Jump to content
Iceman

Πρόβλημα σε σασμάν-διαφορικό

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

θα αναφέρω ένα πρόβλημα που είχα τον τελευταίο μήνα με το Bora μου.

Είναι μοντέλο '99, 1600cc, 8V με μόνο 43000km σε άριστη κατάσταση και καθόλου πιεσμένο.

Πριν κανά μήνα ενώ ξεπάρκαρα παρατήρησα ότι ενώ καταλάβαινα ότι έμπαινε η όπισθεν, το αυτοκίνητο δεν προχωρούσε. Με 2-3 προσπάθειες, όλα εντάξει. Μία φορά στο τόσο παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα. Μέχρι που μια μέρα πάω να παρκάρω με 1η, πατάω γκάζι και το αυτοκίνητο δεν προχώραγε, σαν να είχα χειρόφρενο. Δοκιμάζω όπισθεν, επίσης δεν προχώραγε. Φωνάζω ένα φίλο και μόλις έρχεται ξεκινάω αργά με 3η και μετά κανονικά έμπαινε 1η και όπισθεν. Μετά 2 μέρες ξεκινάω με 1η από φανάρι και το αυτοκίνητο φρενάρει, μπλοκάρει, αμέσως βάζω 2α και γλιτώνω να με τρακάρουν από πίσω. Τι στο διάολο, πάω στο μηχανικό, το κάνει μια βόλτα, μου λέει: δίσκος σίγουρα, το αυτοκίνητο πατινάρει.. Περίεργη μου φάνηκε η τόσο γρήγορη διάγνωση, αλλά είχε πείρα και (κακώς) τον εμπιστεύτηκα.

Αλλάζω Παρασκευή πριν 2 βδομάδες δίσκο-πλατώ. Το απόγευμα ξανά τα ίδια σε πολύ μικρό βαθμό όμως. Λέω κάτι άλλο θα είναι.. Εντωμεταξύ την ίδια περίοδο είχα ένα περίεργο και έντονο τρέμουλο στο αυτοκίνητο μεταξύ 2000-2500 στροφών, ανεξάρτητα με πόσα χιλιόμετρα πήγαινα. Υποψιάστηκα βενζίνη, γέμισα 2 φορές με 100άρα, αλλά τίποτα. Πήγα και σε άλλον μηχανικό, μου λέει τα λάστιχα φταίνε. Έχω 17άρες με 215/45 εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα. Βάζω 15άρες για λίγο, το πρόβλημα παραμένει. Κάνω ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση, τίποτα, όλα καλά.

Πάω σε άλλον μηχανικό (την επομένη της αλλαγής δίσκου-πλατώ) και δεν μπορούσε να καταλάβει τι είναι. Μέχρι που πάω να φύγω με όπισθεν από το συνεργείο και ξαφνικά το αυτoκίνητο κολλάει. Με νεκρά, λυμένο χειρόφρενο και σπρώξιμο και δεν κουνιέται. Μου λέει διαφορικό.

Το πάω χτες για λύσιμο, πάω το σασμάν σε έναν στην Σπύρου Πάτση που φτιάχνει σασμάν και βλέπω όλα μέσα διαλυμένα. Κουρεμένα γρανάζια, ρωγμές κλπ

Επιδιόρθωση μου λέει δε συμφέρει, οπότε αύριο αγοράζω μεταχειρισμένο και επισκευασμένο με 700 ευρώ (χαριστικά λόγω γνωστού) και ένα χρόνο εγγύηση.

Και μου λέει ο μάστορας ότι όλα τα μοντέλα αυτά όπως και Golf IV είχαν πρόβλημα στο σασμάν και μου έδειξε 5-6 ακόμα διαλυμένα. Το σασμάν αυτό είχε κάτι πριτσίνια που μου είπε ότι όσοι το πήραν γρήγορα χαμπάρι για το πρόβλημα, αλλάξανε τα πριτσίνια με βίδες και κόστος βέβαια καμιά 400αριά ευρώ και μετά κανένα πρόβλημα.

Αν κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα, ας μου το αναφέρει. Οπότε, αν παρατηρήσετε παρόμοια συμπεριφορά στο Bora ή το Golfάκι σας, κάτι τέτοιο θα είναι..

Αν υπάρξει κανένα πρόβλημα αύριο μετά την τοποθέτηση θα επανέλθω..

Πάντως από ότι έμαθα από μηχανικό σε αντιπροσωπεία, όντως το συγκεκριμένο σασμάν ήταν αποτυχία της Volkswagen. 3άρια Golf ή και προηγούμενα δεν είχαν πρόβλημα. knife.gif

C U!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Αυτο με τα πριτσινια το εχω ακουσει και εγω. Μαλλον εχεις δικιο αλλα λυνεις το σασμαν σου αυτη τη στιγμη που δεν εχει παρουσιασει τιποτα? Ρισκο ετσι ή αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα πριτσινια το εχω ακουσει και εγω. Μαλλον εχεις δικιο αλλα λυνεις το σασμαν σου αυτη τη στιγμη που δεν εχει παρουσιασει τιποτα? Ρισκο ετσι ή αλλιως.

