Jump to content
solaris2k7

Φίλτρο

Recommended Posts

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο φίλτρο

Εκτός από το ότι θα αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας και το ότι θα έχει (ίσως) λίγη καλύτερη ροπή στις χαμηλές με λίγο καλύτερη απόκριση του γκαζιού.

1. Ένα φίλτρο μπορεί να αλλάξει τον ήχο?

Διάβαζα αυτό

http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/produ...ult_product=554

και γενικά είδα και πολλά βίντεο στο youtube που τεστάρουν τον ήχο ύστερα από τοποθέτηση φίλτρου.... τι διαφορά στον ήχο βλέπεις?

2. Αξίζει να βάλει κανείς?

3. Γενικά διαβάζοντας λίγο στο net είδα ότι κόσμος προτιμάει τα K&N... είναι όντως από τα καλύτερα?

4. Όταν λένε "βαρελάκι" τι εννοούν? Είναι καλύτερο από αλλαγή απλά φίλτρου? και τι τιμές παίζουν?

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο φίλτρο

Εκτός από το ότι θα αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας και το ότι θα έχει (ίσως) λίγη καλύτερη ροπή στις χαμηλές με λίγο καλύτερη απόκριση του γκαζιού.

1. Ένα φίλτρο μπορεί να αλλάξει τον ήχο?

Διάβαζα αυτό

http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/produ...ult_product=554

και γενικά είδα και πολλά βίντεο στο youtube που τεστάρουν τον ήχο ύστερα από τοποθέτηση φίλτρου.... τι διαφορά στον ήχο βλέπεις?

2. Αξίζει να βάλει κανείς?

3. Γενικά διαβάζοντας λίγο στο net είδα ότι κόσμος προτιμάει τα K&N... είναι όντως από τα καλύτερα?

4. Όταν λένε "βαρελάκι" τι εννοούν? Είναι καλύτερο από αλλαγή απλά φίλτρου? και τι τιμές παίζουν?

¶ποψη μου είναι ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, να μην πειράζουμε το εργοστασιακό φίλτρο.. Έχουμε ζέστη και πολύ σκόνη σαν χώρα, οπότε καλύτερα μην παίζουμε με το φιλτράρισμα του αέρα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.Εγω ειχα σε ολα μου τα αυτοκινητα.(turbo και μη).Θα ειναι το πρωτο που θα κανω...

Το ίδιο ισχύει και για μένα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ωραία όλα αυτά.... Αλλά μπορεί κάποιος να απαντήσει σε κανένα από τα υπόλοιπα ερωτήματά μου? Ειδικά όσον αφορά τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ουσιαστικα διαφορα,απλα ισως και σου τονιζω το ισως γιατι μπορει και οχι, να ακουγεται ενα πολυ πολυ μικρο ρουφηγμα του αερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα κοστος περιπου απο 55 εως 70 ευρω.Μιλαμε παντα για φιλτρο στο κοθτι οχι για φιλτροχοανη γιατι αυτη οσο να ναι ακουγεται.

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα κοστος περιπου απο 55 εως 70 ευρω.Μιλαμε παντα για φιλτρο στο κοθτι οχι για φιλτροχοανη γιατι αυτη οσο να ναι ακουγεται.

Η φιλτροχοάνη (να υποθέσω και βαρελάκι) ακούγεται όμορφα.... και διακριτικά??? ή κάνει σαματά και ακούγεται κάγκουρο-γύφτικο?

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο φίλτρο

Εκτός από το ότι θα αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας και το ότι θα έχει (ίσως) λίγη καλύτερη ροπή στις χαμηλές με λίγο καλύτερη απόκριση του γκαζιού.

1. Ένα φίλτρο μπορεί να αλλάξει τον ήχο?

Διάβαζα αυτό

http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/produ...ult_product=554

και γενικά είδα και πολλά βίντεο στο youtube που τεστάρουν τον ήχο ύστερα από τοποθέτηση φίλτρου.... τι διαφορά στον ήχο βλέπεις?

2. Αξίζει να βάλει κανείς?

3. Γενικά διαβάζοντας λίγο στο net είδα ότι κόσμος προτιμάει τα K&N... είναι όντως από τα καλύτερα?

