Jump to content
antoniss

προβλημα με ασφαλιστικη

Recommended Posts

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την ασφαλιστικη μου.

εχω την general union και οποτι μου εχουν πει εχει σταματησει να πληρωνει, γιατι μαλλον βαζει λουκετακι...

βασικα με εχουν τρακαρει και εχουμε κανει φιλικο διακανονισμο με την λογικη να παρω τα λεφτα μου απο την δικη μου ασφαλιστικη.

μετα τα χαρμοσυνα νεα τι να κανω?

το εχει δει εμπειρογνωμονας της general και το εχω προχωρησει...

τωρα που δεν μου δινουν λεφτα πως κινουμαι?

θα πρεπει να το δει και της αλλης ασφαλιστικης εμπειρογνωμονας?ναι αλλα το εχω φτιαξει.

θα πρεπει να συννενοηθουν οι εμπειρογνωμονες τηλεφωνικα?

τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σε πληρωσει το επικουρικο ταμειο..

δεν προκειται απο οσο ξερω να χασεις τα λεφτα σου..

αλλα ας πει καποιος πιο ειδικος κατι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σε πληρωσει το επικουρικο ταμειο..

δεν προκειται απο οσο ξερω να χασεις τα λεφτα σου..

αλλα ας πει καποιος πιο ειδικος κατι.

Έτσι νομίζω κι εγώ. Δεν θα χάσεις τα χρήματά σου, πιθανότατα όμως να καθυστερήσει η αποζημίωσή σου

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την ασφαλιστικη μου.

εχω την general union και οποτι μου εχουν πει εχει σταματησει να πληρωνει, γιατι μαλλον βαζει λουκετακι...

βασικα με εχουν τρακαρει και εχουμε κανει φιλικο διακανονισμο με την λογικη να παρω τα λεφτα μου απο την δικη μου ασφαλιστικη.

μετα τα χαρμοσυνα νεα τι να κανω?

το εχει δει εμπειρογνωμονας της general και το εχω προχωρησει...

τωρα που δεν μου δινουν λεφτα πως κινουμαι?

θα πρεπει να το δει και της αλλης ασφαλιστικης εμπειρογνωμονας?ναι αλλα το εχω φτιαξει.

θα πρεπει να συννενοηθουν οι εμπειρογνωμονες τηλεφωνικα?

τα φωτα σας

Για μισο λεπτο.Για ποιο λογο δεν πληρωνει;Τι σου ειπαν;Ασε τι σου λενε δεξια κ αριστερα.Εχεις μιλησει με εκπροσωπο της εταιρειας;Ο ασφαλιστης τι σου λεει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εστειλα μυν. στο asfalistra.gr και μου απαντησαν αυτο-

"καλήμέρα και χρόνια πολλά,

Θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη για την καθυστερημένη ανταποκρισή μας, όσον αφορά τα ερωτήματα που θέσατε θα ήθελα να σας ενημερώσω

ότι η G.Union δεν έχει σταματήσει της πληρωμές, σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΠΕΙΑ έχουν δεσμευτεί τα περιουσιακά της στοιχεία μέχρι να συμμορθωθεί με τις υποδείξεις της.

Σε περίπτωση που κλείσει και εσείς δεν έχεται αποζημιωθεί για την ζημιά, τις εκκρεμείς υποθέσεις τις αναλαμβάνει το Επικουρικό Ταμείο.

Παραμένουμε στην διαθεσή σας"

-απλα θα αργησω λιγο να στειλω τιμολογια και εχω ψιλοαγχωθει.

ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρώτησα και εγώ τον δικό μου ασφαλιστή γιατί έχω την ίδια, δεν τίθεται θέμα κλεισίματος, απλά έχουν αλλάξει κάποιες τυπικές απαιτήσεις αξιολόγησης των αποθεμάτων και τους βγαίνουν λιγότερα αποθεματικά κεφάλαια.... ο δικός μου μου είπε να μην ανησυχώ και οτι θεωρητικά θα έχει λυθεί το θέμα μέσα στο Μάιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ασφαλιστής μου μου είπε πώς πάει για κλείσιμο όπως και κάποιες άλλες και μου έδειξε και υτο σχετικό έγγραφο από το υπουργείο.... μάλιστα εμπλέκετε στην υπόθεση ο ψωμιάδης.

εγώ το άλλαξα ήδη παρόλο που το είχα πληρώσει κανονικά το ασφάλιστρο.

Link to comment
Share on other sites

ας μιλήσω κι εγώ μιας και συνεργάζομαι με την General Union.

η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πρόβλημα και αργει να πληρώσει. δεν εχει σταματήσει τις πληρωμές.

εδω και 3 χρόνια την γλιτώνει πάντως.

αν έχω κατι νεότερο γιατι κι εγώ εχω αποζημίωση από την συγκεκριμένη εταιρεία θα σε ενημερώσω για να ξέρεις.

