Jump to content
nikoskallithea

Ρεύμα απο την όπισθεν

Recommended Posts

aytes oi fwto ειναι απο την ΔΕΞΙΑ μερια οπως κοιταμε τοπορτ μπαγκαζ απο το πορτ μπαγκαζ.

Η φυσα ειναι αυτη που μπαινει μεσα στο φαναρι...

Πηρα ατσαλινα! αυριο η συνεχεια!

Καλησπερα φιλε μου!Προσπαθησα να σου στειλω pm αλλα μαλλον εισαι γεματος.Ειδα οτι εχεις εγκαταστησει καμερα οποτε μπορεις να με βοηθησεις.Εχω κατι αισθητηρες παρκαρισματος και δεν ξερω πως να συνδεσω το καλωδιο του ρευματος.Εχει ενα κοκκινο κ ενα μαυρο και το φις που παει στην οπισθεν εχει ενα ασπρο και ενα καφε( αν δεν κανω λαθος) πως τα συνδεω?Για νακαταλαβεις τι θελωνα κανω , θελω να δοκιμσω αν δουλευουν μην κανω τρυπες και τελικα δεν δουλευουν και μεινω με τις τρυπες.Σ'ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Α!οι αισθητηρες ειναι αυτοι για να δεις πως ειναι το καλωδιο

http://www.ebay.com/...=item256a401cba

Edited by maniac_tsi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!Προσπαθησα να σου στειλω pm αλλα μαλλον εισαι γεματος.Ειδα οτι εχεις εγκαταστησει καμερα οποτε μπορεις να με βοηθησεις.Εχω κατι αισθητηρες παρκαρισματος και δεν ξερω πως να συνδεσω το καλωδιο του ρευματος.Εχει ενα κοκκινο κ ενα μαυρο και το φις που παει στην οπισθεν εχει ενα ασπρο και ενα καφε( αν δεν κανω λαθος) πως τα συνδεω?Για νακαταλαβεις τι θελωνα κανω , θελω να δοκιμσω αν δουλευουν μην κανω τρυπες και τελικα δεν δουλευουν και μεινω με τις τρυπες.Σ'ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Α!οι αισθητηρες ειναι αυτοι για να δεις πως ειναι το καλωδιο

http://www.ebay.com/...=item256a401cba

Ακομα δεν δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να μετρήσης με πολύμετρο την πολικότητα αν δεν έχεις μπορώ να σου δανείσω

διαφορετικά κοίτα εδώ

http://www.golfmkv.c...d.php?p=2894629

"now you will need to splice NOT CUT the two wires ( should be a solid brown and a Brown with a lilac strip on it ) The Brown is the ground and the brown with the lilac strip is positive ) Now hook up the Red to the positive and the black to the ground.. ( i tested mine before is hooked every thing up with the wires spliced turn on the lights and touch the corresponding wires with led wires and see if it lights up. )"

παραθέτω και το κείμενο και την εικοναlicense_light-left_lens_bulb_holder-removed.jpg

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν δοκιμασες?

Πριν λιγο δοκιμασα Νικολα γιατι σχολαω και αργα απο την δουλεια.δουλευουν μια χαρα οι αισθητηρες.το θεμα ειναι αν θα τα καταφερω να τα συνδεσω κ πανω στην λαμπα.ελπιζω να τα καταφερω.βεβαια θα τους τοποθετησω την αλλη εβδομαδα γιατι αυριο φευγω ταξιδι κ θα γυρισω την αλλη παρασκευη οποτε το αλλο σαβ/κο χωρις κατι απροοπτο θα τους τοποθετησω και θα σας πω και θα σας δειξω το αποτελεσμα.Ευχαριστω πολυ νικολα για την βοηθεια

δοκίμασε να μετρήσης με πολύμετρο την πολικότητα αν δεν έχεις μπορώ να σου δανείσω

διαφορετικά κοίτα εδώ

http://www.golfmkv.c...d.php?p=2894629

"now you will need to splice NOT CUT the two wires ( should be a solid brown and a Brown with a lilac strip on it ) The Brown is the ground and the brown with the lilac strip is positive ) Now hook up the Red to the positive and the black to the ground.. ( i tested mine before is hooked every thing up with the wires spliced turn on the lights and touch the corresponding wires with led wires and see if it lights up. )"

παραθέτω και το κείμενο και την εικοναlicense_light-left_lens_bulb_holder-removed.jpg

Ευχαριστω πολυ Βασιλη αλλα το δοκιμασα πανω στην μπαταρια που μου ειπε ο Νικος και δουλευουν!

