Jump to content
COSTAS_

Kαθρέπτης Auto Dimming - Rain/light Sensor

Recommended Posts

Εσωτερικός καθρέπτης Auto Dimmning με αισθητήρα Βροχής / Φωτός.

Οδηγίες τοποθέτησης : https://mega.co.nz/#!boxWQQSY!JZGQiU1R1Sm0fiajXhSmecOTKs3qxZrBfLxpg8Hu2Gs

autodimmounted.jpg

Η τοποθέτηση έγινε σε συνεργασία με τον Μιχάλη (mkaragiannis), στον οποίο και σας παραπέμπω για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το κόστος αγοράς.

Κώστας

Edited by COSTAS_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικός καθρέπτης Auto Dimmning με αισθητήρα Βροχής / Φωτός.

Οδηγίες τοποθέτησης : Mirror with Auto Dimming & Rain /Light Sensor (PDF)

autodimmounted.jpg

Η τοποθέτηση έγινε σε συνεργασία με τον Μιχάλη (mkaragiannis), στον οποίο και σας παραπέμπω για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το κόστος αγοράς.

Κώστας

ole ole ole

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικός καθρέπτης Auto Dimmning με αισθητήρα Βροχής / Φωτός.

Οδηγίες τοποθέτησης : Mirror with Auto Dimming & Rain /Light Sensor (PDF)

autodimmounted.jpg

Η τοποθέτηση έγινε σε συνεργασία με τον Μιχάλη (mkaragiannis), στον οποίο και σας παραπέμπω για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το κόστος αγοράς.

Κώστας

Μπράβο είστε ανεπανάληπτοι!!! Πολύ καλή δουλειά Κώστα. :huh: Σου έστειλα και p.m . Το έλαβες? Για το passat τι ισχύει? Έχεις καμιά πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο είστε ανεπανάληπτοι!!! Πολύ καλή δουλειά Κώστα. :huh: Σου έστειλα και p.m . Το έλαβες? Για το passat τι ισχύει? Έχεις καμιά πληροφορία?

99,99% ειναι το ιδιο Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι....

εγώ θέλω μόνο τον καθρέφτη, δεν με ενδιαφέρουν οι αισθητήρες βριχής....οκ το ξέρω ότι πάνε μαζί...θα τους βάλω το ματάκι στην βάση αναγκαστικά αλλά δεν θα το συνδέσω...

αν πάρω τον καθρέφτη και τον βάλω τροφοδοσία θα δουλέψει κανονικά...????

με ενδιαφέρει μόνο η σκίαση και δεν με ενοχλεί τι θα γίνεται αν βάζω όπιπσθεν ή αν ανάβουν τα φώτα τις καμπίνας....

και κάτι ακόμα... dome ligth τι είναι...ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι....

εγώ θέλω μόνο τον καθρέφτη, δεν με ενδιαφέρουν οι αισθητήρες βριχής....οκ το ξέρω ότι πάνε μαζί...θα τους βάλω το ματάκι στην βάση αναγκαστικά αλλά δεν θα το συνδέσω...

αν πάρω τον καθρέφτη και τον βάλω τροφοδοσία θα δουλέψει κανονικά...????

με ενδιαφέρει μόνο η σκίαση και δεν με ενοχλεί τι θα γίνεται αν βάζω όπιπσθεν ή αν ανάβουν τα φώτα τις καμπίνας....

και κάτι ακόμα... dome ligth τι είναι...ακριβώς?

dome light = φως καμπινας

αν ειναι να πας σε τετοια λυση υπαρχει και μια ετειρεια που λεγεται gentex, ασχολειται με την κατασκευη ηλεκτροχρωματικων καθρεπτων.....

εμεις (εγω και ο αρχιμαστορας COSTAS_) καναμε κατι ετσι οπως πρεπει να γινει...

