Jump to content
zhm

Έγγραφα δήλωσης κινητήρα

Recommended Posts

Ολα αυτα που λεμε κατανοητα με τις αλλαγες κινητηρα. Θα μπορουσα να ρωτησω τι γινεται με το τουρμπισμα, περνας απο το κτεο και απλα δηλωνεται στο αμαξι η εχει καποια παραπανω διαδικασια? Σορρυ για το off topic αλλα μην ανοιξω αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κατι περαιτερω σε δηλωση αν εχεις τουρμπισει το αμαξι,αρκει να περναει τους ρυπους και τον θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως ναι, αλλά για να είσαι σίγουρος κάνε ένα τηλ. στο ΚΤΕΟ Ελληνικού να δεις αν έχει εγκριθεί άλλη παρόμοια μετατροπή.

 

Αν το καλοσκεφτείς πρέπει να έχει γίνει γιατί ο S&M Bros έχει φτιάξει το γνωστό λευκό 6Ν με το 1.8Τ και θέλω να πιστεύω πως είχαν κάνει και την χαρτούρα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πόση είναι η ποσοστιαία μεταβολή της ισχύς και του κυλινδρισμου μεταξύ του τωρινού κινητήρα που έχεις και του 1.8 20vt ? Εάν είναι ένα από τα δύο ποσοστά μεγαλύτερο του 25% τότε σύμφωνα με των όσων γράφονται στα επίσημα έγγραφα του Υπουργείου και όσων λέγονται από τους κυρίους στο Κτεο Ελληνικού δεν μπορεί να δηλωθεί η συγκεκριμένη μετατροπή. Επειδή όμως μπορεί κάποιος να την έχει κάνει την παραπάνω μετατροπή και βρήκε "παραθυράκι" ας μας ενημερώσει πως την έχει δηλώσει..

Edit: Πολυ ωραιο το polάκι! Το είδα στο VWTSC ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Speedy ευχαριστώ πολύ ;) θα το ψάξω κ θα σου πω ...ακόμα δεν ρώτησα λόγω φόρτου εργασίας!!! κανένα meeting θεσσαλονίκη γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Speedy ευχαριστώ πολύ ;) θα το ψάξω κ θα σου πω ...ακόμα δεν ρώτησα λόγω φόρτου εργασίας!!! κανένα meeting θεσσαλονίκη γίνεται?

Meetings γίνονται και ο υπεύθυνος γι αυτά είναι ο Symearg. Όποτε είναι είτε φτιάχνεται ένα θέμα στα meetings events είτε στο http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=520&page=14.. Επίσης στέλνονται μαζικες ενημέρωσεις στο e-mail που έχεις δηλώσει όταν δημιουργησες τον λογαριασμό σου;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπερα στην παρεα..... Εγω παιδες μολις πριν μερικες μερες εκανα την μετατροπη σπιτι μου!Εχω ενα BORA που ηταν 1.400 και εβαλα 1.800Τ τυπο κινητηρα AGU!Αποφασισα να το δηλωσω και μου ζητηθηκε απο το μηχανολογικο, εγγραφα απο το μηχανολογο και το συνεργειο που υποτιθεται οτι εκανα την μετατροπη,τιμολογια και αλλα.Εκτος απο αυτο μου ζητησε ο μηχανικος να παρουμε απο την αντιπροσωπεια βεβαιωση οτι το σκαφος αντεχει αυτον τον κινητηρα και οτι δεν χρειαστηκαν να κανουμε καποιες τροποποιησεις για να γινει η μετατροπη και οτι ολα ειναι σε εργοστασιακα πλαισια! Απο το μηχανολογικο μου εδωσαν μια βεβαιωση που αναγραφοταν πανω οτι ηταν αιτηση για αλλαγη κινητηρα ΕΚΤΟΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ αυτοκινητο γιατι παιζουν διαφορα αμα ειναι τριετιας το αμαξι ή εκτος τριετιας και συν τι βενζινη θα καιει το καινουριο μοτερ! Συγγνωμη και παλι γιατι αποτι βλεπω τα εχω γραψει ολα καπως οπως να'ναι αλλα ελπιζω οι ενδιαφερομενοι να καταλαβετε το τι γινεται.

