Jump to content
R1der

Αλλαγή λάμπας στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Διάβασα αρκετά σχετικά ποστ και τελικά μπερδεύτηκα περισσότερο. Θα ήθελα να μου κάποιος που έχει αλλάξει τις λάμπες στην πλαφονιέρα του passat του (και δούλεψε οκ χωρίς σφάλματα) τι λάμπες έβαλε. Με νοιάζει να είναι λευκές, led ή όχι δεν με νοιάζει, αρκεί να είναι λευκές. Επίσης πως αποκτούμε πρόσβαση για να αλλαχτεί η λάμπα; Το ψαχούλευα λίγο τις προάλλες αλλά δεν κατάφερα κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Σύντομα θα σου απαντήσουν ή ο Γιώργος (Professor) ή ο Κώστας (anastos) γιατί ήδη τις έχουν αλλάξει στα αυτοκίνητά τους... :lol: Απλά μάλλον δεν το είδαν ακόμη... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι blue vision θα σου κάνουν τη δουλειά. Πρόσεχε μονάχα μην πάρεις κάποια έκδοση που να έχουν καθρέπτη εσωτερικά διότι θα χάσεις αρκετό φωτισμό.

Professor εσύ τι πιστεύεις?

Edited by anastos
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά σχετικά ποστ και τελικά μπερδεύτηκα περισσότερο. Θα ήθελα να μου κάποιος που έχει αλλάξει τις λάμπες στην πλαφονιέρα του passat του (και δούλεψε οκ χωρίς σφάλματα) τι λάμπες έβαλε. Με νοιάζει να είναι λευκές, led ή όχι δεν με νοιάζει, αρκεί να είναι λευκές. Επίσης πως αποκτούμε πρόσβαση για να αλλαχτεί η λάμπα; Το ψαχούλευα λίγο τις προάλλες αλλά δεν κατάφερα κάτι ιδιαίτερο.

Γειά σου φίλε. Εγώ τοποθέτησα τις Philips ultravision 5W ενώ ο Κώστας τις Gigalux 5W.Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό, όσο για το ποιές από τις 2 μάρκες είναι λευκότερες μιας και τις δοκίμασα και τις δύο,νομίζω ότι οι πρώτες έχουν μια ελαφρά υπεροχή.Τώρα σχετικά με το πως θα τις αλλάξεις . Το παρακάτω link πιστεύω να σε βοηθήσει:http://forums.jettamkv.com/viewtopic.php?f=51&t=1479#p12506

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Θα επανέλθω με τις αλλαγές!!

Να ΄σαι καλά. ;) Μπήκες και ΄συ στο club των transformers. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Να ΄σαι καλά. :blush: Μπήκες και ΄συ στο club των transformers. B)

Είναι στο αίμα μου φαίνεται!! Στη μηχανή μου 2,5 χρόνια τώρα έχω ρίξει συνολικά κανά πεντοχίλιαρο!! :blush::D

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ ολοκληρωθηκε και η δικη κου μοντα.Τοποθετησα νεες λαμπες σε πλαφονιερες και πινακιδα κυκλοφοριας.Ολολευκα ολα.Ευχαριστω τον φιλο Professor γιατι χωρις τα δικα το...φωτα πιθανον να ειχα σπασει ολα τα πλαστικα... :wacko::baby:

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ ολοκληρωθηκε και η δικη κου μοντα.Τοποθετησα νεες λαμπες σε πλαφονιερες και πινακιδα κυκλοφοριας.Ολολευκα ολα.Ευχαριστω τον φιλο Professor γιατι χωρις τα δικα το...φωτα πιθανον να ειχα σπασει ολα τα πλαστικα... :baby::lol:

Καλημέρα Δημήτρη και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :wacko: Σ΄αυτό το forum είμαστε μια καλή και ευχάριστη παρέα και έτσι ευελπιστώ να παραμείνουμε και στο μέλλον με ότι αυτό συνεπάγεται :φιλία,αγάπη για τα αυτοκίνητά μας και αλληλοβοήθεια. mf_tshirt.gif Ήθελα λοιπόν να μου πεις τι λάμπες έβαλες στην πίσω πινακίδα.Σωληνωτές led ή απλές με περισσότερα watt?

Edited by Professor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :rolleyes: Σ΄αυτό το forum είμαστε μια καλή και ευχάριστη παρέα και έτσι ευελπιστώ να παραμείνουμε και στο μέλλον με ότι αυτό συνεπάγεται :φιλία,αγάπη για τα αυτοκίνητά μας και αλληλοβοήθεια. mf_tshirt.gif Ήθελα λοιπόν να μου πεις τι λάμπες έβαλες στην πίσω πινακίδα.Σωληνωτές led ή απλές με περισσότερα watt?