Τα χρήματά σου δεν τα χάνεις. αυτό είναι το μόνο σίγουρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ασφαλιστής μου μου είπε πώς πάει για κλείσιμο όπως και κάποιες άλλες και μου έδειξε και υτο σχετικό έγγραφο από το υπουργείο.... μάλιστα εμπλέκετε στην υπόθεση ο ψωμιάδης.

εγώ το άλλαξα ήδη παρόλο που το είχα πληρώσει κανονικά το ασφάλιστρο.

ο Ψωμιάδης της Ασπίς απλά αγόρασε καποιες μετοχές της General. τίποτα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά Μέλη,

Για να επαναφέρουμε τα πράγματα στο σημείο που έπρεπε να είναι, σας ενημερώνω ότι:

1- Ο Ομιλος General Union - General Trust με απόφαση της ΕΠΕΙΑ υπόκεινται σε δέσμευση κινητής και ακίνητης περιουσίας, έως τη κάλυψη του "ανοίγματος"

2- Η εξαγορά των Εταιρειών απο το κύριο μέτοχο του Ομίλου ΑΣΠΙΣ, σε προσωπικό επίπεδο, δεν εγκρίθηκε και επεβλήθει πρόστιμο υλοποίησης άνευ της αντίστοιχης αδείας απο την ΕΠΕΙΑ.

3- Ουδεμία ανακοίνωση περί Ανάκλησης Αδείας Λειτουργίας έχει εκδοθεί έως σήμερα, χωρίς αυτό να εννοεί ότι το ενδεχόμενο είναι απίθανο.

Κατ' επέκταση:

- Η δέσμευση κινητής και ακίνητης περιουσίας μοιραία οδηγεί την Ασφαλιστική Εταιρεία σε προσωρινή ή μόνιμη αδυναμία πληρωμής.

- Το Επικουρικό Κεφάλαιο αναλαμβάνει τη καταβολή αποζημίωσης μόνο μετά την οριστική ανάκληση αδείας

- Σε κάθε περίπτωση υπόλογος, δικαστικά, για τη καταβολή αποζημίωσης είναι και ο υπαίτιος της ζημίας.

- Σε περίπτωση Φιλικού Διακανονισμού απο τον οποίο ο ζημιωθείς αναμένει την αποζημίωση απο τη δική του ασφαλιστική εταιρεία, καλό θα ήταν να απευθυνθεί και σε αυτή του υπαιτίου με ένα εξώδικο.

Αντιλαμβάνεστε ότι η "Στοχοποίηση" της όποιας Εταιρεία την οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε "λουκέτο" καθώς η διασπορά ειδήσεων αναγκάζει τους ασφαλισμένους να καταφύγουν σε άλλη εταιρεία ( = απώλεια νέων εσόδων ) και τους παραγωγούς σε αθρόες μετακινήσεις / ακυρώσεις των χαρτοφυλακίων ( = επιστροφή χρημάτων ).

Οποιοδήποτε μέλος του club επιθυμεί να επικοινωνήσει μαζί μου για ασφαλιστικά ζητήματα, ας μου στείλει ΠΜ.

Υ.Γ.

Μη περιμένετε να σας προτείνω Εταιρεία ή αν σας ασφαλίσω το αυτοκίνητο, καθώς παραμένω απο τα ελάχιστα στελέχη της Αγοράς άνευ προσωπικού χαρτοφυλακίου.

Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγες εταιριες θα μεινουν.κ αυτες που μενουν συνεχως ανακοινωνουν αυξησεις...σκησιμο κανονικοτατο...ασε που σου σπανε τα νευρα με τις χαζομαρες τους...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε adoniram μιας και είσαι του χώρου, έχεις ακούσει τίποτα για την ASPIS. Θέλω να ανανεώσω το ασφαλιστήριο αλλά κάποιοι γνωστοί μου μου είπαν ότι είναι στο κόκκινο..

Link to comment
Share on other sites

Καντε ασφαλεια απο το www.anytimeonline.gr ειναι της ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ. Μολις εκανα ανανεωση αυτες τις μερες, οι τιμες ειναι πολυ προσιτες για τα πακετα που προσφερει και ειναι και παρα πολυ εξυπηρετικοι.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και μου έβγαλε τιμή για μικτή 560¤ ενώ τώρα πλήρωνω 440¤/εξαμηνο ....

Link to comment
Share on other sites

¨Εχει να κάνει και με το site...πχ στο asfalistra.gr η ΑΣΠΙΣ το ίδιο συμβόλαιο που έχω το χρεώνει 530¤..

Link to comment
Share on other sites

καμια εταιρια δεν παει καλα ρε σεις...ολες εχουν προβληματα κ ολες κανουν κονξες να πληρωσουν κ ολες αναφερουν παλαιωτητες κτλ για να γλυτωσουν φραγκα.

