Jump to content
ConstantinosS

Μάρκα Ελαστικών σε Golf Vi

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κάτι stadar ούτε η έκδοση παίζει ρόλο. Οι προμηθευτές είναι πολλοί με τους οποίους έχει σύμβαση η vw, συνεπώς δεν μπορείς να ξέρεις με τι λάστιχα θα σου έρθει. Εμένα πάντως μου ήρθε με michelin energy και σε έναν άλλο φίλο με hankook.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι stadar ούτε η έκδοση παίζει ρόλο. Οι προμηθευτές είναι πολλοί με τους οποίους έχει σύμβαση η vw, συνεπώς δεν μπορείς να ξέρεις με τι λάστιχα θα σου έρθει. Εμένα πάντως μου ήρθε με michelin energy και σε έναν άλλο φίλο με hankook.

και α 2 ελεινα εντελως.εκ πειρας...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια που είχα αγοράσει το Audi A6, από την αρχή της συμφωνίας μου είχαν πει από την αντιπροσωπεία πως τα ελαστικά θα είναι Continental...Όπως και έγινε τελικά...Στην Volkswagen μου λένε πως δεν ξέρουν τι ελαστικά θα φορά το Golf και πως δεν υπάρχει η δυνατότητα να μάθουν...Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ αυτό το θεωρώ απαράδεκτο....

Link to comment
Share on other sites

οχι και ελεεινά τα energy... Είναι το καλύτερο λάστιχο στην κατηγορία δεν συγκρίνεται απλα και ειδικά το καινουριο το saver...

Link to comment
Share on other sites

οχι και ελεεινά τα energy... Είναι το καλύτερο λάστιχο στην κατηγορία δεν συγκρίνεται απλα και ειδικά το καινουριο το saver...

εξαρταται ρε φιλε

1 τι αυτοκινητο τα φοραει

2 τι στυλ οδηγησης εχεις

3 το οδοστρωμα

για να σου απαντησω εν ταχει

τα energy τα φορανε ατμοσφαιρικα καρα γιατι σπινιαρουν σαν τρελα κ πετανε μουρες ακομα κ στην εκκινηση με τα gt- gt sport αν δωσεις λιγο γκαζι...

κ αν οδηγεις σε οδοστρωμα της θεσσαλονικης τοτε καθε εκκινηση + ASR

Link to comment
Share on other sites

κ αν οδηγεις σε οδοστρωμα της θεσσαλονικης τοτε καθε εκκινηση + ASR

Και στο οδόστρωμα της Κρήτης τα ίδια έκαναν... :lol: :lol: :lol:

Πάντως εγώ απο το συγκεκριμένο λάστοιχο έμεινα ικανοποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

τα energy ειναι καλα για μεσα στην πολη γιατι δεν χρειαζονται ζεσταμα και οικονομια για σπορ οδηγηση ειναι λιγα

Link to comment
Share on other sites

τα energy ειναι καλα για μεσα στην πολη γιατι δεν χρειαζονται ζεσταμα και οικονομια για σπορ οδηγηση ειναι λιγα

ειναι λιγα γενικα θα ελεγα εγω...απο βδομαδα παω για τα pirelli p zero rosso (τωρα εχω τα f1 asymmetric τα οποια δεν μπορω να τα κρινω καθως ηταν ψιλολιωμενα αλλα ηταν ετοιμα στην ζανα πανω...)

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ρε φιλε

1 τι αυτοκινητο τα φοραει

2 τι στυλ οδηγησης εχεις

3 το οδοστρωμα

για να σου απαντησω εν ταχει

τα energy τα φορανε ατμοσφαιρικα καρα γιατι σπινιαρουν σαν τρελα κ πετανε μουρες ακομα κ στην εκκινηση με τα gt- gt sport αν δωσεις λιγο γκαζι...

