Jump to content
thanos.k

Βοηθεια και συμβουλες !

Recommended Posts

Χρειαζομαι καινουριο αμαξι ,για να παω τσην δοθλεια βολτες κτλ ...Βασικα ιεμαι φοιτητης στα 24 ... οποτε καταλαβαινετε οτι εχω πολλα ζορια .Απο την μια εχω να παρω την προικοδοτηση η οποια ιεναι 23-26Χιλ ευρω . Απο την αλλη ομως εχω να εξηγησω στους γονεις μου γιατι θελω να παρω τοσο ακριβο αυτοκινητο .ς . Αισθανομαι "καπως" και λυπαμαιπολυ που δεν εχω δικα μου χρηματα στην ακρη να το παρω εγω ... ωρες ωρες με πιανει αγχος. Οποτε θα ηθελα να ξερω σ επεριπτωση ποθ θελω να το παρω με δοσεις και να προσπαθησω να το ξεπληρωσω .Ποσα χρηματα ειναι η δοση το μηνα ? ?? Εφοσον δωσω και ενα κασερι 14χιλ ευρω .

Την αποφαση την πηρα οταν σημερα ενας πωλητης της ford μου λεει φενεσαι πολυ ξενερωμενος με το Fiesta γιατι ? Του εξηγησα και μου ειπε ..προσπαθησε ναπαρεις το scirocco για νατο οδηγας και να γουσταρεις και οχι να ξενερωνεις .Αλλιως μην πετας τσαμπα 17 χιλιαρικα στο fiesta . Ετσι λοιπον βλεπω λιγο απο το ονειρο .Και τωρα ερχονται τα καυτα ερωτηματα .

Καθε ποτε χρειαζεται service ? ποτε το 1ο ποτε το 2ο κτλ ?

Ποσο κοστιζουν ???

Γενικα ειναι αξιοπιστο και ολες αυτες οι φημες η μη που κυκλοφορουν ισως καποτε να ισχυαν αλλα τωρα ισχυουν ? Μοτερ που σπανε κτλ κτλ ...

Απο οτι ειδα κανενας δεν ειχε προβλημα ...

Ποιο ειναι ποιο αξιοπιστο το 122 η το 160 ? Γενικα δεν ειμαι γκαζιαρης ...

Τα συνεργεια στην Ελλαδα εχουντην τεχνογνωσια να αντιμετωπισουν σωστα και να υποστηριξουν σωστα το αυτοκινητο ?

Επισης απο βενζινη πως παει εαν το οδηγεις normal ?

AΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ? ποσο κανει πχ το δισκοπλατο ?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι καινουριο αμαξι ,για να παω τσην δοθλεια βολτες κτλ ...Βασικα ιεμαι φοιτητης στα 24 ... οποτε καταλαβαινετε οτι εχω πολλα ζορια .Απο την μια εχω να παρω την προικοδοτηση η οποια ιεναι 23-26Χιλ ευρω . Απο την αλλη ομως εχω να εξηγησω στους γονεις μου γιατι θελω να παρω τοσο ακριβο αυτοκινητο .ς . Αισθανομαι "καπως" και λυπαμαιπολυ που δεν εχω δικα μου χρηματα στην ακρη να το παρω εγω ... ωρες ωρες με πιανει αγχος. Οποτε θα ηθελα να ξερω σ επεριπτωση ποθ θελω να το παρω με δοσεις και να προσπαθησω να το ξεπληρωσω .Ποσα χρηματα ειναι η δοση το μηνα ? ?? Εφοσον δωσω και ενα κασερι 14χιλ ευρω .

Την αποφαση την πηρα οταν σημερα ενας πωλητης της ford μου λεει φενεσαι πολυ ξενερωμενος με το Fiesta γιατι ? Του εξηγησα και μου ειπε ..προσπαθησε ναπαρεις το scirocco για νατο οδηγας και να γουσταρεις και οχι να ξενερωνεις .Αλλιως μην πετας τσαμπα 17 χιλιαρικα στο fiesta . Ετσι λοιπον βλεπω λιγο απο το ονειρο .Και τωρα ερχονται τα καυτα ερωτηματα .

Καθε ποτε χρειαζεται service ? ποτε το 1ο ποτε το 2ο κτλ ?

Ποσο κοστιζουν ???

Γενικα ειναι αξιοπιστο και ολες αυτες οι φημες η μη που κυκλοφορουν ισως καποτε να ισχυαν αλλα τωρα ισχυουν ? Μοτερ που σπανε κτλ κτλ ...

Απο οτι ειδα κανενας δεν ειχε προβλημα ...

Ποιο ειναι ποιο αξιοπιστο το 122 η το 160 ? Γενικα δεν ειμαι γκαζιαρης ...

