Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Εργοστασιακά φώτα Xenon σε Golf Vi.

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω παραγγείλει για τη γυναίκα μου, το Golf VI 160PS DSG (Highline). Το πρώτο πράγμα που ζήτησα όταν έκανα την παραγγελία, ήταν τα φώτα Xenon (για τα εργοστασιακά μιλάμε πάντα), αλλά με έκπληξη άκουσα ότι δεν υπήρχαν κωδικοί! Αν και με πείραξε πολύ, ώστε να αρχίσω να σκέφτομαι για άλλο αμάξι, τελικά το προχώρησα και η παραγγελία έγινε.

Σήμερα πέρασα μια τελευταία σειρά από updates στο ΕΤΚΑ, μέχρι το 746 (Μάρτιος 2009), και άρχισα να το σκαλίζω, όπου με χαρά αντίκρισα κωδικούς ανταλλακτικών για φώτα Xenon! Πήρα αμέσως στην αντιπροσωπεία να τους το επισημάνω και να ζητήσω να μου το επιβεβαιώσουν αλλά να αλλάξουν και την παραγγελία. Δυστυχώς όμως, μου είπαν ότι δεν υπάρχουν κωδικοί ακόμη για φώτα Xenon! :lol:

Πως γίνεται ρε παιδιά εγώ σε σπασμένο ΕΤΚΑ να βλέπω κωδικούς ανταλλακτικών για Xenon και οι αντιπροσωπεία να μην ξέρει τίποτα???... Έτυχε να κάνει κανείς σας πρόσφατα παραγγελία Golf VI και να ζήτησε Xenon? Τι του είπαν?

Δεν ξέρω τι να κάνω... Να πάω από την αντιπροσωπεία και να τους το δείξω στο δικό τους πρόγραμμα??? Το αυτοκίνητο 15 Απριλίου μπαίνει σε παραγωγή! Ίσα που έχω 2 εβδομάδες για να προλάβω να το αλλάξω... ΒΟΗΘΕΙΑ!... :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν κι εμένα, αλλά έχω βρει και τους κωδικούς στο ΕΤΚΑ! Εμένα μάλιστα μου έλεγαν ότι θα βγουν οι κωδικοί όταν κυκλοφορήσει το GTI, κάπου τον Αύγουστο... Γιατί να έχουν βγει όμως κωδικοί για ανταλλακτικά αν δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν?

Και ορίστε και οι κωδικοί:

B 5K2 941 005 H --------- Halogen lamp (το απλό)

B 5K2 941 753 B --------- Gas discharge lights (Xenon)

5M0 907 391 -------------- Gas discharge control unit

7L6 941 329 B ------------ Power module for cornering light

Και μάλιστα τα σχέδια των φαναριών (εσωτερικά) είναι εντελώς διαφορετικά και το ένα όμοιο με το Golf που βλέπουμε στις αντιπροσωπείες και το άλλο όμοιο με τις φώτο που κυκλοφορούν από το GTI...

Ορίστε και τα σχεδιαγράμματα. Το πρώτο είναι αλογόνου και το δεύτερο Xenon...

halogen.jpg

xenonr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον Δεκέμβρη που το παρήγγειλα και ρώτησα για xenon μου είπαν οτι δεν έχουν βγει ακόμη και οτι θα βγούνε μετά την άφιξη του GTI, τώρα τι να σου πώ, βάλε aftermarket να γλυτώσεις και λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον Δεκέμβρη που το παρήγγειλα και ρώτησα για xenon μου είπαν οτι δεν έχουν βγει ακόμη και οτι θα βγούνε μετά την άφιξη του GTI, τώρα τι να σου πώ, βάλε aftermarket να γλυτώσεις και λεφτά.

Καλύτερα να μείνουν ως έχουν, παρά aftermarket Xenon. Είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα εργοστασικά Xenon. Απλά θέλω να το κηνυγήσω τώρα, για να μην πληρώνω μετά έξτρα τα φανάρια και ανοίγω καινούργιο αμάξι για να περάσω τα εργοστασιακά Xenon.

Θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή γιατί μου είπαν από την ατνιπροσωπεία ότι θα το ψάξουν και μετά θα στείλω ένα e-mail στην VW. Στην τελική, μπορεί να έχουν και δίκιο, αλλά τουλάχιστον μια επιβεβαίωση από την VW θα με έβγαζε από το τρυπάκι "¶ραγε μπορούσαν να μπουν και δεν το ξέρανε?"... ;)

Link to comment
Share on other sites

ούτε στην Γερμανία τα δίνουν σαν επιλογή.... ( είδα το σιτε )

οπότε χλωμό να μπορούν να μπουν ....

είναι και πολύ @@@@

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα μπορείς. Θα είναι σίγουρα πολύ πιο ακριβή διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα μπορείς. Θα είναι σίγουρα πολύ πιο ακριβή διαδικασία...

θέλει πολύ πράγμα...

σκέψου πως θες αισθητήρες στα ψαλίδια...φανάρια, λάμπες...

αααα

δεν θα έχεις και πλύστρες... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

θέλει πολύ πράγμα...

σκέψου πως θες αισθητήρες στα ψαλίδια...φανάρια, λάμπες...

αααα

δεν θα έχεις και πλύστρες... tongue.gif

poso tha kostisi ?

plistres exei nomizo

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

2500

τοσα μοθ ειπαν στην αντιπρωσοπεια και το πενταρι αλλα μονο για τα φωτα χωρις τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

kala ta fota ta ergostasiaka kanoun 1.200 E ta ypollipa 1300 E ti einai to perasma ?

1200 κανουν αν τα βαλεις στην παραγγελια σου.

Αν τα παρεις εκ των υστερων ως ανταλλακτικο ειναι πολύ πιο ακριβά.

Η λύση ειναι ebay.de από όπου πήρα κομπλέ εργοστασιακά ξενον φανάρια με μπαλαστ και λαμπες για το καινουριο μου Audi tt με 200 ευρώ!!!!!!! και μοναδικο ελαττωμα μια σπασμενη βαση την οποια κολλησα και τα φοράω απο χτες.

Και σκέψου ότι αυτο που εγω πήρα με 200 ευρω αν το επαιρνα απο την αντιπροσωπία θα μου βγαινε σχεδον 3000!!

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω τουλαχιστον να κανουν καποια εκπτωση, ωστε το κοστος να μην ειναι απαγορευτικο σε αυτους που θελουν να τα τοποθετησουν απο τον νεο ετος. Αν και χλωμο το βλεπω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν λογικά να τα πλασάρουν πρώτα στο Gti....

Ούτε αυτό παίζει. Ήδη κάποιος μπορεί από τώρα να παραγγείλει το GTi, αλλά και πάλι χωρίς Xenon... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό παίζει. Ήδη κάποιος μπορεί από τώρα να παραγγείλει το GTi, αλλά και πάλι χωρίς Xenon... :wacko:
Έλεος!
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ολα επρεπε να το εχουν Ειναι δυνατον να δινει 23.000 για το golf KAI να μην εχει xenon ?? ΕΙΠΑΜΕ ειναι υπερτιμημενα αλλα οχι και ετσι .Σε καποια πραγματα παιδια η vw ειναι εποιοικως απαραδεκτη εταιρια το θεμα με τα xenon ? Τις βαλβιδες ? Το συγχρονιζε ? ..... οι καταραμενες αντλιες ? Ουτε τα duchia εχουν τετοιου ειδους προβληματα .Παρολαυτα τα εσκασα και εγω γιατι εχουν πολλα προσωντα σαν αυτοκινητα

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το GTi τα XENON τα εχει στο ΒΑΣΙΚΟ εξοπλισμο!!

Προς το παρόν έχει λάμπες αλογόνου. Ίσως όταν είναι διαθέσιμα τα Xenon, να τα προσθέσουν στα στάνταρ του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.