Jump to content
kospasTSI12345

Τρίζει ο συμπλέκτης....σε Golf 5

Recommended Posts

πλαστικό....μαμά....

αλλαξε τα βαλε τα σπορ μεταλλικα! tongue.gif

περα απο την πλακα ομως,μηπως θελει λιγο λαδωμα καμια ντιζουλα ή καποιο ελατηριο στο πενταλ;

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε τα βαλε τα σπορ μεταλλικα! tongue.gif

περα απο την πλακα ομως,μηπως θελει λιγο λαδωμα καμια ντιζουλα ή καποιο ελατηριο στο πενταλ;

Δεν τρίζει πολύ ...αλλά μάλλον σε λίγο καιρό θα αρχίσει....που ακριβώς βρίσκονται για να τα λαδώσω τα παραπάνω...????βοήθα τον φτωχό.... :D:lol:

..άμα σταματήσει να τρίζει θα βάλω μεταλλικά...στο υπόσχομαι...... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα χτυπαει λιγο οταν εχω νεκρα και τον συμπλεκτη καπου στη μεση αλλα δε μου φαινεται για προβλημα... το δικο σου τριξιμο πως ακριβως ειναι? τον εχεις πατημενο και τριζει?

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

εμενα χτυπαει λιγο οταν εχω νεκρα και τον συμπλεκτη καπου στη μεση αλλα δε μου φαινεται για προβλημα... το δικο σου τριξιμο πως ακριβως ειναι? τον εχεις πατημενο και τριζει?

oxi....πατώντας τον κάνει ένα τριξιματάκι κάπου στην μέση ...μετά τίποτα...παρεπιπτώντως σήμερα το πρωί δν έκανε τίποτα....

θα με τρελάνει αυτό το golf....!!!

Link to comment
Share on other sites

στο πενταλ πρεπει να εχει ενα ελατηριο,νομιζω απο πισω ακριβως,σκυψε να δεις που βρισκεται και λαδωσε το λιγο με wd40 ή καθαρισε το και θα εισαι ενταξει πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το πενταλλλλλλλλλλ.....Συνηθισε το....Το τρομπακι ειναι του συμπλεκτη...το εχω αλλαξει 3 φορες...Σταματαει μολις το αλλαξεις και μετα απο καμποσα χιλιομετρα παλι απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

ας αλλαξει και το τρομπακι τοτε μηπως βελτιωθει η κατασταση αν δεν γινει τιποτα με την λιπανση.ποσο κοστιζει παρεπιπτοντως;

Link to comment
Share on other sites

θελει λιγο λαδωμα το ελατηριο στο πενταλ

+1 B) Αντιμετώπιζα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και με σπρέι(δεν γνωρίζω τι ήταν ) στην αντιπροσωπία λύθηκε το θέμα . Έχει να το παρουσιάσει πάνω από 4 μηνο ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το πενταλλλλλλλλλλ.....Συνηθισε το....Το τρομπακι ειναι του συμπλεκτη...το εχω αλλαξει 3 φορες...Σταματαει μολις το αλλαξεις και μετα απο καμποσα χιλιομετρα παλι απο την αρχη..

Το δίχαλο του συμπλέκτη στο αλλάξανε? Μάλλον όχι. Αυτό είναι που φταίει όταν τρίζει ο συμπλέκτης στο μισό πάτημα του πεντάλ. Αυτό αλλάζανε στον Γρατσία όταν ήμουν εκεί και σταμάταγε το τρίξιμο τελείως. Σαν ανταλλακτικό είναι φτηνό και η μια του άκρη που είναι κάπως πλαστικοποιημένη τρίβεται παραπάνω και τρίζει όταν έρθει σε επαφή με τις άλλες μεταλλικές επιφάνειες.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Το δίχαλο του συμπλέκτη στο αλλάξανε? Μάλλον όχι. Αυτό είναι που φταίει όταν τρίζει ο συμπλέκτης στο μισό πάτημα του πεντάλ. Αυτό αλλάζανε στον Γρατσία όταν ήμουν εκεί και σταμάταγε το τρίξιμο τελείως. Σαν ανταλλακτικό είναι φτηνό και η μια του άκρη που είναι κάπως πλαστικοποιημένη τρίβεται παραπάνω και τρίζει όταν έρθει σε επαφή με τις άλλες μεταλλικές επιφάνειες.

Πιστεύω πως ο ta6ape έχει δίκιο.Το ίδιο μου παρουσιασε κι εμένα το gt170

και οφείλεται στην ελλιπή λίπανση αυτού του δίχαλου.

Το κακό είναι πως πρέπει να κατέβει το σασμάν για υπάρξει πρόσβαση στο συγκεκριμένο

σημείο.Σ' εμένα τουλάχιστον αυτό έκαναν (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Βέβαια μετά από κάποιο καιρό το ξαναπαρουσίασε. Το κάνει μόνο

όταν ζεσταθεί αρκετά ο χώρος του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ο ta6ape έχει δίκιο.Το ίδιο μου παρουσιασε κι εμένα το gt170

και οφείλεται στην ελλιπή λίπανση αυτού του δίχαλου.

Το κακό είναι πως πρέπει να κατέβει το σασμάν για υπάρξει πρόσβαση στο συγκεκριμένο

σημείο.Σ' εμένα τουλάχιστον αυτό έκαναν (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Βέβαια μετά από κάποιο καιρό το ξαναπαρουσίασε. Το κάνει μόνο

όταν ζεσταθεί αρκετά ο χώρος του κινητήρα.