Τα συνεργεια στην Ελλαδα εχουντην τεχνογνωσια να αντιμετωπισουν σωστα και να υποστηριξουν σωστα το αυτοκινητο ?

Επισης απο βενζινη πως παει εαν το οδηγεις normal ?

AΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ? ποσο κανει πχ το δισκοπλατο ?

Παρε το Fiesta and save your money then :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν καταλαβατε. Αντε και το παιρνω ειτε με δωσεις ειτε ολα μετρητο . ΑΥτο που θελω να ξερω ειναι η συντηρηση του ειναι ποσες φορες ποιο ακριβη απο ενα πχ golf 1,8 160 ααλογα τα παλια ... ? Και οποιος ξερει αυτα που ρωταω ας απαντησει .Εχω αδικο να το ψαχνω ? Δεν τα βρηκα και στο δρομο τα 25 χιλιαρικα ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αντικειμενικα το σιροκο ειναι αμαξι για καποιον που εχει μονιμο εισοδημα,δηλαδη εργαζεται και εχει μισθο.εσυ εισαι φοιτητης και ζεις με τα χρηματα που οι γονεις σου με κοπο αποταμιευουν και σου στελνουν/δινουν.δεν νομιζεις οτι στα 24 που εισαι ακομα και το fiesta που δεν ειναι φτηνο και ειναι πολυ καλο αμαξι κατ'εμε τουλαχιστον,ειναι ιδανικο για εσενα στην παρουσα φαση που εισαι;δεν αμφιβαλλω οτι εχεις τα χρηματα να παρεις το σιροκο και μπραβο σου και μαγκια σου αλλα ξερεις για παραδειγμα ποσο εχουν τα λαστιχα του οταν χρειαστουν αλλαγη;τα φρενα του;στις βενζινες ειναι οικονομικο οταν δεν σε τρωει το δεξι σου ποδι αλλα θα ειναι ομως οντως ετσι;

το αμαξι ειναι πουλ μουρ και αυτο εχει το τιμημα του.σκεψου το καλα πριν αποφασισεις τελικα αν μπορεις να επιβαρυνεις τους γονεις σου με αυτο το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αντικειμενικα το σιροκο ειναι αμαξι για καποιον που εχει μονιμο εισοδημα,δηλαδη εργαζεται και εχει μισθο.εσυ εισαι φοιτητης και ζεις με τα χρηματα που οι γονεις σου με κοπο αποταμιευουν και σου στελνουν/δινουν.δεν νομιζεις οτι στα 24 που εισαι ακομα και το fiesta που δεν ειναι φτηνο και ειναι πολυ καλο αμαξι κατ'εμε τουλαχιστον,ειναι ιδανικο για εσενα στην παρουσα φαση που εισαι;δεν αμφιβαλλω οτι εχεις τα χρηματα να παρεις το σιροκο και μπραβο σου και μαγκια σου αλλα ξερεις για παραδειγμα ποσο εχουν τα λαστιχα του οταν χρειαστουν αλλαγη;τα φρενα του;στις βενζινες ειναι οικονομικο οταν δεν σε τρωει το δεξι σου ποδι αλλα θα ειναι ομως οντως ετσι;

το αμαξι ειναι πουλ μουρ και αυτο εχει το τιμημα του.σκεψου το καλα πριν αποφασισεις τελικα αν μπορεις να επιβαρυνεις τους γονεις σου με αυτο το αμαξι.

+100000000000000000000 :(

Link to comment
Share on other sites

μα και εγω αυτο λεω οτι αντε και το πηρα .Το μηνα πληρωνω 600 ευρω νοικι+εξοδα σπιτιου +κινιτο .Μου μενουν αλλα1200 απο τα οποια καθε μηνα παοταμιευω περι τα μισα δηλαδη 600 . και εχω καποια χρηματα τσην ακρη 7 χιλ περιπου. Και επειδη δεν ειχα τετοιο αμαξι μεχρι τωρα θελω να ξερω ποσο εξοδο ειναι ! αν ειναι δηλαδη να πληρωνω τρελα ποσα(φρενΑ πχ) (δισκος) δεν το θελω .Η c180 το χρονο ειχα εξοδα περι τα 2400 αλλα επειδι ηταν μαοθνα την πουλησαμε .Θα ειμαι σε τετοια ποσα η θαπληρωνω χρυσαφι.Ρωταω γιατι φιλος την πατησε με aydiS3 το πηρε αλλα μετα απο 3 χρονια το αμαξι αρχισε να ζηταει αρκετα χρηματα .