4. Όταν λένε "βαρελάκι" τι εννοούν? Είναι καλύτερο από αλλαγή απλά φίλτρου? και τι τιμές παίζουν?

Με μια ματιά σε αντίστοιχα topics του Golf θα σου λύνονταν οι απορίες σου.

Λοιπόν, όταν πας για αλλαγή φίλτρου έχεις να επιλέξεις :

-Φίλτρο στο μαμά φιλτροκούτι (ή εσώφιλτρο) : ήχος ελάχιστα(καθόλου) πιο μπάσος / κόστος 60-90Ε / το πιο αξιόπιστο αν προσέχεις την ποσότητα λαδιού που βάζεις / κάνει ελάχιστα πράγματα ως βελτίωση (λίγη ροπή παραπάνω) / καλά είναι της Green(που φοράω) και της K&N

-Βαρελάκι : αποδοτικό (+7/8hp έχω ακούσει) / κόστος 250-330(ανάλογα πού θα πέσεις) / ήχος 3λιτρου / εταιρεία BMC / θες αναπρογραμματισμό για max αποτέλεσμα

-Σκούπα : εδώ μπορείς να πας σε μια αξιόλογη, επώνυμη εισαγωγή (πχ. για tfsi : injen, V-flow) / είναι η ακριβότερη αλλά μάλλον η σωστότερη λύση / καλός ήχος / θες αναπρογραμματισμό για max αποτέλεσμα

-Χοάνη : φτηνή σχετικά λύση (θες χοάνη + τις σωληνώσεις) / ήχος...ψιλοκαγκουρικος αλλά σε κάποιους αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Με μια ματιά σε αντίστοιχα topics του Golf θα σου λύνονταν οι απορίες σου.

Λοιπόν, όταν πας για αλλαγή φίλτρου έχεις να επιλέξεις :

-Φίλτρο στο μαμά φιλτροκούτι (ή εσώφιλτρο) : ήχος ελάχιστα(καθόλου) πιο μπάσος / κόστος 60-90Ε / το πιο αξιόπιστο αν προσέχεις την ποσότητα λαδιού που βάζεις / κάνει ελάχιστα πράγματα ως βελτίωση (λίγη ροπή παραπάνω) / καλά είναι της Green(που φοράω) και της K&N

-Βαρελάκι : αποδοτικό (+7/8hp έχω ακούσει) / κόστος 250-330(ανάλογα πού θα πέσεις) / ήχος 3λιτρου / εταιρεία BMC / θες αναπρογραμματισμό για max αποτέλεσμα

-Σκούπα : εδώ μπορείς να πας σε μια αξιόλογη, επώνυμη εισαγωγή (πχ. για tfsi : injen, V-flow) / είναι η ακριβότερη αλλά μάλλον η σωστότερη λύση / καλός ήχος / θες αναπρογραμματισμό για max αποτέλεσμα

-Χοάνη : φτηνή σχετικά λύση (θες χοάνη + τις σωληνώσεις) / ήχος...ψιλοκαγκουρικος αλλά σε κάποιους αρέσει...

Σε ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις σου.... έχεις δίκιο... έπρεπε να ρίξω μία ματιά στα GOLF που είναι και πολύ περισσότερο καιρό στην αγορά... (και είχα και GOLF 5 GT) :blush:

Έτσι όπως μου τα λες... η καλύτερη λύση είναι η 2η... δηλαδή το βαρελάκι... και να μπορούσα να βρω έναν διακριτικό "ήχο 3 λιτρου" θα ήταν SUPER... π.χ σαν του R32 θες να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μερικά παραδείγματα :

206 RC

http://www.youtube.com/watch?v=gUNp7_VawVE V GT φπε

http://www.youtube.com/watch?v=U6xOpTmuGBk IV GTI

Όταν λες με το βαρελάκι ότι έχει ήχο 3-λιτρου.... μιλάμε για πολύ θέμα??? Δεν θέλω να ανέβουν πολύ τα dB στον εσωτερικό χώρο... απλά να γίνει ελάχιστα πιο sportive o ήχος... χωρίς να κάνει πολύ σαματά δηλαδή.... Υπάρχει τέτοια δυνατότητα να διαλέξεις??? έχει σχέση με το μέγεθος???

