Jump to content
nikoskallithea

Ρεύμα απο την όπισθεν

Recommended Posts

εχει ενα κωλοκυκλωματακι αλλα μου κανει παλι παρασιτα ΜΟΝΟ οταν λειτουργει ο κινητηρας! οταν δεν ολα ειναι μια χαρα! λιγη ξεκουραση και ανεβαζω νεες φωτος για την συνεχεια (δουλεια 10 λεπτων!)

Τι κυκλωματακι χρειαζομαι!???

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα κωλοκυκλωματακι αλλα μου κανει παλι παρασιτα ΜΟΝΟ οταν λειτουργει ο κινητηρας! οταν δεν ολα ειναι μια χαρα! λιγη ξεκουραση και ανεβαζω νεες φωτος για την συνεχεια (δουλεια 10 λεπτων!)

Τι κυκλωματακι χρειαζομαι!???

AYTO

xlynz3jj8gdnnp576ih7.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα η καμερα εχει κατι τετοιο! αυο που ισως εχω κανει λαθος ειναι οτι εχω συνδεσει και τα δθο καλωδα στην οπισθεν.. θα δοκιμασω να βαλω το ενα πανω στο σασι..

Link to comment
Share on other sites

μα η καμερα εχει κατι τετοιο! αυο που ισως εχω κανει λαθος ειναι οτι εχω συνδεσει και τα δθο καλωδα στην οπισθεν.. θα δοκιμασω να βαλω το ενα πανω στο σασι..

Κώστα πες μας τι έγινε; Τα κατάφερες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια το project τελείωσε, δούλεψε και η camera ;) .

Φίλε @PERIS και @kostakisSs ευχαριστώ για τις οδηγίες.

@PERIS τελικά είχες δίκιο ήταν πολύ εύκολος ο δικός σου τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια το project τελείωσε, δούλεψε και η camera ;) .

Φίλε @PERIS και @kostakisSs ευχαριστώ για τις οδηγίες.

@PERIS τελικά είχες δίκιο ήταν πολύ εύκολος ο δικός σου τρόπος.

Χαίρομαι που σε βοήθησα. Να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εχω ακομα προβλημα! μισο λεπτο να ανεβασω βιντεο!

Δοκιμασα με 2 καμερες που εχω και ειχα το ιδιο προβλημα!!!!!!!!!!!!!!!! ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ???

Link to comment
Share on other sites

οριστε το προβλημα που εχω!

kai na το κυκλωματακι! HELPPPPPPPPPPPP!

dsc00520t.jpg

Φίλε μου, εγώ όπως το αντιλαμβάνομαι κάτι παίζει με το mulltimedia. Παρατηρώ ότι όταν έχεις τον κινητήρα σβηστό ααλλά με το διακόπτη της μίζας στο ON(αναμμένα λαμπάκια στο ταμπλό σου) η κάμερα δεν ενεργοποείται αυτόματα με το κουμπωμα της όπισθεν αλλά το κάνεις χειροκίνητα με επιλογή από το σύστημα. Αντίθετα με την μηχανή σε λειτουργεία η κάμερα ενεργοποιείται αυτόματα με το κούμπωμα της όπισθεν αλλά σου βγάζει παράσιτα.

Στο δικό μου σύστημα (που είναι το WITSON W720) με το που κουμπώνω την όπισθεν ΑΝΑΒΕΙ η λάμπα της όπισθεν και η κάμερα ενεργοποιέιται αυτόματα είτε λειτουργεί ο κινητήρας είτε όχι(διακόπτης όμως στο ΟΝ). Σε σένα δεν ανάβει η λάμπα της όπισθεν με σβηστό τον κινητήρα;

Ερώτημα: πόσα video in έχει το σύστημά σου. Δοκίμασες να συνδέσεις την κάμερα με κόποιο από τα άλλα (άν έχει) να δεις τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

σε ΟλΑ ΤΑ τυπου δικο μου, δεν ξερω πως λεγετε ΜΟΝΟ οταν λειτουργει ο κινητηρας μπαινει αυτοματα.. το διασταυρωσα και απο το http://www.tiguan.gr/forum/viewtopic.php?f...;p=43102#p43102 που εχουν ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολλα ατομα την συγκεκριμενη μοναδα.. το θεμα ειναι με τ παρασιτα τι παιζει! να φτιαξω αλλο ενα κυκλωμακι παραλληλο μηηηηπως και φτιαξει?

