Jump to content
antoniss

πρεσαρισμα πισω αξονα

Recommended Posts

δεν ξερω αν πρεπει να το ανοιξω εδω το ερωτημα, αλλα ...

μηπως γνωριζει καποιος αν επανερχεται ο πισω αξονας στο β5.5 με 2.5 μοιρες κλιση?

το απεκτησα μετα απο τρακα με παπακι LOL (σταματησε πανω στον τροχο μου, καθετα)

ρωτησα καπου και μου ειπαν οχι και αλλοι λενε ναι...

εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αν παρει αξονας δν ερχετε...Γινετε να ερθει αλλα δν θα ειναι σωστα..ισως χανει λιγο ή ακομα και τελεια να ερθει θα εχει μεινει η τσακιση!

Link to comment
Share on other sites

ο άξονας ειναι φτιαγμένος με τέτοια αναλογία μετάλλων ώστε να μπορεί να παραμορφωθεί ελαστικά (για να λειτουργει σωστά η ανάρτηση ημιάκαμπτου). ¶ν χτυπηθεί τόσο δυνατά έχεις πλαστική παραμόρφωση. Ο μόνος τρόπος να επανέλθει πιστεύω θα είναι με πρέσσα και ζέσταμα. Παρόλα αυτά πολύ αμφιβάλω αν μετά θα λειτουργεί όπως θα έπρεπε, αφού το πύρωμα θα επιφέρει και τοπική σκλήρυνση του μετάλλου. Εν ολίγης πέτα τον και πάρε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

ο άξονας ειναι φτιαγμένος με τέτοια αναλογία μετάλλων ώστε να μπορεί να παραμορφωθεί ελαστικά (για να λειτουργει σωστά η ανάρτηση ημιάκαμπτου). ¶ν χτυπηθεί τόσο δυνατά έχεις πλαστική παραμόρφωση. Ο μόνος τρόπος να επανέλθει πιστεύω θα είναι με πρέσσα και ζέσταμα. Παρόλα αυτά πολύ αμφιβάλω αν μετά θα λειτουργεί όπως θα έπρεπε, αφού το πύρωμα θα επιφέρει και τοπική σκλήρυνση του μετάλλου. Εν ολίγης πέτα τον και πάρε άλλον.

μιλαω για ελαχιστη κλιση της ταξης των 2 μοιρων.αν υπολογισουμε οτι ο αλλος ειναι ηδη απο μαμα με 0.5.

αυτη η κλιση ειναι αρκετη να δημιουργηση το προβλημα στο πρεσαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

καλά καταρχήν δεν έχω ιδέα πως θα τον τοποθετήσεις πάνω σε πρέσσα για να τραβήξεις. Εκτός και αν το κάνετε πάνω στο αμάξι με καλίμπρα (με καραγκιόζη μάλλον δε θα κάνεις δουλειά). Ακόμα και έτσι που θα δέσετε για να τραβήξετε; Στο ακραξόνιο; Αν έχεις κάναν κολλητό φανοποιό κάντε το για την πλάκα σας. Να ξέρεις πάντως συνήθως στραβώνουν τα ακραξόνια (τα οποία είναι βιδωτά και αλλάζονται) και όχι ο άξονας.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

τελικα εγινε δηλωση και αλλαξα τον αξονα με μεταχειρισμενο.ολα καλα.

η απορια μου ειναι η εξης.

μου ειπε ο μηχανικος πως θα μπορουσαμε να τον ισιωσουμε και να κερδισω γυρω 300¤, απο την διαφορα ισωματος και αγορα ανταλλακτικου...

εκανα καλα που τον αλλαξε και δεν τον ισιωσα?

ρωταω γιατι σκεφτομαι πως με τα 300 θα εβαζα φιμε, ανεμοθραυστες και αποστατες τζαμπε...

οπως και να εχει τωρα εχω το καφαλι μου υσηχο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.