κ αν οδηγεις σε οδοστρωμα της θεσσαλονικης τοτε καθε εκκινηση + ASR

φιλε δε το συγκρινω με σπορ λαστιχο γι αυτο ειπα στην κατηγορια του και οχι σε συγκριση με κανα sport contact 3 η κανα F1 eagle δεν ξερω αν το εχεις φορεσει αλλα το λαστιχο ειναι κορυφαιο (στην κατηγορια του παντα) και στο κρατημα στις στροφες και σου δινει τεραστια σιγουρια και στη βροχη... τωρα το οτι πιανουν με τη μια ASR το εχω καταλαβει... δε θα ξαναβαλω το ιδιο λαστιχο γιατι θα παω σε άλλη κατηγορια αλλα αν εμενα στην ιδια κατηγορια αυτο θα εβαζα χωρις 2η σκεψη..

Link to comment
Share on other sites

τα φορεσα για 20.000 χλμ τωρα εχω τα f1 asymmetric (αλλα ειναι φθαρμενα λογο του vdub latou!) κ αυριο θα βαλω τα pzero rosso.

Link to comment
Share on other sites

μακρυά ρε παιδιά από energy ειναι φθηνό λάστιχο της χαμηλότερης κατηγορίας...(οικολογικο λαστιχο με οικονομια στην βενζινη σημαινει απλά χαμηλή τριβη..!!)

τουλάχιστον κανένα exalto αν όχι αυτό, έστω κανα primacy....

τώρα αν κινεισαι σε ευθεία με 110 και σε στροφές με 40 βάλε ότι θέλεις δεν προκειται να καταλάβεις διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ TSI 160 που παρέλαβα πριν από ένα μήνα έχει όντως αυτό το MICHELIN ENERGY...

Το λάστιχο είναι για την πόλη, ζεσταίνεται εύκολα αλλά κατά τα λοιπά είναι λάστιχο της σειράς.... για να το φοράει κανένα παπούδι, καμιά γκόμενα....

Θα το λιώσω για καμιά 20.000 χιλιόμετρα, μετά θα το πάω στις Σέρρες να δω τα λινά και μετά θα το αλλάξω.... :huh::wacko: :wacko: :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Golfάκι ήρθε με λάστιχα Bridgestone Potenza 225/45R17 RE050 91W .

Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτά τα λάστιχα? Αργούν πολύ να ζεσταθούν? Νομίζω ότι τα ακούω πολύ, βέβαια ακόμη δεν έχουν πατήσει καλά, είμαι στο στάδιο που το στρώνω.

Το αμάξι είναι Golf VI TSI 122PS Highline :whistling: .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Golfάκι ήρθε με λάστιχα Bridgestone Potenza 225/45R17 RE050 91W .

Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτά τα λάστιχα? Αργούν πολύ να ζεσταθούν? Νομίζω ότι τα ακούω πολύ, βέβαια ακόμη δεν έχουν πατήσει καλά, είμαι στο στάδιο που το στρώνω.

Το αμάξι είναι Golf VI TSI 122PS Highline <_< .

Ευχαριστώ.

Είσαι ευχαριστημένος από τα Potenza? Τώρα εγώ παράγγειλα να βάλω τα ίδια αλλά σε 205/55 R16! Τα energy που είχε τέστ περιοδικού τα έβγαζε από τα τελευταία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να δω το golf πριν το παραλαβω.Ειδα οτι φοραγε ελαστικα HANKOOK!Ti παιζει με αυτα τα λαστιχα ειναι καλα η θα σκοτωθω?Αλλαγη αν ζητησω πριν το παραλαβω γινεται και με τι κοστος π.χ για τα continental?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να τα αλλαξεις,τουλαχιστον οχι χωρις να πλερωσεις.με αυτα ετυχε να εξοπλιστει απο το εργοστασιο.θα μπορουσε να εχει μισελεν,κοντι,μπριτζεστον ή πιρελι.γνωμη μου,αν και δεν μπορουν να συγκριθουν με τις κορυφαιες εταιριες,ειναι να τα δοκιμασεις και βλεπεις .αν ειναι φρεσκα που λογικα ειναι,θα σε βγαλουν αρκετα χιλιομετρα.στον χρονο πανω αλλαξε τα και βαλε κατι πολυ καλυτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να δω το golf πριν το παραλαβω.Ειδα οτι φοραγε ελαστικα HANKOOK!Ti παιζει με αυτα τα λαστιχα ειναι καλα η θα σκοτωθω?Αλλαγη αν ζητησω πριν το παραλαβω γινεται και με τι κοστος π.χ για τα continental?