η επιλογη δικη σου..... πιστευω οτι αφου θα κανεις μια τετοια κινηση το καλυτερο ειναι να την κανεις σωστα

Link to comment
Share on other sites

99,99% ειναι το ιδιο Γιωργο

Ευχαριστώ πολύ!! Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτο εξωτερική από το παρμπρίζ για να δω πως φαίνεται το κόλλημα της βάσης του καθρέφτη με τους αισθητήρες πάνω σ΄αυτό? :huh:

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω πόλο και πρέπει να διαφέρει κάπως η διαδικασία....

δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο πέρα από ένα pdf....το οποίο δεν έδινε και πολλές λεπτομέρειες ( το δικό σας είναι SUPER )

και 2ο δεν θέλω να ξηλώνω τα πλαινά κανάλια...άσε που δεν έχω εμπειρία σε τέτοια...

για αυτό δεν θέλω να μπλέκω...

θα ψάξω τη λύση που μου είπες

πάντως σίγουρα είναι καλύτερα να το κάνεις όλη τη διαδικασία, δεν διαφωνώ...!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτο εξωτερική από το παρμπρίζ για να δω πως φαίνεται το κόλλημα της βάσης του καθρέφτη με τους αισθητήρες πάνω σ΄αυτό? :huh:

Γιωργο αυριο πλεον παντως θα μεινεις αφωνος με το αποτελεσμα σαν να ειναι original γιατι στην ουσια η κολλα ειναι μαυρη!!!!

ξεχασα να πω παντως οτι το δυσκολο κομματι ηταν η κολληση στο παρμπριζ..... χρειαστηκε να γινουν 2 κολληματα

Edited by mkaragiannis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτο εξωτερική από το παρμπρίζ για να δω πως φαίνεται το κόλλημα της βάσης του καθρέφτη με τους αισθητήρες πάνω σ΄αυτό? :lol:

Να και η φωτογραφία που ζήτησες. Επίσης μια φωτογραφία από την δοκιμή με νερό για τους καθαριστήρες καθώς και μια εσωτερική.

dsc01482y.jpgdsc01480w.jpg

dsc01478p.jpg

Η Τελική εικόνα είναι πάρα πολύ καλή.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά σχεδόν αγγίζει την εργοστασιακή τοποθέτηση. :lol: Η στρόγγυλη κουκίδα να υποθέσω ότι δεν βγαίνει είναι έτσι δηλ.βαμμένο εσωτερικά το παρμπρίζ.Τέλος ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση στις απορίες και τα ερωτηματικά μου. Καλή συνέχεια στα project!!!!!!! iconcool5lw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά σχεδόν αγγίζει την εργοστασιακή τοποθέτηση. :lol: Η στρόγγυλη κουκίδα να υποθέσω ότι δεν βγαίνει είναι έτσι δηλ.βαμμένο εσωτερικά το παρμπρίζ.Τέλος ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση στις απορίες και τα ερωτηματικά μου. Καλή συνέχεια στα project!!!!!!! iconcool5lw.gif

σωστα υποθετεις Γιωργο η κουκιδα δεν βγαινει

Link to comment
Share on other sites

Η διασικασια μπορει να γινει και σε αντιπροσωπεια vw? Ποσο θα κοστισει εκει ?Για Golf 6 μιλαω αν ξερει κανεις...αλλα νομιζεω ειναι απολυτως ιδια διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Η διασικασια μπορει να γινει και σε αντιπροσωπεια vw? Ποσο θα κοστισει εκει ?Για Golf 6 μιλαω αν ξερει κανεις...αλλα νομιζεω ειναι απολυτως ιδια διαδικασια

Φίλε Κατσά στις αντιπροσωπείες δεν ασχολούνται με τέτοιου είδους εγκαταστάσεις.Μόνο αν έχεις κάποιον ηλεκτρολόγο δικό σου που μπορεί και θέλει να σ΄εξυπηρετήσει ή αν εσύ την βρίσκεις με τέτοιου είδους ενασχολήσεις και θέλεις να το κάνεις μόνος σου. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kωστα,για τους εξωτερικους καθρεφτες σε ποια θεση συνδεουμε τα καλωδια στον εγκεφαλο μιας και εχω σκοπο να αλλαξω και αυτους?

