Jump to content
firev12

Golf 5/6 - RCD 310 Thread [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα για το 1ο μου τόπικ, αλλά δεν είναι για καλό. Έχω πάρει ένα RCD310 για να το βάλω στο 5άρι μου (2008). Όσοι τόλμησαν να βάλουν νέας γενιάς πηγή (RCD310, RCD510, νομίζω και RNS 510) σε παλιότερης γενιάς αυτοκίνητο υπήρχαν ασυμβατότητες. ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: άδειαζε η μπαταρία!! Εικάζεται ότι είναι ασυμβατότητα CAN gateway(επικοινωνεί με το ράδιο συνεχώς κ με σβηστό το αμάξι). Θα ήθελα κάποιος συμφορουμίτης που

α) έχει vag-com

β) έχει Golf ή Scirocco ή και Tiguan ΚΑΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΠΗΓΗ ΤΟ 310 Η ΤΟ 510

να πάει στη διεύθ. 19 και να μου πει τον κωδικό ανταλλακτικού (πρέπει να είναι της μορφής 1K0 907 530 ακολουθούμενο από ένα γράμμα, εγώ πχ. έχω το μοντέλο Q.) Εφόσον έχει και τα εργοστασιακά ηχεία (;) και δεν έχει εγκατάσταση τηλεφώνου κλπ (σιντιέρα δεν πειράζει) να πάει και στο coding του ραδιοφ. (56) και να μου πει και τον κωδικό.

Ο anestis fastrabbit το εγκατέστησε κάνοντας πατέντα σε ηλεκτρολόγο, πράγμα το οποίο δε θέλω να κάνω. Εδώ υπάρχει επίσημος οδηγός εγκατάστασής του από τη VW και λέει ότι κάνει σε όλα απτο 2008.

(επίσης θέλει μια μικρή αλλαγή καλωδίωσης, το ξέρω ήδη.)

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα για το 1ο μου τόπικ, αλλά δεν είναι για καλό. Έχω πάρει ένα RCD310 για να το βάλω στο 5άρι μου (2008). Όσοι τόλμησαν να βάλουν νέας γενιάς πηγή (RCD310, RCD510, νομίζω και RNS 510) σε παλιότερης γενιάς αυτοκίνητο υπήρχαν ασυμβατότητες. ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: άδειαζε η μπαταρία!! Εικάζεται ότι είναι ασυμβατότητα CAN gateway(επικοινωνεί με το ράδιο συνεχώς κ με σβηστό το αμάξι). Θα ήθελα κάποιος συμφορουμίτης που

α) έχει vag-com

β) έχει Golf ή Scirocco ή και Tiguan ΚΑΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΠΗΓΗ ΤΟ 310 Η ΤΟ 510

να πάει στη διεύθ. 19 και να μου πει τον κωδικό ανταλλακτικού (πρέπει να είναι της μορφής 1K0 907 530 ακολουθούμενο από ένα γράμμα, εγώ πχ. έχω το μοντέλο Q.) Εφόσον έχει και τα εργοστασιακά ηχεία (8) και δεν έχει εγκατάσταση τηλεφώνου κλπ (σιντιέρα δεν πειράζει) να πάει και στο coding και να μου πει και τον κωδικό.

Ο anestis fastrabbit το εγκατέστησε κάνοντας πατέντα σε ηλεκτρολόγο, πράγμα το οποίο δε θέλω να κάνω. Εδώ υπάρχει επίσημος οδηγός εγκατάστασής του από τη VW και λέει ότι κάνει σε όλα απτο 2008.

(επίσης θέλει μια μικρή αλλαγή καλωδίωσης, το ξέρω ήδη.)

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Εχω σε EOS το Rcd510 με τα μαμά ηχεία χωρίς τηλέφωνο ή κάτι άλλο.Σου κάνει να το κοιτάξω ή δεν είναι το ίδιο?

