Jump to content
solaris2k7

Θόρυβοι στο πίσω μέρος

Recommended Posts

Πάντως ύστερα από το Golf GT που είχα και το Scirocco που έχω τώρα ..μπορώ να πω ότι το πίσω μέρος... ήταν και είναι πάντα με θορύβους.... μπορεί αν είμαι λίγο υποχόνδριος σε αυτό το θέμα.... αλλά δεν παύει να ισχύει....

Το Scirocco το έχω πάει ήδη 3 φορές για θορύβους* στο πίσω μέρος...

1. Το κλαπέτο των αεραγωγών πάνω από τις πίσω ρόδες και μέσα από τα τοιχώματα του πορτ-παγκάζ

2. Κάτι καλώδια από τα speakers στην μεριά του συνοδηγού...

3. Και τώρα ένας περίεργος θόρυβος στην πίσω αριστερά γωνία (συνοδηγού)... όταν πέσω με εκείνη τη ρόδα σε λακουβίτσες και ανωμαλίες

Ενώ η δεξιά ρόδα σου δίνει την εντύπωση της στιβαρότητας... η αριστερή σε κάτι να νιώθεις ότι κάτι είναι ξεχαρβαλωμένο...

Το ξέρω...αμάξι είναι.... και ότι ακόμα και σε πιο ακριβά αυτοκίνητα τα έχεις αυτά τα χαζά.... (άλλωστε δεν κάνει τίποτα κατά την πορεία...μόνο σε λακκούβες) αλλά μέσα στην σχετικά πολύ καλή ηχομόνωση του Scirocco... το παραμικρό "τσακ, τσικ" ακούγεται και σου σπάει λίγο τα νεύρα :lol:

* Θόρυβοι έχουν τσεκαριστεί ενώ έχουν αφαιρεθεί... i) εταζιέρα, ii) καπάκι/μοκέτα iii) εργαλεία ρεζέρβας iv) ρεζέρβα v) τρίγωνο vi) εξάρτημα στήριξης ρεζέρβας

Στην αρχή είναι όλα super.... αλλά όταν θα φτάσετε και εσείς κοντά στα 8.000κμ που έχω εγώ... machinegun.gif

Δεν φταίει το αμαξάκι... περισσότερο φταίνε οι upyours.gif Ελληνικοί δρόμοι...

Χαίρομαι που δεν έχω 18άρες!!!!

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

pantos exeis dikio kai ego pou exo me 17" zantes to piso meros exei arketous trigmous

den thelo na fantasto ti tha ginotan an eixa 18 " zantes.....

pali kala apla evala mia tainia stin tavla mipos kai kanei trigmous kia panta frontizo na exo sto kentro tis tavlas ligo perisotero varos auta

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι δυστυχως.17αρες ζαντες, χαμηλο προφιλ ελαστικου και σφιχτη αναρτηση δεν ειναι για τους δρομους μας.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι δυστυχως.17αρες ζαντες, χαμηλο προφιλ ελαστικου και σφιχτη αναρτηση δεν ειναι για τους δρομους μας.

Δεν είναι μόνο αυτό... ο Αρχιμηχανικός που μίλησα μαζί του... μου είπε.. ότι λόγο μικρού πορτ-παγκαζ...και "κακής μόνωσης ...ακούγονται τριγμοί... Σε ένα GOLF μπορεί να υπάρχουν οι ίδιοι τριγμοί ... αλλά να μην φτάνουν στα αυτιά σου ποτέ...

