Jump to content
dimdic

Passat ΄Η Audi ?

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ !!!

ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ PASSAT TSI (160 HP) ¨Η AUDI A4 (120 HP). ΈΧΩ ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ (ΌΧΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΗ ΠΡΟΣΠΕΡΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ¶ΝΕΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ).

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΈΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕς ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ !!!

ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ PASSAT TSI (160 HP) ¨Η AUDI A4 (120 HP). ΈΧΩ ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ (ΌΧΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΗ ΠΡΟΣΠΕΡΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ¶ΝΕΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ).

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΈΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕς ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ !!!

Γειά σου και πάλι Δήμο. :D Βασικά όπως θα σου παρατηρήσουν και οι admin/mods, δεν πρέπει να γράφεις με κεφαλαία (είναι στους κανονισμούς του φόρουμ). Στο θέμα μας τώρα. Επειδή κι εγώ όταν ήταν να πάρω αμάξι ήμουν μεταξύ Passat και Α4 και σε καταλαβαίνω, θα σου πω τα εξής:

1. Με τα ίδια λεφτά θα πάρεις ένα γρήγορο Passat με πλούσιο εξοπλισμό ή ένα αργό Α4 με τα βασικά μόνο.

2. Η ποιότητα των δυο αυτοκινήτων είναι σχεδόν ίδια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρεις ένα Α4.

3. Τα 120 άλογα του Α4, είναι λίγα για το σκάφος του (πολύ βαρύ) και σίγουρα με τα 160 του Passat θα έχεις μεγάλη άνεση κι ενεργητική ασφάλεια.

4. Το Α4 είναι μικρότερο του Passat σε χώρους.

5. Το Α4 έχει καλύτερο image και πουλάς περισσότερη μούρη όταν λες "έχω AUDI" από ότι αν λες "έχω VW". Αν σε απασχολεί αυτό, πάρε Α4.

6. Αν έχεις τα χρήματα να πάρεις ένα Α4 με 160 άλογα και με τον ίδιο εξοπλισμό του Passat, πάρε με κλειστά μάτια το Α4!!! :thumbsup:

7. Αν έχεις όντως τόσα χρήματα όμως, μήπως να έπαιρνες το Passat με τα 200 άλογα και με ακόμη περισσότερο εξοπλισμό?? tongue.gif

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και να έχεις καταλάβει το σκεπτικό μου. Πάντως αν το budget σου είναι για το Α4 με τα 120 άλογα, θα έλεγα να πας για Passat με 160, γιατί το σκάφος είναι βαρύ και θέλει την δύναμή του... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και πάλι Δήμο. :D Βασικά όπως θα σου παρατηρήσουν και οι admin/mods, δεν πρέπει να γράφεις με κεφαλαία (είναι στους κανονισμούς του φόρουμ). Στο θέμα μας τώρα. Επειδή κι εγώ όταν ήταν να πάρω αμάξι ήμουν μεταξύ Passat και Α4 και σε καταλαβαίνω, θα σου πω τα εξής:

1. Με τα ίδια λεφτά θα πάρεις ένα γρήγορο Passat με πλούσιο εξοπλισμό ή ένα αργό Α4 με τα βασικά μόνο.

2. Η ποιότητα των δυο αυτοκινήτων είναι σχεδόν ίδια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρεις ένα Α4.

3. Τα 120 άλογα του Α4, είναι λίγα για το σκάφος του (πολύ βαρύ) και σίγουρα με τα 160 του Passat θα έχεις μεγάλη άνεση κι ενεργητική ασφάλεια.

4. Το Α4 είναι μικρότερο του Passat σε χώρους.

5. Το Α4 έχει καλύτερο image και πουλάς περισσότερη μούρη όταν λες "έχω AUDI" από ότι αν λες "έχω VW". Αν σε απασχολεί αυτό, πάρε Α4.