Το κοίταξα:

Coding=E9A07F260002025000

κωδικός ανταλλακτικού=1K0 907 530 Q

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε!! Αυτό σημαίνει ότι μεταξύ CAN και ραδιο δεν πρέπει να υπάρχει ασυμβατότητα. Ευχαριστώ για το coding (με βοήθησε να δω τι είναι τσεκαρισμένο μέσω του long coding helper) αλλά εννοούσα τον κωδικό στο ράδιο (διευθ 56). ¶ντε να δούμε!! Μόλις βρεθεί χρόνος (και κανα δυο εξαρτήματα) θα το τολμήσω. Αν ξέρεις κανέναν με το 310, θα ήθελα κ από αυτόν τον κωδικό ανταλλακτ. και coding απτο ράδιο. Έτσι, για το 100%.

Υπάρχει κανείς με το RCD310 εκεί έξω;;; Έχετε φίλο ή γνωστό με 310; Αν μένει κανείς Κω, έρχομαι εγώ με το vag-com, μη σας βάζω σε κόπο. :huh::blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε!! Αυτό σημαίνει ότι μεταξύ CAN και ραδιο δεν πρέπει να υπάρχει ασυμβατότητα. Ευχαριστώ για το coding (με βοήθησε να δω τι είναι τσεκαρισμένο μέσω του long coding helper) αλλά εννοούσα τον κωδικό στο ράδιο (διευθ 56). ¶ντε να δούμε!! Μόλις βρεθεί χρόνος (και κανα δυο εξαρτήματα) θα το τολμήσω. Αν ξέρεις κανέναν με το 310, θα ήθελα κ από αυτόν τον κωδικό ανταλλακτ. και coding απτο ράδιο. Έτσι, για το 100%.

Υπάρχει κανείς με το RCD310 εκεί έξω;;; Έχετε φίλο ή γνωστό με 310; Αν μένει κανείς Κω, έρχομαι εγώ με το vag-com, μη σας βάζω σε κόπο. ;):lol:

Δηλαδή θελεις να κοιτάξω και τον κωδικό του 56?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτόν εννοούσα αλλά από βιασύνη δεν το έγραψα. Πάντως το long coding που μου έδωσες δείχνει ότι το δικό σου είναι απλώς τσεκαρισμένο σαν radio (analog) και δεν έχει τσεκάρει το 2E - Media player 3 (το οποίο είναι για την εγκατάσταση media in αλλά δεν ήμουν σίγουρος). Ρε λες να σταματάω όποιον βρω στο δρόμο με Golf 6 ή Scirocco και να του λέω ότι θέλω 2 λεπτά την OBD του;; :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτόν εννοούσα αλλά από βιασύνη δεν το έγραψα. Πάντως το long coding που μου έδωσες δείχνει ότι το δικό σου είναι απλώς τσεκαρισμένο σαν radio (analog) και δεν έχει τσεκάρει το 2E - Media player 3 (το οποίο είναι για την εγκατάσταση media in αλλά δεν ήμουν σίγουρος). Ρε λες να σταματάω όποιον βρω στο δρόμο με Golf 6 ή Scirocco και να του λέω ότι θέλω 2 λεπτά την OBD του;; ;)

Coding 56: 0500040004

56-1.jpg

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε!! Δυστυχώς δε βοηθάει σίγουρα, επειδή εμένα (και λογικά και το 310) έχει απλό coding και όχι long. Βέβαια εμένα εργοστασιακά είχε 0040400, οπότε μάλλον το ίδιο κάνει (τα έξτρα ψηφία σου στην αρχή θα είναι άλλες λειτουργίες του 510). Και πάλι ευχαριστώ!! Και επαναλαμβάνω: κανείς με RCD 310 και vag-com υπάρχει εκεί έξω;; :huh:

EDIT: Κάποιος που δημοσίευσε αποτελέσματα autoscan στο Net έχει (εκτός του ίδιου gateway με εμένα :) ) εργοστασιακά το 310 με ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ coding με σένα. Οπότε μια χαρά!!! Δεν υπάρχει ακόμα δυστυχώς label file για το 310 στο vag-com, οπότε η κωδικοποίηση θα γίνει στα τυφλά. Κ ο Θεός βοηθός... thnks rallakia!!