Απλες εβαλα φιλε με περισσοτερα watt.Δεν ειναι οτι καλυτερο βεβαια γιατι χθες βραδυ που οδηγησα περιπου 1 ωρα με αναμενα φωτα παρατηρησα οτι ζεσταθηκαν τα πλαστικα(γι'αυτο το κοιταξα,το περιμενα :thumbsup: ).Ετσι σημερα πρωι-πρωι τις εβγαλα και εβαλα της μαμας.Πολυ ομορφο ειναι με τις led αλλα βγαζει τσεκ γαμωτο.Με μια λαμπα δεν βγαζει τσεκ αλλα τι να το κανω... :huh:.Παντως πρεπει να βρουμε λαμπες να βαλουμε στην πινακιδα γιατι οι π@π@ρες εβαλαν led στα φωτα και εκει εβαλαν απο Ford Model T... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απλες εβαλα φιλε με περισσοτερα watt.Δεν ειναι οτι καλυτερο βεβαια γιατι χθες βραδυ που οδηγησα περιπου 1 ωρα με αναμενα φωτα παρατηρησα οτι ζεσταθηκαν τα πλαστικα(γι'αυτο το κοιταξα,το περιμενα :( ).Ετσι σημερα πρωι-πρωι τις εβγαλα και εβαλα της μαμας.Πολυ ομορφο ειναι με τις led αλλα βγαζει τσεκ γαμωτο.Με μια λαμπα δεν βγαζει τσεκ αλλα τι να το κανω... :o.Παντως πρεπει να βρουμε λαμπες να βαλουμε στην πινακιδα γιατι οι π@π@ρες εβαλαν led στα φωτα και εκει εβαλαν απο Ford Model T... :(

Έχει αλλά είναι πανάκριβες:http://www.ecstuning.com/stage/edpd/pagebuild_v2.cgi?make=Volkswagen&engine=2.0T&model=Passat%20B6&submodel=FWD&category=Lighting&subcategory=ZIZA

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εγω εχω του 2001 το μοντελο κ οταν τις ειχα αλλαξει δεν ειχα κανενα προβλημα.μπορειτε επισης να μην αλλαξετε καν τις λαμπες.μπορειτε να βαλετε φιλτρακι με οτι χρωμα θελετε κ ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εγω εχω του 2001 το μοντελο κ οταν τις ειχα αλλαξει δεν ειχα κανενα προβλημα.μπορειτε επισης να μην αλλαξετε καν τις λαμπες.μπορειτε να βαλετε φιλτρακι με οτι χρωμα θελετε κ ειναι οκ.

Πάλι φωτιές μας άναψες ρε φίλε!! fire.gif Τι εννοείς φιλτράκι? B) Εγώ π.χ θέλω το χρώμα τους να είναι λευκό τύπου xenon. ;) Αφού μας στέλνεις στον παράδεισο δώσε μας και το κλειδί να μπούμε μέσα. worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

χεχε!!!υπαρχουν διαφορων ειδων φιλτρα,σαν ζελατινες ειναι,που τα χρησιμοποιουν κυριως για επαγγελματικη χρηση.στα μπουζουκια τα χρωμματα που βλεπετε δεν ειναι λαμπες χρωματιστες.ειναι κανονικες λαμπες με φιλτρα.απο θεσσαλονικη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

χεχε!!!υπαρχουν διαφορων ειδων φιλτρα,σαν ζελατινες ειναι,που τα χρησιμοποιουν κυριως για επαγγελματικη χρηση.στα μπουζουκια τα χρωμματα που βλεπετε δεν ειναι λαμπες χρωματιστες.ειναι κανονικες λαμπες με φιλτρα.απο θεσσαλονικη εισαι?

Ναι από Σαλονίκη και είμαι όλος αυτιά. ;)

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω να δω τι αποτελεσμα θα εχει το φιλτρακι blue amber το λεγομενο ,σε δικια μου λαμπιτσα κ αν αξιζει τον κοπο θα κανονησουμε να βρεθουμε να σου τα δωσω.μην περιμενεισ να ειναι σαν λεντ,αλλα θα ασπρισει το πραγμα.αυτο που λες παντως με την θερμοκρασια το ειχα κ εγω αλλα νομιζω οτι ειναι κ λιγο χαζο να τις εχουμε συνεχεια ανοιχτες...

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω να δω τι αποτελεσμα θα εχει το φιλτρακι blue amber το λεγομενο ,σε δικια μου λαμπιτσα κ αν αξιζει τον κοπο θα κανονησουμε να βρεθουμε να σου τα δωσω.μην περιμενεισ να ειναι σαν λεντ,αλλα θα ασπρισει το πραγμα.αυτο που λες παντως με την θερμοκρασια το ειχα κ εγω αλλα νομιζω οτι ειναι κ λιγο χαζο να τις εχουμε συνεχεια ανοιχτες...