όντως....μου το έκανε μετά από διαδρομή με πολύ σκίσιμο....από εκείνη τη στιγμή δν το έχει ξανακάνει....

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται και σε εμενα ενα τριξιματακι οταν παταω τον συμπλεκτη καπου στην μεση...το αυτοκινητο ειναι ομως κρυο...το διχαλο ειναι λετε?μηπως ξερει κανεις τιμη μαζι και η εργασια?

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε παιδια το διαβασατε πανω απο 40 ατομα απο την και κανενας δεν μου απαντησε....λοιπον πηγα στη αντιπροσωπια και μου ειπαν δεν ειναι τιποτα μετα πηγα και σε ενα συνεργειο vag group πολυ καλο και παλι μου ειπε δεν ειναι τιποτα thumbsdown.gif !!!το ξαναπεριγραφω=Εχω ενα τριξιμο οταν παταω τον συμπλεκτη καπου στην μεση το αυτοκινητο ειναι κρυο οταν ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα..ακουγεται με σβηστο τον κινητηρα και νεκρα οταν βαζω μπρος στις αλλαγες τιποτα..καποιος ειπε για διχαλο κανενας οταν τους ρωτησα δεν μου ειπε οτι ειναι αυτο glare.gif

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Παντως και στο 6ρι ετσι ειναι.

Ιδικα αν τον αφησω σιγα σιγα στην μεση διαδρομη μετραω τις στροφες απο τον συμπλεκτη.

Παντως μπηκα εκει κατω και δεν βρηκα καποιο ελατηριο ή κατι να λαδωσω

Link to comment
Share on other sites

Παντως και στο 6ρι ετσι ειναι.

Ιδικα αν τον αφησω σιγα σιγα στην μεση διαδρομη μετραω τις στροφες απο τον συμπλεκτη.

Παντως μπηκα εκει κατω και δεν βρηκα καποιο ελατηριο ή κατι να λαδωσω

ολοι μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικος...το αυτοκινητο το εχω τρισημιση χρονια και δεν το ακουσα ποτε...σαν τριξιμο πορτας ειδικα αν τον αφησεις σιγα σιγα..τουλαχιστον δεν ακουγεται οταν κινηται το αυτοκινητο γιατι θα μου εσπαγαν τα νευρα!!!εξαφανιζεται ομως οταν ζεσταθει σε αντιθεση με τους αλλους που οταν το ζοριζαν ακουγοταν..εσενα σβηστο ακουγεται και κρυο?

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουγεται ευτηχως.. αλλα το νιωθω στο ποδι.

Γινετε στην αλλαγη ταχυτητας ειτε ανεβασμα ειτε κατεβασμα σε ψηλες στροφες.

Αμα εχω κενη και το πατησω δεν γινεται τπτ.(αν και μου φενεται πως σκληρυνε λιγο)

Τωρα αυτο που λες σαν τριξιμο πορτας το παθενα στο παλιο μου αμαξι μεχρι που κοπηκε η ντιζα

αλλα εσυ νομιζω υδραυλικο συμπλεκτη εχεις οποτε ... ανεβασε ενταση στην μουσικη :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουγεται ευτηχως.. αλλα το νιωθω στο ποδι.

Γινετε στην αλλαγη ταχυτητας ειτε ανεβασμα ειτε κατεβασμα σε ψηλες στροφες.

Αμα εχω κενη και το πατησω δεν γινεται τπτ.(αν και μου φενεται πως σκληρυνε λιγο)

Τωρα αυτο που λες σαν τριξιμο πορτας το παθενα στο παλιο μου αμαξι μεχρι που κοπηκε η ντιζα

αλλα εσυ νομιζω υδραυλικο συμπλεκτη εχεις οποτε ... ανεβασε ενταση στην μουσικη ;)

Εμενα τωρα τελευταια (41000 χιλ εχω) πριν την αποσυμπλεξη εχει τριξημο και νομιζω οτι το κανει οταν εχει ζεσταθει και ειδικα μεσα σε πολεις. Σαν κομπρεσερακι κανει κ νομιζω οτι εχει σκληρυνει και ο συμπλεκτης λιγακι.. το κουλο ειναι οτι δεν το κανει παντα.

Link to comment
Share on other sites

το διχαλο ειναι το προβλημα.

στεγνωνει το γρασο του υστερα απο καιρο

και τριζει ο συμπλεκτης..... :rolleyes::rolleyes:

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη διαφορά ότι πριν 1,5 χρόνο όταν ήμουν στην εγγύηση μου αλλάξανε τρόμπα συμπλέκτη (είχε πρόβλημα η επαναφορά του συμπλέκτη) και πριν 1 χρόνο ακριβώς, στο σημείο της αποσύμπλεξης, ακούγεται ένα μικρό μεταλικό <<τσακ>>. Ένας πολύ καλός μου φίλος μου είπε ότι δε φτιάχνει αλλά δεν είναι πρόβλημα και το έχω αφήσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

το διχαλο ειναι το προβλημα.

στεγνωνει το γρασο του υστερα απο καιρο

και τριζει ο συμπλεκτης..... :):)

/

θελει αλλαγη σιγουρα ή μπορει να το γρασαρεις με καποιο τροπο?αν θελει αλλαγη αν ξερει κανεις το κοστος θα ηταν χρησιμο το ξαναρωταω....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.