KAI ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΑΘΑ. ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ KOSMOCAR ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ. Η VW ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΣΑΣΜΑΝ ΓΙΑ BORA 1999 1.6 8V

ΔΩΡΕΑΝ!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν Α3,Leon, Octavia, Golf με κινητηρα 1600 8V και κωδικο σασμαν DUU καλο είναι να πανε για ενα ελεγχο στο σασμαν τους.

Η VW εχει βγάλει repair kit, που αντικαθιστα τα πριτσινια στο διαφορικό με βιδες.

Απλως τα πριτσινια με τη χρηση χαλαρωνουν και τρυπανε τη χελωνα του διαφορικου με αποτελεσμα να χανονται οι βαλβολινες και να κουρευει τα παντα μεσα στο σασμαν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά και έδωσα 800 ευρώ τελικά για μεταχειρισμένο και επισκευασμένο σασμάν-διαφορικό και άλλα 120 την εργασία!!

Σοβαρά σου βάζουν καινούριο πληρώνοντας μόνο τα εργατικά κι ας μην ήσουν στην εγγύηση;

Εγώ τώρα που το άλλαξα θα μπορούσα να ζητήσω αποζημίωση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά και έδωσα 800 ευρώ τελικά για μεταχειρισμένο και επισκευασμένο σασμάν-διαφορικό και άλλα 120 την εργασία!!

Σοβαρά σου βάζουν καινούριο πληρώνοντας μόνο τα εργατικά κι ας μην ήσουν στην εγγύηση;

Εγώ τώρα που το άλλαξα θα μπορούσα να ζητήσω αποζημίωση;

ΦΙΛΕ ICEMAN ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΔΑ ΣΤΟ MAIL ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΣΑΣΜΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΝ ΕΓΓΥΗΣΗ. ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ

ΤΟΥΤΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 4.5 ΕΤΩΝ. ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ = 570Ε. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. ΜΟΛΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΗΤΑΝ 2.500Ε ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΤΡΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΓΓΕΦΑΛΙΚΑ ΚΟΚΚΙΝΗΣΑ ΠΡΑΣΙΝΗΣΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ 1.8Τ ΑΠΟ AUDI ΤΤ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΛΕΞΟΥΔΑ ΚΑΙ ΕΓΓΕΦΑΛΟ ΜΕ 2900Ε. ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΚΛΕΙΟ.ΤΑ 570Ε ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 2500Ε Η` ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΑΣΜΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ............ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΥΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟΖΥΜΙΩΣΗ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι!

Λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Μετά από μια επίσκεψη για έλεγχο στον Παζαρόπουλο και αναφέροντας το παλιότερο πρόβλημά μου με το σασμάν, έμαθα το εξής:

Βλέποντας την άδεια του αυτοκινήτου και ψάχνοντας στον υπολογιστή, μου είπε ότι

το σασμάν μου είχε 6 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση!!!

Το μαθαίνω λίγο αργά βέβαια, αφού ήδη το έχω αλλάξει. ;)

Όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα, πριν κάνετε τη μ@λ@κία που έκανα εγώ να το αλλάξετε με δικά σας έξοδα, ψάξτε το! (μου είπαν ότι θα κάλυπταν το 70% της ζημιάς)

ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να μας λένε πόση εγγύηση έχει το κάθε τμήμα του αυτοκινήτου;

Link to comment
Share on other sites

nai αλλα πιο πανω λενε οτι πληρωσαν μονο τα εργατικα..

τεσπα εμενα βρισκει η 3η...οταν παω για γρηγορες αλλαγες χωρις να πεσουν στροφες.

να αλλαξω δαχτυλιδι,γραναζια κτλ ή να παω αντι/πεια για αλλαγη ολοκληρου με 450ε που ακουσα πιο πανω ή να το αφησω μεχρι να χαλασουν τα γραναζια κτλ. μιας κ ειναι ~3 χρονων golf 4?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τις εγγυησεις, ολα τα εξαρτηματα εχουν εγγυηση 2 χρονια αντικατασταση ανταλλακτικου και εργασια τσαμπα!!!

Τωρα αν περασουν τα 2 χρονια μπορει να γινει κουλανζ δηλαδη πληρωνεις ενα ποσοστο απο την ζημεια και αυτο το ποσοστο ειναι αναλογο απο το ποσο καιρο εχεις φυγει απο την εγγυηση!!!

Link to comment
Share on other sites

nai αλλα πιο πανω λενε οτι πληρωσαν μονο τα εργατικα..

τεσπα εμενα βρισκει η 3η...οταν παω για γρηγορες αλλαγες χωρις να πεσουν στροφες.

να αλλαξω δαχτυλιδι,γραναζια κτλ ή να παω αντι/πεια για αλλαγη ολοκληρου με 450ε που ακουσα πιο πανω ή να το αφησω μεχρι να χαλασουν τα γραναζια κτλ. μιας κ ειναι ~3 χρονων golf 4?

