Jump to content
nikoskallithea

Ρεύμα απο την όπισθεν

Recommended Posts

Ξέρει καποιος απο που θα παρω ρευμα απο την οπισθεν, γιατι το φως της οπισθεν στο golf ειναι επανω στην πορτα,

Απο που παιρνουν ρευμα για το parktronic κατα την εγκατασταση??

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καποιος απο που θα παρω ρευμα απο την οπισθεν, γιατι το φως της οπισθεν στο golf ειναι επανω στην πορτα,

Απο που παιρνουν ρευμα για το parktronic κατα την εγκατασταση??

Φίλε μου εγώ σε golf 5 πήρα κατευθείαν από το ντουί της λάμπας της όπισθεν. Το χρησιμοποίησα για να ενεργοποιήσω την rear camera και το έκανα ως εξής. Από το multimedia το πέρασα πίσω από το ντουλαπάκι στην συνέχεια μέσα από τον μαρσπιέ και το έβγαλα στην πίσω κολώνα όπου με πλαστική ατσαλίνα το πέρασα μέσα από το πλαστικό κάλυμα και το έβγαλα αρχικά στο λαστιχένιο σπιράλ που έχει δίπλα στο μεντεσέ του πορτ μπαγκάζ (αφού το ξεκούμπωσα) και στη συνέχεια πάλι με τη βοήθεια της ασαλίνας μέσα από το λαστιχένιο σπυράλ και μέσα από την κοιλότητα του πορτ μπαγκάζ το έβγαλα από το φανάρι που έχει τη λάμπα της όπισθεν(χρειάζεται να αφαιρέσεις και το φανάρι). Άλλος τρόπος είναι να βρείς το καλώδιο που πάει στη λάμπα της όπισθεν μέσα στο πορτ μπαγκάζ και αφού το γυμνώσεις σημειακά να πάρεις από κει ρεύμα. Προσοχή στο ότι το καλώδιο το περνάει από την αριστερή πλευρά όπως κάθεσε στο αυτοκίνητο. Εγώ δεν το επέλεξα γιατι είναι δύσκολο να εντοπίσεις το καλώδιο . Ελπίζω να σε βοήθησα.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ σε golf 5 πήρα κατευθείαν από το ντουί της λάμπας της όπισθεν. Το χρησιμοποίησα για να ενεργοποιήσω την rear camera και το έκανα ως εξής. Από το multimedia το πέρασα πίσω από το ντουλαπάκι στην συνέχεια μέσα από τον μαρσπιέ και το έβγαλα στην πίσω κολώνα όπου με πλαστική ατσαλίνα το πέρασα μέσα από το πλαστικό κάλυμα και το έβγαλα αρχικά στο λαστιχένιο σπιράλ που έχει δίπλα στο μεντεσέ του πορτ μπαγκάζ (αφού το ξεκούμπωσα) και στη συνέχεια πάλι με τη βοήθεια της ασαλίνας μέσα από το λαστιχένιο σπυράλ και μέσα από την κοιλότητα του πορτ μπαγκάζ το έβγαλα από το φανάρι που έχει τη λάμπα της όπισθεν(χρειάζεται να αφαιρέσεις και το φανάρι). ¶λλος τρόπος είναι να βρείς το καλώδιο που πάει στη λάμπα της όπισθεν μέσα στο πορτ μπαγκάζ και αφού το γυμνώσεις σημειακά να πάρεις από κει ρεύμα. Προσοχή στο ότι το καλώδιο το περνάει από την αριστερή πλευρά όπως κάθεσε στο αυτοκίνητο. Εγώ δεν το επέλεξα γιατι είναι δύσκολο να εντοπίσεις το καλώδιο . Ελπίζω να σε βοήθησα.

