Jump to content
sergeant

Μπεκ

Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η παροχή των εργοστασιακών μπεκ του Passat 1.8Τ, 2002.

Σκέφτομαι μια μικρή αναβαθμιση με τα αμέσως μεγαλύτερα...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειναι 205cc με 3bar ρυθμιστη πιεσης βενζινης.

Σου τελειωνουν και θελεις να τα αλλαξεις με μεγαλυτερα?

Τι ρυθμιστη πιεσης φορας?

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειναι 205cc με 3bar ρυθμιστη πιεσης βενζινης.

Σου τελειωνουν και θελεις να τα αλλαξεις με μεγαλυτερα?

Τι ρυθμιστη πιεσης φορας?

Ο ΟΕΜ ρυθμιστης ήταν 4 bar...Πριν απο ενα μηνα τα παιξε ο μαμα και τον αλλαξα με ενα ρυθμιζόμενο τον οποίο ρυθμισα παλι λιγο παραπανω από τα 4 bar...

Προ ημερών τα είχα βγάλει κ παρατήρησα ότι ενα από τα μπέκ είχε σπασμένο δαχτυλιδάκι...(ο δακτύλιος που sealαρει το μπεκ στη πολλαπλη εισαγωγης).

Γι αυτο σκεφτομαι να τα αλλαξω μιας και εχω ηδη 95000km και να βάλω τα αμεσως μεγαλυτερα. Ειμαστε σίγουροι οτι παρέχουν 205cc?...μου ακουγονται λιγα γι αυτο ρωταω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΕΜ ρυθμιστης ήταν 4 bar...Πριν απο ενα μηνα τα παιξε ο μαμα και τον αλλαξα με ενα ρυθμιζόμενο τον οποίο ρυθμισα παλι λιγο παραπανω από τα 4 bar...

Προ ημερών τα είχα βγάλει κ παρατήρησα ότι ενα από τα μπέκ είχε σπασμένο δαχτυλιδάκι...(ο δακτύλιος που sealαρει το μπεκ στη πολλαπλη εισαγωγης).

Γι αυτο σκεφτομαι να τα αλλαξω μιας και εχω ηδη 95000km και να βάλω τα αμεσως μεγαλυτερα. Ειμαστε σίγουροι οτι παρέχουν 205cc?...μου ακουγονται λιγα γι αυτο ρωταω... :lol:

Τα πρωτα 1.8Τ ειχαν 275cc με 3 bar ρυθμιστη...Αργοτερα ολα ειχαν 317cc με 3 bar παλι....205 για τουρμπατο ειναι πολυ μικρα!Λογικα τα 317 εχεις...Για checkare το!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα 1.8Τ ειχαν 275cc με 3 bar ρυθμιστη...Αργοτερα ολα ειχαν 317cc με 3 bar παλι....205 για τουρμπατο ειναι πολυ μικρα!Λογικα τα 317 εχεις...Για checkare το!

Απότι θυμάμαι τα μπεκακια δεν γραφουν απανω την ποσοτητα παροχης...μόνο τον κωδικο τους...

Στην Αγγλια που ημουνα έδιναν σαν πρώτη αναβαθμιση, μπεκ παροχης 315cc για το εν λόγω αυτοκινητο...

Το δικο μου που ειναι μοντελο 2002 από την αλλη εχει 4 bar FPR... :whistling:

Από που μπορουμε να μαθουμε με σιγουρια την παροχή????

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο google το εβαλα και μου εβγαλε αυτο.

Ριξε και εσυ μια ματια μεχρι να βρω ακριβως ποση παροχη εχουν τα δικα μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα 1.8Τ ειχαν 275cc με 3 bar ρυθμιστη...Αργοτερα ολα ειχαν 317cc με 3 bar παλι....205 για τουρμπατο ειναι πολυ μικρα!Λογικα τα 317 εχεις...Για checkare το!

Τελικα το εψαξα και ειναι οπως τα ειπα.

Το passat φοραει απο τα πιο μικρα μπεκ που μπαινουν στα μοτερ αυτα.

317cc δεν ειναι σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εψαξα και ειναι οπως τα ειπα.

Το passat φοραει απο τα πιο μικρα μπεκ που μπαινουν στα μοτερ αυτα.

317cc δεν ειναι σιγουρα.

Τελικα εχεις δικιο Κωστα...205 cc ειναι στα 4 bar...ελεος...δειτε λεπτομεριες εδω:

http://www.usrallyteam.com/content/tech/18t_injectors.html

Εγω σκεφτομαι σαν αναβαθμιση τα 315cc της Bosch:

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Passat.../Fuel/ES250218/

Αν και απο τα 205 στα 315 δεν ειναι ακριβως τα αμεσως μεγαλυτερα...

Οποιος εχει καποια ιδεα και εχει ασχοληθει με την εν λογω αναβαθμιση θα χαρω να μαθω περισσοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τραγικα μικρα η αληθεια ειναι!!

