Jump to content
spyros21

Κανα πιο φθηνο σποιλερ?

Recommended Posts

παιδια γεια σας.ψαχνω για εμπρος σποιλερ.αυτα που προτεινετε παρα ειναι ακριβα.καποια αλλη ιδεα πιο φθηνη?πηγα σε καποιον εκτος αντιπροσωπειας τον μαστρογιαννακη αν εχετε ακουστα (μιλαμε για πολυ πραμα),αλλα δεν εχει κατι να τεριαζει ακριβως.μου το φτιαχνει να τεριαζει μου ειπε.εχει βαλει κανενας απο καποιον εξω σαν αυτον?περιμενω τα φωτα σας.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω ειμαι της αποψης οτι ο,τι πληρωνεις ,αυτο περνεις.ριξε κανα φραγκο παραπανω αφου το εχεις μερακι κ καντο σωστα.εχω δει γκολφακι φιλου που του το εκανε να ταιριαζει κ φαινοταν οι ατελειες.δεν ξερω για αυτον που λες να σου πω.μπορει ο ανθρωπος να κανει καλη δουλεια κ τζαμπα να θαβω εγω.απο αυτα που εχω δει παντως μεχρι τωρα,καλυτερα να βαλεις κατι που ταιριαζει κουτι κ ειναι μοναδικο για το αμαξι σου.μην ξεχνας οτι καμια φορα το φτηνο,σου βγαινει πιο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω ειμαι της αποψης οτι ο,τι πληρωνεις ,αυτο περνεις.ριξε κανα φραγκο παραπανω αφου το εχεις μερακι κ καντο σωστα.εχω δει γκολφακι φιλου που του το εκανε να ταιριαζει κ φαινοταν οι ατελειες.δεν ξερω για αυτον που λες να σου πω.μπορει ο ανθρωπος να κανει καλη δουλεια κ τζαμπα να θαβω εγω.απο αυτα που εχω δει παντως μεχρι τωρα,καλυτερα να βαλεις κατι που ταιριαζει κουτι κ ειναι μοναδικο για το αμαξι σου.μην ξεχνας οτι καμια φορα το φτηνο,σου βγαινει πιο ακριβο.

εχεις απολυτο δικιο φιλε μου.και γω καπως ετσι τι σκεφτομαι.νασαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω παιδια, οταν πηρα τηλ πριν 6 μηνες εναν συγκεκριμενο βελτιωτικο οικο, και μου ζητουσε 600 ευρω για να μου φτιαξει ενα spoiler μπροστινο προφυλακτηρα = κλεφτης, ενα πλαστικο κομματι που στοιχιζει για τον εμπορο ουτε 100 ευρω να το αγοραζεις 4 και 5 φορες πιο ακριβα,κανονικη κλεψια,οταν στο ιντερνετ το βρισκω 150 ευρω το spoiler στην Αγγλια,στον χώρο του αυτοκινητου ειναι υπερτιμημένα πολλα πραγματα εδω στην Ελλαδα.

Για να βελτιωσεις ενα αυτοκινητο και να το κανεις να διαφερει πρεπει να πληρωσεις σχεδον ενα ακομη. :D

Καποιοι βελτιωτικοι οικοι εχουν θησαυρισει,οταν πουλανε ενα προιον 5 φορες πιο ακριβο απο οτι το αγοραζουν.

Link to comment
Share on other sites

τα κοστολογουν ακριβα.οκ.εχεις δικαιο.απο εκει κ υστερα ομως αυτος ειναι λογος να ψαξεις το ιδιο προιον καπου αλλου πχ ιντερνετ κ να το βρεις πιο φτηνα.ειναι λαθος να καταφυγεις σε πατεντα να ταιριαξεις κατι τετοιο κ να φαινεται ατελες.πιο σωστα λοιπον,βλεπεις πιο ειναι αυτο που ταιριαζει κουτι στο αμαξι κ ψαχνεις να το βρεις πιο φτηνα.την αντιστοιχη προχειρη κατασκευη ενος σποιλερ θα την βρεις ακομη πιο φτηνα αλλα αξιζει να δωσεις εστω κ ενα αυρω σε κατι που στην πορεια θα σου κακοφανει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.ψαχνω για εμπρος σποιλερ.αυτα που προτεινετε παρα ειναι ακριβα.καποια αλλη ιδεα πιο φθηνη?πηγα σε καποιον εκτος αντιπροσωπειας τον μαστρογιαννακη αν εχετε ακουστα (μιλαμε για πολυ πραμα),αλλα δεν εχει κατι να τεριαζει ακριβως.μου το φτιαχνει να τεριαζει μου ειπε.εχει βαλει κανενας απο καποιον εξω σαν αυτον?περιμενω τα φωτα σας.ευχαριστω

