Jump to content
friday

Vw Golf στην Ιταλία

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Ηθελα να διατυπώσω μια μικρή παρατήρηση. Πριν λίγες μέρες γύρισα απο ταξίδι στην Ιταλία. Εκτός απο τα αξιοθέατα που αξίζουν, κοιτούσα και τι αμάξια κυκλοφορούν και κυρίως για Golf 5 sport gt που είμαι και κάτοχος, αν και δεν τους έχω σε υπόληψη για τα αυτ/τα. Ήξερα εξαρχής οτι θα δω πολλά ιταλικά.Είδα και γαλλικά επίσης. Καθόλου opel και γιαπωνέζικα-κινέζικα.Tα υπόλοιπα ήταν γερμανικά (πολύ VW),και ιδιαίτερα το Golf 5 που το έχουν τιμήσει δεόντως.Να μην σας κουράζω, δεν είδα ένα, μα ούτε ένα Golf 5 sport gt.Ήταν όλα οι απλές εκδόσεις χώρίς την μάσκα με το λογότυπο μπροστά.Σκέφτηκα ίσως να μην κυκλοφορούν σε όλες τις χώρες,ίσως μάζεμα λόγω κρίσης, ή οικόνομία στην κατανάλωση και λιγότερα άλογα, ή θα φταίει η απλή σχετικά ενίσχυση της έκδοσης sport gt???Δέν ξέρω..Για το 6 είδα δυο-τρια, ένα 5sport GT kai κανένα GTI. 1 εβδομάδα όργωσα τους δρομούς.Ευχαριστώ και εύχομαι να σηκώσουμε το 5ο σήμερα με τρέλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο μου καλησπερα και απο εμενα. Στην Ιταλια να σου θυμισω κυκλοφορει απεριοριστα το πετρελαιο. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν ειδες ουτε ενα GT και GTI γιατι πολυ απλα υπαρχουν οι TDI εκδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

μηπως παιζει ρολο ρε παιδια και η φορολογηση στα αμαξια τους με βαση την ιπποδυναμη;;

ενας λόγος είναι και αυτος αφου να φανταστείς το punto GT στην ιταλια κυκλοφορησαν ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Διονύσης.Τώρα που το σκέφτομαι σχεδόν όλα πίσω είχαν το TDI.Έχεις δίκιο.Αλλά όλα πετρέλαιο...

Στην Ιταλία, περίπου το 50% των επιβατικών αυτοκινήτων είναι πετρελαιοκίνητα. Σχεδόν τόσο είναι και το ποσοστό σε όλη την Ευρώπη (εντάξει..η Ελλάδα εξαιρείται tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.