Jump to content
firev12

Golf 5/6 - RCD 310 Thread [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Guest arva

Ναι το έχω!

PM δεν μπορώ να σου στείλω. Μου βγάζει σφάλμα ότι The member electric doctor can not use the messaging system

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Golf 6 Tsi 160 του 2009 και απέκτησα πρόσφατα κινητό Android. μίλησα με δυο καταστήματα κι έχω την αίσθηση ότι με δουλεύουνε. Οι απορίες μου είναι: 

 

1) Δουλεύει το Bluetooth στο αυτοκίνητο μου ή απλά έχει το μενού στο RCD 310. Έβαλα το Bluetooth στο On αλλά ήχο δεν ακούω, ούτε το κινητό μου βλέπει Bluetooth του Golf.

 

2) Για απλή σύνδεση για φόρτιση του κινητού και ακρόαση μουσικής από το RCD 310 με USB-in, τί χρειάζεται να πάρω; Πρέπει να έχει κάποια ειδική υποδοχή το ηχοσύστημα μου και πώς την βρίσκω;

 

3) Για τα παραπάνω και επιπλέον χρήση των χειριστηρίων στο τιμόνι τί λύσεις υπάρχουν;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για το εργοστασιακό Premium BT αν δεν το είχες παραγείλει ως εξτρά τότε δεν το έχει το αυτοκίνητο.

Το RCD 310 δεν έχει υποδοχή USB παρά μόνο aux-in μέσα στον τεμπέλη (αν δεν είχες παραγείλει το εξτρά

media-in).

Tώρα για τις λύσεις του εμπορίου δεν ξέρω τι υπάρχει γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου λόγω RNS που έχει SD card.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εφαρμογή + το car dock για iphone είδα πως εκμεταλεύεται την υποδοχή aux-in 3.5mm (small jack) για να συνδεθεί με το RCD310 προκειμένου να

εχεις ήχο για την μουσική (ή/και για τις τηλεφωνικές κλήσεις; ).

Τώρα αυτό το απλό ας πούμε "car kit" πως γίνεται και έχει σχέση με τα χειριστήρια στο τιμόνι;;;

Εννοείς πως απλά αυξομειώνεις την ένταση στην μουσική;

Edited by stakyrTSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Dension δεν είναι εφαρμογή αλλά εξάρτημα. Ακούς μουσική, φορτίζεις το κινητό, βλέπεις τίτλους στην οθόνη του ηχοσυστήματος και του ταμπλώ, και χειρίζεσαι τα πάντα από τα χειριστήρια στο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του εκτός από το car dock (που το έχω γράψει και παραπάνω) είχε και κάποια εφαρμογή για download..

Η διασύνδεση του με το αυτοκίνητο και συγκεκριμένα με το RCD310 πως πραγματοποιείται;

 

Y.Γ. Μπήκα μέσα από το selector στο site της Dension και είδα λεπτομέρειες τελικά για το interface αυτό.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος θα χρειαστείς αυτό:

 

http://www.kufatec.de/shop/en/Volkswagen/Scirocco-1K/Volkswagen-centre-console-for-MEDIA-IN3?action_ms=1

 

και αυτό:

 

http://www.kufatec.de/shop/en/portable-oem-integration/vw-media-in-mdi-interface-retrofit

 

 

Επίσης νομίζω πως μετά πρέπει στη νέο υποβραχιόνιο να τοποθετήσεις εξωτερικά στην υποδοχή που έχει,

το socket aux-in 3.5 mm (mini jack) που τώρα το έχεις μέσα στον τεμπέλη σου:

 

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/7/5677/11434779/203131878-w988.jpg

 

 

Mήπως να έβαζες ένα ΒΤ (είτε εργοστασιακό retrofit είτε aftermarket) και να έχεις και το κινητό συνδεμένο

και να ακούς την μουσική σου (μέσω του media player του κινητού);

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχοντας διαβασει ολο το θεμα και ως παθων και γω πριν μια βδομαδα αλλαξα το rcd-300 σε passat b6 του 2006 με ενα rcd 510 και εχω το γνωστο θεμα με το αδειασμα μπαταριας. Μενω θεσσαλονικη ξερεις κανεις καποιον εδω που μπορει να το αναλαβει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κάνει μια αλλαγή από το RCD300 σε RCD510.

Και το πρόβλημα ήταν η μπαταρία. Δεν είχα διαβάσει-ψάξει πριν την αγορά του 510 για το πρόβλημα αυτό.

Λοιπόν τώρα έχω έναν 1K0 907 530 F. Μέσα στο Long coding έχει κάτι επιλογές radio analog digital navi κτλ..

Εάν παίξω με τα τικ θα κάνω κάτι με την έξτρα καταναλώσει που έχει το 510?

Επίσης μίλησα με την αντιπροσωπία μου έδωσε εάν κωδικό 7Ν0 907 530 H (200Euro) αλλά δεν ξέρεις εάν θα δουλέψει.

Όπως διάβασα και ποιο πριν το topic πρέπει να βάλω ποιο μεταγενέστερο K & L έκδοση.

Υπάρχει κάποιο λινκ να αγοράσω από το eBay τον κατάλληλο εγκέφαλο ?

 

Οπως:

http://www.ebay.com/itm/08-VW-Jetta-Multiplex-Gateway-Module-Control-Module-Computer-1K0-907-530L-/141580283597?hash=item20f6d7aecd:g:IQ8AAOSwrklU5OTw&vxp=mtr

 

http://www.ebay.com/itm/One-New-OEM-Can-Bus-Gateway-For-VW-Rabbit-Jetta-Golf-RNS510-RCD510-7N0-907-530-R-/181785790364?hash=item2a5347079c:g:Y9cAAOSw-vlVjRlr&vxp=mtr

Edited by Costas47
Link to comment
Share on other sites

Παρε το L κανει

Είχα καταλήξει στο δεύτερο να πω την αλήθεια γιατί αν δεις από κάτω λέει:

REPLACE NO. :  7N0 907 530 H , 7N0 907 530 M , 7N0 907 530 R , 7N0 907 530 AB , 7N0 907 530 AF , 1K0 907 530 K , 1K0 907 530 S , 1K0 907 530 R

Έχει και τον κωδικό που μου είπε η αντιπροσωπία έχει και το S – R και τι βασικότερο είναι στα 27Euro. (Και να μην κάνει το πετάς που λέει ο λόγος) .

Link to comment
Share on other sites

Ριξεμια ματια εδω wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Navigation_System_(RNS510)_Retrofitting Αν το can gw σου εχει την version 0120 (μπορεις να το δεις σο vcds log) τοτε με ενα sw update μπορουν (στην vw) να σου το κανουν 1K0-907-530-K @ 0178 το οποιο θα σβηνει κανονικα το rcd και δεν θα σου αδειαζει την μπαταρια.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ριξεμια ματια εδω wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Navigation_System_(RNS510)_Retrofitting Αν το can gw σου εχει την version 0120 (μπορεις να το δεις σο vcds log) τοτε με ενα sw update μπορουν (στην vw) να σου το κανουν 1K0-907-530-K @ 0178 το οποιο θα σβηνει κανονικα το rcd και δεν θα σου αδειαζει την μπαταρια.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Λογικά η έκδοση μου πρέπει να είναι 0120 εάν κοιτάζω σωστά.

Δηλαδή πάω στην αντιπροσωπία και τους λέω να μου κάνουν update τον συγκεκριμένο εγκέφαλο (F) από την έκδοση 0120 που έχω σε 0178 και θα είμαι οκ ?

Ξέρουμε περίπου κόστος για το update ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.