Το πιο φθηνό που υπάρχει και είναι και ΟΕΜ:http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/product_detail.php?default_product=2013

Link to comment
Share on other sites

τα κοστολογουν ακριβα.οκ.εχεις δικαιο.απο εκει κ υστερα ομως αυτος ειναι λογος να ψαξεις το ιδιο προιον καπου αλλου πχ ιντερνετ κ να το βρεις πιο φτηνα.ειναι λαθος να καταφυγεις σε πατεντα να ταιριαξεις κατι τετοιο κ να φαινεται ατελες.πιο σωστα λοιπον,βλεπεις πιο ειναι αυτο που ταιριαζει κουτι στο αμαξι κ ψαχνεις να το βρεις πιο φτηνα.την αντιστοιχη προχειρη κατασκευη ενος σποιλερ θα την βρεις ακομη πιο φτηνα αλλα αξιζει να δωσεις εστω κ ενα αυρω σε κατι που στην πορεια θα σου κακοφανει?

Συμφωνω,ομως οταν ψαχνουμε πχ φανοποιο κοιταμε να δουμε δουλειες του πχ απο αλλα παιδια και επιλεγουμε,εγω πηγα συστημενος σε φανοποιειο,ζητησα και ειδα δουλειες του απο κοντα (καποιες βαμένες BMW, εμεινα ικανοποιημενος,και φυσικα πηγα και το δικο μου και εκανε σαν εργοστασιακο το βαψιμο στο καπο και σε αλλα μερη,εχω δει αλλους φανοποιους που δεν βαφουν καλα,και στο αυτοκινητο χρειαζεται "τεχνη" δεν ειναι ολοι οι μαστορες ικανοι.

Ειδικα οταν δινεις αρκετα χρηματα πρεπει να ψαχνεις ακομη περισσοτερο τους βελτιωτες,το οτι χρεωνουν οτι θελουν οι ψευτο-"βελτιωτες" εδω στην Ελλαδα το ξερουμε εδω και 10 χρονια,δε χρειαζεται να πουμε ονοματα,τους θυμαμαι το 1999 που παρακαλουσαν να βαψουν ενα spoiler και τωρα κανουν εκθεσεις με βελτιωμενα αυτοκινητα,θησαυρισαν πραγματικα για μια 10ετια (που ηταν της μοδας η βελτιωση και τα "λιμανακια").

Μέσω ιντερνετ μπορεις να βρεις πολλα πραγματα που δεν υπαρχουν εδω ,και σε πολυ χαμηλοτερες τιμες.

Το να σου χρεωνει καποιος πχ μια καλη εξατμιση 1000-1500 ευρω το καταλαβαινω,παιζει ρολο η ποιοτητα κατασκευης,η αποδοση,και η μαρκα,πχ το να σου φτιαξει ενα κομματι πλαστικο spoiler και να στο χρεωσει 600-700 ευρω αυτο ειναι υπερβολη,κανονικη κλοπη. :D

Συμφωνω σε αυτο που λες οτι αφου θα δωσεις καποια χρηματα τουλαχιστον ας γινει καλη δουλεια, ναι αλλα δεν νομιζω ο Χ - Ψ βελτιωτης που δεν θα σου κανει τελικα καλη δουλεια στο spoiler θα ειναι γιατι δεν ειναι ακριβος στις τιμες,μπορει να ειναι άσχετος στην δουλεια του και για αυτο να μην καταφερνει να κανει καλη δουλεια.

