Jump to content
malossiman

ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΛΑΔΙ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους το αμάξι το έχω εδώ και 2 μήνες άλλαξα λάδια στις 2500 χλμ έχω 6000 τώρα και τσιμπάει λάδια και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό...τι να κάνω τι συμβουλές μου δίνεται εσείς????

αυτή τι στιγμή τα λάδια βρίσκονται στο κόκκινο σημάδι ενώ όταν τα άλλαξα ήταν στο πράσινο τι να κάνω????

http://img17.imageshack.us/my.php?image=scan0001s.tif

Αν η στάθμη λαδιού βρίσκεται ατην περιοχή ®, δεν επιτρέπεται η συμπλήρωση λαδιού 0).

Αν η στάθμη λαδιού βρίσκεται στην περιοχή ®, μπορείτε να συμπληρώσετε λάδι (περίπου 0.5 ί).

Αν η στάθμη λαδιού βρίσκεται στην περιοχή ®, πρέπει να συμπληρώσετε λάδι (περίπου ί .0 1).

Η κατανάλωση λοδιού από τον κινητήρα είναι φυσιολογικό φαινόμενο. Ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης και τις συνθήκες λειτουργίας η κατανάλωση λαδιού μπορείνα φτάσει και μέχρι ί.0 ί/ί,000 Ιοπ. Στα πρώτα 5000 χιλιόμετρα μπορεί η κατανάλωση λοδιού να είναι υψηλότερη. Η στάθμη του λαδιού πρέπει για τα λόγο αυτό να ελέγχεται ανά τακτά διαστήματα - κατά προτίμηση σε κάθε ανεφοδιασμό πριν από μακρινές διαδρομές.

Σε ιδιαίτερη καταπόνηση του κινητήρα όπως για παράδειγμα σε μεγάλους αυτοκινητόδρομους το καλοκαίρι ή σε διαδρομές στο βουνό πρέπει να προσπαθήσετε να κρατήσετε τη στάθμη λαδιού στην περιοχή ® αλλά όχι πια πάνω από αυτή.

AYTA ΛΕΕΙ ΤΟ MANUAL.

Edited by malossiman
Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη γραμμή είναι το max αλλά η κόκκινη δεν είναι το min. Στο cc τουλάχιστον αυτό που ισχύει είναι: Αν η στάθμη είναι στο C πρέπει να συμπληρώσεις, αν είναι στο Β μπορείς να συμπληρώσεις, αν είναι στο Α ΔΕΝ πρέπει να συμπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη γραμμή είναι το max αλλά η κόκκινη δεν είναι το min. Στο cc τουλάχιστον αυτό που ισχύει είναι: Αν η στάθμη είναι στο C πρέπει να συμπληρώσεις, αν είναι στο Β μπορείς να συμπληρώσεις, αν είναι στο Α ΔΕΝ πρέπει να συμπληρώσεις.

Ναι μολις το ανεβασα αυτο που γραφει το manual αλλα γιατι να καψει???

Link to comment
Share on other sites

Το Manual δεν γράφει κάπου οτι δικαιολογείται να τσιμάει μέχρι 1 lit/1.000 χλμ αν δεν κάνω λάθος. Τουλάχιστον στο 9Ν έστι έγραφε. Εμένα μια φορά έχει χάσει όταν το έσκιζα πέρυσι το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Το Manual δεν γράφει κάπου οτι δικαιολογείται να τσιμάει μέχρι 1 lit/1.000 χλμ αν δεν κάνω λάθος. Τουλάχιστον στο 9Ν έστι έγραφε. Εμένα μια φορά έχει χάσει όταν το έσκιζα πέρυσι το καλοκαίρι.

το γραφει...μεχρι 1.0l/1000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Το έσκιζες? Αν ναι για αυτό και τσίμπησε λάδι. Αλλιώς δεν μπορώ να σου το δικαιολογήσω.

το παταω αλλα δεν το παω κοφτες νορμαλ παω!!

Link to comment
Share on other sites

το παταω αλλα δεν το παω κοφτες νορμαλ παω!!

