Jump to content
NeckBreaker

Ακρόμπαρα; (golf V Tsi)

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα golf V TSI ΜΕ 140 άλογα και περίπου 20000 χλμ. Εδώ και λίγο καιρό -και όχι συνέχεια- όταν στρίβω το τιμόνι κάνει έναν περίεργο συνεχιζόμενο θόρυβο ο οποίος ακούγεται από μπροστά. Δεν τον κάνει πάντα, συνήθως σε κάποια απότομη στροφή και στο παρκάρισμα. Έχετε καμιά καλή ιδέα για το τι μπορεί να είναι;

Edited by NeckBreaker
Link to comment
Share on other sites

Κανει κατι σαν κρακ κρακ κρακ οταν στριβεις το τιμονι?Δεν μπορω να το περιγραψω καπως αλλιως!Μονο απο τη μια μερια οταν στριβεις ή και απο τις 2?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα golf V TSI ΜΕ 140 άλογα και περίπου 20000 χλμ. Εδώ και λίγο καιρό -και όχι συνέχεια- όταν στρίβω το τιμόνι κάνει έναν περίεργο συνεχιζόμενο θόρυβο ο οποίος ακούγεται από μπροστά. Δεν τον κάνει πάντα, συνήθως σε κάποια απότομη στροφή και στο παρκάρισμα. Έχετε καμιά καλή ιδέα για το τι μπορεί να είναι;
Στο κάνει όταν κάνεις όπισθεν και είναι σαν ένα σύντομο βουητό; Ρωτάω γιατί τώρα τελευταία ακούω και εγώ τον ήχο αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει όταν κάνεις όπισθεν και είναι σαν ένα σύντομο βουητό; Ρωτάω γιατί τώρα τελευταία ακούω και εγώ τον ήχο αυτό...

Σαν βουητό ναι αλλά όχι με την όπισθεν, με πρώτη αλλά και εν κινήσει...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κοιτάξει το θέμα, λες να έχει σχέση...χμ... δεν πολυταιριάζουν οι περιγραφές αλλά αν σκεφτείς ότι περνάω καθημερινά πολλά σαμαράκια μάλλον θα πρέπει να αρχισω να ανησυχώ και για την ανάρτηση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα golf V TSI ΜΕ 140 άλογα και περίπου 20000 χλμ. Εδώ και λίγο καιρό -και όχι συνέχεια- όταν στρίβω το τιμόνι κάνει έναν περίεργο συνεχιζόμενο θόρυβο ο οποίος ακούγεται από μπροστά. Δεν τον κάνει πάντα, συνήθως σε κάποια απότομη στροφή και στο παρκάρισμα. Έχετε καμιά καλή ιδέα για το τι μπορεί να είναι;

Το πρόβλημα το έχουν οι βάσεις των εμπρός αμορτισέρ, δηλαδή τα ρουλεμάν στα τοπ μαουντεν. Τα αμάξια μας φοράνε ακριβώς τα ίδια από ένα απλό Golf FSI μέχρι και ένα R32. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και τα άλλαξα δύο φορές στην εγγύηση όσο δούλευα στον Γρατσία, αλλά είναι μάλλον μάταιο γιατί δεν τα έχει βελτιώσει καθόλου η VW σαν ανταλλακτικό για να διορθώσει το πρόβλημα (μετά από κάποια χρήση περνάει σκόνη και βρομιές στα ρουλεμάν και κάνουν τον θόρυβο). Μετά την δεύτερη φορά όμως δεν ξανατρίξαν :D

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ παιδιά. Πήγα σήμερα στον γρατσία στην αγία παρασκευή, πήγαμε βόλτα με τον μηχανικό και μου εξήγησε τι συμβαίνει. Τον θόρυβο τον κάνει μόνο εν κινήσει και κυρίως με χαμηλές ταχύτητες γιατί το διαφορικό καταπονείται έως και 4 φορές περισσότερο όταν στρίβεις το τιμόνι αρκετά. Η αιτία του θορύβου είναι ότι μετά από 20000χλμ το διαφορικό -όπως είναι φυσιολογικό- έχει χαλαρώσει ελαφρώς, συνεπώς όταν κόβω το τιμόνι ακούγεται αυτο το ελαφρύ βουητό...

