Jump to content
firev12

Golf 5/6 - RCD 310 Thread [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ΦΥΣΙΚΑ.....Mιλαω για νεα γραμμη χωρις να περναει απο το can-bus,

Έτσι όμως λειτουργεί χωρίς να συνεργάζεται με τα χειριστήρια στο τιμόνι και χωρίς ενδείξεις στην οθόνη plus για όσους διαθέτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σι!εγω δεν τα διαθετω...

Αρα η λυση που αναφερεις δεν λεει και τιποτα, ολο το παιχνιδι ειναι το canbus φιλε μου.

Εδιτ

Χωρις αυτο το μηχανημα που αναφερεις θα κοστιζε το 1/3 της τιμης που εχει σημερα.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το rns 510.

Εχω στα χερια μου ενα Rns 510 version c και θελω να το τοποθετησω σε golf gti edition 30 του '08.

ΣΤο καναλι 19 στο vagcom βλεπω οτι εχω:

Controller info

VAG Number: 1K0 907 530 L

Component: J533___Gateway H15 0180

Shop#. Imp: 785 WSC 0179

Το rns εχει αριθμο : 1T0 035 680 C.

Ταιριαζει στο δικο μου αυτοκινητο ή θελει αλλαγη το Can getaway?

Επισης το Rns ειναι μοντελο 2010 ή 2011.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το rns 510.

Εχω στα χερια μου ενα Rns 510 version c και θελω να το τοποθετησω σε golf gti edition 30 του '08.

ΣΤο καναλι 19 στο vagcom βλεπω οτι εχω:

Controller info

VAG Number: 1K0 907 530 L

Component: J533___Gateway H15 0180

Shop#. Imp: 785 WSC 0179

Το rns εχει αριθμο : 1T0 035 680 C.

Ταιριαζει στο δικο μου αυτοκινητο ή θελει αλλαγη το Can getaway?

Επισης το Rns ειναι μοντελο 2010 ή 2011.

Πιστευω δεν θα εχεις κανενα προβλημα, απο Κ,L getaway και πανω εισαι οκ

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5165572-RNS-510-power-drain

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. στην αντιπροσωπια, δινουν rcd 310 kai 510 μεταχειρισμενα. 8ελω να αλλαξω το δικο μου, ειναι το rcd 200.μου ειπαν οτι μαλλον θα χρειαστει και gateway. ξερει κανεισ που μπορω να βρω κανα μεταχειρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. στην αντιπροσωπια, δινουν rcd 310 kai 510 μεταχειρισμενα. 8ελω να αλλαξω το δικο μου, ειναι το rcd 200.μου ειπαν οτι μαλλον θα χρειαστει και gateway. ξερει κανεισ που μπορω να βρω κανα μεταχειρισμενο?

Ποια αντιπροσωπεία είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Απλά μία μικρή ενημέρωση. Λεφτά δεν έπαιζαν όποτε δεν γ.... λέω ας το δοκιμάσω και έβαλα rcd 310 από golf 6 σε golf 5 του 2006 χωρίς να κάνω καμία αλλαγή στα καλώδια και χωρίς να το ρυθμίσω με vag com. Δεν δουλεύει η οθόνη πολλαπλών ενδίξεων στο κεντρικό καντράν (που δείχνει σταθμούς κλπ) αλλά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την μπαταρία και δουλεύει σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντιπροσωπεία είναι αυτή?

στη λαρισα. αλλα ξερω και απο αλλουσ σε αλλεσ πολεισ που βρηκαν και τα αλλαξανε. ειναι να το πετυχεις. ειναι αμεταχειριστα. τα αλλαζουν για να περασουν αυτο με το navi

Απλά μία μικρή ενημέρωση. Λεφτά δεν έπαιζαν όποτε δεν γ.... λέω ας το δοκιμάσω και έβαλα rcd 310 από golf 6 σε golf 5 του 2006 χωρίς να κάνω καμία αλλαγή στα καλώδια και χωρίς να το ρυθμίσω με vag com. Δεν δουλεύει η οθόνη πολλαπλών ενδίξεων στο κεντρικό καντράν (που δείχνει σταθμούς κλπ) αλλά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την μπαταρία και δουλεύει σούπερ.

οταν λες ο8ονη πολλαπλον ενδιξεων εννοεις τη κοκκινη? εμενα μου ειπαν παντως για προβληματα με τη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Απλά μία μικρή ενημέρωση. Λεφτά δεν έπαιζαν όποτε δεν γ.... λέω ας το δοκιμάσω και έβαλα rcd 310 από golf 6 σε golf 5 του 2006 χωρίς να κάνω καμία αλλαγή στα καλώδια και χωρίς να το ρυθμίσω με vag com. Δεν δουλεύει η οθόνη πολλαπλών ενδίξεων στο κεντρικό καντράν (που δείχνει σταθμούς κλπ) αλλά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την μπαταρία και δουλεύει σούπερ.

Με την μπαταρια πως το καταλαβες οτι δεν εχεις προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρια πως το καταλαβες οτι δεν εχεις προβλημα?

