Jump to content
danichro

Εβδομαδα παραγωγης 22η - Aλλαγή στις προδιαγραφές;

Recommended Posts

φιλε μου καταρχας καλο θα ηταν να μην γραφεις με κεφαλαια..δευτερον θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι μιλουσα για τουλαχιστον 500€ κ εννοω 500€ επιπλεον σε αυτα που χανει ενα αυτοκινητο ως μεταχειρισμενο.κ απο την αλλη,μαλλον ειμαι ο μοναδικος σε αυτο τον κοσμο που σκεφτομαι κ την μεταπωλιτικη αξια..η μηπως εισαι ο μοναδικος που δεν την σκεφτεται?χμ..για να δουμε..τελος να αναφερω για ακομη μια φορα οτι το κριμα της υποθεσης ειναι οτι εκανε αλλαγες σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα,με στοιχεια εξοπλισμου που προυπηρχαν στην γκαμα της εταιριας.κ οχι οτι αλλαξε τιμονι,πινακα οργανων,μελλοντικα κ χειριστηρια κλιματισμου,κ τα φωτα ημερας που αναφερεις αλλα που πρωτη φορα το ακουω..

τεσπα,αυτα απο εμενα.καλοριζικα κ καλοταξιδα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.να ρωτησω και εγω κατι οι αλλαγες ισχυουν μονο στα 160ps ή και στα 122ps? το εχω παραγγηλει στης 30/3/09 και εχω εβδομαδα παραγωγης 24η αν ξερει κανεις ας μου πει !!! ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στο 122 ισχυουν οι αλλαγες.Εμενα που ερχεται τελη Ιουνιου θα τις εχει τις αλλαγες.Ακου σε κανα χρονο θα ερθουν τα 'φρεσκα scirocco'...Σε ενα μηνα φιλε μου θα τα βλεπεις!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταρχας καλο θα ηταν να μην γραφεις με κεφαλαια..δευτερον θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι μιλουσα για τουλαχιστον 500€ κ εννοω 500€ επιπλεον σε αυτα που χανει ενα αυτοκινητο ως μεταχειρισμενο.κ απο την αλλη,μαλλον ειμαι ο μοναδικος σε αυτο τον κοσμο που σκεφτομαι κ την μεταπωλιτικη αξια..η μηπως εισαι ο μοναδικος που δεν την σκεφτεται?χμ..για να δουμε..τελος να αναφερω για ακομη μια φορα οτι το κριμα της υποθεσης ειναι οτι εκανε αλλαγες σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα,με στοιχεια εξοπλισμου που προυπηρχαν στην γκαμα της εταιριας.κ οχι οτι αλλαξε τιμονι,πινακα οργανων,μελλοντικα κ χειριστηρια κλιματισμου,κ τα φωτα ημερας που αναφερεις αλλα που πρωτη φορα το ακουω..

τεσπα,αυτα απο εμενα.καλοριζικα κ καλοταξιδα σε ολους.

Sorry για τα κεφαλαία, απλά βαριέμαι να βάζω τόνους tongue.gif . Anyway....Όσον αφορά αυτό που λές για τις αλλαγές καμία αντίρηση, άλλωστε όπως διάβασες καμία μομφή επ'αυτού δεν εξέφρασα, παρά μόνο την προσωπική μου άποψη. Ναι ομολογουμένως είναι ανοησία εκ μέρους της VW να κάνει αλλαγές σε ένα αυτοκίνητο που παράγει λιγότερο απο ένα χρόνο τώρα.

Η αξία μεταπώλησης υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλλού όλων μας αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απάσχολεί τώρα. Να σε απασχολήσει σε καμιά 4αρα χρόνια το βλέπω αλλά πριν ακόμη πάρεις ένα αμάξι??? εκτός αν κάποιος αγοράζει με βάση αυτό το κριτήριο οπότε καλύτερα να πάρει κάτι απο BMW και πάνω και φυσικά όχι καμία "φθηνή".

Για τα leds το διάβασα κάπου παραπάνω, δεν γνωρίζω αν ισχύει.

Για μένα το μεγάλο θέμα είναι το Cruise Control ένα εξτρά που μέχρι τώρα το πλήρωνες αδρά και τώρα είναι στάνταρ, οπότε πιθανότατα να χάνουν τα χρήματα τους όσοι το έχουν παραγγείλει ή τελος πάντων να δημιουργείται θέμα στην τελική τιμή. Αυτό για τον φίλο jonnysciroccos όπου το είχε παραγγείλει έτσι. Φίλε πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους, φυσιολογικά αν δεν έχει παραχθεί ακόμη πρέπει να στο βάλουν ως στάνταρ και να σου μειώσουν την τιμή κατα το ποσό της αξίας του Cruise Control, αν δεν στο κάνουν αυτό τότε είναι ποταποί κλέφτες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω που εχω προσθεσει σαν εξτρα το cruise control κ τωρα το εχει σαν στανταρ (adaptive cruise control) τα χανω τα λεφτα μου???