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Υπαρχουν δύο τύποι το μικρό και το μεγάλο - ανάλογα με τον κινητήρα (ίπποι).

Εσύ θες το μεγάλο, το μικρό πιστεύω θα σε κόψει πολύ.

Τώρα σίγουρα τα dB της καμπίνας θα αυξηθούν, αλλά ο ήχος δε θα είναι "σαματάς".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το μεγάλο βαρελάκι της BMC Carbon Dynamic Airbox

Απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!! από ήχο σκίζει...αυτό που ήθελα ακριβώς... Είναι διακριτικά πιο δυνατός ήχος... και πιο μπάσος....και ακούς τον αέρα που ρουφάει... πολύ πολιτισμένος ήχος και καμία σχέση με SAXO, RALLYE κλπ

και σε ταξίδι νιώθεις ότι κάνει και λιγότερο θόρυβο μέσα στην καμπίνα.... (σε λογικές στροφές - μέχρι 4000)

Ο ήχος είναι πιο "σίγουρος" και θυμίζει μεγαλύτερου κυβισμού, πολύ ήσυχο στην βόλτα... και αν πατήσεις καλά το γκάζι βγάζει μία αγριάδα...

Από επιδόσεις πρέπει να έχει δώσει 3-4 άλογα... και γενικά το αμάξι...ιδικά στις χαμηλές στροφές φαίνεται να δίνει καλύτερα... Γενικά σε όλο το φάσμα στροφών φαίνεται η καμπύλη της ροπής να είναι λιγάκι πιο πάνω...

Βέβαια και από θέμα ήχου ...και από θέμα δύναμης άρχισα να τα βλέπω μετά από 3 μέρες χρήσης που ο εγκέφαλος έκανε τον απαραίτητο επαναπρογραμματισμό σύμφωνα με τα καινούργια ποσοστά αέρα που δεχόταν.....

Το προτείνω!!!

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Πές μας μία τιμή για να δούμε κόστος

μου ήρθε μαζί με όλα τα Εξτρά που χρειάζονται... σωλήνα, φιλτράκι κλπ.... 325ευρώ.... αλλά είναι από τις καλύτερες λύσεις για φίλτρο...

340ευρώ έχει τιμή καταλόγου.

Τις πρώτες 2 μέρες νόμιζα πως δεν υπήρχε διαφορά.... μετά όμως από 50-100κμ είδα και άκουσα... ελπίζω σε κάποια συνάντηση να μπορέσω να έρθω να το δείτε...

Αν και από ότι βλέπω.... και οι 2 σας είστε από Αγία Παρασκευή... οπότε μπορούμε και κανένα Σαββατο πρωί να πάμε όλοι για κανένα καφεδάκι σε κανένα STARS να τα πούμε και να γνωριστούμε..

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα μπορούμε να πάμε για ένα καφεδάκι.Εσύ solaris μένεις Αγία Παρασκευή?? Εχω δεί ένα ίδιο με το δικό σου αρκετά κοντά απο το σπίτι μου και το παρκάρει σε ένα στενό που έχει ένα καθαριστήριο ρούχων,εσύ είσαι???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον leon25 και solaris κανονιζουμε αυριο πρωι για καφεδακι αν μπορειτε να τα πουμε?Η τελος παντων καποιαστιγμη να συντονιστουμε.Το σταρς ειναι 2 βηματα.Αντε να κουβεντιασουμε για το scirocco.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον leon25 και solaris κανονιζουμε αυριο πρωι για καφεδακι αν μπορειτε να τα πουμε?Η τελος παντων καποιαστιγμη να συντονιστουμε.Το σταρς ειναι 2 βηματα.Αντε να κουβεντιασουμε για το scirocco.

δυστυχώς εγώ αύριο έχω να πάω πρωί πρωί να βοηθήσω έναν κολλητό μου σε μία μετακόμιση... παίζει όμως μετά να ανέβαινα αν είχα χρόνο... στείλε μου TED το κινητό σου σε PM... έτσι ώστε αν ανέβω τελικά να σου ρίξω ένα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.