Jump to content
Zouperman

εντονο στιγμιαιο σφυριγμα

Recommended Posts

μολις παταω τερμα το γκαζι στις 2700 - 2900 στροφες ακουγεται ενα εντονο στιγμιαιο σφυριγμα του κινητηρα!!!!

ειδα στα προβληματα του Golf GT το ιδιο ή παρομοιο προβλημα η διαφορα που μπορει να υπρξει ειναι η πτωση αποδοσης του κινητηρα μετα το σφυριγμα και το αυτοκινητο να μπαινει σε καποιο safe mode.

το προβλημα ειναι ή αντλια νερου ή βαλβιδα Ν75.

απο τριτη που θα παω αντιπροσωπεια θα σας πω και γιατι προκειται

Link to comment
Share on other sites

μολις παταω τερμα το γκαζι στις 2700 - 2900 στροφες ακουγεται ενα εντονο στιγμιαιο σφυριγμα του κινητηρα!!!!

ειδα στα προβληματα του Golf GT το ιδιο ή παρομοιο προβλημα η διαφορα που μπορει να υπρξει ειναι η πτωση αποδοσης του κινητηρα μετα το σφυριγμα και το αυτοκινητο να μπαινει σε καποιο safe mode.

το προβλημα ειναι ή αντλια νερου ή βαλβιδα Ν75.

απο τριτη που θα παω αντιπροσωπεια θα σας πω και γιατι προκειται

κάτσε περίμενε, δεν εννοείς το τούρμπο έτσι??σου κρεμάει ή απλά ακους θόρυβο??

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω απο που προερχεται το σφυριγμα αν και εχωτην εντυπωση ειναι εκει που κλεινει ο κομπρεσορας και ανοιγει το τουρμπο.

πτωση ισχυως δεν εχω καταλαβει αλλα τα παιδια που εχουν Golf λενε οτι παιζει και αυτο σαν ενδεχομενο!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω απο που προερχεται το σφυριγμα αν και εχωτην εντυπωση ειναι εκει που κλεινει ο κομπρεσορας και ανοιγει το τουρμπο.

πτωση ισχυως δεν εχω καταλαβει αλλα τα παιδια που εχουν Golf λενε οτι παιζει και αυτο σαν ενδεχομενο!

Κοίταξε, και σε μένα ακούγεται σφύριγμα το οποίο μόνο ανησυχητικό δε μου φαίνεται (πορωτικό θα έλεγα) σε αυτές τις στροφές και από την ώρα που θα σφυρίξει κολλάω στο κάθισμα <_<:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, και σε μένα ακούγεται σφύριγμα το οποίο μόνο ανησυχητικό δε μου φαίνεται (πορωτικό θα έλεγα) σε αυτές τις στροφές και από την ώρα που θα σφυρίξει κολλάω στο κάθισμα <_<:lol::lol:

Εκεινο το σημειο..... hearts.gifhearts.gif στο αμαξι, μενει λιγο γομα στην ασφαλτο αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι λιγο γομα?

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Εμένα για αυτόν ακριβώς τον θόρυβο στον GRATSIA μου είχαν πει...

Τεχνικός Σύμβουλος - Είναι φυσιολογικός θόρυβος της αντλίας νερού

Αρχιμηχανικός - Είναι 3ης γενιάς πεταλούδα compressor-turbo.... θα κάνει συνέχεια έτσι... αλλά δεν είναι κάτι... ίσως δυναμώσει με τον καιρό λιγάκι... αλλά μετά θα μείνει εκεί....

(μετά από 7000κμ που έχω κάνει... μπορώ να πω ότι ο αρχιμηχανικός είχε δίκιο... )

Link to comment
Share on other sites

πριν καν ξεκινησει η βολτα με τον μηχανικο του Φιλοσιδη μου λεει το παλικαρι οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι η πεταλουδα που ειναι αναμεσα στον κομπρεσορα και το τουρμπο και πατιναρει για μια στιγμη! υπαρχει λεει σχετικη οδηγεια απο γερμανια οτι αυτος ο θορυβος υπαρχει σε ολα τα TSI.

στην βολτα που καναμε τον ακουσαμε παλι τον ηχο και μου ειπε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν καν ξεκινησει η βολτα με τον μηχανικο του Φιλοσιδη μου λεει το παλικαρι οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι η πεταλουδα που ειναι αναμεσα στον κομπρεσορα και το τουρμπο και πατιναρει για μια στιγμη! υπαρχει λεει σχετικη οδηγεια απο γερμανια οτι αυτος ο θορυβος υπαρχει σε ολα τα TSI.