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σκεφτομαι και εγω να αντικαταστησω το rcd-300 που εχω στο golf tsi 140 με ενα rcd-310, ωστοσο αυτα που αναφερεις με κανουν διστακτικο.

καταναλωνει μπαταρια με κλειστο το αμαξι?

ακομα και εαν το κλεισεις το rcd απο το κουμπακι του εξακολουθει να καταναλωνει μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πολλά συστήματα καταναλώνουν μπαταρία με κλειδωμένο αμάξι, απλώς σε μικρό ποσοστό. Ο συναγερμός, το ιμομπιλάιζερ κλπ. Απλώς (απ'όσο έχω διαβάσει) σε μοντέλα 2007 και πίσω υπάρχει ασυμβατότητα. Τόσοι και τόσοι το προσπάθησαν και σε 1-2 μέρες ακινησίας η μπαταρία είχε αδειάσει. Εικάζεται ότι είναι θέμα gateway, το οποίο αν είναι "παλιό" δε μπορεί να επικοινωνήσει σωστά με τη νέα συσκευή (καθώς δεν την υποστηρίζει). Σε ξένα fora δε βλέπω προκοπή (άλλος με 2006-7 μοντέλο ή με μοντέλο gateway F θα βάλει το 310 "και θα δει", λες και θα τη γλιτώσει) και εγώ θα το δοκιμάσω μετά το καλοκαίρι. Αν έχεις χρόνο, χρήμα ή το κατάλληλο gateway γίνε ο πρώτος (που μαθαίνουμε online) που θα βγει νικητής!! Ψάξε στο νετ κ θα βρεις διάφορα, χρειάζεσαι έναν αντάπτορα κεραίας 7L6 051 551 και στο λινκ

http://www.motor-talk.de/forum/einbau-rcd-...v-t2058575.html

θα βρεις ένα pdf που είναι ο επίσημος οδηγός τοποθέτησης απτη μαμά VW.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

ξερεις εαν σε περιπτωση που το παω στην αντιπροσωπεια να μου το περασουν παιζει και εκει να υπαρξει προβλημα με την μπαταρια? :rolleyes:

μαλλον το βλεπω για κατι τετοιο http://www.xcarlink.co.uk/product.php?prod...at=0&page=1

λες και εδω να εμφανιστει το ιδιο προβλημα με την μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν είναι μοντέλο 2008 (το αυτοκίνητο) η αντιπροσωπεία θα σου πει ότι δε γίνεται (το διαγνωστικό τους όταν πάνε να δηλώσουν το 310 θα βγάλει σφάλμα, τουλάχιστον έτσι διάβασα). Οπότε το πρόβλημα μπαταρίας παραμένει. (Η λύση συνεχίζω να πιστεύω είναι η αλλαγή CAN gateway, κόστος χοντρικά 100 ευρώ)

Το xcarlink το έχω βάλει κι εγώ, δεν είχα πρόβλημα μπαταρίας, απλώς με αυτό δε θα βλέπεις τίτλους στην οθόνη. Αυτό επειδή συμπεριφέρεται σαν σιντιέρα (φτιάχνεις 6 φακέλους - σαν τα cd της σιντιέρας - cd01, cd,02...cd06) και βάζεις μέχρι 99 τραγούδια σε κάθε φάκελο. Το rcd300 τα βλέπει ως track01, track 02 κλπ.

Γι αυτό κ εγώ θέλω να βάλω το 310 (το πήρα 100 ευρώ) γιατί βάζοντας media in (από ebay κόστος 190 ευρώ με μεταφορικά) βάζω ένα usb stick και θα φαίνονται τίτλοι και όλα. Αν το βάλω και δουλέψει, σου πουλάω το xcarlink!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε για να εγκαταστησουμε στο 310 , 510 σε golf v πριν το 2008.

Υπαρχει αραγε τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε για να εγκαταστησουμε στο 310 , 510 σε golf v πριν το 2008.

Υπαρχει αραγε τροπος?