Εγώ πάντως τους περισσότερους θορύβους τους έφτιαξα.... μου μένει μόνο ένας... που θα πάει ...θα τον ανακαλύψω... new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

pantos exeis dikio kai ego pou exo me 17" zantes to piso meros exei arketous trigmous

den thelo na fantasto ti tha ginotan an eixa 18 " zantes.....

pali kala apla evala mia tainia stin tavla mipos kai kanei trigmous kia panta frontizo na exo sto kentro tis tavlas ligo perisotero varos auta

Δεν είναι η "τάβλα" εγώ τα έβγαλα όλα από πίσω....

i) εταζιέρα, ii) καπάκι/μοκέτα iii) εργαλεία ρεζέρβας iv) ρεζέρβα v) τρίγωνο vi) εξάρτημα στήριξης ρεζέρβας

για να δω αν θα το κάνει... και αυτό που κατάφερα ήταν να ακούγεται περισσότερο... (γιατί έλειπε η νεταζιέρα και πέρναγε ο ήχος μέσα στην κυρίως καμπίνα)

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό... ο Αρχιμηχανικός που μίλησα μαζί του... μου είπε.. ότι λόγο μικρού πορτ-παγκαζ...και "κακής μόνωσης ...ακούγονται τριγμοί... Σε ένα GOLF μπορεί να υπάρχουν οι ίδιοι τριγμοί ... αλλά να μην φτάνουν στα αυτιά σου ποτέ...

Εγώ πάντως τους περισσότερους θορύβους τους έφτιαξα.... μου μένει μόνο ένας... που θα πάει ...θα τον ανακαλύψω... new_grrrr.gif

Τι μονωση εννοει ο μηχανικος και σε τι διαφερει απο το Golf δηλαδη;Ουσιαστικα τα καθισματα ειναι που χωριζουν τον χωρο αποσκευων απο την καμπινα και ειλικρινα δεν καταλαβαινω σε τι διαφερει η μονωση τους με αυτη των καθισματων ενος Golf.Ή μηπως η εταζερα του Golf εχει καλυτερη μονωση;Εγω δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι μονωση εννοει ο μηχανικος και σε τι διαφερει απο το Golf δηλαδη;Ουσιαστικα τα καθισματα ειναι που χωριζουν τον χωρο αποσκευων απο την καμπινα και ειλικρινα δεν καταλαβαινω σε τι διαφερει η μονωση τους με αυτη των καθισματων ενος Golf.Ή μηπως η εταζερα του Golf εχει καλυτερη μονωση;Εγω δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο.

Εννοεί την μόνωση που υπάρχει πίσω από τα τοιχώματα... πίσω από τις τσόχες... Ουσιαστικά δεν υπάρχει μόνωση.. μέταλλο-καλώδια-τσόχα..... ένα καλώδιο να μην είναι καλά τοποθετημένο... και σε κάθε λακκούβα θα χτυπάει στα μεταλλικά τοιχώματα και θα κάνει τριγμό...

Έτσι είχα εγώ... στην κολόνα του συνοδηγού.. λίγο πιο πίσω από την ζώνη... όπου ένα καλώδιο από το ηχείο σε κάθε λακκούβα κοπάναγε!!!! Σκέψου τι μόνωση έχει που ακουγόταν ακόμα και αυτό.....

Το κακό είναι ότι όταν παίρνεις το αμάξι δεν ακούς τίποτα τέτοιο... και οι Ελληνικοί καρόδρομοι βοηθούν ώστε να τα αποκτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι γινομαστε λιγο υπερβολικοι οσον αφορα τους τριγμους.Οδηγησα scirocco με 18 αρες και ηταν οκ.For your info ειναι εταζιερα το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

18 και ηταν οκ ????.....στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι πραγματικα χαζο να βαλεις τετοια ζαντα ...... δεν υπαρχουν δρομοι για τετοια ζαντα...μεταφερεις πολους μεγαλους κραδασμους στηνβ αναρτηση και στο αμαξωμα. Εγω ουτε καν 17 δεν εβαλα στο 160 golf ... Κωλοδρομοι τσαμπα τους φορους πληρωνουμε

Link to comment
Share on other sites

το πάρατηρησα και εγώ..θόρυβος άπο αρίστερα..το κάνει όταν υπραχουν έντονες..συνεχείς ανωμαλίες.