Εχω 2 input αλλα το εχω συνδεμενο στης καμερας ωστε να μπαινει αυτοματα..

Θελετε να μου πειτε αναλυτικα τι πρεπει να κανω με το κυκλωματακι και πως να το φτιαξω?

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εγκατάσταση της παροχής 12V μέχρι εκεί που λεέι ο Κώστας, απο εκεί και κάτω τίποτα?

Θέλω να τοποθετήσω την κάμερα, πανω στον αριθμό και να περάσω το καλώδιο απο μια περίεργη τάπα που έχει ανάμεσα στα φωτάκια του αριθμού? (άραγε γιατί ειναι εκεί?) πως θα φτάσω απο εκεί μέσα στον πορτπαγκαζ?

Επίσης κανένα τυφλοσούρτης για το μπλενταζ της καμερας μέσα απο τους μασπιέδες και πως θα φτάσει δίπλα στην παροχή υπάρχη?

Υ.Γ. Μιας και θα ξυλωθούν κάποια πράγματα μήπως πρέπει να περάσω καλώδια για μελοντική χρήση τι options έχω?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εγκατάσταση της παροχής 12V μέχρι εκεί που λεέι ο Κώστας, απο εκεί και κάτω τίποτα?

Θέλω να τοποθετήσω την κάμερα, πανω στον αριθμό και να περάσω το καλώδιο απο μια περίεργη τάπα που έχει ανάμεσα στα φωτάκια του αριθμού? (άραγε γιατί ειναι εκεί?) πως θα φτάσω απο εκεί μέσα στον πορτπαγκαζ?

Επίσης κανένα τυφλοσούρτης για το μπλενταζ της καμερας μέσα απο τους μασπιέδες και πως θα φτάσει δίπλα στην παροχή υπάρχη?

Υ.Γ. Μιας και θα ξυλωθούν κάποια πράγματα μήπως πρέπει να περάσω καλώδια για μελοντική χρήση τι options έχω?

Ρε συ Βασίλη πάρε ενα GTI με φουλ εξτρα να τελειώνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βασίλη πάρε ενα GTI με φουλ εξτρα να τελειώνουμε!!!!

μια και τα λέγαμε προχθές

η κάμερα απο το link http://www.made-in-china.com/showroom/jasonchen78/product-detailBemxpGdUgikX/China-Reversing-Camera-Only-Used-for-Volkswagen-Polo-Golf-Passat-CA538-.html

δεν κάνει για το Mark 5

Ιδού και η απάντηση

"Dear friend,

Thanks for you to be our company's member, and showing interest on our products.

I'm Ivan from Sharingdigital who is very glad to service for you.

I'm sorry to say that our product only can fit for 08/09, can't fit 2005. Tks!

If you will buy the product for another model car. Pls feel free to let me know.

Any more information do you need, pls feel free to let us know.

Waiting for your reply again soon.

Best regards,

Ivan Mao

International sales dept.

******************************************************

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

Και η ασύρματη είναι καλή λύση. Ούτε καλώδια ούτε ξηλώματα.

http://www.actfind.com/products/wholesale-Wireless-Car-Rear-View-Camera--2-4GHz-GPS-Partner-002CH.html#

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

Και η ασύρματη είναι καλή λύση. Ούτε καλώδια ούτε ξηλώματα.

http://www.actfind.com/products/wholesale-Wireless-Car-Rear-View-Camera--2-4GHz-GPS-Partner-002CH.html#

Κώστας

Σωστά Κώστα

Δυστυχως για κάποιο λόγο δεν παιζει το λινκ μάλλον επεσε το σιτε

Οπως και να έχει κάτι θα διαλύσουμε πάλι

Link to comment
Share on other sites

μια και τα λέγαμε προχθές

η κάμερα απο το link http://www.made-in-china.com/showroom/jasonchen78/product-detailBemxpGdUgikX/China-Reversing-Camera-Only-Used-for-Volkswagen-Polo-Golf-Passat-CA538-.html

δεν κάνει για το Mark 5

Ιδού και η απάντηση

"Dear friend,

Thanks for you to be our company's member, and showing interest on our products.