Ξαναλεω ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ,Θελω την μεγιστη ασφαλεια γιαυτο και επελεξα το scirocco ,Μαλλον παω για το 122 .Με φοβιζει ομως το θεμα της συντηρησης .Δηλαδη αν θελω καθε 2,5 χρονια ενα turbo δισκοφρενα ΚΤΛ ΚΤΛ ..δεν θα το παρω . Με λιγα λογια ειναι στα ιδια εξοδα συντηρησης περιπου με ενα golf tsi 122 ?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

μα και εγω αυτο λεω οτι αντε και το πηρα .Το μηνα πληρωνω 600 ευρω νοικι+εξοδα σπιτιου +κινιτο .Μου μενουν αλλα1200 απο τα οποια καθε μηνα παοταμιευω περι τα μισα δηλαδη 600 . και εχω καποια χρηματα τσην ακρη 7 χιλ περιπου. Και επειδη δεν ειχα τετοιο αμαξι μεχρι τωρα θελω να ξερω ποσο εξοδο ειναι ! αν ειναι δηλαδη να πληρωνω τρελα ποσα(φρενΑ πχ) (δισκος) δεν το θελω .Η c180 το χρονο ειχα εξοδα περι τα 2400 αλλα επειδι ηταν μαοθνα την πουλησαμε .Θα ειμαι σε τετοια ποσα η θαπληρωνω χρυσαφι.Ρωταω γιατι φιλος την πατησε με aydiS3 το πηρε αλλα μετα απο 3 χρονια το αμαξι αρχισε να ζηταει αρκετα χρηματα .

Ξαναλεω ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ,Θελω την μεγιστη ασφαλεια γιαυτο και επελεξα το scirocco ,Μαλλον παω για το 122 .Με φοβιζει ομως το θεμα της συντηρησης .Δηλαδη αν θελω καθε 2,5 χρονια ενα turbo δισκοφρενα ΚΤΛ ΚΤΛ ..δεν θα το παρω . Με λιγα λογια ειναι στα ιδια εξοδα συντηρησης περιπου με ενα golf tsi 122 ?

Παρε ενα Smart or a Getz, και νοικιασε ενα καλυτερο διαμερισμα στο Κολωνακι + parking =¤1500 tongue.gif Αντε καλοριζικο

Link to comment
Share on other sites

μα και εγω αυτο λεω οτι αντε και το πηρα .Το μηνα πληρωνω 600 ευρω νοικι+εξοδα σπιτιου +κινιτο .Μου μενουν αλλα1200 απο τα οποια καθε μηνα παοταμιευω περι τα μισα δηλαδη 600 . και εχω καποια χρηματα τσην ακρη 7 χιλ περιπου. Και επειδη δεν ειχα τετοιο αμαξι μεχρι τωρα θελω να ξερω ποσο εξοδο ειναι ! αν ειναι δηλαδη να πληρωνω τρελα ποσα(φρενΑ πχ) (δισκος) δεν το θελω .Η c180 το χρονο ειχα εξοδα περι τα 2400 αλλα επειδι ηταν μαοθνα την πουλησαμε .Θα ειμαι σε τετοια ποσα η θαπληρωνω χρυσαφι.Ρωταω γιατι φιλος την πατησε με aydiS3 το πηρε αλλα μετα απο 3 χρονια το αμαξι αρχισε να ζηταει αρκετα χρηματα .

Ξαναλεω ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ,Θελω την μεγιστη ασφαλεια γιαυτο και επελεξα το scirocco ,Μαλλον παω για το 122 .Με φοβιζει ομως το θεμα της συντηρησης .Δηλαδη αν θελω καθε 2,5 χρονια ενα turbo δισκοφρενα ΚΤΛ ΚΤΛ ..δεν θα το παρω . Με λιγα λογια ειναι στα ιδια εξοδα συντηρησης περιπου με ενα golf tsi 122 ?

Αν θα προσέχεις τα βασικά π.χ λάδια , ξεκίνημα - σταμάτημα(εννοώ θερμοκρασία), αν το πόδι σου δεν είναι βαρίδι κτλ, νομίζω πως με τα λεφτά που διαθέτεις, μπορείς να το συντηρήσεις με αξιοπρέπεια. Δεν θα σου τρώει πολλά χρήμτα αρκεί να του "φέρεσαι" σωστά.

Πιστεύω πως είσαι στην ιδανική ηλικία για αυτό το αυτοκίνητο όμως αυτά είναι προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να σε επηρεάσω, Όποιο κι αν αποφασίσεις, σου εύχομαι να είναι καλοτάξιδι και καλά χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ένα φιεστα ( το προηγούμενο ) και το πόλο το δικό μου...

απο τιμές σε σέρβις η μέρα με την νύχτα... ( και μιλάμε για ίδια κατηγορία )

και από λάστιχα...( διπλάσια τιμή τα δικά μου 195-55-15 από τα 195-50-15 του φιεστα )

αυτό που θα σου πω εγώ είναι να πάρεις το φιεστα...