στην βολτα που καναμε τον ακουσαμε παλι τον ηχο και μου ειπε κανενα προβλημα.

Το θέμα είναι ότι ο Γερμανός μας δουλεύει!!!!!! Λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.... το θέμα είναι ότι και το GOLF GT (170) που είχα (που είναι ο ίδιος κινητήρας) δεν το έκανε ποτέ αυτό...... μήπως αυτό σημαίνει ότι είχε πρόβλημα που δεν το έκανε? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει... αλλά για το θέμα αυτού του θορύβου.... έχουν ακουστεί στο εξωτερικό... μερικοί που λένε ότι έγινε ανάκληση για επισκευή....

¶ντε να δούμε αν θα γίνει και εδώ κάτι τέτοιο... που είμαι σίγουρος ότι θα τους το λέμε και θα το παίζουν κινέζοι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα το ίδιο μ είπαν σε 2 αντιπροσωπείες που πήγα, να μην ανησυχώ και πως είναι η πεταλούδα κομπρέσορα τουρμπο...

Αυτό είναι το θέμα... ότι μας λένε "μπαρούφες" και καθόμαστε και τους ακούμε....

Ναι το ξέρω... ότι δεν είναι λόγος ανησυχίας ο θόρυβος αυτός... δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το αμάξι.... όμως θα πάθουν τα νεύρα μας....

γιατί δεν είναι σε κάποιες κουλές στροφές... είναι και κάνει θόρυβο στις πιο συχνές και χρήσιμες... μεταξύ 2200 και 2900. Δηλαδή μέσα στο φάσμα που γίνεται η αλλαγή από compressor σε turbo.

και ένας τριγμός στο εσωτερικό της καμπίνας... δεν πρόκειται να δημιουργήσει πρόβλημα... αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητικό και ΜΗ λογικό... για αυτό και επισκευάζεται...

Βέβαια αν κάποιος πάει ένα αμάξι με το ίδιο θόρυβο.. και είναι εκτός εγγύησης.. θα του το ψαχουλέψουν και θα του αλλάξουν τα πάντα!!!!

Εγώ δεν μπορώ να δεχτώ κάτι τέτοιο... όταν ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα TSi που έχουν βγει ... ακόμα και το GOLF GT (170) που είχα.... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έκαναν αυτό το θόρυβο....

Γιατί να το κάνει κάτι νεότερο??? είναι πιο σωστά έτσι????? δεν νομίζω......

¶λλωστε δεν είναι τυχαίο ότι σε ξένα forum έχει ακουστεί να γίνεται επισκευή του συγκεκριμένου προβλήματος... και έχουν γίνει και μερικές ανακλήσεις... με βάση αριθμό παραγωγής

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι η ανησυχια αλλα η φασαρια που κανει ο κινητηρας....λες και ειναι κανενα σαραβαλο και τριζει.

πρεπει να βρουν μια λυση οι γερμανοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω απο που προερχεται το σφυριγμα αν και εχωτην εντυπωση ειναι εκει που κλεινει ο κομπρεσορας και ανοιγει το τουρμπο.

πτωση ισχυως δεν εχω καταλαβει αλλα τα παιδια που εχουν Golf λενε οτι παιζει και αυτο σαν ενδεχομενο!

λοιπόν η αλήθεια είναι κάπου στην μέση ακούστε πως έχει το θέμα αν ο θόρυβος είναι έντονος και συνοδεύετε με απώλεια ισχύος είναι το clutch του κομπρεσορα που μαζί με αυτό αλλάζει και αντλία του νερού δεν το δίνει ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό αν ο θόρυβος είναι μικρός μάλλον πρόκειται για φυσιολογική λειτουργία είναι ένα πρόβλημα που βγάζει αυτός ο κινητήρας μιλώ από εμπειρία γιατί έχω αλλάξει αρκετά αλλά στους πρώτους TSI. Με κάθε επιφύλαξη όμως για το δικο σου.

Θα πρέπει να πας το το δει κάποιος μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσεξει αν ακουγεται εντονα απο την μερια του συνοδηγου????εγω απο εκει το ακουω και ειναι πολυ ενοχλητικο...επισης στο τσιμπημα του γκαζιου το εχω προσεξει....και εχω γραψει 1000χλμ δλδ τι αλλο 8α δουμε?????

