας παραγωγης. Εκει κοντα ειμαι γω και εχω μαθει τη βδομαδα εδω και καιρο. Μαλιστα το ειδα στο online συστημα που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Απιθανο μου φαινεται να εχεις δωσει τη παραγγελια απο 20/1 και να μην εχει βγει η εκτιμηση της εβδομαδας παραγωγης. Εκει κοντα ειμαι γω και εχω μαθει τη βδομαδα εδω και καιρο. Μαλιστα το ειδα στο online συστημα που εχουν.

τι να πω ... τότε έκανα την παραγγελία !! αυτή την ημερομηνία γραφει και το δελτιο παραγγελίας μου :) λετε να με κοροϊδεύουν ; τι να κάνω ; ( εξτρα εχω οροφη,510 ,πιεση ελαστικων, light & sight και σπορ πακετο)

Edited by bredinio
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χαλαρωστε ολα τα αυτοκινιτα αλλαζουν καθε εξαμηνο αλλα λιγο αλλα πολυ!δεν κανουν facelift!

δεν εχεται ξαναπαρει καινουριο αμαξι?ολεσ οι εταιριες το ιδιο κανουν!

και για να σας το αποδειξω...

εχει αγορασει κανεις γνησιο ανταλλακτικο μονος του για το αυτοκινητο του? τι ζητανε ?

αριθμο πλαισιου , ετος και εξαμηνο παραγωγης !!!! γιατι? ειναι πιθανο απο εξαμηνο σε εξαμηνο κατι να αλλαζει!!!!οσοι το παραγγηλαν και και ενημεροθηκαν για το χρονο αναμονης επρεπε να το περιμενουν αυτο!παντως εγω οπωσ το ειδα ετσι το διαλεξα και ετσι το γουσταρω και περιμενω τον ιουνιο να το παρω και να το λιωσω

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ... τότε έκανα την παραγγελία !! αυτή την ημερομηνία γραφει και το δελτιο παραγγελίας μου B) λετε να με κοροϊδεύουν ; τι να κάνω ; ( εξτρα εχω οροφη,510 ,πιεση ελαστικων, light & sight και σπορ πακετο)

Δεν λεω οτι σε κοροιδευουν. Απλα οτι θα πρεπει να ασχοληθει ο πωλητης περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο κοιτα να χαλαρωσεις εσυ..πμ ειναι προσωπικο μηνυμα.γιατι εγραψες κατι που δεν αφορα το θεμα αλλα την δικη μου αντιδραση.οποτε θα μπορουσες καλιστα να το πεις με πμ.οσο για τον αριθμο των ποστ,τι σχεση εχει αυτο??οποις εχει περισσοτερα ποστσ ειναι καλυτερος απο τον αλλο?δεν το ηξερα..κ δεν νομιζω να επιτεθηκα εγω.εσυ μαλλον που δεν καταλαβαινεισ τον φοβο κ τον εκνευρισμο μου.λες κ προσβαλω εσενα..οσο για τα take it easy boy κτλ..αυτα στα φιλαρακια σου..οσο για τα 29.000 εσενα μπορει να σου περισεευουν,εμενα οχι.οποτε για μενα μπορει να ειναι κ σαν αστον μαρτιν.κ ποτε ζαλισα εγω???παντα για το θεμα μιλαω.κ την ανανεωση..παρε μια βαθια ανασα κ χαλαρωσε..κ μεινε στο θεμα κ μην ασχολεισαι με μενα..got it? :DB)

Ουτε "φιλαρακος" σου ειμαι, ουτε προτιθεμαι να σου απαντησω με ΠΜ--PM, γιατι δεν με ενδιαφερει να σε κανω να αυξησεις τα posts που εχεις, γραφοντας συνεχεια τα ιδια πραγματα. Ισως στο SricccoClub.gr να εχεις μεγαλυτερη "ελευθερια" να γραφεις οτι "μακακια" θελεις αλλα εδω ειμαστε το VWCLUB.gr, ειμαστε ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ.

P.S. Καλοριζικο η DBS pal ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εληξε το θεμα...ενταξει ας μην το βασανιζουμε αλλο...μην πλακωθουμε κιολας

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που με την πρωτη ευκαιρια δειχνεις την παιδεια σου..μην στελνεις πμ αγορακι μου..συνεχισε εσυ να γραφεις εκτος θεματος κ να κατηγορεις αλλους.οσο για την παρεα,να μην επιτιθεσαι,να μην επιτιθεμαι.τελος παντων,εχεις δικιο σε ολα.ολα ειναι τελεια.μονο αν μπορεις να μου εξηγησεις εσυ που δεν λες ανοησιες,τι ρολο παιζει ο αριθμος των ποστς,να ξερω κ εγω.γιατι εχω μεσο ορο 3 ποστς ημερησιως κ μου το κοπανας συνεχως.οσο για την ''ελευθερια''.. εχεις δικιο..απο κρυφοφασιστακια σαν εσενα μπορει να μην την εχω εδω μεσα..κ για σενα καλοριζικο το cinquecento large τυπε κ rich boy..που για σενα τα 29 δεν ειναι τιποτα.. iconcool5lw.gif

