Jump to content
click

Ηχοσύστημα Scirocco

Recommended Posts

Μια ερώτηση προς τους κατόχους Scirocco με το βασικό ηχοσύστημα της VW. Πως αποδίδουν τα ηχεία του? Είναι επαρκές για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει να γκρεμίζει τοίχους αλλά να ακούει μουσική σε σχετικά χαμηλή ένταση μεν, ποιοτικά δε, ή είναι μόνο για να ακούς είδήσεις? Μήπως για μουσική πρέπει να πάς υποχρεωτικά στο dynaudio?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους Scirocco με το βασικό ηχοσύστημα της VW. Πως αποδίδουν τα ηχεία του? Είναι επαρκές για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει να γκρεμίζει τοίχους αλλά να ακούει μουσική σε σχετικά χαμηλή ένταση μεν, ποιοτικά δε, ή είναι μόνο για να ακούς είδήσεις? Μήπως για μουσική πρέπει να πάς υποχρεωτικά στο dynaudio?

Έχω το RCD 510 με απλά ηχεία και η ένταση και η ποιότητα είναι παραπάνω από ικανοποιητικές. Ακούω κυρίως rock μουσική και το μέγιστο που αντέχω σε ένταση είναι λίγο πάνω από την μέση μετά κουφαίνεσαι. Δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής μπουκώμτα ή άλλα μειονεκτήματα στην ποιότητα.

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει το Dynaudio τα λεφτά του πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει...για 100-200 ευρώ το συζητούσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το GOLF GT προηγουμένως με το RCD300 μέσα... και γενικά τα ηχεία μπούκωναν λίγο στα μπάσα

Στο Scirocco τώρα έχω το RCD510 με τα απλά ηχεία... και ο ήχος είναι φοβερός... Κυρίως ακούω club Μουσική και RnB

και ακόμα και εκεί που έχει πολύ μπάσο... τα ηχεία παίζουν φοβερά και το μπάσο είναι πολύ καθαρό... και σωστό...

Ίσως να έχει να κάνει και με τις πόρτες μπροστά που είναι τούμπανο και στιβαρές.... και βοηθούν λίγο τα μπάσα...

Για μένα ... αν και δεν έχω ακούσει το Dynaudio από κοντά..... σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις... δεν θα έβαζα τίποτα παραπάνω... μου είναι υπέρ-αρκετό

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έχω πάρει με το rcd510 με το dynaudio....βασικά το αποφάσισα γιατί θα του έβαζα όπως και να 'ναι κάτι παραπάνω από υποσύστημα....η αλήθεια είναι ότι η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη αλλά αν σκεφτείς ότι με μια πηγή 2 din, 2 ενισχυτές και καλωδιώσεις με ηχεία θα πήγαινε πολύ πάνω από τα 855¤ που έχει είναι μια καλή κίνηση για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής.....αναφέρει ότι έχει 8 ηχεία....που στο καλό τα έχουν βάλει???? Οκ μέχρι το 6 το καταλαβαίνω, θεωρούν ηχεία και τα tweeters στη κονσόλα η στο πάνω μέρος των πορτών, αλλά τα άλλα δυο?? Τον πωλητή που τον ρώτησα δεν ήξερε ακριβώς γιατί δεν είχε πουλήσει άλλο με dynaudio μέχρι εκείνη τη στιγμή.

<<ΜΗΝ γραφεις με κεφαλαια (caps lock) γιατι ειναι σαν να "φωναζεις">>

Edited by Speedy
Κεφαλαία .
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έχω πάρει με το rcd510 με το dynaudio....βασικά το αποφάσισα γιατί θα του έβαζα όπως και να 'ναι κάτι παραπάνω από υποσύστημα....η αλήθεια είναι ότι η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη αλλά αν σκεφτείς ότι με μια πηγή 2 din, 2 ενισχυτές και καλωδιώσεις με ηχεία θα πήγαινε πολύ πάνω από τα 855¤ που έχει είναι μια καλή κίνηση για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής.....αναφέρει ότι έχει 8 ηχεία....που στο καλό τα έχουν βάλει???? Οκ μέχρι το 6 το καταλαβαίνω, θεωρούν ηχεία και τα tweeters στη κονσόλα η στο πάνω μέρος των πορτών, αλλά τα άλλα δυο?? Τον πωλητή που τον ρώτησα δεν ήξερε ακριβώς γιατί δεν είχε πουλήσει άλλο με dynaudio μέχρι εκείνη τη στιγμή.

4 Μπροστά και 4 πίσω...

και ΝΑΙ τα 4/8 είναι tweeters

Edited by Speedy
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν 8 ηχεια!!!!

Απλος το Dynaudio εχει ενησχυτη και woofer...

Link to comment
Share on other sites

εγω το παρηγγειλα με τα 8 ηχεια touch screen και ψηφιακό ενισχητη 8 καναλιων αν θυμαμαι καλά,, :lol: :lol:

χωρίς να ξερω τι ακριβώς ειναι αυτος ο ενισχητής και τι δυνατότητες εχει......... :lol:

μπορει να με διαφωτισει καποιος????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.