Edited by maniac_tsi
Link to comment
Share on other sites

αυτός ο οδηγός δεν βοηθάει τους κατόχους golf 6 από ότι διαπίστωσα. Παιδιά δεν υπάρχει δίοδος στο πορτ μπαγκαζ μεταξύ πλαστικού και λαμαρίνας για να περάσει το καλώδιο μέχρι το φανάρι για να πάρει ρεύμα της όπισθεν.

εγώ αναγκάστηκα να ανοίξω όλα τα πλαστικά και το διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια. Αν κάποιος το κατάφερε δεν ξέρω πως το πέρασε... πάντως ούτε να ανοίξετε τα πλαστικά το συνιστώ γιατί από την ζέστη φεύγουν επειδή λιώνουν και μετά ψάχνεσαι κάνα δίωρο για να το κουμπώσεις πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα και εγω εγκατασταση αισθητηρων παρκαρισματος (που ειναι πανω στην βαση της πινακιδας) για ποιο ευκολια. Ρευμα πηρα απο τα καλωδια πισω απο την ταπετραρια στα αριστερα οπως ανοιγεις το πορτ μπαγκαζ. Εχω golf mk5 και το καλωδιο ειναι ενα μπλε με μαυρο, για οποιον ψανχετε. Το μετρησα με πολυμετρο και ειναι μια χαρα. Βεβαια οι αισθητηρες δεν λειτουργουν παρολο που με το που μπαινει η οπισθεν ακουω ενα μπιμ απο το ηχειο. Το αλλο περιεργο ειναι με το που ανοιγω το inginition ακουω 5 μπιπ απο την συσκευη...κανονικα δεν θα επρεπε να περνει καθολου ρευμα, σωστα? 

Link to comment
Share on other sites

Αν και έβαλες αισθητήρες παρκαρίσματος που είναι φιξ σε πλαίσιο πινακίδας.

 

Από συνδεσμολογία είσαι σίγουρα εντάξει? 

 

Τι θέλω να πω, τα εγκατεστησες όπως λέει στην οδηγίες ?

 

 

+ Μπορείς να πάρει από την λάμπα της όπισθεν με κλέφτες.

 

Και - από το σασί του αυτοκινήτου σου.

 

 

Ρεύμα θα περνάει από το κύκλωμα μόλις βάζεις την όπισθεν.

Έχεις ενδεικτικό μέσα στο αμάξι από τους αισθητήρες έτσι δεν είναι?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , OMINUS said:

Αν και έβαλες αισθητήρες παρκαρίσματος που είναι φιξ σε πλαίσιο πινακίδας.

 

Από συνδεσμολογία είσαι σίγουρα εντάξει? 

 

Τι θέλω να πω, τα εγκατεστησες όπως λέει στην οδηγίες ?

 

 

+ Μπορείς να πάρει από την λάμπα της όπισθεν με κλέφτες.

 

Και - από το σασί του αυτοκινήτου σου.

 

 

Ρεύμα θα περνάει από το κύκλωμα μόλις βάζεις την όπισθεν.

Έχεις ενδεικτικό μέσα στο αμάξι από τους αισθητήρες έτσι δεν είναι?

Ευχαριστω φιλε,

 

Τελικα ηταν προβληματικη η συσκευη, μου την αλαξανε απο το μαγαζι και οι αισθητηρες δουλευουν μια χαρα. Ναι ρευμα πηρα απο την οπισθεν, το  μετρησα και με πολυμετρο να σιγουρευτω και το αρνητικο στην γειωση. Αναφερα και οτι το καλωδιο ειναι ενα μπλε και μαυρο μαζι γιατι καποια παιδια το ψαχναν παραπανω. Το μονο περιεργο ειναι οταν ανοιγω το ignition (χωρις να εχω κουμπωμενη οπισθεν) ακουγετε παλι αυτα τα 5 μπιπς.. αραγε να παιρνει καποιο λιγο ρευμα στην αρχη το καλωδιο της οπισθεν? Μετα δουλευει οπως πρεπει μονο στην οπισθεν. 

 

Οικονομικη λυση για οποιον το σκεφτετε χωρις πολλες τρυπες στον προφυλακτηρα (μια πισω απο την πινακιδα που δεν φαινετε). Τωρα το πως θα παει στην πορεια του χρονου θα δουμε..Μου στοιχησε μονο 15 ευρω, απο skroutz. Eχει και καμερα το συστημα αλλα εγω κρατησα μονο τους 2 αισθητηρες γιατι δεν εχω οθονη.

Edited by Epikouros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.