εμενα θελει να πληρωσω 3 χρονια παλαιοτητα τωρα.2006 μοντελο κ μου λεει 10% για τον πρωτο χρονο κ απο 5 καθε επομενος....αν παρω μεταχειρησμενα ανταλακτικα δεν πληρωνω τιποτα,αν παρω καινουργια κ μου κανουν εκπτωση της ιδιας ταξης ,παλι δεν πληρωνω τιποτα.το θεμα ειναι οτι στην αγορα δεν βρηκαμε τιποτα απο μεταχειρησμενο κ αναγκαστηκα παω για καινουρια.

απο την αλλη,μιλησα με την προστασια καταναλωτη κ μου λενε οτι δεν υπαρχει πουθενα στον νομο κατι που να αναφερει οτι πρεπει να πληρωσω παλαιοτητα κ οτι αυτο ειναι τερτιπι της ασφαλιστικης. κ να τους ενημερωσω οτι μιλησα με αρμοδιους φορεις κ με ενημερωσαν για αυτο κ να διεκδικησω την ολικη αποζημιωση μου.

αφηστε που ο προυσταμενος της εθνικης μου αρχησε τα :φωναξες τροχαια,φωναξες την φροντιδα,εκανες το ενα,εκανες το αλλο...καλα του λεω,αλλου ειναι το θεμα,ο πελατης σας ετσι κ αλλιως παραδεχτηκε οτι φταιει,απο εμενα τι ζητατε?αν εφταιγα εγω θα εκανα χρηση της μικτης μου κ θα τελειωνε το πανηγυρι!

τελος παντων του λεω ,δεν μπορειτε να με προσβαλετε με τον τροπο σας...ειχε πολυ στιλακι ο τυπος...το κορυφαιο ηταν το αλλο.σε αντιστοιχη ερωτηση μου,μου ειπαν οτι πληρωνω την παλαιοτητα,γιατι το αμαξι μου οταν βαζω καινουρια ανταλακτικα,παιρνει παραπανω αξια.δηλαδη του λεω αν το πουλησω μετα απο λιγο θα παρω παραπανω λεφτα???ε οχι μου λεει....πραγματικα δεν ειχα λογια να απαντησω...τοσο καρτα βγαινουν οι τυποι....

ειναι οτι να'ναι.κ η εθνικη ,κατεληξα οτι ειναι κ αυτο ενα εθνικο μικρο μαγαζακι που το βασανιζουν κ προσπαθει να συνελθει απο τα δικα του σκανδαλα κ απο τις πληρωμενες διακοπες των υπαλληλων απο την εταιρια.....θα την χαρακτηριζα κ ταβερνουλα της γειτουνιας αλλα δεν ξερω καμια αλλη να τα κανει αυτα.ισως ο μπακαλογατος να τα πηγαινε καλυτερα κ να μην εκλεινε τοσα υποκαταστηματα...

οτι προβλημα εχετε λοιπον διεκδικηστε το δικαιο σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας καινούρια ανταλλακτικά παίρνει αξία το αυτοκίνητο?? B) ¶παιχτοι!

Ας πάει να αγοράσει αύριο-μεθαύριο κάνα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο κι ας πληρώσει

περισσότερα αν διαπιστώσει ότι είναι τρακαρισμένο. Να δούμε πόση αξία μπορεί να

πάρει ένα τρακαρισμένο, όσο καινούρια ανταλλακτικα κι αν μπούν.

Κακά τα ψέμματα παίδες, αντί να αυξάνουν τα όρια των αποζημιώσεων απο 500.000

ευρώ σε 1.000.000 (χρήματα που ποτέ δεν πρόκειται να δώσουν) θα προτιμούσα να

υπήρχε μία επιπλέον αποζημίωση για την αξία που ΧΑΝΕΙ ένα χτυπημένο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

εδω κ 2 μερες προσπαθω να επικοινωνησω με 2 κυριες(απο ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ) που οριζουν ημερ/νιες πληρωμης και τιποτα...

αναμονη τουλ 20λεπτα για τμημα ζημιων οποτε το κλεισα..επικοινωνια με τηλ.κεντρο για να με προωθησουν σε 2 κυριες που μου παν αλλα δεν το σηκωσαν ποτε...

εννοειτε πως δεν πληρωνουν γιατι δεν εχουν φραγκα κ ο ψωμιαδης θα κανει αυξηση μετοχικου κεφαλαιου ΞΑΝΑ για να βρει λεφτα...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=251

http://troktiko.blogspot.com/2009/04/blog-post_6304.html

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/06/24/1680819.htm

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι οσοι εχουν την Αspis και την Commercial Value να ενημερωθουν αμεσα απο τον ασφαλιστη τους για την πορεια των 2 εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.