Jump to content
R1der

Αλλαγή λάμπας στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Εγώ παιδια έκανα το πρώτο πείραμα και άλλαξα τις 3 ψειρες της πισω πλαφονιερας με led (τις καλυτερες που βρηκα στη περιοχη μου) με λευκο-γαλαζιο φως... Αισθητικά το αποτέλεσμα δε παιζεται αλλά χάνω σε ένταση! Τι να κάνω, να προτιμήσω crystal vision της philips? Όσο για τη μεσαία σωληνωτή της μπροστά πλαφονιέρας τι βάλατε? ΤΙς led σωληνωτες τις δουλεύει χωρις σφάλματα? Αφήνομαι στις συμβουλες σας ψαγμένα παιδια του club!!!

Οι crystal vision της philips αποτελούν μια πολύ καλή επιλογή.Πράγματι οι λάμπες led σε μορφή ψείρας έχουν αυτό το μειονέκτημα.Στη μεσαία σωληνωτή (αν και μου φαίνεται περίεργο που έχεις τέτοια λάμπα γιατί το δικό μου δεν έχει όπως και φίλων με ακριβές εκδόσεις) μπορείς κατά 99% να βάλεις λάμπα led χωρίς πρόβλημα.Στις εσωτερικές λάμπες δεν κάνει ο εγκέφαλος cheking διότι δεν χρειάζεται.Την καμμένη λάμπα την εξακριβώνεις άμεσα ο ίδιος. Στα σκιάδια που άλλαξα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. B)

Link to comment
Share on other sites

Οι crystal vision της philips αποτελούν μια πολύ καλή επιλογή.Πράγματι οι λάμπες led σε μορφή ψείρας έχουν αυτό το μειονέκτημα.Στη μεσαία σωληνωτή (αν και μου φαίνεται περίεργο που έχεις τέτοια λάμπα γιατί το δικό μου δεν έχει όπως και φίλων με ακριβές εκδόσεις) μπορείς κατά 99% να βάλεις λάμπα led χωρίς πρόβλημα.Στις εσωτερικές λάμπες δεν κάνει ο εγκέφαλος cheking διότι δεν χρειάζεται.Την καμμένη λάμπα την εξακριβώνεις άμεσα ο ίδιος. Στα σκιάδια που άλλαξα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. B)

Δηλαδή Professor το δικό σου μπροστά δεν έχει δε΄ξια και αριστερά ψειρες και στη μεση σωληνωτη? Εγώ έχω την εκδοση sportline και τ αμάξι το χω απο το 2006... Ποσο έχουν το ζευγαρι τα ψειράκια crystal vision?

Α!!! Οσο για τα led παιδια βρηκα σ ενα μαγαζι ψειρες που η κεφαλη τους αποτελουνταν απο 3 και οχι 1 led... Μηπως αυτες λυσουν το προβλημα της εντασης?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Professor το δικό σου μπροστά δεν έχει δε΄ξια και αριστερά ψειρες και στη μεση σωληνωτη? Εγώ έχω την εκδοση sportline και τ αμάξι το χω απο το 2006... Ποσο έχουν το ζευγαρι τα ψειράκια crystal vision?

Α!!! Οσο για τα led παιδια βρηκα σ ενα μαγαζι ψειρες που η κεφαλη τους αποτελουνταν απο 3 και οχι 1 led... Μηπως αυτες λυσουν το προβλημα της εντασης?

Ακριβώς δεν έχει σωληνωτή.Φαίνεται πως μετά το 2006 η Vw την άλλαξε την πλαφονιέρα.Στο ΕΤΚΑ που είδα υπάρχει η πλαφονιέρα η δική σου με την σωληνωτή λάμπα στην μέση.Ότι λεντ και να βάλεις η δέσμη φωτός δεν διαχέεται οπότε το αποτέλεσμα δεν βλέπω ν΄αλλάζει αισθητά.Υπάρχει νομίζω στο ebay ψείρα και με 9 λεντάκια αλλά είναι πανάκριβη. Εγώ για μια σωληνωτή με 10 λεντ για το πορτ μπαγκάζ πλήρωσα με τα μεταφορικά 15 ευρώ.Τις crystal vision ψείρες παίζει να τις βρεις από 6-10 ευρώ το ζευγάρι. <_<