Που το εμαθες οτι ειναι στανταρ πλεον? Το adaptive κιόλας? εισαι σιγουρος? hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σιγουρα ειναι στανταρτ το cruise control τωρα???Μην γινουμε ρεζιλι και στους πωλητες...Πως μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε 100%???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σιγουρα ειναι στανταρτ το cruise control τωρα???Μην γινουμε ρεζιλι και στους πωλητες...Πως μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε 100%???

Κοίτα ρεζίλι δεν γινόμαστε απο τη στιγμή που σε ορισμένες περιπτώσεις ούτε οι ίδιοι οι πωλητές δεν απαντούν με σαφήνεια διότι δεν γνωρίζουν!!!

Εχω μια απορία όμως....τελικά το όλο θέμα με τις αλλαγές είναι σίγουρο ρε παιδιά??? Δηλαδή υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση ή καθόμαστε και τρελαινόμαστε άδικα????

Μήπως τελικά αυτές οι αλλαγές αναφέρονται για αυτοκίνητα που πρόκειται να εξαχθούν προς κάποια συγκεκριμένη χώρα ή προορίζονται για την Γερμανία μόνο και δεν ισχύουν για την Ελλάδα πχ?????

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια , εγω παριγκειλα μολις πριν μια βδομαδα το scirocco απο την Κarenta οποτε να σας πως τι αλλαγες εχουν γινει :

1 Το τιμονι το καινουργιο το οποιο ειναι το ιδιο με του Golf GTI χωρις βεβαια το σηματακι.

2 Το καντραν οπως το εχεται δει με αλλαγμενους τους δεικτες θερμοκρασιας και βενζινης οπως και και το χρωμα του trip computer , τωρα για το μεγεθος της δεν ξερω

3 και συμαντικοτερο η νεα τοποθετιση της εσωτερικης κρεμαστρας που εχει στην κολωνα καπου τεσπα!!!

Για αλλα επιπλεον πραγματα δεν μου ειπαν!!!

Και κατι off topic εχει κανενας σας οικονα απο το καφε αλκανταρα εσωρετικο για να το δω καλα?

Thaks

Edited by Tom srco
Link to comment
Share on other sites

Το καφε αλκανταρα θα κατασκευαστει για 1η φορα από Ιουνιο. Οπότε δεν υπάρχει ακόμη καπου να το εχει δει κανείς.

Κατι φωτογραφιες κυκλοφορούσαν εδω παλιοτερα (photoshop) . Αν ψαξεις λίγο....αν παλ τις βρω θα τις ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

Το καφε αλκανταρα θα κατασκευαστει για 1η φορα από Ιουνιο. Οπότε δεν υπάρχει ακόμη καπου να το εχει δει κανείς.

Κατι φωτογραφιες κυκλοφορούσαν εδω παλιοτερα (photoshop) . Αν ψαξεις λίγο....αν παλ τις βρω θα τις ποσταρω

post-10180-1244200462_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια , εγω παριγκειλα μολις πριν μια βδομαδα το scirocco απο την Κarenta οποτε να σας πως τι αλλαγες εχουν γινει :

1 Το τιμονι το καινουργιο το οποιο ειναι το ιδιο με του Golf GTI χωρις βεβαια το σηματακι.

2 Το καντραν οπως το εχεται δει με αλλαγμενους τους δεικτες θερμοκρασιας και βενζινης οπως και και το χρωμα του trip computer , τωρα για το μεγεθος της δεν ξερω

3 και συμαντικοτερο η νεα τοποθετιση της εσωτερικης κρεμαστρας που εχει στην κολωνα καπου τεσπα!!!

Για αλλα επιπλεον πραγματα δεν μου ειπαν!!!

Και κατι off topic εχει κανενας σας οικονα απο το καφε αλκανταρα εσωρετικο για να το δω καλα?