Χάλαστηκα και έψαχνα..άλλα τελικα όταν έχεις sport άμαξι με 18 και σκλήρη άναρτηση αύτα υπάρχουν...Στη Ελλαδα βέβαια μόνο.

Να πω ότι γένικα για την σκλήροτητα, τις κλισεις σε στροφές και το γένικο στήσιμο ..το άμαξι έιναι πολύ άνετο :o

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί την μόνωση που υπάρχει πίσω από τα τοιχώματα... πίσω από τις τσόχες... Ουσιαστικά δεν υπάρχει μόνωση.. μέταλλο-καλώδια-τσόχα..... ένα καλώδιο να μην είναι καλά τοποθετημένο... και σε κάθε λακκούβα θα χτυπάει στα μεταλλικά τοιχώματα και θα κάνει τριγμό...

Έτσι είχα εγώ... στην κολόνα του συνοδηγού.. λίγο πιο πίσω από την ζώνη... όπου ένα καλώδιο από το ηχείο σε κάθε λακκούβα κοπάναγε!!!! Σκέψου τι μόνωση έχει που ακουγόταν ακόμα και αυτό.....

Το κακό είναι ότι όταν παίρνεις το αμάξι δεν ακούς τίποτα τέτοιο... και οι Ελληνικοί καρόδρομοι βοηθούν ώστε να τα αποκτήσεις.

Στα 7000 χλμ από την κολόνα του οδηγού έντομοι τριγμοί στις στρεβλώσεις. Όχι απαραίτητα σε λακούβες άλλα σε απότομες αλλάγες πορείας ή όταν ο δρόμος δεν είναι επίπεδος άκομα και σχεδόν σταματημένος. Δεν νομίζω οτι είμαι περίεργος. Αν ήθελα τριγμούς θα έπαιρνα καμία Alfa. Έλπιζω να είναι κάνα καλώδιο. Κανένας με το ίδιο πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Στα 7000 χλμ από την κολόνα του οδηγού έντομοι τριγμοί στις στρεβλώσεις. Όχι απαραίτητα σε λακούβες άλλα σε απότομες αλλάγες πορείας ή όταν ο δρόμος δεν είναι επίπεδος άκομα και σχεδόν σταματημένος. Δεν νομίζω οτι είμαι περίεργος. Αν ήθελα τριγμούς θα έπαιρνα καμία Alfa. Έλπιζω να είναι κάνα καλώδιο. Κανένας με το ίδιο πρόβλημα??

Ακριβώς το ίδιο και εγώ εχω την εντύπωση οτι είναι λίγο πιο πίσω απο την κολόνα, κοντα στο ηχείο του πίσω καπλαμά, ο ήχος δεν είναι απο καλώδιο που κτυπάει αλλά σαν στράβωμα πλαστικού ακούγετε ΄΄σκκκκράάάάάκκκ΄΄ το ακούω και εγώ ακόμη και σε αλλαγές πορείας, τώρα άρχισε και από δεξιά αλλά λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και εγώ εχω την εντύπωση οτι είναι λίγο πιο πίσω απο την κολόνα, κοντα στο ηχείο του πίσω καπλαμά, ο ήχος δεν είναι απο καλώδιο που κτυπάει αλλά σαν στράβωμα πλαστικού ακούγετε ΄΄σκκκκράάάάάκκκ΄΄ το ακούω και εγώ ακόμη και σε αλλαγές πορείας, τώρα άρχισε και από δεξιά αλλά λιγότερο.

Ακριβώς όπως το περιγράφεις. Τι να πω απλά απάραδεχτο..για αύτο πήρα Γερμανικό για να μην έχω τρίξηματα!!