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δεν έχει σωληνωτή.Φαίνεται πως μετά το 2006 η Vw την άλλαξε την πλαφονιέρα.Στο ΕΤΚΑ που είδα υπάρχει η πλαφονιέρα η δική σου με την σωληνωτή λάμπα στην μέση.Ότι λεντ και να βάλεις η δέσμη φωτός δεν διαχέεται οπότε το αποτέλεσμα δεν βλέπω ν΄αλλάζει αισθητά.Υπάρχει νομίζω στο ebay ψείρα και με 9 λεντάκια νομίζω αλλά είναι πανάκριβη. Εγώ για μια σωληνωτή με 10 λεντ για το πορτ μπαγκάζ πλήρωσα με τα μεταφορικά 15 ευρώ.Τις crystal vision ψείρες παίζει να τις βρεις από 6-10 ευρώ το ζευγάρι. <_<

Η σωληνωτη με led εχει αποδωση? Λεω μπροστα να βαλω τις crystal vision kai led σωληνωτη και πισω ας τ αφησω ως εχει με led ψειρες. εξαλλου πισω δε χρειαζεται και καμια φωταγωγια... Βρηκα σωληνωτη με 3 μονο led... Xalia τη κοβω! Μονο Αθηνα θα βρω μαλλον τωρα που θα ανεβω για τις Η7...

Link to comment
Share on other sites

Η σωληνωτη με led εχει αποδωση? Λεω μπροστα να βαλω τις crystal vision kai led σωληνωτη και πισω ας τ αφησω ως εχει με led ψειρες. εξαλλου πισω δε χρειαζεται και καμια φωταγωγια... Βρηκα σωληνωτη με 3 μονο led... Xalia τη κοβω! Μονο Αθηνα θα βρω μαλλον τωρα που θα ανεβω για τις Η7...

Η σωληνωτές με 6 και 10 led που έχω χρησιμοποιήσει έχουν πολύ καλή απόδοση.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Η σωληνωτές με 6 και 10 led που έχω χρησιμοποιήσει έχουν πολύ καλή απόδοση.

Σε τι τιμες θα τις βρω αυτες ξερεις? Μη με πιασουν και αδιαβαστο καταλαβαινεις... :mellow:

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την ερωτηση: το ΕΤΚΑ ειναι βενζιναδικο???

To ETKA είναι πρόγραμμα της VW μέσω υπολογιστή μέσα στο οποίο υπάρχουν όλα τα γνήσια ανταλλακτικά και οι κωδικοί αυτών, των αυτοκινήτων ανά μοντέλο και χρόνο κατασκευής τους. Μάλλον το μπέρδεψες με την επωνυμία ΕΤΕΚΑ που σχετίζεται με βενζινάδικο. :p

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

To ETKA είναι πρόγραμμα της VW μέσω υπολογιστή μέσα στο οποίο υπάρχουν όλα τα γνήσια ανταλλακτικά και οι κωδικοί αυτών, των αυτοκινήτων ανά μοντέλο και χρόνο κατασκευής τους. Μάλλον το μπέρδεψες με την επωνυμία ΕΤΕΚΑ που σχετίζεται με βενζινάδικο. :whistling:

ωχ,χιχι... ευχαριστω πολυ δεν το ηξερα... αλλα ενδιαφερον,πως γινονται παραγγελιες για ανταλακτικα,ψιλομενδιαφερει για κατι μικροπραγματα...?? ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

ωχ,χιχι... ευχαριστω πολυ δεν το ηξερα... αλλα ενδιαφερον,πως γινονται παραγγελιες για ανταλακτικα,ψιλομενδιαφερει για κατι μικροπραγματα...?? ευχαριστω!!

Μέσω αντιπροσωπείας. 8)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια; έχω αλλάξει όλες τις λάμπες στο εσωτερικό με ψειρες με 5 led και το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο και απο ενταση και επο φωτεινότητα. Το προβλημα ειναι οτι δεν σβηνουν εντελως παρα μονο οταν σβησει το αυτοκινητο. Ξερει κανεις τι μπορει να γινεται;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια; έχω αλλάξει όλες τις λάμπες στο εσωτερικό με ψειρες με 5 led και το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο και απο ενταση και επο φωτεινότητα. Το προβλημα ειναι οτι δεν σβηνουν εντελως παρα μονο οταν σβησει το αυτοκινητο. Ξερει κανεις τι μπορει να γινεται;

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...0&start=100

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/store/product/Car-styling-VW-R36-high-quality-original-bit-car-LED-reading-light-full-set-Free-shipping/114242_1567130799.html 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ , ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ  ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.