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω scirocco (αν και πολυ θα ηθελα) υπαρχει ενα ιδιο θεμα στην ενοτητα με τα προβληματα του golf.δεν ξερω αν το εχετε δει.δειτε το ομως, και πιστευω θα σας ληθουν μερικες αποριες! http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810 και ναι ακουγεται εντονοτερα απο την μερια του συνοδηγου και οχι βεβαια,δεν ειναι φυσιολογικος ηχος που ειπαν οι εξηπνοι απο το συνεργειο.τελος,ναι το κανει στο τσιμπημα του γκαζιου!

Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει και εκει ρε μιχαλη...αλλα δεν βγαζω ακρη...φανταζομαι οτι ειναι Ν75 και οχι αντλια νερου

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου γνώμη είναι να πας το αυτοκίνητο να το δει κάποιος μηχανικός, οι διαγνώσεις μέσω forum μπορούν να βοηθήσουν αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις μάλλον μπερδεύουν τον ενδιαφερόμενο, το μήπως είναι αυτό η το μήπως είναι το άλλο δεν βοηθούν τόσο όσο η διάγνωση από κάποιον ειδικό , χωρίς παρεξήγηση από τους υπόλοιπους που είπαν την γνώμη τους για το πρόβλημα σου,να πας το αυτοκίνητο να το κοιτάξουν

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τα ποστ στο golf εχω παει το αυτοκινητο συνεργειο και ειπαν δεν υπαρχει προβλημα! το κανουν ολα τα tsi μου ειπαν.πατιναρει η πεταλουδα μεταξυ κομπρεσορα και τουρμπο....

το θεμα ειναι οτι ειναι εκνευριστικος θορυβος!

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τα ποστ στο golf εχω παει το αυτοκινητο συνεργειο και ειπαν δεν υπαρχει προβλημα! το κανουν ολα τα tsi μου ειπαν.πατιναρει η πεταλουδα μεταξυ κομπρεσορα και τουρμπο....

το θεμα ειναι οτι ειναι εκνευριστικος θορυβος!

Εμένα πάντως το GOLF GT (170) που είχα δεν μου το είχε κάνει ποτέ!!!! και στο Scirocco ειδικά τώρα το καλοκαίρι που τα παράθυρα είναι ανοιχτά είναι λιγάκι εκνευριστικό.

Και που είστε ακόμα... ο Αρχιμηχανικός είχε ΔΙΚΙΟ... μετά από αρκετά χιλιόμετρα ο θόρυβος δυναμώνει λίγο.. και μένει μετά στάσιμος...

Τουλάχιστον σε εμένα που έχω κάνει 7.000κμ μπορώ να πω ότι κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο από ότι στην αρχή..

Καλό κουράγιο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τα ποστ στο golf εχω παει το αυτοκινητο συνεργειο και ειπαν δεν υπαρχει προβλημα! το κανουν ολα τα tsi μου ειπαν.πατιναρει η πεταλουδα μεταξυ κομπρεσορα και τουρμπο....

το θεμα ειναι οτι ειναι εκνευριστικος θορυβος!

Φίλε μου 'Scirocco08' Δεν υπάρχει καμία πεταλούδα! Μπες Εδώ!!! και διάβασε και ίσως καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει!

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οτι και να κανεις θα στριγγλιζει η @@....τι να πω!!!! ρωτησες αν με αερα με πιεση μπορει να καθαρισει? ή πρεπει να λυθει αυτο το κομματι που περιγραφεις και να καθαριστει?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι εννοειτε αυτο :

http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DGdsaCDVOYUQ&rurl

http://www.youtube.com/watch?v=Q2XVbJmLEuU...feature=related

Eπισης μια σελιδα με συγκεντρωμενα τα προβληματακια που εχουν αναφερθει για το scirocco μας...

μεταφραση απο τα γερμανικα με την βοηθεια του google

http://translate.google.com/translate?hl=e...#quitschen14tsi

Στην συγκεκριμενη σελιδα αναφερει κατι για επιλυση του προβληματος κατα το φθινοπωρο 2009 αν το καταλαβαινω καλα.

Προτρεπει βεβαια να τους τσιγκλαμε για να κινητοποιηθουν...

Καποιος με γνωση γερμανικης ισως να μπορει να μεταφρασει καλυτερα...

προτωτυπη σελιδα :

http://www.michaelneuhaus.de/scirocco/scirocco-probleme.htm

Edited by sppphoenix
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτος ειναι ο ηχος, αν και στο 1ο βιντεο ακουγται παρα πολυ συχνα.

και οντως λενε για λυση του προβληματος το φθινοπορο

το προβλημα αφορα τα 160αρια τα 150αρια tiguan και 170αρια gt

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.