Ειλικρινά θα το φτάσω στα άκρα. Όταν έχεις κλειστά τα παράθυρα και δεν έχεις κιματισμό και μουσική είναι πολυ ενοχλητικό. 'Ασε που είναι δίπλα στο αφτί σου και αντίστοιχα του συνοδηγού. Αν άρχιζει να το κανεί και άπο τον συνοδηγό θα φρικάρω τελείος!

Αν το κάνει και σε άλλους καλό είναι να το πούνε μήπως είναι πρόβλημα νεότητας..τι να πω ο άμοιρος :mellow:

Δεύτερα πάω αντιπροσωπεία!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο κάνει και το δικό μου. Ευτυχώς όχι πολύ συχνά, αλλά όταν το κάνει είναι ενοχλητικό. Στην αριστερή κολώνα. Στην αρχή νόμιζα ότι «τριβόταν» το πλαστικό της πόρτας με το πλαστικό της κολώνας...αλλά αποκλείεται να είναι κάτι τέτοιο. Τώρα για καλώδιο δεν ξέρω... Για την ώρα πάντως απλώς το ανέχομαι...γιατί πιστεύω πως αν αρχίσουν να λύνουν πράγματα στην αντιπροσωπεία με την ελπίδα να εντοπίσουν το τρίξιμο, μετά θα τρίζουν περισσότερα πράγματα! Επίσης πριν καιρό είχαμε κι ένα φαινόμενο συντονισμού στον πίνακα οργάνων (σαν χαλασμένο ηχείο που σφυρίζει) αλλά ευτυχώς αυτό δεν το έχει ξανακάνει. Αν κανείς έχει την υπομονή να το ψάξει ας μας πει κι εμάς τι ήταν να το διορθώσουμε....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θελατε τοσους τριγμους δεν θα δινατε 24 χιλιαρικα αλλα 34 και θα περνατε mercedes ή bmw.

ασε που φανταζομαι οτι εχτε και ζαντουλα 18αρα

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θελατε τοσους τριγμους δεν θα δινατε 24 χιλιαρικα αλλα 34 και θα περνατε mercedes ή bmw.

ασε που φανταζομαι οτι εχτε και ζαντουλα 18αρα

Φίλε Ζούπερμαν νομιζω οτί το μετάνιωσες που δεν πήρες άσπρο με Interlagos ;) Δεν νόμιζω ότι έχει πρόβλημα με 18..ετυχώς που το test drive είχε Interlagos γιατι και εγω αυτο νομιζα...λίγο πρόσοχη στις λάκουβες θέλει και το ίδιο ισχύει και για τις 17..

Το πρόβλημα είναι μάλλον κάποιος άεροσακος που τριβεται σε κάποιο πλαστικό και απαίτει να ξηλώθει το μίσο αμάξι απο την μεριά του οδήγου και να μπει κάποιο αφρώδες υλικό για να μην το ξανακανει. Αυτα ειναι λόγια του Αρχίμηχανικου και το άμαξι μπόρει να μείνει μέσα και 2 μέρες. Οδήγησε και άκουσε τον ήχο..και κούναγε το κεφάλι του..έπαθε πλάκα. ο ήχος είναι λες και κόβεται το σασί...αντριχιαστικος :lol:

Έλπιζω να ειναι αύτο αλλιώς να μου φέρουν καινούργιο..και έλπιζω τώρα που θα λύθει μην αρχίζει να τρίζει όλο :o

Οταν πήρα το άμαξι την Δεύτερη μέρα μου πετάχτηκε ένας σκύλος..μεγάλος και τον πέρασα άπο πάνω με 110 με την αρίστερη ρόδα. Το άμαξι σηκώθηκε..πέταξε λίγο..όλα μία χάρα εκτός άπο προβολεα(αρίστερο) και μάσκα όλοκληρη. Ίσως έγινε από αυτο :D

Για την ώρα τσίτα η μουσική και σκίσιμο..,μπας και γίνει και άπο την μέρια του όδηγου να το φτιάξει και αύτο μέχρι την Πέμπτη που το βάζω μέσα :D

Link to comment
Share on other sites

πως το καταλαβα ο κερατας οτι παιζουν 18ουρες στο θεμααααα :lol:

οχι δεν μετανοιωσα γιατι τα αποτελεσματα ειναι αυτα που λετε!το μονο που ζηλευω ειναι τα εγοστασιακα xenon, μονο αυτα. παντως ειναι ομορφες οι ζαντουλες, αλλα μεχρι εκει!