Σ΄ευχαριστώ πολύ. :D Και γω αυτό θέλω ν΄ασπρίσει λίγο το πράγμα. :rolleyes: Αντε να δούμε λοιπόν γιατί έχω ξοδέψει μια περιουσία γι αυτές τις σωληνωτές και όχι μόνο αποτέλεσμα δεν είδα αλλά αναγκάστηκα και τις πλαφονιέρες της πινακίδας ν΄αλλάξω γιατί από την υπερθέρμανση των αντιστάσεων των led παραμορθώθηκε το πλαστικό τους περίβλημα. :cry:rocket.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο αποτέλεσμα δεν είδα αλλά αναγκάστηκα και τις πλαφονιέρες της πινακίδας ν΄αλλάξω γιατί από την υπερθέρμανση των αντιστάσεων των led παραμορθώθηκε το πλαστικό τους περίβλημα. :Drocket.gif

Ευτυχως εγω το πηρα γρηγορα ειδηση φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Θα επανέλθω με τις αλλαγές!!

Λοιπόν το καλό πράγμα αργεί να γίνει!! Κάμποση αναζήτηση στο internet και βρήκα ένα μαγαζί που φέρνει philips. Πήγα σήμερα και πήρα μια τετράδα crystalvision (θα έπαιρνα 6άδα αλλά δεν είχε άλλες) και 6 bluevision για το εσωτερικό. Στην αρχή παιδεύτηκα λίγο με την αλλαγή μέχρι που έπιασα το νόημα και είδα ότι η μαμά VW τις έχει κάνει πανεύκολες τις λάμπες στο βάλε-βγάλε (με μια εξαίρεση για τις ψείρες). Μετά άλλαξα και τις πλαφονιέρες που επίσης μου φάνηκε εύκολο αφού είχα κοιτάξει το link που μου έδωσε ο professor, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ που μου έδωσε τα φώτα του για να αλλάξω τα φώτα μου!!! :lol: Μερικές φωτό λοιπόν.

Αριστερά η μαμά λάμπες. δεξιά οι philips

post-9280-1239813811_thumb.jpg

Πως φαίνεται από μέσα η διαφορά

post-9280-1239814176_thumb.jpg

Ώρα για τις πλαφονιέρες τώρα. Φωτό απ'έξω με την μπροστά αλλαγμένη και την πίσω μαμά.

post-9280-1239813999_thumb.jpg

Η πίσω μαμά και μετά αλλαγμένη.

post-9280-1239814040_thumb.jpg

post-9280-1239814049_thumb.jpg

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καλό πράγμα αργεί να γίνει!! Κάμποση αναζήτηση στο internet και βρήκα ένα μαγαζί που φέρνει philips. Πήγα σήμερα και πήρα μια τετράδα crystalvision (θα έπαιρνα 6άδα αλλά δεν είχε άλλες) και 6 bluevision για το εσωτερικό. Στην αρχή παιδεύτηκα λίγο με την αλλαγή μέχρι που έπιασα το νόημα και είδα ότι η μαμά VW τις έχει κάνει πανεύκολες τις λάμπες στο βάλε-βγάλε (με μια εξαίρεση για τις ψείρες). Μετά άλλαξα και τις πλαφονιέρες που επίσης μου φάνηκε εύκολο αφού είχα κοιτάξει το link που μου έδωσε ο professor, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ που μου έδωσε τα φώτα του για να αλλάξω τα φώτα μου!!! ;) Μερικές φωτό λοιπόν.

Αριστερά η μαμά λάμπες. δεξιά οι philips

post-9280-1239813811_thumb.jpg

Πως φαίνεται από μέσα η διαφορά

post-9280-1239814176_thumb.jpg

Ώρα για τις πλαφονιέρες τώρα. Φωτό απ'έξω με την μπροστά αλλαγμένη και την πίσω μαμά.

post-9280-1239813999_thumb.jpg

Η πίσω μαμά και μετά αλλαγμένη.

post-9280-1239814040_thumb.jpg

post-9280-1239814049_thumb.jpg

Μπράβο,μπράβο μεγειές!!!!!!!! :lol: και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είδες τη διαφορά που υπάρχει στον Φωτισμό? Φυσικά δεν μπορούν να συγκριθούν με τις λάμπες xenon αλλά το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό!!!!!!!!! :rolleyes: Ακόμα όμως εντυπωσιακότερη είναι η αλλαγή στον εσωτερικό φωτισμό και φαίνεται άμεσα και από τις φωτογραφίες σου. Έκανες πολύ καλή δουλειά στην εγκατάσταση!!!!! Καλό Πάσχα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδια έκανα το πρώτο πείραμα και άλλαξα τις 3 ψειρες της πισω πλαφονιερας με led (τις καλυτερες που βρηκα στη περιοχη μου) με λευκο-γαλαζιο φως... Αισθητικά το αποτέλεσμα δε παιζεται αλλά χάνω σε ένταση! Τι να κάνω, να προτιμήσω crystal vision της philips? Όσο για τη μεσαία σωληνωτή της μπροστά πλαφονιέρας τι βάλατε? ΤΙς led σωληνωτες τις δουλεύει χωρις σφάλματα? Αφήνομαι στις συμβουλες σας ψαγμένα παιδια του club!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.