I'm Ivan from Sharingdigital who is very glad to service for you.

I'm sorry to say that our product only can fit for 08/09, can't fit 2005. Tks!

If you will buy the product for another model car. Pls feel free to let me know.

Any more information do you need, pls feel free to let us know.

Waiting for your reply again soon.

Best regards,

Ivan Mao

International sales dept.

******************************************************

Βασιλη η απάντηση του πωλητη ειναι σωστη με την έννοια οτι αυτός εχει στο μυαλό του στο ορίτζιναλ Radio CD του Golf. Εσυ όμως έχεις κινέζικο άρα γιατί να μην κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη η απάντηση του πωλητη ειναι σωστη με την έννοια οτι αυτός εχει στο μυαλό του στο ορίτζιναλ Radio CD του Golf. Εσυ όμως έχεις κινέζικο άρα γιατί να μην κάνει.

Φοβάμαι οτι δεν ταιρίαζει στην βάση, αλλιως θα την είχα παρει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιανού ιδίεα ήταν για το ρευμα από την όπισθέν? new_killpc.gifshockgun.gifprotest.gifprotest.gif:thumbsup::)

Κάθισα, πεδευτικά με ατσαλίνες και καλώδια και αποτέλεσμα 0 (μηδέν)

Η κάμερα πέρνει ρεύμα μεν απο την όπισθεν άλλα το 2din δεν γυρνάει αυτόματα στην πηγή κάμερα και αυτό γιατι η κάμερα πέρνει τάση την ίδια στιγμή που πρέπει να δώσει και εντολή.

¶ρα ψάχνουμε πάλι για διακοπτόμενο ρεύμα μέσα στο πορτ παγκαζ σαν αυτό που θα δώσουμε στην κεραία tv.

φτου και απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιανού ιδίεα ήταν για το ρευμα από την όπισθέν? new_killpc.gifshockgun.gifprotest.gifprotest.gif:thumbsup::)

Κάθισα, πεδευτικά με ατσαλίνες και καλώδια και αποτέλεσμα 0 (μηδέν)

Η κάμερα πέρνει ρεύμα μεν απο την όπισθεν άλλα το 2din δεν γυρνάει αυτόματα στην πηγή κάμερα και αυτό γιατι η κάμερα πέρνει τάση την ίδια στιγμή που πρέπει να δώσει και εντολή.

¶ρα ψάχνουμε πάλι για διακοπτόμενο ρεύμα μέσα στο πορτ παγκαζ σαν αυτό που θα δώσουμε στην κεραία tv.

φτου και απο την αρχη.

Βασίλη σου το είπα και κάπου αλλού νομίζω!!

Μην βαλεις την κάμερα να ενεργοποιείται αυτόματα με την όπισθεν γιατί βάλε-βγάλε την όπισθεν 3-4 φορές για να παρκάρεις θα ανοιγοκλείνει το μηχάνημα από το ράδιο στην κάμερα κλπ, θα σου σπάσει τα νεύρα άσε που υπάρχει κίνδυνος να τα φτύσει(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ). Βάλε την κάμερα σε θέση που να την επιλέγεις με το χέρι από το μηχάνημα όποτε νομίζεις ότι την χρειάζεσαι.

ΥΓ: Για να λειτουργήσει αυτόματα εννοείται ότι πρέπει να τραβήξεις καλώδιο από πίσω μέχρι το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σου το είπα και κάπου αλλού νομίζω!!