δεν ασχολουμαι αλλο,μακαρι να ερχοταν ενας mod να μας εβαζε σε ταξη.γι'αυτο δεν γραφω αλλο.ο καθε συμπλεγματικος οταν δεν ακουει αυτα που θελει κ δεν του χαιδευουν τα αυτακια,προσβαλεται κ αντιδραει ασχημα..εμενα τουλαχιστον οι παρεες μου δεν ειναι ετσι.μεινε μονος σου να εξυμνεις ποσο ωραια ειναι ολα σε αυτην την εταιρια κ σε αυτο το μοντελο.σε βαρεθηκα.καλη συνεχεια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται λογικά να γίνουν όσα έχω σε πράσινο.... και "χλωμό" όσα έχω σε κόκκινο

- trip computer με λευκες ενδειξεις όπως στο Passat CC

- keyless entry

- adaptive cruise control

- Μετεξέλιξη του RCD-310 (Μα τώρα βγήκε!!!! και θα το αλλάξουν? Ναι το δέχομαι ότι δεν είναι όμορφο... αλλά πολύ νωρίς μου ακούγεται)

- 1-2 νέες ζάντες

- new interior colours (Μόνο για υφάσματα και ραφές)

- led drls

- ο 2.0TSI θα ειναι αυτός απο το Golf VI GTI ήτοι 210 Hp (Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό.... θα γίνει πανικός.... Ποτέ δεν εχει γίνει το ίδιο αμάξι μετά από καιρό να το βγάλουν με παραπάνω άλογα.... εκτώς και αν βγάλουν κανένα scirocco Edition .... δηλαδή να προστεθεί στην λίστα..... που χλωμό και αυτό για 10 άλογα....)

-Aircondition από Golf 6 και Passat- (Πως θα μπει??? θέλει άλλο σχεδιασμό το ταμπλό)

-Controls από το νέο τιμόνι στο παλιό (Μόνο αν μπει ολόκληρο το τιμόνι)

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται λογικά να γίνουν όσα έχω σε πράσινο.... και "χλωμό" όσα έχω σε κόκκινο

- trip computer με λευκες ενδειξεις όπως στο Passat CC

- keyless entry

- adaptive cruise control

- Μετεξέλιξη του RCD-310 (Μα τώρα βγήκε!!!! και θα το αλλάξουν? Ναι το δέχομαι ότι δεν είναι όμορφο... αλλά πολύ νωρίς μου ακούγεται)

- 1-2 νέες ζάντες

- new interior colours (Μόνο για υφάσματα και ραφές)

- led drls

- ο 2.0TSI θα ειναι αυτός απο το Golf VI GTI ήτοι 210 Hp (Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό.... θα γίνει πανικός.... Ποτέ δεν εχει γίνει το ίδιο αμάξι μετά από καιρό να το βγάλουν με παραπάνω άλογα.... εκτώς και αν βγάλουν κανένα scirocco Edition .... δηλαδή να προστεθεί στην λίστα..... που χλωμό και αυτό για 10 άλογα....)

-Aircondition από Golf 6 και Passat- (Πως θα μπει??? θέλει άλλο σχεδιασμό το ταμπλό)

-Controls από το νέο τιμόνι στο παλιό (Μόνο αν μπει ολόκληρο το τιμόνι)

Συμφωνω στα περισσοτερα και πιο πολυ στο τελευταιο

Link to comment
Share on other sites

Για να εχουμε αλλαγες σε τοσο μεγαλη εκταση και σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα απο την εναρξη παραγωγης λιγο δυσκολο το κοβω.

Ριξτε μια ματια στην ιστορια της VW και θα το καταλαβετε. Η εν λογω εταιρια δεν τροποποιει τοσο γρηγορα τα μοντελα της (δεν το εχει κανει ποτε).

Το να προσθεσει σε καποια μασκα ενα σηματακι GT SPORT δεν θεωρειται αλλαγη.

Το να αλλαξει τιμονι και χειριστηρια κλιματισμου λεγεται εσωτερικο facelift.

Το να προσθεσει στον εξοπλισμο και φωτιστικα σωματα με φωτα ημερας τεχνολογιας LED δεν ειναι τιποτα παραπανω απο απλη προσθηκη στον εξοπλισμο.

(Για το θεμα με τους eliasj και kwnstantinos θα προτεινα να ηρεμησετε και ειδικα οποιος ειπε λογια για αλλα ατομα ή αλλα forums να ανακαλεσει αμεσα).

ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται λογικά να γίνουν όσα έχω σε πράσινο.... και "χλωμό" όσα έχω σε κόκκινο

- trip computer με λευκες ενδειξεις όπως στο Passat CC

- keyless entry

- adaptive cruise control

- Μετεξέλιξη του RCD-310 (Μα τώρα βγήκε!!!! και θα το αλλάξουν? Ναι το δέχομαι ότι δεν είναι όμορφο... αλλά πολύ νωρίς μου ακούγεται)

- 1-2 νέες ζάντες

- new interior colours (Μόνο για υφάσματα και ραφές)

- led drls

- ο 2.0TSI θα ειναι αυτός απο το Golf VI GTI ήτοι 210 Hp (Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό.... θα γίνει πανικός.... Ποτέ δεν εχει γίνει το ίδιο αμάξι μετά από καιρό να το βγάλουν με παραπάνω άλογα.... εκτώς και αν βγάλουν κανένα scirocco Edition .... δηλαδή να προστεθεί στην λίστα..... που χλωμό και αυτό για 10 άλογα....)

-Aircondition από Golf 6 και Passat- (Πως θα μπει??? θέλει άλλο σχεδιασμό το ταμπλό)

-Controls από το νέο τιμόνι στο παλιό (Μόνο αν μπει ολόκληρο το τιμόνι)

Καμία πιθανότητα για καινούρια εξωτερικά χρώματα (πχ firespark :blush:) έχουμε; Δείτε τι μου είχε απαντήσει η Kosmocar σε σχετικό mail μου, το Νοέμβριο:

Το συγκεκριμένο χρώμα δεν διατίθεται στην παλέτα χρωμάτων του Scirocco. Αποτελεί ειδική βαφή και χρησιμοποιήθηκε αποκλειστικά για τις ανάγκες της έκθεσης. Λόγω μεγάλης ζήτησης, το εργοστάσιο εξετάζει το ενδεχόμενο να μπει στην παραγωγή το συγκεκριμένο χρώμα τον επόμενο χρόνο. Δεν είναι βέβαια σίγουρο, για το εάν και το πότε θα μπει.

Να σημειώσω επίσης ότι το adaptive cruise control υπάρχει ήδη (το θέμα αφορά την Αγγλία μόνο, όπου δεν υπάρχει). Τα LED DRL (στα Xenon φανάρια μόνο) είναι επίσης πολύ πιθανά και είναι κάτι που έχει ξαναγίνει (πχ στο υπάρχον TT). Ο άσπρος φωτισμός στον πίνακα οργάνων είναι επίσης πιθανός, και θα συνοδεύεται μάλλον από αλλαγή του μπλε φωτισμού που έχει ξεμείνει από το Eos στις ενδείξεις του AC (αυτό μάλλον είδαν κάποιοι και θεώρησαν πως αλλάζει ολόκληρο το AC). Κατά τα άλλα, είπαμε, ελπίζω και σε ένα νέο εξωτερικό χρώμα (τα χρώματα των υφασμάτων είναι νομίζω επαρκή). :blush:

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Δείτε τις αλλαγές στο Eos. Ίδιες θα είναι και οι αλλαγές στο Scirocco. (Η παραγωγή γίνεται στο ίδιο εργοστάσιο και εφαρμόζεται η χρήση όσο το δυνατόν περισσότερων κοινών μερών, για μείωση του κόστους. Αυτός ήταν και ο λόγος που είχα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το αν θα γίνουν πράγματι οι αλλαγές, εφόσον θα έπρεπε να γίνουν παράλληλα και στο Eos. Πλέον όμως, μετά από αυτές τις φωτογραφίες, οι αλλαγές θα πρέπει να θεωρούνται κάτι παραπάνω από σίγουρες.)

img-1433-klein-43966.JPG

img-1430-klein-2661.JPG

img-1432-klein-4614.JPG

Έχουμε και λέμε λοιπόν, νέα οθόνη και όργανα, και νέο τιμόνι (βέβαια το Scirocco δε θα πάρει αυτό ακριβώς το τιμόνι αλλά τη σπορ έκδοσή του, αυτό που θα έχει και το νέο Golf GTI). Δεν ξέρω αν προσέξατε επίσης και το εξωτερικό χρώμα, που είναι μάλλον το rising blue, χρώμα που δεν υπήρχε μέχρι τώρα στο Eos. Οπότε έχουμε και προσθήκη νέων εξωτερικών χρωμάτων (τουλάχιστον για το Eos). Ας ελπίσουμε να έχουμε και για το Scirocco κάποιο νέο χρώμα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι καινούργιοι δείκτες. Χαίρομαι που πήρα 16η εβδομάδα παραγωγής ^_^ Το μόνο που μου αρέσει είναι η λευκή οθόνη στην μέση. Ούτε τα κουμπιά του κλιματισμού μου αρέσουν. Απεναντίας το τιμόνι είναι ωραίο

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι καινούργιοι δείκτες. Χαίρομαι που πήρα 16η εβδομάδα παραγωγής ^_^ Το μόνο που μου αρέσει είναι η λευκή οθόνη στην μέση. Ούτε τα κουμπιά του κλιματισμού μου αρέσουν. Απεναντίας το τιμόνι είναι ωραίο

Συμφωνω μαζι σου Σπυρο. Παντως εχθες πηρα στην Καρεντα και δεν ηξεραν να μου πουν ποιες ακριβως θα ειναι οι αλλαγες (Εχω 25η εβδομαδα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.