Να πας να σου το αλλαξουν οσο ειναι καιρος .Τα καινουρια σασμαν που βαζουν ειναι ανακατασκευασμενα και δεν εχουν τα προβληματα των αρχικων. Οσο αφορα τα 6 χρονια εγγυησης για το σασμαν ειναι η οδηγια που εχει βγαλει η vw, οτι δηλαδη αλλαζεται δωρεαν το σασμαν και εκτος εγγυησης αρκει το τουτου να μην ξεπερνα τα 6 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω εαν γινετε αλλα ρωτα στην αντιπροσοποια πριν κανεις την κινισει να βρεισ ανακασκευασμενο.ισως και το δικο σου να μην εχει μεγαλη ζημια και να φταχνετε.αλλα για αντιπροσοποια λογικα θα πρεπει να εχεισ κανει ολα τα service εκει.αν δεισ παραπανω καποιος λεει οτι του το αλλαξαν εκτοσ εγγυσης.εχει βγει εγκυκλιο να αλαχτουν σε ολα απο το 1999-2002 νομιζω.κοιτα πρωτα δεν ειναι λιγα τα λεφτα ^_^

-----------------------------------------------------------------------------------------

sory knife.gif νομιζα πως την επαθες την ζημια :lol: δεν διαβασα καλα.παντος σου ευχομαι να μην σου τυχη ποτε τετοια ατυχια :rolleyes:

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα αν και

οι ταχυτητες μου μπενουν πολυ δυσκολα, εχεις αντιμετωπισει καποιο προβλημα εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,

λοιπόν έχω bora του 99' και στα 35.000 km το 2004 εγινε αλλαγή σασμάν.Τώρα στα 90000km θέλει και πάλι αλλαγή μου είπαν.

Είναι λογικό? Αξίζει να το φτιάξω και πάλι? Δυστυχώς μου έχει βγάλει πολλές ζημιές αυτό το αμάξι και μάλιστα χοντρές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,

λοιπόν έχω bora του 99' και στα 35.000 km το 2004 εγινε αλλαγή σασμάν.Τώρα στα 90000km θέλει και πάλι αλλαγή μου είπαν.

Είναι λογικό? Αξίζει να το φτιάξω και πάλι? Δυστυχώς μου έχει βγάλει πολλές ζημιές αυτό το αμάξι και μάλιστα χοντρές...

το 2004 όταν λες έγινε αλλαγή σασμαν τι εννοείς, αλλάξανε όλο το σασμαν με καινούριο από Κarenta ή αλλάξανε μόνο τα εξαρτήματα που είχχαν πρόβλημα? έχει μεγάλη σημασία

Link to comment
Share on other sites

το 2004 όταν λες έγινε αλλαγή σασμαν τι εννοείς, αλλάξανε όλο το σασμαν με καινούριο από Κarenta ή αλλάξανε μόνο τα εξαρτήματα που είχχαν πρόβλημα? έχει μεγάλη σημασία

έγινε κανονικά αντικατάσταση σασμαν -όχι ανασκευή. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε το 1999 μόλις κυκλοφόρησε και πολύ φοβάμαι ότι στην αντικατάσταση ίσως να μην είχε προλάβει να εφαρμοστεί η οδηγία απο τη vw για τα προβληματικά σασμαν.Έψαξα αρκετά και forum του εξωτερικού και το πρόβλημα φαίνεται τελικά να αφορούσε αρκετά αυτοκίνητα.

εδώ --> http://www.btinternet.com/~a_hutton/VW_Gearbox_Failure.htm

περιγράφεται πλήρως το πρόβλημα .

Μάλλον τώρα θα επιλέξω τη λύση της ανασκευής γιατί το κόστος αντικατάστασης με καινούριο είναι αρκετά μεγάλο.

Edited by lupo81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,

λοιπόν έχω bora του 99' και στα 35.000 km το 2004 εγινε αλλαγή σασμάν.Τώρα στα 90000km θέλει και πάλι αλλαγή μου είπαν.

Είναι λογικό? Αξίζει να το φτιάξω και πάλι? Δυστυχώς μου έχει βγάλει πολλές ζημιές αυτό το αμάξι και μάλιστα χοντρές...

όχι δεν είναι λογικό να σου πούνε ότι θέλει πάλι αλλαγή, αυτή τη δουλειά θα κάνουμε πες του. Σε ποιά αντιπροσωπεία πήγες? Στο βιβλίο Service τι έχουν σημειώσει ότι έγινε στα 35.000?, εαν έχουν σημειώσει

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι λογικό να σου πούνε ότι θέλει πάλι αλλαγή, αυτή τη δουλειά θα κάνουμε πες του. Σε ποιά αντιπροσωπεία πήγες? Στο βιβλίο Service τι έχουν σημειώσει ότι έγινε στα 35.000?, εαν έχουν σημειώσει

Πήγα στην kosmocar στον πειραιά αλλα θα πάω και αλλού.Έχουν σημειώσει αντικατάσταση σασμαν στο βιβλίο.

Εκεί πάντως δεν παραδέχονται την αδυναμία των σασμάν του 99 αντίθετα με αυτά που λένε οι φίλοι του forum για έκδοση οδηγιας απο τη vw για αντικατάσταση πριτσινιών...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.