Link to comment
Share on other sites

Kωστα,για τους εξωτερικους καθρεφτες σε ποια θεση συνδεουμε τα καλωδια στον εγκεφαλο μιας και εχω σκοπο να αλλαξω και αυτους?

Υπάρχει διαθέσιμη φίσα στην φισούνα της πόρτας.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Xθες το βραδυ παρατηρησα πως οταν αναβω τα φωτα ο καθρεφτης απο σκουρος επανερχεται στη κανονικη του θεση.

Ειναι φυσιολογικο αυτο η εχω κανει λαθος στη συνδεσμολογια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το PDF υπάρχει πουθενά μιας και έχει σβηστεί..

 

Δοκιμάσα να κάνω την εγκατάσταση σε Golf gt αλλα κάνει κάποια θέματα :) ανάβουν μόνιμα τα φώτα (ενώ το leaving home λειτουργεί κανονικά μόνο την νύχτα) και άλλα τέτοια...

 

Κανένας για βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έτσι ακριβώς το έκανα στην ουσία ο αισθητήρας έχει 3 καλώδια ρευμα μόνιμο γείωση και σήμα που παει στο CECM στο F3

 

Αλλά εάν και δείχνει να λειτουργεί ο καθαριστήρας αμα ρίξω νερό, τα φώτα είναι πάντα αναμμένα όταν έχω τον διακόπτη στο AUTO.

 

Ενώ το leaving home δείχνει και αυτό να λειτουργεί μόνο όταν είναι νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

To leaving home πρέπει να δουλεύει μόνο όταν είναι νύχτα έτσι είναι η ορθή λειτουργία του.Τώρα κάτι δεν πάει καλά στη συνδεσμολογία ή το μάτι του αισθητήρα έχει κάποιο πρόβλημα αφού τα φώτα σου λειτουργούν συνέχεια στο auto και οι υαλοκαθαριστήρες δεν λειτουργούν όταν ρίξεις νερό.Το vcds δεν δείχνει κάποιο σφάλμα??

Link to comment
Share on other sites

όχι κανένα σφάλμα..

 

Οι υαλοκαθαριστήρες λειτουργούν κανονικά...Τα φώτα δεν σβήνουν όταν το έχω στο auto..

 

Επίσης μόλις είδα απο το vcds ότι απο εκέι που παίρνω ρευμα όταν κλειδώσω το κόβει..(έκανα μέτρηση του αισθητήρα και είδα ότι κλειδωμένο δεν έχει ενδείξεις ενώ αμα ξεκλειδώσω και βάλω κλειδί όλα καλα.

Παίρνω ρευμα απο την ασφαλειοθήκη του οδηγού απο την θέση 17 που βιαβασα είναι μόνιμο αλλα μάλλον δεν είναι.

 

Οπότε τα προβλήματα είναι δύο 1ον δεν σβήνουν τα φώτα όταν λειτουργεί το αυτοκίνητο και 2ο δεν έχει ρευμα όταν το σβήνω και φευγω (αυτό χρειάζεται για να δουλεψει το αυτόματο κλείσιμο της οροφής και των παραθύρων αμα βρέχει)

 

Ρευμα συνέχεια η μέσα ασφαλειοθήκη που δίνει?(εκτός απο της θέσεις 14-17 που τις δοκίμασα αλλα το ρευμα μόλις βγάλω κλειδί τέλος)

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει μια επιλογη στο vcds που οριζεις ποσο σκουρο να ειναι το τζαμι,μηπως αυτο ειναι πειραγμενο;

Οσο για την ασφαλεια η 13 εχει μονιμο ρευμα.

Δες τον παρακατω συνδεσμο.

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/kunena/28-DIYs/58856-diy-light-sight-by-dragonfighter

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Κωστα το λινκ δεν δουλευει

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.