Τι να σου πω όταν πάρω το scirocco στα χέρια μου θα σου πω αν τσιμπάει και το δικό μου :D Για τα δεδομένα του 9Ν δεν θα ήταν λογικό. Μπορεί επειδή εχει και λίγα Χλμ δεν ξέρω πως να στο δικαιολογήσω

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι φυσιολογικη μια μικρη καταναλωση λαδιου στα πρωτα 10000 χιλιομετρα μεχρι να στρωσει καλα ο κινητηρας και να δεσουν τα μεταλλα.αν δεις οτι συνεχιζει να σου καιει σε σημαντικες ποσοτητες με λιγα χιλιομετρα τοτε θα ταν καλυτερα πιστευω αν αλλαζες και την μαρκα του λιπαντικου που βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους το αμάξι το έχω εδώ και 2 μήνες άλλαξα λάδια στις 2500 χλμ έχω 6000 τώρα και τσιμπάει λάδια και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό...τι να κάνω τι συμβουλές μου δίνεται εσείς????

αυτή τι στιγμή τα λάδια βρίσκονται στο κόκκινο σημάδι ενώ όταν τα άλλαξα ήταν στο πράσινο τι να κάνω????

http://img17.imageshack.us/my.php?image=scan0001s.tif

Αν η στάθμη λαδιού βρίσκεται ατην περιοχή ®, δεν επιτρέπεται η συμπλήρωση λαδιού 0).

Αν η στάθμη λαδιού βρίσκεται στην περιοχή ®, μπορείτε να συμπληρώσετε λάδι (περίπου 0.5 ί).

Αν η στάθμη λαδιού βρίσκεται στην περιοχή ®, πρέπει να συμπληρώσετε λάδι (περίπου ί .0 1).

Η κατανάλωση λοδιού από τον κινητήρα είναι φυσιολογικό φαινόμενο. Ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης και τις συνθήκες λειτουργίας η κατανάλωση λαδιού μπορείνα φτάσει και μέχρι ί.0 ί/ί,000 Ιοπ. Στα πρώτα 5000 χιλιόμετρα μπορεί η κατανάλωση λοδιού να είναι υψηλότερη. Η στάθμη του λαδιού πρέπει για τα λόγο αυτό να ελέγχεται ανά τακτά διαστήματα - κατά προτίμηση σε κάθε ανεφοδιασμό πριν από μακρινές διαδρομές.

Σε ιδιαίτερη καταπόνηση του κινητήρα όπως για παράδειγμα σε μεγάλους αυτοκινητόδρομους το καλοκαίρι ή σε διαδρομές στο βουνό πρέπει να προσπαθήσετε να κρατήσετε τη στάθμη λαδιού στην περιοχή ® αλλά όχι πια πάνω από αυτή.

AYTA ΛΕΕΙ ΤΟ MANUAL.

Μην ανησυχείς, είναι φυσιολογικό. Πιες του το αίμα αλλά πάντα να συμπληρώνεις λάδι άμα χρειάζεται. Το δικό μου σταμάτησε να καίει στα 20,000 χλμ. Τώρα καίει μόνο σε τρελλό σκίσιμο. Welcome to the club :D

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη η 'φριτέζα' ...

Δεν ειναι παντα κακο να καιει λάδι. Υπάρχουν αμάξια που καίνε κατα συνθήκη λάδι. Όλα τα αμάξια του group καίνε μια μικρη ποσότητα οποτε εχε ενα λίτρο στο προτμπαγκαζ κ να το ελέγχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκρίνω με το GOLF GT που είχα πριν... στα 7500κμ έπρεπε να συμπληρώσω.... μετά τα 10.000-15.000κμ ο TSi σταματάει να καίει....

Μετά το 1ο λιπαντικό service που είχα κάνει στα 15000κμ έφτασα μέχρι 30.000 χωρίς να έχει πέσει η στάθμη

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι tsi-gt κινητηρες στα πρωτα σχεδον 10000 (συνηθως στα 8000) τσιμπαει το λαδι τους και θελει συμπληρωμα. Οταν με το καλο το στρωσεις το αμαξι δεν θα σου ξαναζητησει, εκτος αν το σκισεις (οπως κανω εγω) ;) .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι ούτε 100ml. Αυτό δεν θεωρείται "κάψιμο"... Ούτε τα πρόσθετα που έχει μέσα το λαδάκι σου δεν έχει κάψει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.