Εγώ έχω ήδη απαντήσει. ΣΙΓΟΥΡΑ χρειάζεσαι τον αντάπτορα κεραίας, και πιθανόν αλλαγή καλωδίωσης. Εγώ έχω ήδη το 310, τον αντάπτορα και ίσως αποκτήσω και το media in. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι ή πιο μετά θα κάνω την αλλαγή. Θα ενημερώσω αν έχουν όλα καλώς. Πάντως σε φόρουμ του εξωτερικού κάποιος που δημοσίευσε ένα autoscan για άσχετο λόγο, έχει εργοστασιακά το 310 και έχει τα ίδια ηλεκτρονικά με εμένα (CAN gateway το βασικό, Central electronics control module αν κ μάλλον δεν παίζει σημασία). Οπότε πιστεύω σε μένα θα "κάτσει".

Αν δουλέψει λοιπόν, όσοι θέλετε rcd310/510 και είστε 2007 και πίσω, +100 ευρώ περίπου για καινούριο CAN.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας πει.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

εμενα που το αμαξι ειναι μεσα 2007 χρειαζομαι και εγω can bus τοσα λευτα?:S

Τσέκαρε εδώ:

http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...Dslu%B9enstv%ED

Αν μιλάνε αγγλικά χτύπα το. Νομίζω είναι περίπου 75 ευρώ (χωρίς μεταφορικά). ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ, ΠΡΩΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΜΕ VAG-COM ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ CAN ΕΧΟΥΜΕ!!!!!!! Αν έχεις μοντέλο πχ. N είσαι ΟΚ. Από L και μετά είσαι ΟΚ (έτσι ακούγεται), εγώ έχω Q και το πιο πρόσφατο είναι το S ή το Τ.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε εδώ:

http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...Dslu%B9enstv%ED

Αν μιλάνε αγγλικά χτύπα το. Νομίζω είναι περίπου 75 ευρώ (χωρίς μεταφορικά). ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ, ΠΡΩΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΜΕ VAG-COM ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ CAN ΕΧΟΥΜΕ!!!!!!! Αν έχεις μοντέλο πχ. N είσαι ΟΚ. Από L και μετά είσαι ΟΚ (έτσι ακούγεται), εγώ έχω Q και το πιο πρόσφατο είναι το S ή το Τ.

Μπορει δηλαδη να μαι και οκ ε? δηλαδη το μονο που χρειαζομαι για να τοποθετηθει σωστα ειναι καινουργια κεραια πλεξουδα ραδιοφωνου με τη νεα φησα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να πω μια ιδέα. Μάλλον λίγο μπακαλίστικο αλλά ίσως κάνει δουλειά. Γιατί δεν ψάχνεστε σε κανένα μαγαζί ηλεκτρονικών να παρεμβάλετε ένα ρελεδάκι που όταν είναι κλειστό το αμάξι να μη δίνει καθόλου ρεύμα στο rcd?

Edited by Markk
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να πω μια ιδέα. Μάλλον λίγο μπακαλίστικο αλλά ίσως κάνει δουλειά. Γιατί δεν ψάχνεστε σε κανένα μαγαζί ηλεκτρονικών να παρεμβάλετε ένα ρελεδάκι που όταν είναι κλειστό το αμάξι να μη δίνει καθόλου ρεύμα στο rcd?

Τότε δεν θα μπορεί να κρατήσει μνήμες σταθμών. ώρα κ.λ.π ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να πω μια ιδέα. Μάλλον λίγο μπακαλίστικο αλλά ίσως κάνει δουλειά. Γιατί δεν ψάχνεστε σε κανένα μαγαζί ηλεκτρονικών να παρεμβάλετε ένα ρελεδάκι που όταν είναι κλειστό το αμάξι να μη δίνει καθόλου ρεύμα στο rcd?

γιατί ειναι μπακαλίστικο όπως είπες και όντως δεν κρατάει μνήμες κλπ. Εγώ αφού είδα ότι είμαι ΟΚ από CAN, θα το κάνω. Αν ήθελα κ αυτό, τότε ίσως όχι. Γενικά αρκετοί από δω θα έλεγα ότι είμαστε οπαδοί των ΟΕΜ λύσεων.