Edited by konstantinos passat
Διορθωση post σε Ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπερα στην παρεα..... Εγω παιδες μολις πριν μερικες μερες εκανα την μετατροπη σπιτι μου!Εχω ενα BORA που ηταν 1.400 και εβαλα 1.800Τ τυπο κινητηρα AGU!Αποφασισα να το δηλωσω και μου ζητηθηκε απο το μηχανολογικο, εγγραφα απο το μηχανολογο και το συνεργειο που υποτιθεται οτι εκανα την μετατροπη,τιμολογια και αλλα.Εκτος απο αυτο μου ζητησε ο μηχανικος να παρουμε απο την αντιπροσωπεια βεβαιωση οτι το σκαφος αντεχει αυτον τον κινητηρα και οτι δεν χρειαστηκαν να κανουμε καποιες τροποποιησεις για να γινει η μετατροπη και οτι ολα ειναι σε εργοστασιακα πλαισια! Απο το μηχανολογικο μου εδωσαν μια βεβαιωση που αναγραφοταν πανω οτι ηταν αιτηση για αλλαγη κινητηρα ΕΚΤΟΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ αυτοκινητο γιατι παιζουν διαφορα αμα ειναι τριετιας το αμαξι ή εκτος τριετιας και συν τι βενζινη θα καιει το καινουριο μοτερ! Συγγνωμη και παλι γιατι αποτι βλεπω τα εχω γραψει ολα καπως οπως να'ναι αλλα ελπιζω οι ενδιαφερομενοι να καταλαβετε το τι γινεται.

 

Καλοριζικο το μοτερ φιλε μου!!

Χρησιμες οι πληροφοριες που ανεφερες.

 

ΥΓ: Το διορθωσα σε ελληνικα το post σου ωστε να ειναι ευκολα αναγνωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το μοτερ φιλε μου!!

Χρησιμες οι πληροφοριες που ανεφερες.

 

ΥΓ: Το διορθωσα σε ελληνικα το post σου ωστε να ειναι ευκολα αναγνωσιμο.

 

 

 

Σ'ευχαριστω Πολυ για ολα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω αλλαξει μηχανη σε golf v μοντελο 2005 απο fsi 90ps σε tsi 122ps απο golf v παλι μοντελο 2008 και δε μου δινει η αντιπροσωπεια χαρτι να τον δηλωσω. Εχει τυχει σε καποιον αλλο και τι εχει κανει; μιλαμε για το ιδιο μοντελο....μεχρι και ιδιο χρωμα ηταν τα αμαξια...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός ο λόγος που δεν στο δίνει το χαρτί σου είπε;

Άλλος αντιπρόσωπος δεν υπάρχει στο νομό σου;

Ρώτησες πόσο θα κοστίσει το έγγραφο αυτό; Γιατί απ' όσο ξέρω τσάμπα δεν στο δίνουν..

Link to comment
Share on other sites

Μονο η κοσμοκαρ τα δινει για ολη την ελλαδα. Ο λογος ειναι μου ειπαν οτι το 2005 που ειναι το δικο μου golf v δεν εβγαινε με τον tsi 122 κινητήρα. Βγηκε 2 χρονια μετα στο ιδιο σασι. Στο μηχανολογικο μου ειπαν οτι ισα ισα πρεπει να σε δωσουν χαρτι μιας και βαζεις πιο νεα μηχανη με λιγοτερα καυσαερια. Τι να πω... Γι αυτο ρωταω να δω μηπως ετυχε σε κανεναν και τι εκανε

Link to comment
Share on other sites

Μονο η κοσμοκαρ τα δινει για ολη την ελλαδα. Ο λογος ειναι μου ειπαν οτι το 2005 που ειναι το δικο μου golf v δεν εβγαινε με τον tsi 122 κινητήρα. Βγηκε 2 χρονια μετα στο ιδιο σασι. Στο μηχανολογικο μου ειπαν οτι ισα ισα πρεπει να σε δωσουν χαρτι μιας και βαζεις πιο νεα μηχανη με λιγοτερα καυσαερια. Τι να πω... Γι αυτο ρωταω να δω μηπως ετυχε σε κανεναν και τι εκανε

 

Έχεις προσωπικό μήνυμα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.