Μην βαλεις την κάμερα να ενεργοποιείται αυτόματα με την όπισθεν γιατί βάλε-βγάλε την όπισθεν 3-4 φορές για να παρκάρεις θα ανοιγοκλείνει το μηχάνημα από το ράδιο στην κάμερα κλπ, θα σου σπάσει τα νεύρα άσε που υπάρχει κίνδυνος να τα φτύσει(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ). Βάλε την κάμερα σε θέση που να την επιλέγεις με το χέρι από το μηχάνημα όποτε νομίζεις ότι την χρειάζεσαι.

ΥΓ: Για να λειτουργήσει αυτόματα εννοείται ότι πρέπει να τραβήξεις καλώδιο από πίσω μέχρι το μηχάνημα

Η κάμερα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να τα φτύσει αν πέρνει τάση απο την οπισθεν μιας και ανοιγοκλείνει συνέχεια.

Η κάμερα όταν πέρνει τάση δουλευει συνέχεια και όπως βάζεις οπισθέν το 2din ελέγχει αν υπάρχει σήμα στο καλώδιο της κάμερας και γυρνάει στην καμερα (δεν ανοιγοκλείνει την καμερα)

Τώρα αν θέλω να παρκάρω εκτός απο οπισθεν θα πρέπει να παω στο μενου και μετά να επιλέξω καμερα και οταν τελειώσει αυτο να παω ξανα μενου και μετα οταν θέλω να ξεπαρκάρω κλπ κλπ κλπ

εεε δεν γίνεται αυτό.

Φαντόζομαι οτι βάζοντας κάμερα θα αντικαθιστούσα το parktronik αν είναι ετσι οπως τα λες τοτε καλύτερα partronic

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να παρκαρεις συνηθως βιαζεσαι για να μη περιμενουν και οι πισω, ασε που ειναι και ευκολια να ενεργοποιειται αυτοματα η καμερα. Τουλαχιστον εμενα με βολευει παρα πολυ και ειναι ισως η πιο χρησιμη λειτοργεια του κινεζου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να τοποθετησετε την καμερα οπισθοπορειας χρειαζεται κ ενα ρελεδακι στο ολο κυκλωμα! το ειχα δοκιμασει κ εγω χωρις ρελε,αλλα ειτε δεν αναβε η καμερα με την οπισθεν,ειτε δεν ηταν ευκρινης η εικονα!

προφανως η λαμπα της οπισθεν(απ οπου ειχαμε παρει ρευμα) δουλευει με χαμηλοτερη ταση απο 12v, οποτε δεν μπορει να λειτουργησει σωστα κ η καμερα με χαμηλη ταση η με διακυμανσεις σε αυτη.

βεβαια κ η λυση που προτεινετε,να την ανοιγει κανεις οποτε τη χρειαστει, ειναι καλη! τοτε δε χρειαζεται καν να παρετε ρευμα απο την οπισθεν,αρα κ το ρελεδακι δε χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πάρει ρεύμα από τη λάμπα της όπισθεν και σε μένα δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα. Ακόμα και όταν τα πολυμέσα το είναι κλειστό, με το που κουμπώνω την όπισθεν ανοίγει μόνο του και επικοινωνεί με την κάμερα. Για μένα είναι πολύ βολικό.

Το κυκλωματάκι πρέπει απόσο ξέρω να μπει για να κόβει τον παλμό και να μην δημιουργεί εμπλοκές με το λεωφορείο μπορεί με αποτέλεσμα κακή ποιότητα εικόνας.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πάρει ρεύμα από τη λάμπα της όπισθεν και σε μένα δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα. Ακόμα και όταν τα πολυμέσα το είναι κλειστό, με το που κουμπώνω την όπισθεν ανοίγει μόνο του και επικοινωνεί με την κάμερα. Για μένα είναι πολύ βολικό.

Το κυκλωματάκι πρέπει απόσο ξέρω να μπει για να κόβει τον παλμό και να μην δημιουργεί εμπλοκές με το λεωφορείο μπορεί με αποτέλεσμα κακή ποιότητα εικόνας.

+10000000 me too

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.