6. Αν έχεις τα χρήματα να πάρεις ένα Α4 με 160 άλογα και με τον ίδιο εξοπλισμό του Passat, πάρε με κλειστά μάτια το Α4!!! :thumbsup:

7. Αν έχεις όντως τόσα χρήματα όμως, μήπως να έπαιρνες το Passat με τα 200 άλογα και με ακόμη περισσότερο εξοπλισμό?? tongue.gif

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και να έχεις καταλάβει το σκεπτικό μου. Πάντως αν το budget σου είναι για το Α4 με τα 120 άλογα, θα έλεγα να πας για Passat με 160, γιατί το σκάφος είναι βαρύ και θέλει την δύναμή του... ;)

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 στα παραπανω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον αποκλειεις το cc για λογους θεσεων και δεδομενου το οτι σου αρεσουν οι επιδοσεις και επειδη παιζει μειωση του τελους ταξινομησης η καλυτερη επιλογη σου θα ειναι το passat limousine 2.0 TFSI :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δήμο,

Είχα και εγώ αντίστοιχο προβληματισμό όταν επέλεγα αυτοκίνητο και ορίστε μερικά στοιχεία που είχα λάβει υπόψη μου:

α) Το Α4 1.8T 120HP είναι πιο αργό σε τελική και 0-100 από το αντίστοιχο 1.8Τ 160HP, αλλά έχει αξιοπρεπέστατες ρεπρίζ (που εν πολλοίς, δικαιολογούνται από τη παρουσία του turbo).

β) Σε επίπεδο τιμής+εξοπλισμός το VW υπερέχει ξεκάθαρα. Φαντάσου ότι το φθηνό Audi 1.8Τ 120HP (βασικό μοντέλο) είναι πολυυυυυυυυυυυύ φτωχό και είναι ακριβότερο από το passat 1.8T 160HP highline, ακόμα και από το passat 2.0T sportline 4motion.

γ) Τα VW σε ποιότητα είναι πολύ κοντά στα Audi και δεν δικαιολογείτε η μεγάλη διαφορά της τιμής.

δ) Από όνομα το Audi είναι σαφώς ανώτερο.

Τελικά μετά από όλα αυτά........... Πείρα passat cc 1.8Τ (τέλη Μαϊου έρχεταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι) :rolleyes:

Edited by George_K
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνονόματε. Λοιπόν με δύο παιδιά το CC ξέχασέ το. Εγώ έχω το 1.4 ΤSI και πάει πολύ καλά τηρουμένων των αναλογιών. Επομένως το 1.8 TSI είναι πολύ συνετή επιλογή για ικανοποιητικό γκάζι, χωρίς να πολυξοδευτείς, τώρα (με την αγορά) και στο μέλλον (τέλη κυκλοφορίας - ασφάλειες). Μη κολλάς με το Aydi και τα Superb ας πούμε μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον τα ιδια αυτοκινητα.σκεψου κ ελα στην θεση οτι κ καλα αγορασες ενα απο τα δυο κ δες πως αισθανεσαι.ειναι καλο τρικ.θα καταλαβεις αν καποιο σε γεμιζει πιο πολυ απο το αλλο.καταρχην τα οδηγησες μηπως κ καταλληξεις πιο ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους !!!

Νομίζω οτι όλοι έχετε δίκιο. Εξ΄ αρχής κλίνω προς το passat. Θα τα δοκιμάσω όμως ωποσδήποτε και τα δυο.