Κατι δεν μου λες καλά, το "λαστιχένιο σπιράλ που έχει δίπλα στο μεντεσέ" που λες στο κούμπωμα του με το αυτοκίνητο εχει φίσσα και δεν μπορείς να περάσεις τιποτα απο εκει μέσα, παρα μονο με την κλασική διαδικασία δλδ προσθήκη πινς στην φίσσα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου λες καλά, το "λαστιχένιο σπιράλ που έχει δίπλα στο μεντεσέ" που λες στο κούμπωμα του με το αυτοκίνητο εχει φίσσα και δεν μπορείς να περάσεις τιποτα απο εκει μέσα, παρα μονο με την κλασική διαδικασία δλδ προσθήκη πινς στην φίσσα κλπ

Φίλε μου γεια. Ξεκούμπωσα το λαστιχένιο σπιράλ της δεξιάς πλευράς όπως κάθεσαι στο αυτοκίνητο και από όσο θυμάμαι (γιατί πέρασε πάνω από χρόνος ) δεν είχε φίσα. Τώρα αν εσύ το ξεκούμπωσες και επιμένεις ότι έχει φίσα πες μου να το ξαναδώ και στο δικό μου αυτοκίνητο. Πάντως η διέλευση του καλωδίου από το λαστιχένιο σπυράλ δεν με ταλαιπώρησε ιδιαίτερα. Για ότι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου.

Το επιβαβαίωσα τώρα που γύρισα σπίτι, δεν έχει φίσσα όπως λες.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Πισω Απο την αριστερη επενδυση του πορτ παγκαζ περναει το καλωδιο που δινει ρευμα στην λαμπα της οπισθεν χρωματος μπλε θαλασσι νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Πανω, στην λαμπα της οπισθεν δεν εχει θαλασσι χρωμα το καλωδιο.. κατω ειναι θαλασσι?? καμια φωτο? θα βοηθουσε!!!

Πάρε κατευθείαν από τη λάμπα της όπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κατευθείαν από τη λάμπα της όπισθεν.

Καλό βρε συ PERIS μας έλυσες το πρόβλημα <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Φοτο ειναι δυσκολο ως και απιθανο.Λοιπον πανω στην λαμπα παει ασπρο καλωδιο.Πριν το βυσμα Τ5α ομως που ειναι στην ακρη της πορτας πανω αριστερα απο μεσα το καλωδιο που ερχεται ειναι μπλε ασπρο.

Link to comment
Share on other sites

Φοτο ειναι δυσκολο ως και απιθανο.Λοιπον πανω στην λαμπα παει ασπρο καλωδιο.Πριν το βυσμα Τ5α ομως που ειναι στην ακρη της πορτας πανω αριστερα απο μεσα το καλωδιο που ερχεται ειναι μπλε ασπρο.

Οκ θα το δω αυτή την εβδομάδα και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Πισω Απο την αριστερη επενδυση του πορτ παγκαζ περναει το καλωδιο που δινει ρευμα στην λαμπα της οπισθεν χρωματος μπλε θαλασσι νομιζω...

Εκει θα βρεις το καλωδιο που λεω

Link to comment
Share on other sites

Καλό βρε συ PERIS μας έλυσες το πρόβλημα ;)B)

Εγώ από κει το πήρα και ένα χρόνο τώρα δουλεύει τέλεια. Γι'αυτό το προτείνω.

Τώρα βέβαια εσείς μπορείτε να το ψάξετε πίσω από τις επενδύσεις. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από κει το πήρα και ένα χρόνο τώρα δουλεύει τέλεια. Γι'αυτό το προτείνω.

Τώρα βέβαια εσείς μπορείτε να το ψάξετε πίσω από τις επενδύσεις. Καλή επιτυχία.

Τι αυτοκίνητο εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Γενικα φιλε peris δεν ξερω τι αυτοκινητο εχεις αλλα στο GOlf ειναι ψηλα η λαμπα της οπισθεν.. αν το πηρες απο εκει καλως αλλα δεν μ φαινεται και οτι πιο ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα φιλε peris δεν ξερω τι αυτοκινητο εχεις αλλα στο GOlf ειναι ψηλα η λαμπα της οπισθεν.. αν το πηρες απο εκει καλως αλλα δεν μ φαινεται και οτι πιο ευκολο..