Μπορεις να βαλεις απο S3 και θα ειναι μια χαρα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

έφτασε η ώρα να ασχοληθώ με την αλλαγή μπεκ...σήμερα είδα τον κωδικό των εργοστασιακα Bosch 0 280 156 065.

όπως με είχατε διαφωτίσει τα συγκεκριμένα έχουν την αστρονομική παροχή των 205 cc. thumbsdown.gif

Επειδή ψάχνω για κάτι καλύτερο χωρίς να ξεφεύγω πολύ ( τόσο σε τιμή όσο και σε παροχή δηλαδή κάποια στα 300+ cc ) ΄θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορα τα part number και τι ακριβώς εννοούν με το EV6 και EV12 που λέει η Bosch.... εμένα είναι τα κοντόλαιμα που δείχνει η φωτό

http://www.bosch-motorsport.de/content/lan...2/html/2659.htm

Πώς μπορώ να μάθω ποια είναι τα σωστά μπεκάκια που να αντικαθιστούν άμεσα τα δικά μου??? ο Κώστας μου είχε προτείνει από S3 (φαντάζομαι αυτό με τα 225)...

part numbers???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

έφτασε η ώρα να ασχοληθώ με την αλλαγή μπεκ...σήμερα είδα τον κωδικό των εργοστασιακα Bosch 0 280 156 065.

όπως με είχατε διαφωτίσει τα συγκεκριμένα έχουν την αστρονομική παροχή των 205 cc. thumbsdown.gif

Επειδή ψάχνω για κάτι καλύτερο χωρίς να ξεφεύγω πολύ ( τόσο σε τιμή όσο και σε παροχή δηλαδή κάποια στα 300+ cc ) ΄θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορα τα part number και τι ακριβώς εννοούν με το EV6 και EV12 που λέει η Bosch.... εμένα είναι τα κοντόλαιμα που δείχνει η φωτό

http://www.bosch-motorsport.de/content/lan...2/html/2659.htm

Πώς μπορώ να μάθω ποια είναι τα σωστά μπεκάκια που να αντικαθιστούν άμεσα τα δικά μου??? ο Κώστας μου είχε προτείνει από S3 (φαντάζομαι αυτό με τα 225)...

part numbers???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

someone...? anyone...? ;)

Link to comment
Share on other sites

Του S3 ειναι η καλυτερη λυση και μια απο τις value for money.

Επισης,αν το μπεκ ειναι μακρυ για την δικια σου μπεκιερα μπορεις να βαλεις αποστατη και να καθησουν κανονικα.

Αυτα ειναι λεπτομερειες που μπορεις να τις συζητησεις με αυτον που θα τα βαλει,σιγουρα θα ξερει να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Του S3 ειναι η καλυτερη λυση και μια απο τις value for money.

Επισης,αν το μπεκ ειναι μακρυ για την δικια σου μπεκιερα μπορεις να βαλεις αποστατη και να καθησουν κανονικα.

Αυτα ειναι λεπτομερειες που μπορεις να τις συζητησεις με αυτον που θα τα βαλει,σιγουρα θα ξερει να σου πει.

Φίλε Κώστα καλημέρα!

Δυστυχώς ό καθε μάστορας μου λέει τις δικές του "λεπτομέρειες" (είτε επειδή θέλει να πουλήσει είτε επειδή τον βολευει..) με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι περισσότερο και να χάνω την εμπιστοσύνη μου στον εκάστοτε μάστορα...την έχω πατήσει 3-4 φορές...κ όποιος καίγεται στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι.

Γι αυτό το λόγο προσπαθώ να συγκεντρώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ ώστε να καταλήξω σε αυτό που με συμφέρει.

Έτσι...σας ενοχλώ με τις ερωτήσεις μου..! :blink:

Θα ήθελα μια plug&play εφαρμογή χωρίς αποστάτες κτλ...ίδιες διαστάσεις μεγαλύτερη παροχή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΥΓ: Μένω Ηλιούπολη..υπάρχει κάποιος αξιόπιστος στις γύρω περιοχές. (για να μην θεωρηθεί διαφήμιση στείλτε μου πμ)

Link to comment
Share on other sites

Απο S3 μπαινουν κανονικα παντως,κωδικους δεν θυμαμαι τωρα και οι αποστατες δεν ειναι κατι επικινδυνο.

Επισης,δεν ενοχλεις κανενα με τις ερωτησεις σου,αυτος ειναι ο λογος που υπαρχει το forum,να συζηταμε και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.

Τα υπολοιπα με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το passat 1.8t (awt) έχει πρόβλημα στο ένα μπεκ, τα στείλαμε για καθάρισμα άλλο το πρόβλημα παραμένει στο ένα μπεκ. Από ότι έψαξα φοράει μπλε μπεκ 205cc. Μου έφερε ένα φίλος μου ένα μεταχειρισμένο να κάνω δοκιμή και το αμάξι δουλευει κομπλέ. Αυτό είναι μαύρο και παροχή 314cc. Το αμάξι δουλευει υγραέριο οπότε πιστεύετε υπάρχει θέμα το αμάξι να έχει ένα διαφορετικό μπεκ βενζίνης;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα ίδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.