Και πάλι ευχαριστώ !!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το A4 ειναι κατηγορια Jetta και κατηγορια Passat ειναι το Α6 απο πλευρας χωρων και πολυτελειας.Και απο πλευρας τιμης το Α4 ειναι αλλου...Το θεμα ειναι γιατι ο κοσμος μπερδευει το Α4 με το Passat τι στιγμη που,κατα την γνωμη μου,δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο.Το Passat ειναι πιο αξιοπιστο,πιο ''βαρυ'' και αισθανεσαι μεγαλυτερη ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα στο ότι το είναι υπερβολή να πούμε ότι το Α4 είναι στους χώρους στα ίδια με το Jetta. Σίγουρα πάντως δεν είναι τόσο μεγάλο όσο το Passat. Θα έλεγα ότι το Passat είναι πιο μεγάλο από το Α4 αλλά πιο μικρό από το Α6...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πασσατ πάντος ,Β5 του 98 , είναι πολύ μεγαλύτερο και ασφαλέστερο απο το αντίστοιχο Α4! Οπότε υποθέτω δεν θα έχουν αλλάξει και πολύ τα σημερινά.Δεν ξέρω αν σε χώρους το Α4 είναι ίδιο με το Jetta αλλά το Passat είναι ίδιο με το Α6 (10-15 πόντοι δεν είναι μεγάλη διαφορά,τουλάχιστον για τα αυτοκίνητα tongue.gif ).

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλουμε και καμιά άκρη....

AUDI A4

5681.gif

5680.gif

AUDI A6

8223.jpg

8224.jpg

Κι επειδή για Passat δεν βρήκα σχεδιάκι, ορίστε τα νούμερα...

Πόδια εμπρός = 1052

Πόδια πίσω = 958

Ώμοι εμπρός = 1415

Ώμοι πίσω = 1387

Κεφάλι εμπρός = 976

Κεφάλι πίσω = 961

Και όλα μαζί μία σύγκριση:

---------------------------A4----------A6--------Passat

Ώμοι εμπρός -------- 1410 ----- 1450 ------ 1415

Ώμοι πίσω ----------- 1380 ----- 1421 ------ 1387

Κεφάλι εμπρός ----- 1015 ----- 1033 ------- 976

Κεφάλι πίσω --------- 952 ------ 960 -------- 961

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ Α4 ΜΕ ΤΟ JETTA ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟ JETTA ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Α4.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΖΕΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΑΟΥΝΤΙ Α4 ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝΑ ΕΤΟΙΜΟς ΝΑ ΤΟ ΑΑΛΑΞΩ .ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ ΚΛΠ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ JETTA ΚΑΙ ΠΑΛΙ JETTA

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα! Όχι και το Jetta πιο μεγάλο από ένα Α4!!... Στον χώρο αποσκευών, από όσο φαίνεται, ναι είναι μεγαλύτερο, αλλά μέσα η καμπίνα είναι μικρή και αυτό φαίνεται και με το μάτι... Εξάλλου το Jetta είναι ένα Golf με ουρά...

Και όλα μαζί μία σύγκριση:

------------------------------A4----------A6--------Passat-------Jetta

Ώμοι εμπρός ----------- 1410 ----- 1450 ------ 1415 ------ 1391

Ώμοι πίσω -------------- 1380 ----- 1421 ------ 1387 ------ 1348

Κεφάλι εμπρός --------- 1015 ----- 1033 ------- 976 ------- 977

Κεφάλι πίσω ------------ 952 ------- 960 -------- 961 ------- 944

Χώρος αποσκευών ---- 480 ------- 546 -------- 565 ------- 527

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σαν πρώην κάτοχος Passat (1998) και νυν κάτοχος Α4 (2003), αν αγόραζα ξανά αυτοκίνητο θα έπαιρνα passat. Μπορεί να έχει άλλο κύρος το audi, αλλά εγώ ξέρω ότι το δικό μου A4 τρίζει ενώ το passat ήταν τάφος.

Αυτά περί ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι Passat 1.8TSI θα έπαιρνα δαγκωτό...

Link to comment
Share on other sites

το α4 με το πασσατ παιζουν στην ιδια κατηγορια.ασχετα με τους χωρους....δεν γινεται λοιπον να συγκρινουμε το τζετα με το α4,ουτε το πασσατ με το α6.για μενα,νομιζω πως το α4 ειναι λιγο πιο στιβαρο.ετσι το νιωθω,δεν ξερω.νομιζω επισης οτι εχει λιγο καλυτερη ηχομονωση απο οτι το πασσατ.πρεπει καπως να δικαιολογειτε κ το υψηλοτερο κοστος.πληρωνεις την φιρμα,αλλα για καποιο λογο.δεν γινεται να πληρωνεις κατι απλα...ετσι...παντως κ τα δυο ειναι εξαιρετικα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