@Playmaker: Οι κεραίες δεν είναι στην πλεξούδα, είναι μόνα τους τα καλώδια. Δες http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4207134 να καταλάβεις. Εδώ δείχνει το RNS510 αλλά εκτός της κεραίας GPS τις ίδιες συνδέσεις έχουν.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε εδώ:

http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...Dslu%B9enstv%ED

Αν μιλάνε αγγλικά χτύπα το. Νομίζω είναι περίπου 75 ευρώ (χωρίς μεταφορικά). ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ, ΠΡΩΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΜΕ VAG-COM ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ CAN ΕΧΟΥΜΕ!!!!!!! Αν έχεις μοντέλο πχ. N είσαι ΟΚ. Από L και μετά είσαι ΟΚ (έτσι ακούγεται), εγώ έχω Q και το πιο πρόσφατο είναι το S ή το Τ.

καλημερα στο φορουμ,

χθες παρελαβα το rns 510 ver. B.

το αυτοκινητο ειναι παραγωγης 24η εβδομαδα του 2007.

τελειωνοντας την εγκατασταση TOY RNS εκανα ενα scan με το vag-com οπου εκει υπηρχαν αρκετα σφαλματα τιποτα βεβαια το ιδιαιτερο....το ζητημα ομως ηταν οτι συνεχεια δουλευε το ανεμιστηρακι του RNS πραγμα που σημαινει οτι αργα ή γρηγορα θα αδειαζε την μπαταρια.

ο καλος φιλος Αντωνης ΤΑ6APE ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ηρθε και με βοηθησε στο coding toy CAN-BUS. τικαραμε τις επιλογες NAVIGATION & ANALOG RADIO με τις 2 αυτες επιλογες διαγραφτηκανε τα σφαλματα απο το διαγνωστικο.

Το καλο ομως ειναι οτι σταματησε να δουλευει και μετα απο καποια ωρα το ανεμιστηρακι το τσεκαρα αρκετες φορες χθες το οποιο θα κανω και σημερα !!!!!!!

1 ακομα καλο στοιχειο ειναι οτι η εκδοση του CAN BUS ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ L ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ "Κ"

OYTE ΑΝΤΑΠΤΟΡΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ GATEWAYS

ΤΟ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

αν υπαρξει καποιο προβλημα (χτυπα ξυλο δηλαδη) θα σας ενημερωσω παντως το RNS 510 με την εκδοση του CAN BUS 1.6 me to gramma K δουλεψε.

βεβαια θα το αφησω το αυτοκινητο μια μερα σε ακινησια μηπως και μεινει απο μπαταρια ετσι δηλαδη για τον φοβο των ιουδαιων

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος σου πως ειναι;μηπως εχει τιποτα κενα στην ενταση οταν το δυναμωνεις;δηλαδη,δυναμωνει απο το 1 ή πρεπει να παει στο 10 για να βγει ο ηχος;στο vcds στο μενου των ηχειων τι επελεξες;2,4,6.....;;;;

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος σου πως ειναι;μηπως εχει τιποτα κενα στην ενταση οταν το δυναμωνεις;δηλαδη,δυναμωνει απο το 1 ή πρεπει να παει στο 10 για να βγει ο ηχος;στο vcds στο μενου των ηχειων τι επελεξες;2,4,6.....;;;;

o ηχος δεν εχει κενα ..... αλλα αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου νομιζω απ'οτι θυμαμαι οτι υπαρχει μια επιλογη απο που πρεπει να αρχιζει ο ηχος δεν το θυμαμαι βεβαια καλα αλλα το βραδακι που θα το τσεκαρω για την μπαταρια θα του ριξω μια ματια!!!

Link to comment
Share on other sites

o ηχος δεν εχει κενα ..... αλλα αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου νομιζω απ'οτι θυμαμαι οτι υπαρχει μια επιλογη απο που πρεπει να αρχιζει ο ηχος δεν το θυμαμαι βεβαια καλα αλλα το βραδακι που θα το τσεκαρω για την μπαταρια θα του ριξω μια ματια!!!

αν μπορεις τσεκαρε το και ενημερωσε με.θα ειμαι υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.