Link to comment
Share on other sites

πως το καταλαβα ο κερατας οτι παιζουν 18ουρες στο θεμααααα :lol:

οχι δεν μετανοιωσα γιατι τα αποτελεσματα ειναι αυτα που λετε!το μονο που ζηλευω ειναι τα εγοστασιακα xenon, μονο αυτα. παντως ειναι ομορφες οι ζαντουλες, αλλα μεχρι εκει!

Μπρος στα κάλλοι τι είναι ο πόνος???..Zouperman :lol:

Τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε στο πίσω μέρος(άπο την μεριά του οδηγού) και όχι στην κολόνα, σε 2 μέταλλα...μάλλον απο τις πίσω ζώνες αν κατάλαβα..που έβρισκαν μεταξύ τους στις στρεβλώσεις. Τοποθετήθηκε τσόχα ανάμεσα και το πρόβλημα λύθηκε.

Έτσι δεν χρειάστηκε να ξυλωθεί όλο το άμαξι άλλα μονο τα πίσω καθίσματα και τα πλαινά πίσω. Η όλη διαδικασία πήρε 1 ώρα.

Τέλος καλά όλα καλά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά ...παρόλο που έχω φτιάξει ΟΛΟΥΣ τους θορύβους που είχα... παραμένει ένας που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι

Ακούγεται στην πίσω γωνία από την μεριά του συνοδηγού και ΜΟΝΟ σε λακκούβες...και έντονες ανωμαλίες

Σε ανωμαλία δρόμου ακούγεται ένα τρίξιμο σαν να συντονίζει τζάμι... και σε λακκούβες ακούς έναν ΚΕΝΟ ήχο... σαν να χτυπάς κάτω ένα μισογεμάτο πλαστικό μπουκάλι νερό.... ενώ όταν πέφτω με οποιαδήποτε ρόδα... κάνει αυτόν τον ωραίο βουβό ήχο.... με το που πέσω με εκείνη την ρόδα... ενώ απορροφάει καλά τον κραδασμό ...ακούγεται σαν να είναι το αμορτισέρ ξεχαρβαλωμένο... δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια...

Αντι να κάνει βδούπ, βδούπ...

κάνει

τρτρτρτρντουπ

tongue.gif

Τι γράφω πρωϊνιάτικα !!!!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι αμορτισερακια στην πορτα του χωρου αποσκευων?Εχουν αλλαξει πολλοι και ειναι γνωστο προβλημα....

Με προσφατη εντολη απο το εργοστασιο ανακαλουνται καποια Scirocco για αντικατασταση εξαρτηματος στις μπουκαλες αεριου της τριτης πορτας.

Ειδα το εντυπο που πηγε στην αντ/πια στο Ρεθυμνο και αναφερει οτι δεν χρηζει αμεσης αντικαταστασης και κατι τετοιο θα γινει στο προγραμματισμενο service και δεν θα ειδοποιηθουν οι κατοχοι.

Για περισσοτερες πληροφοριες ζητηστε ενημερωση απο τις αντ/πιες.