Εχω τα συγκεκριμενα λαστα στο golf 5 εδω και 1 χρονο και 25k χλμ. Αργουν πολυ να ζεσταθουν αλλα οταν το κανουν δεν εχεις κανενα προβλημα(εκτος αν πας με το πλαι), επισης ειναι πολυ καλα στο βρεγμενο. Εννοειται οτι το φθινοπωρο παω για conti premium contact 2..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να δω το golf πριν το παραλαβω.Ειδα οτι φοραγε ελαστικα HANKOOK!Ti παιζει με αυτα τα λαστιχα ειναι καλα η θα σκοτωθω?Αλλαγη αν ζητησω πριν το παραλαβω γινεται και με τι κοστος π.χ για τα continental?

Σε τέστ περιοδικού με golf και με διάφορες μάρκες ελαστικών τα HANKOOK τα βγάζει μια χαρά!! αρκετά καλά δηλαδή! Αν θες να ψάξω να βρω τι λέει ακριβώς πεσμου! Στο δικό μου 6άρι είχε Michelin Energy και τα άλλαξα με Bridgestone Potenza!

Edited by Stavrakos
Link to comment
Share on other sites

Σε τέστ περιοδικού με golf και με διάφορες μάρκες ελαστικών τα HANKOOK τα βγάζει μια χαρά!! αρκετά καλά δηλαδή! Αν θες να ψάξω να βρω τι λέει ακριβώς πεσμου! Στο δικό μου 6άρι είχε Michelin Energy και τα άλλαξα με Bridgestone Potenza!

Θα σου ημουν ευγνωμων φιλε μου!Ειμαι στην αρχη δεν ξερω, αλλα με τα 160 αλογα τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το 160άρι έχω!Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Τα Hankook Ventus Prime K105 έχουν την ίδια ακριβώς βαθμολογία με Bridgestone Turanza ER300 και Continental Premium Contact2.

+ Πολύπλευρο ταλέντο με ισορροπημένα χαρακτηριστικά σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα, σίγουρο στην υδρολίσθηση και με χαμηλή αντίσταση κύλισης.

- Μέτριο στην άνεση κύλισης

Αυτά λέει ακριβώς το περιοδικό! Σε όλες τις μετρήσεις που έχουν κάνει είναι μεταξύ 2-4 θέσεις με ελάχιστες διαφορές από τα πρώτα!

Τώρα αν αντέχεις οικονομικά άλλαξε τα αλλά η γνώμη μου είναι κάνε καμιά βόλτα 1-2 χρόνια και τότε άλλαξε τα δεν είναι αναγκαίο!

Το τέστ έχει γίνει στο περιοδικό Auto Bild No.77 20.3.2009

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το 160άρι έχω!Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Τα Hankook Ventus Prime K105 έχουν την ίδια ακριβώς βαθμολογία με Bridgestone Turanza ER300 και Continental Premium Contact2.

+ Πολύπλευρο ταλέντο με ισορροπημένα χαρακτηριστικά σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα, σίγουρο στην υδρολίσθηση και με χαμηλή αντίσταση κύλισης.

- Μέτριο στην άνεση κύλισης

Αυτά λέει ακριβώς το περιοδικό! Σε όλες τις μετρήσεις που έχουν κάνει είναι μεταξύ 2-4 θέσεις με ελάχιστες διαφορές από τα πρώτα!

Τώρα αν αντέχεις οικονομικά άλλαξε τα αλλά η γνώμη μου είναι κάνε καμιά βόλτα 1-2 χρόνια και τότε άλλαξε τα δεν είναι αναγκαίο!

Το τέστ έχει γίνει στο περιοδικό Auto Bild No.77 20.3.2009

Σε ευχαριστω πολυ φιλε Stavrakos, τοτε τα κραταω οπως ειπες και τα αλλαζω αργοτερα!Καλα ταξιδια να εχουμε ολοι μας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.