το οποίο , ειδικά το Σ , μου αρέσει τρελά ....καλά δεν είναι και σιροκο....αλλά είναι πολύ αξιοπρεπές νεανικό και αξίζει τα λεφτά του

είσαι 24 χρονών ( εγω 22 ) το να τρώμε όλα τα λεφτά μας πίσω απο 4 ρόδες το θεωρώ ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

μακάρι να έμενα κάπου στο κέντρο και να μην χρειαζόμουν αυτοκίνητο στην καθημερινότητα μου... ( για να προλάβω μερικούς bus δεν παίζει )

τρώω το μισά μου περίπου έσοδα σε καύσιμα...( 2000χλμ /μήνα περίπου )

σκέψου ότι με αυτά τα 6 χιλιαρικα που θα γλιτώσεις , θα μπορέσεις ίσως να κάνεις κάτι πάνω στις σπουδές σου, ή ένα ξεκίνημα...

όσο για την προικοδότηση , ούτε να το σου περνάει από το μυαλό να την φας στο αμάξι....

τα παραπάνω βέβαια είναι απόψεις μου...

από εκεί και πέρα...εσύ αποφασίζεις...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου όπως είπαν και άλλοι αν δεν είσαι όρθιος στο γκάζι θα είσαι μια χαρά εγώ με το scirocco 160 πήγα στο εξοχικό μου δηλαδή 200 χιλιόμετρα και έκανα και τις βόλτες μου γύρισα αθηνα και ο χιλιομετρητής έγραψε 700 και κάτι χιλιόμετρα και μου έκαψε λίγο ποιο πάνω από μισό ντεπόζιτο...μην ξεχνάς ότι είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις 6ταχυτο κιβώτιο να πηγαίνεις με 160 και 180 και να δουλεύεις 3800 στροφές σε ταξίδια δεν καίει τίποτα αλλα μέσα στην αθηνα καίει όσο να ναι...το αμάξι επίσης κάνει long life service δηλαδή αλλάζεις λάδια κάθε 15000 χιλιόμετρα εγώ άλλαξα στις 2500 για δικούς μου λόγους και πλήρωσα μαζί με το φίλτρο 112 euro δεν είναι και πολλά νομίζω...όσο αφορά την οικονομία και την ενεργητική ασφάλεια μην νομίζεις ότι θα δεις και μεγάλη διαφορα με το fiesta γιατί αν θέλεις να πας γρήγορα κάπου θα το πας πάτωμα το γκάζι ενώ με το scirocco δεν θα πατάς ούτε τι μιση του διαδρομή...οτι αλλο χρειαστεις ρωτησε... ^_^

Link to comment
Share on other sites

μα και εγω αυτο λεω οτι αντε και το πηρα .Το μηνα πληρωνω 600 ευρω νοικι+εξοδα σπιτιου +κινιτο .Μου μενουν αλλα1200 απο τα οποια καθε μηνα παοταμιευω περι τα μισα δηλαδη 600 . και εχω καποια χρηματα τσην ακρη 7 χιλ περιπου. Και επειδη δεν ειχα τετοιο αμαξι μεχρι τωρα θελω να ξερω ποσο εξοδο ειναι ! αν ειναι δηλαδη να πληρωνω τρελα ποσα(φρενΑ πχ) (δισκος) δεν το θελω .Η c180 το χρονο ειχα εξοδα περι τα 2400 αλλα επειδι ηταν μαοθνα την πουλησαμε .Θα ειμαι σε τετοια ποσα η θαπληρωνω χρυσαφι.Ρωταω γιατι φιλος την πατησε με aydiS3 το πηρε αλλα μετα απο 3 χρονια το αμαξι αρχισε να ζηταει αρκετα χρηματα .

Ξαναλεω ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ,Θελω την μεγιστη ασφαλεια γιαυτο και επελεξα το scirocco ,Μαλλον παω για το 122 .Με φοβιζει ομως το θεμα της συντηρησης .Δηλαδη αν θελω καθε 2,5 χρονια ενα turbo δισκοφρενα ΚΤΛ ΚΤΛ ..δεν θα το παρω . Με λιγα λογια ειναι στα ιδια εξοδα συντηρησης περιπου με ενα golf tsi 122 ?

και κάτι άλλο όλα τα καινούργια μετά τα 5 χρονια θέλουν πούλημα εγώ έτσι πιστεύω το δικό μου μόλις τελειώσει η εγγύηση θα το διώξω αφού έχω να πάω και φαντάρος θα σου ζητάει παρα παρα πολλά μετά και όσο το κρατάς τόσο ποιο πολλά λεφτά χάνεις στην μεταπώληση...

μην ξεχνάς ότι είναι και 14ari το μοτέρ και ποιος ξέρει ποτε θα πάθει καμια χοντρή ζημια με τόση πίεση που τραβάει για να βγάλει αυτά τα άλογα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.