Ειχα ενα φιλο που πριν 7-8 χρονια ειχε φτιαξει στην Θηβα σε γνωστο πλεον βελτιωτικο οικο ενα spoiler για 200 ευρω, άριστο,μετα εγινε "μουρη" ο συγκεκριμενος απεκτησε πελατεια μεγαλη και αλλαξαν οι τιμες,αλλα τοτε ηταν οικονομικος στις τιμες γιατι δεν ειχε πελατεια,αλλα ηταν πολυ καλος στην δουλεια του. :lol:

Edited by ORESTIS82
Link to comment
Share on other sites

σωστη η τοποθετηση σου.απλα τα πραγματα αρχησαν να αλλαζουν γιατι ξυπνησε ο κοσμος.μεχρι πριν λιγο καιρο που ειμασταν ολοι προβατα,οπως λες κ εσυ εκαναν οτι ηθελαν.λεγαν,καλος ειμαι θα χρεωσω παραπανω.ευτυχως εριξαν τις τιμες.στατιστικα παρολα αυτα οι σωστοι μαστωρες χρεωνουν κατι παραπανω απο εναν που δεν ειναι κ τοσο μαστωρας...ισως η διαφορα να ειναι μονο σε 50 ευρω αλλα καποιοι να μην θελουν να τα δωσουν,ομως αυτο ισως συνεπαγεται κακη δουλεια.αυτο λεω εγω.το ψαξιμο παντως θα σε βγαλει απο δυσαρεστες εκπληξεις!

Edited by lawrence-gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και Χρόνια σας Πολλά...

Θα ήθελα να γράψω και τη δική μου γνώμη. Έχω βάλει και πολυεστερικά spoilers και πλαστικά.

Πολυεστερικά:

(+) Επισκευάζονται.

(-) Σπάνε ευκολότερα από τα πλαστικά.

(+) Μεγάλη ποικιλία σε σχέδια.

(-) Αμάξια με γωνίες, θέλουν spoilers με γωνίες και αμάξια με στρογγυλάδες θέλουν spoilers με στρογγυλάδες. Εύκολα κάνεις την καγκουριά.

(+) Προτότυπα σχέδια που μπορεί να μη δεις σε άλλο αμάξι.

(-) Εύκολα κάνεις την καγκουριά.

(-) Μπορεί να υπάρξουν ατέλειες στην τοποθέτηση και στο φινίρισμα μετά το στοκάρισμα.

Έχοντας δοκιμάσει λοιπόν και τις 2 λύσεις, θα πήγαινα στην πολυεστερική μόνο σε άνθρωπο που ξέρω πως δουλεύει και τι δουλειά κάνει, όπως επίσης αν ήθελα να κάνω κάτι ξεχωριστό και πιο έντονο. Αν αυτό που ζητάω είναι κάτι πιο συμβατικό, διακριτικό και συμβατκό, τότε θα προτιμούσα την λύση των πλαστικών. Ορίστε και μια φώτο από το Stilo μου, το οποίο έχει εντελώς custom πουλεστερικά κομμάτια πάνω, τα οποία εκτός του ότι έπρεπε να τροποποιηθούν για να μπουν, το καλό αποτέλεσμα θα ερχόταν αν στοκάρονταν και γινόταν ένα με το υπόλοιπο αμάξι (δεν υπάρχει πλέον επιστροφή). Πχ ακόμη και τα πλαϊνά μαρσιπιέ, φαίνονται να είναι συνέχεια του αυτοκινήτου... Για το Passat όμως, άλλο ήθελα να είναι το αποτέλεσμα, άλλες και οι επιλογές μου... B)

stilo02.jpg

stilo01.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμπαθητικο το στιλακι!

Το συμπαθητικούλι έχει 227 αλογάκια που δαγκώνουν και μπαίνουν και στην πίστα των Σερρών που και που... :lol: Τώρα λιάζεται στην αυλή της δουλειάς...

Link to comment
Share on other sites

Το συμπαθητικούλι έχει 227 αλογάκια που δαγκώνουν και μπαίνουν και στην πίστα των Σερρών που και που... :lol: Τώρα λιάζεται στην αυλή της δουλειάς...

Aπο τη κορυφη μεχρι τα νυχια μου αρεσε παρα μα παρα πολυ!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif Μπραβο ρε Νικο εισαι μερακλης και η αγαπη σου για τα αυτοκινητα κανει μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.