Thaks

Απο εξωτερική εμφάνιση τπτ δηλαδή ε? πάλι καλά. Το τιμόνι πάντως μαμάει πολύ θα γούσταρα να το είχε κ το δικό μου. Χοντρή παράλειψη πάντως που δεν το έβαλαν εξ αρχης , ειδικά απο τη στιγμή που ήδη υπήρχε στη γκάμα της VW.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες περασα απο την Karenta, για το leasing επειδη παραλαμβανω πρωτη εβδομαδα Ιουλιου :lol: Περασε ο καιρος γρηγορα παντως. 19 Μαρτιου ειχα κανει την παραγγελια. Αντε γιατι βαρεθηκα να ειμαι με ενοικιαζομενο αμαξι τοσο καιρο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα επισημα αυτες εδω τις αλλαγες

Scirocco ( Ισχύουν από 22η εβδομάδα παραγωγής 2009):

■ Νέα γενιά τιμονιών. Τα λειτουργικά τους χαρακτηριστικά παραμένουν ως έχουν (υπάρχει απεικόνιση)

■ Νέος πίνακας οργάνων (υπάρχει απεικόνιση)

■ Ο υπολογιστής ταξιδίου Plus, διαθέτει ψηφιακή ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού

■ Νέο σύστημα δορυφορικής πλοήγησης RNS-310 με έγχρωμη οθόνη (Κωδικός RGM / PNA / 7QB)

■ Νέo σύστημα (δύο σταδίων) προειδοποίησης φρεναρίσματος έκτακτης ανάγκης (όπως στο Golf)

■ Αλλαγή κωδικού στον συναγερμό (από WD4 σε 7AS)

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι είναι γελοίοι. Αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο. Το έχεις λιγότερο απο μήνα και παρουσιάζουν το νέο εσωτερικό...

Τελείως αψυχολόγητη η κίνηση της VW...

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι είναι γελοίοι. Αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο. Το έχεις λιγότερο απο μήνα και παρουσιάζουν το νέο εσωτερικό...

Τελείως αψυχολόγητη η κίνηση της VW...

Σωστός....δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο το κάνει αυτό η VW. Το αμάξι δεν είναι στη κυκλοφορία ούτε ένα χρόνο.

Προσωπικά πάντως, το τιμόνι μου αρέσει αλλά έχει περισσότερα κουμπιά πολύ κοντά το ένα στο άλλο και δεν ξέρω αν θα είναι κ τόσο πρακτικό.

Το καντράν του είναι αηδία, η μεγαλύτερη οθόνη θα βολέψει μόνο αυτούς που βάζουν DSG ή το Adaptive cruise control ή και τα δύο. Τα υπόλοιπα ουσιαστικά είναι επέκταση του καταλόγου των εχτρά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λεφτα ειναι οι αλλαγες!!!Πανεμορφο ειναι και επιτελους θερμοκρασια λαδιου(πολυ σημαντικο) και ενα σπορ τιμονι οπως αξιζει σε ενα σπορ κουπε οχημα!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα οι αλλάγες στην αρχή δεν μου πολυαρεσαν αλλα τώρα που το βλέπω αισθανομαι και τύχερος που το καμαρι μου κατασκευάζεται την Παρασκεύη!!!!!!!(24η εβδομάδα)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα οι αλλάγες στην αρχή δεν μου πολυαρεσαν αλλα τώρα που το βλέπω αισθανομαι και τύχερος που το καμαρι μου κατασκευάζεται την Παρασκεύη!!!!!!!(24η εβδομάδα)

γκρρρρρ!!!!!! tongue.gif . θα με κανετε να το μετανοιώσω που το παρέλαβα πριν ένα μήνα!!!!!

Το τιμόνι του είναι όλα τα λεφτά ;)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα οι αλλάγες στην αρχή δεν μου πολυαρεσαν αλλα τώρα που το βλέπω αισθανομαι και τύχερος που το καμαρι μου κατασκευάζεται την Παρασκεύη!!!!!!!(24η εβδομάδα)

Off Topic

Πάντως τώρα είμαστε στην 26η εβδομάδα παραγωγής.
Edited by matheo_nyo
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!

Περασα προχθες απο την αντιπροσωπια να τους ρωτησω τι γινεται με το κουκλι μου κ μου ειπαν οτι ειναι στο πλοιο κ ερχετε ναι ερχετε κ το καλο ειναι οτι θα εχω κ τις αλλαγες . το μονο που δεν ξερω ειναι αν θα εχω το παλιο cruise control η το ΑCC!!! ξερει κανεις???? ααα κ κατι αλλο ξερει κανεις ποσες ημερες κανει το πλοιο να ερθει??? γιατι δεν την παλευω καστανο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!

Περασα προχθες απο την αντιπροσωπια να τους ρωτησω τι γινεται με το κουκλι μου κ μου ειπαν οτι ειναι στο πλοιο κ ερχετε ναι ερχετε κ το καλο ειναι οτι θα εχω κ τις αλλαγες . το μονο που δεν ξερω ειναι αν θα εχω το παλιο cruise control η το ΑCC!!! ξερει κανεις???? ααα κ κατι αλλο ξερει κανεις ποσες ημερες κανει το πλοιο να ερθει??? γιατι δεν την παλευω καστανο!!!!!

4 εβδομάδες εκτός και πιάσουν τίποτα μπουρίνια :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.