Έχω golf και το περιγράφω αναλυτικά στο post#3 πως το έκανα μόνος μου. Στην αρχή και γω προβληματίστηκα αλλά τελικά είναι πιο εύκολο από ότι νομίζεις. Απαιτείται η χρήση πλαστικής ατσαλίνας για να μην ξηλώσεις την επένδυση στην πίσω κολώνα. Αν θέλεις να το επιχειρήσεις πέσμου τι δεν καταλαβαίνεις να στο εξηγήσω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. εβγαλα φωτος.. περιμενω βοηθεια!

μαλλον απο πανω 8α παω... δεν μπορω να βρω κατω τπτ :lol: για να δουμε..

εχω και αλλο προβλημα :< Οταν δοκιμαζω με ρευμα απο την πισω μπριζουλα (μονο το κοκκινο καλωδιο) δεν γυριζει μονο του στην καμερα!!! γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

oriste ta kalwdia aristera! de3ia den nomizw na exei kati..

Αυτές οι φώτο απο που ειναι από την πόρτα ή τα πλαϊνά του πορτμπαγκάζ? και τις φισες από που τις έβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

aytes oi fwto ειναι απο την ΔΕΞΙΑ μερια οπως κοιταμε τοπορτ μπαγκαζ απο το πορτ μπαγκαζ.

Η φυσα ειναι αυτη που μπαινει μεσα στο φαναρι...

Πηρα ατσαλινα! αυριο η συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκινάμε απο εδω για να βλεπουμε!

dsc00442v.jpg

dsc00443dnw.jpg

παμε πανω και ξεκινάμε!

dsc00444f.jpg

ΚΑι φτασαμε κατω!

dsc00445x.jpg

Παμε πανω!

dsc00446y.jpg

και ακομα πιο πανω!

dsc00447j.jpg

Μαζευουμε οτι περισευει(8.5 μετρα tongue.gif) και συνεχιζουμε δενοντας στην κατω ακρη το καλωδιο!

dsc00448m.jpg

dsc00449x.jpg

dsc00450qib.jpg

dsc00451v.jpg

dsc00452ktz.jpg

dsc00453o.jpg

Και τελος για σημερα!!!!

Στο επομενο επισοδειο αυριο:

Τοποθέτηση καμερας οπισθοπορειας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκινάμε απο εδω για να βλεπουμε!

.

.

.

.

.

.

Και τελος για σημερα!!!!

Στο επομενο επισοδειο αυριο:

Τοποθέτηση καμερας οπισθοπορειας!

@Κωστάκη είσαι super ouaou

Edit

Εκείνο το πλαϊνό πλαστικό που ακουμπάει η εταζέρα πως το έβγαλες?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

βγαζεις μια βιδα Torx 20 και το τραβας (αφου βγαλεις την εταζερα!) Γενικα δεν ειναι αναγκη να το βγαλεις εγω το εκανα πιο κει γιατι ψαχνομουν! αν δεις απο που βγαινει στην φωτο απλα εχει το νου σου εκει!

Γενικα φασεις φασεις σφυνωνει οποτε εχε υπομονη! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε KostakisSs. Ωραιότατη η παρουσίασή σου.

Όσον αφορά την κάμερα οπισθοπορείας που θα βάλεις πρέπει να προσέξεις να βάλεις και ένα μικρό κύκλωμα για να μην έχεις παράσιτα.Τώρα αν τη βάλλεις με τρύπα στον προφυλακτήρα θα μπεις μέσα στο πορτ μπαγκαζ από λαστιχένια τάπα δεξιά και πίσω στο δάπεδο .

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.