Jump to content
tho8080

Golf Iv 1.6 Generation - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣΜΑΝ

Recommended Posts

Εδώ και μερικές ημέρες μου ακούγεται μεταλλικός θόρυβος (σιγανός) από το σασμάν. Ακούγεται και όταν εχω ταχύτητα μέσα και πολύ λιγότερο όταν είναι με νεκρά και κυλάει το αυτοκίνητο. όταν ειναι σταματημένο δεν ακουγεται. Το πήγα στον μηχανικό μου και μου είπε ότι είναι σίγουρα από το σασμάν και μάλλον έχει πρόβλημα κάποιο γρανάζι. Το αυτοκίνητο έχει κάνει 119000 χλμ. Τι μπορεί να προκάλεσε τη ζημιά και τι περίπου νομίζετε ότι θα κοστίσει?

Υπάρχει περίπτωση να μην ειναι από το σασμαν και να ειναι απο το διαφορικό π.χ.?

Ο ηχος που ακούγεται ειναι σαν να έχει πατήσει μία πετρα το λάστιχο αλλα όχι τοσο εντονος και πιο μεταλλικος...

Μεγάλη απογοήτευση για VW...

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Εδώ και μερικές ημέρες μου ακούγεται μεταλλικός θόρυβος (σιγανός) από το σασμάν. Ακούγεται και όταν εχω ταχύτητα μέσα και πολύ λιγότερο όταν είναι με νεκρά και κυλάει το αυτοκίνητο. όταν ειναι σταματημένο δεν ακουγεται. Το πήγα στον μηχανικό μου και μου είπε ότι είναι σίγουρα από το σασμάν και μάλλον έχει πρόβλημα κάποιο γρανάζι. Το αυτοκίνητο έχει κάνει 119000 χλμ. Τι μπορεί να προκάλεσε τη ζημιά και τι περίπου νομίζετε ότι θα κοστίσει?

Υπάρχει περίπτωση να μην ειναι από το σασμαν και να ειναι απο το διαφορικό π.χ.?

Ο ηχος που ακούγεται ειναι σαν να έχει πατήσει μία πετρα το λάστιχο αλλα όχι τοσο εντονος και πιο μεταλλικος...

Μεγάλη απογοήτευση για VW...

Μην αγχώνεσε κλασικό πρόβλημα σασμάν στα golf 4 αγοράζεις σετ επισκευής σασμάν από την αντιπροσωπεία με μπουζόνια και όχι με πριτσινια που είναι από την μάνα του και ησυχάζεις απλά κάντο σύντομα μην σου σπάσει καμία χελώνα από το σασμάν :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε κλασικό πρόβλημα σασμάν στα golf 4 αγοράζεις σετ επισκευής σασμάν από την αντιπροσωπεία με μπουζόνια και όχι με πριτσινια που είναι από την μάνα του και ησυχάζεις απλά κάντο σύντομα μην σου σπάσει καμία χελώνα από το σασμάν :D

Εχεις καθόλου αίσθηση τι θα κοστίσει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κ μένα μου το έκανε στα 150000 χλμ κ τώρα έχω 200000 κ δεν το έχω φτιάξει ακόμη γιατί σταματάει για μεγάλα χρονικά διαστήματα (το κάνει πχ 2 μέρες κ μετά σταματάει για κάμποσους μήνες). Το είχα πάει σε δυο τρεις και μου έιχαν πει κ μένα για σασμαν κ ότι είναι πολλά τα λεφτά. Δεν το άλλαξα γιατί όπως σου είπα σταμάτησε τότε, αλλά όταν ξανα άρχισε ήταν πολύ πιο δυνατός ο μεταλλικός θόρυβος και παρατήρησα ότι όταν έστριβα το τιμόνι σταματούσε. Τελικά ήταν μπιλιοφόρος που φυσικά κ κοστίζει πολύ λιγότερο κ δεν είναι κ κάτι το σοβαρό. Ακόμη δε το έχω αλλάξει λόγω έλλειψης χρόνου, έχει να μου το κάνει πάνω από 6μηνο, και το μόνο που καταλαβαίνω είναι όταν στρίβω δεξιά σε στενάκια, ακούγεται ένα μικρό κλακ που το νιώθω κ στο τιμόνι. Ψάξτο λίγο καλύτερα για να είσαι σίγουρος. Να πω την αλήθεια για την επισκευή από αντιπροσωπία (δηλ. σαν OEM ανταλλακτικό επισκευής και όχι ολόκληρο σασμαν) που αναφέρει κάποιος πιο πάνω δε μου είχαν πει κάτι αυτοί που το είδαν, απλά μου ανέφεραν ότι είναι αρκετά μεγάλη ζημιά. Πάντως υπάρχουν πολλοί που κάνουν τέτοιες επισκευές σαζμαν κ νομίζω πως έχει πάρει το μάτι μου κ προσφορές εδώ στο forum στις "προσφορές". Πάντως πρέπει να είναι ο ίδιος θόρυβος γιατί κ μένα όταν τον κάνει, ακούγεται αρκετά μόνο με κουμπωμένη ταχύτητα και ενώ στις αρχές χτύπαγε μόνο όταν άφηνα το γκάζι και το αυτοκίνητο φρέναρε με τις στροφές να πέφοτυν, τώρα όταν μου το κάνει το κάνει και όταν πατάω γκάζι. Το λογικό είναι σαζμάν, απλά οι δύο τελευταίοι που το πήγα, μετά από αρκετό ψάξιμο με test drive και σήκωμα για να το δουν από κάτω, κατέληξαν κ οι δύο ότι είναι μπιλιοφόρος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.