το Passat 3B και το 5.5 μπορεί να συγκριθεί με το A6 και επίσείς τους ίδιους χόρους και μιχανοστάσιο με το Α6 το Α4 είναι αρκετα ποιο μικρό (το παλιο) σε σχεση με το Passat... τώρα το νέο Α4 που έχει μεγαλόσει αρκετά ναι συγκρίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παραπάνω ανέφερα το Superb όχι γιατί τρελαίνομαι άλλα γιατί τίθεται καθαρά θέμα value for money για χώρους ποιότητα και κινητήρα. Για μένα ο αγοραστής AUDI δε δίνει κάτω από 40000 ευρώ κι αυτό γιατί κάτω από αυτά τα χρήματα οι ενδοοικογενεικοί ανταγωνιστές παίζουν πιο άνετα. Εάν σκέφτεται κάποιος το βασικό Α4 με τα 120 hp μόνο να χάσει μπορεί, αφού οι επιδόσεις δεν παίζουν πρωταρχικό λόγο, παίρνεις το passat 1.4 TSI του βάζεις τα πάντα και έχεις την πολυτέλεια που ζητάς και πρέπει να έχεις από ένα γερμανικό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παραπάνω ανέφερα το Superb όχι γιατί τρελαίνομαι άλλα γιατί τίθεται καθαρά θέμα value for money για χώρους ποιότητα και κινητήρα. Για μένα ο αγοραστής AUDI δε δίνει κάτω από 40000 ευρώ κι αυτό γιατί κάτω από αυτά τα χρήματα οι ενδοοικογενεικοί ανταγωνιστές παίζουν πιο άνετα. Εάν σκέφτεται κάποιος το βασικό Α4 με τα 120 hp μόνο να χάσει μπορεί, αφού οι επιδόσεις δεν παίζουν πρωταρχικό λόγο, παίρνεις το passat 1.4 TSI του βάζεις τα πάντα και έχεις την πολυτέλεια που ζητάς και πρέπει να έχεις από ένα γερμανικό αυτοκίνητο.

Σωστος ο φιλος ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως μπορει να συγκριθει το πασσατ με το α6?δεν ειναι στην ιδια κατηγορια.μην το βλεπουμε σαν μεγεθος ουτε σαν μηχανοστασιο.και στα περιοδικα αλλα κ στις εταιριες αν ρωτησουμε θα μας πουνε οτι η αντιστοιχεια ειναι πασσατ με α4.

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω τα αυτοκινητα σε πολα σημια και δεν με ενδιαφερει τι λενε! Εγω αυτο που βλεπω σε πατωμα σε μηχανοστασιο σε εσωτερικους χωρους σε πορτ παγκαζ δεν συγκρινετε το Passat 3B και B5.5 με το Α4 2000-2004 σε ολες αυτες τις διαστασεις το Ρassat συγκρινετε με Α6 και το Παλιο Superb που ειναι κοπια απο το Passat σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι θέμα χρημάτων και μετά μεταπώλησης. Το superb είναι καλύτερο σε χώρους, το Α4 σε μεταπώληση. Έτσι το passat βρίσκεται στη μέση με το καλύτερο value for money που είχε ποτέ και εξηγώ. Με τον 1.4 δε θα σου λείψουν οι επιδόσεις, ειδικά εάν προέρχεσαι από συμβατικούς ατμοσφαιρικούς κινητήρες, έως 1.8, θα είναι μια αναπάντεχη έκπληξη. Το τεράστιο κέρδος με τον 1.4 είναι ότι όλα τα αξεσουάρ τιμολογούνται για 1.4άρι έτσι, όπως προανέφερα, είναι από τις λίγες ευκαιρίες που μπορείς να πάρεις ένα καλό γερμανικό αυτοκίνητο με τα πάντα και όχι με ελληνικό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.