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδή στα 150,000 το διαφορικό τι θα έχει πάθει.... ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ παιδιά. Πήγα σήμερα στον γρατσία στην αγία παρασκευή, πήγαμε βόλτα με τον μηχανικό και μου εξήγησε τι συμβαίνει. Τον θόρυβο τον κάνει μόνο εν κινήσει και κυρίως με χαμηλές ταχύτητες γιατί το διαφορικό καταπονείται έως και 4 φορές περισσότερο όταν στρίβεις το τιμόνι αρκετά. Η αιτία του θορύβου είναι ότι μετά από 20000χλμ το διαφορικό -όπως είναι φυσιολογικό- έχει χαλαρώσει ελαφρώς, συνεπώς όταν κόβω το τιμόνι ακούγεται αυτο το ελαφρύ βουητό...

Αν είναι ετσι ολοι μετά τα 20000 χιλ θα είχαμε το ιδιο προβλημα, για πήγαινε και καπου αλλού

Δηλάδή στα 150,000 το διαφορικό τι θα έχει πάθει.... ? :D

Θα σφυρίσει σας τραινο

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Οντως καλο θα ηταν να παρεις και μια δευτερη γνωμη.Εγω με 36.000 χλμ δεν ακουω το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ παιδιά. Πήγα σήμερα στον γρατσία στην αγία παρασκευή, πήγαμε βόλτα με τον μηχανικό και μου εξήγησε τι συμβαίνει. Τον θόρυβο τον κάνει μόνο εν κινήσει και κυρίως με χαμηλές ταχύτητες γιατί το διαφορικό καταπονείται έως και 4 φορές περισσότερο όταν στρίβεις το τιμόνι αρκετά. Η αιτία του θορύβου είναι ότι μετά από 20000χλμ το διαφορικό -όπως είναι φυσιολογικό- έχει χαλαρώσει ελαφρώς, συνεπώς όταν κόβω το τιμόνι ακούγεται αυτο το ελαφρύ βουητό...

Και μένα δεν μου φαίνεται να έχουν δίκιο εκεί στον Γρατσία :blush: ! Δεν στέκει αυτό που λένε, γιατί αλλιώς θα συνέβαινε σε όλους μας. Όπως σου λένε και οι άλλοι εδώ μέσα, πήγαινέ το και σε άλλο συνεργείο για μια δεύτερη γνώμη.

Τι να κάνουμε, έχουμε καταντήσει να παρομοιάζουμε τα συνεργεία με τους γιατρούς που πάμε σε δυο-τρεις για να πάρουμε διάφορες γνώμες και να συμπεράνουμε στο τέλος μόνοι μας, αν μπορέσουμε τελικά!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι θα το πάω και αλλού εννοείται...Απλά λόγω βεβαρημένου προγράμματος μάλλον θα καθυστερήσει η επόμενη επίσκεψή μου...Όσο για τα 150000χλμ, θα το έχω πουλήσει μέχρι τότε!

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδή στα 150,000 το διαφορικό τι θα έχει πάθει.... ? :)

εεεεε,διαφορικο ειναι ,θα .....διαφερει απο χλμ σε χλμ! :lol: :lol:

Τελικα ειμαστε να μας κλαινε οι ρεγκες!1000_2 προβληματα!Τι σκατα κιζενοι δουλευουν στη VW?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Σποραδικα κυριως σε ξεπαρκαρισμα ή παρκαρισμα ακουω και εγω καποιο βουητο που μπορει να διαρκεσει 2-3 δευτερολεπτα (golf mk5 140 αλογα). Παντα οταν το αμαξι ειναι σε κινηση ξεκινηματος/σταματηματος (σταματημενος ποτε), επισης ασχετα αν παταω φρενο. Παρατηρησα της δυο φορες που το ακούσα ειχα παρκαρει καθετα σε ανηφορα. Το βουητο ειναι οξυ σαν μεταλικο. Εχω αλαξει προσφατα αναρτησεις, μπαρες χαμφορ, top mounts και σινεμπλοκ. Τα ακρομπαρα φαινονται καλα, δεν τα αλαξα. Επισης παρατηρησα οτι εχει φαγωθει το πλαστικο στο σημειο που εχω μες στον κοκκινο κυκλο. Το ιδιο αλλα πολυ ποιο ελαφρια απο την αριστερη πλευρα. Αναρωτιεμε τι μπορει να τρωει το σημειο εκει, μπορει αραγε να προερχετε αραγε ο θορυβος απο αυτο?

 

EDIT:Ηχογραφησα τον ήχο συμβαίνει στο 0:08-0:15 του παρακάτω βίντεο:

 

 

 

image.thumb.png.89b925b002bb682a97f1ad87581a5dcf.png

Edited by Epikouros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.