Εμένα ρε παιδιά ...παρόλο που έχω φτιάξει ΟΛΟΥΣ τους θορύβους που είχα... παραμένει ένας που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι

Ακούγεται στην πίσω γωνία από την μεριά του συνοδηγού και ΜΟΝΟ σε λακκούβες...και έντονες ανωμαλίες

Σε ανωμαλία δρόμου ακούγεται ένα τρίξιμο σαν να συντονίζει τζάμι... και σε λακκούβες ακούς έναν ΚΕΝΟ ήχο... σαν να χτυπάς κάτω ένα μισογεμάτο πλαστικό μπουκάλι νερό.... ενώ όταν πέφτω με οποιαδήποτε ρόδα... κάνει αυτόν τον ωραίο βουβό ήχο.... με το που πέσω με εκείνη την ρόδα... ενώ απορροφάει καλά τον κραδασμό ...ακούγεται σαν να είναι το αμορτισέρ ξεχαρβαλωμένο... δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια...

Αντι να κάνει βδούπ, βδούπ...

κάνει

τρτρτρτρντουπ

tongue.gif

Τι γράφω πρωϊνιάτικα !!!!!! :lol:

Εχω 12200km και το κανει και το δικο μου απο την 1η ημερα. Οσο περναει ο καιρος γινεται και πιο εντονο. Εχω επισκεφτει 6 διαφορετικες αντ/πιες (Ρεθυμνο , Ηρακλειο , Πατησια , Πειραια , Ψυχικο , Πατρα) για συνολικα 12 ημερες αλλα ...τιποτα.

Σε σημερινη μου επισκεψη (3η) στην αντ/πια του Ρεθυμνου μου ειπανε πως ειναι τα αμορτισερ και θα εισηγηθουν στην κεντρικη αντ/πια την αντικατασταση τους εντος της εγγυησης.

Εν αναμονη εξελιξεων λοιπον...

Edited by chrismk2
Link to comment
Share on other sites

Με προσφατη εντολη απο το εργοστασιο ανακαλουνται καποια Scirocco για αντικατασταση εξαρτηματος στις μπουκαλες αεριου της τριτης πορτας.

Ειδα το εντυπο που πηγε στην αντ/πια στο Ρεθυμνο και αναφερει οτι δεν χρηζει αμεσης αντικαταστασης και κατι τετοιο θα γινει στο προγραμματισμενο service και δεν θα ειδοποιηθουν οι κατοχοι.

Για περισσοτερες πληροφοριες ζητηστε ενημερωση απο τις αντ/πιες.

Εχω 12200km και το κανει και το δικο μου απο την 1η ημερα. Οσο περναει ο καιρος γινεται και πιο εντονο. Εχω επισκεφτει 6 διαφορετικες αντ/πιες (Ρεθυμνο , Ηρακλειο , Πατησια , Πειραια , Ψυχικο , Πατρα) για συνολικα 12 ημερες αλλα ...τιποτα.

Σε σημερινη μου επισκεψη (3η) στην αντ/πια του Ρεθυμνου μου ειπανε πως ειναι τα αμορτισερ και θα εισηγηθουν στην κεντρικη αντ/πια την αντικατασταση τους εντος της εγγυησης.

Εν αναμονη εξελιξεων λοιπον...

Είχες κανένα νέο? Σε ρωτάω γιατί είναι στις 15/09 να πάω το δικό μου για το service των 15.000km και έχω μαζέψει υλικό για να τους πω!!! ;)

όσο για τον μικρό θόρυβο (σαν συντονισμός από τζάμι) βρήκα ότι έρχεται από το κέντρο της 3ης πόρτας... και μάλλον κάτι χτυπάει μέσα στο σύστημα κλειδαριάς

Τώρα για τον περίεργο θόρυβο που λες και εσύ...

Έχω ακούσει και εγώ πολλούς να λένε ότι άλλαξαν τις μπουκάλες της 3ης πόρτας... και ότι τους άλλαξαν και βάσεις αμορτισέρ

Εγώ το δικό μου Scirocco το έχω από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα... τα πρώτα ετοιμοπαράδοτα... πριν ξεκινήσουν οι κανονικές παραγγελίες... άρα λογικά θα είμαι μέσα σε αυτή την ανάκληση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.