όταν το συνδέσαμε του βάλαμε μηχάνημα μέτρησης τάσης και κλειστό τραβούσε όσο χρειάζεται για να κρατάει τις μνήμες στο ράδιο (όσο ρεύμα χρειαζόταν και το απλό cd που είχε πριν). το αφήσαμε έτσι 5 ώρες και το κοιτάγαμε κάθε 20 λεπτά και δεν υπήρχε καμία μεταβολή στην μέτρηση. Ο κολλητός μου που γνωρίζει πέρισοτερα ηλεκτρολογικά μου είπε ότι από την στιγμή που δεν τραβάει από την αρχή περισότερο ρεύμα δεν υπάρχει λόγος να τραβήξει περισότερο στο μέλλον. Πάντως πλέον η ιστορία κλείνει 1 μήνα και κάτι και όλα είναι μια χαρά. Και το αμάξι κάθε φορά να παίρνει μπροστά κατευθείαν ακόμα και μετά από πλήρη ακινησία σαββατοκύριακου.

οταν λες ο8ονη πολλαπλον ενδιξεων εννοεις τη κοκκινη? εμενα μου ειπαν παντως για προβληματα με τη μπαταρια

ναι αύτην εννοώ...

Edited by Hommer
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πουλήσω το rcd 310 σε golf 5αρι που δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι ,προφανώς είναι πριν το 2008 (παραπάνω λεπτομέρειες δεν ξέρω ακόμα) -

διάβασα όλο το τοπικ αλλά δεν κατάλαβα ακριβως ; εφόσον δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι θα εξακολουθει να έχει πρόβλημα με την μπαταρία ;

έχει βρεθεί κάποια άλλη λύση ή το αναβαθμισμένο καλώδιο με κόστος 100 euro+ είναι μονόδρομος;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πουλήσω το rcd 310 σε golf 5αρι που δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι ,προφανώς είναι πριν το 2008 (παραπάνω λεπτομέρειες δεν ξέρω ακόμα) -

διάβασα όλο το τοπικ αλλά δεν κατάλαβα ακριβως ; εφόσον δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι θα εξακολουθει να έχει πρόβλημα με την μπαταρία ;

έχει βρεθεί κάποια άλλη λύση ή το αναβαθμισμένο καλώδιο με κόστος 100 euro+ είναι μονόδρομος;

ευχαριστώ

Τα χειριστήρια με την απώλεια ρεύματος απο την μπαταρίας ειναι άσχετα.

Δεν ξέρω τι εννοείς καλώδιο, αν εννοείς το canbus και το μοντέλο ειναι του 2004 τοτε σίγουρα θα εχεις πρόβλημα με την μπαταριά

Link to comment
Share on other sites

ναι το canbus εννοώ και το αυτοκινητο είναι του 2004 ..

ευχαριστώ Νίκο

Υπάρχει update μόνο για το can bus περισσότερες πληροφορίες www.vwnavi.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νομίζω σε θυμάμαι σε κάποιο φόρουμ που είχες ρωτήσει για το θέμα (αν θυμάμαι καλά το Username). Έχεις πρόβλημα με το ραδιόφωνο, gateway κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Guest arva

Μάλλον εδώ πιο πίσω. Ναι έχω πρόβλημα. Έχω Passat B6 του 2005 και βάζοντας RCD-510 στη θέση του RCD-300, άδειαζε η μπαταρία. Άλλαξα gateway αλλά μου έβγαζε σφάλμα στη κολώνα του τιμονιού και δεν μου δούλευε το ABS.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είχες και ποιο έβαλες; Όταν έκανες την αλλαγή, το κωδικοποίησες τικάροντας τα κουτάκια που πρέπει βάσει περιγραφής ή έκανες copy paste τον παλιό κωδικό στο νέο gateway; Σου παραθέτω μια σελίδα που βρήκα στα γρήγορα, η οποία έχει σκαναρίσματα από Passat (του 07 και του 09 νομίζω) για να δεις τι κωδικό ανταλλακτικού έχει το δικό τους gateway.

http://forum.vw-passat.pl/threads/66498-LOGI-z-auto-scan-VAG

Link to comment
Share on other sites

Guest arva

Βασικά με το καινούργιο gateway εμφάνισε παραπάνω κουτάκια και προσπάθησα να τα ταυτίσω με τα κουτάκια ανεπιτυχώς. Δε θυμάμαι ακριβώς βέβαια γιατί έχουν περάσει 2 χρόνια!

Edited by arva
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχες κρατήσει screenshots από το παλιό. Λογικά ο κωδικός ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ πρέπει να είναι 3C0 907 530 XX, όπου ΧΧ είναι 1 ή 2 γράμματα που δείχνουν ποιο μοντέλο του gateway είναι. Δοκίμασε να το κωδικοποιήσεις σε αντιπροσωπεία (με το αζημίωτο βέβαια). Αλλιώς, κάποιος καλός γνώστης με vagcom μπορεί να δοκιμάσει. Για να καταλάβεις, αυτός είναι απλώς ένας εγκέφαλος δικτύωσης για όλους τους controllers/ECU που έχει πάνω το αυτοκίνητο. Πρέπει απλώς να του δηλώσεις ποιοι είναι αυτοί. Engine electronics 1, ABS, πίσω πόρτες, ράδιο, υποβοήθηση τιμονιού κλπ κλπ κλπ. Αν είχες και εγκατάσταση τηλεφώνου, navigation, πυξίδα και δεν ξέρω κι εγώ (εργοστασιακά πάντα), ίσως εκεί θέλει λίγο ψάξιμο. Έχεις vagcom;

Link to comment
Share on other sites

εγω με πατεντα απο ηλεκτρολογο και ολα καλαα....χωρις προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

εγω με πατεντα απο ηλεκτρολογο και ολα καλαα....χωρις προβλημα....

Πατέντα???Γνωρίζεις επακριβώς να μας πεις???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.