Jump to content
firev12

Golf 5/6 - RCD 310 Thread [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF 5 ΤΟΥ 2005.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ RCD 310 KAI TO ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ PIN..ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ VW MOY ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ.ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΣΤΟ  ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΞΗΛΩΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ RCD 500 POY ΕΒΑΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΤΑΞΕΙ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΗ?ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ VAG COM AN TOY ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΠΩΣ SERIAL NUMBER KAI ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς το πήρες χωρίς να σου δώσει τον κωδικό. Συνήθως οι αντ/πειες τον γράφουν στο manual του rcd, στο πούλησε κ χωρίς manual?? Πρέπει να βρεις κάποιον που ξεκλειδώνει rcd (ολίγον εργαλεία... hacking..), δεν ξέρω αν πλέον οι αντ/πειες έχουν πρόσβαση σε κωδικούς rcd, μάθε τον αριθμό πλαισίου του αρχικού αυτοκινήτου πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο ebay αγγελία (από Έλληνα!) κάπως unlock service vw rcd, δε θυμάμαι. Πληρώνεις 15 ευρώ, στέλνεις το serial number του rcd κ σου στέλνει τον κωδικό. Αν όμως έχει δηλωθεί ως κλεμμένο δεν παίρνεις ούτε κωδικό ούτε τα λεφτά σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Golf Mk5 Tsi 140/DSG6, 2008. Εχει RDC300/mp3 εργοστασιακό. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε μεταχειρισμένο το καλοκαίρι του 2016. 

Εχοντας ένα σκασμό CD με MP3 από παλιά, τάχω βαλει όλα κατα καιρούς και τάχω ακούσει (μάλλον!) όλα.

Πρόσφατα έγραψα 3-4 cd με mp3 και μόλις τα βάζω στο RCD μου βγάζει "CD Error"!!! Δεν βλέπει καν τουςε φακέλλους...

Τα "νέα" cd που γράφω είναι Verbatim 700mb/52x/80min. 

Τα "παλιά" μου CD τάχω γράψει με Windows XP, συνήθως με Nero και παίζουν. Είναι δε διαφόρων εταιριών και τύπων...

Τα "νέα" τα γράφω πάλι με το (ίδιο) Nero, ή με το πρόγραμμα των Windows 7 Ultimate 64, ή ακόμα και με ένα freeware πρόγραμμα, το Burnaware free... Η συσκευή είναι η ίδια, Optiarc AD 5240S Ata, ενώ και το υπόλοιπο computer έχει ακριβώς το ίδιο hardware (δίσκοι κλπ) με πριν, που είχε Windows XP. Εννοείται ότι τσεκάρω και την επιλογή "finalize cd after burning". Τα δε settings του dvd recorder είναι ότι δίνουν τα windows, default...

Δοκίμασα να γράψω και ένα cd στο pc του γιου μου, που τρέχει Windows 10 και παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα...

Χτες έκανα και update το firmware του cd recorder, από 1.01 σε 1.03, αλλά το πρόβλημα παραμένει...

Χαζό είναι, αλλά έχει κανείς καμμιά ιδέα που στο καλό κολλάμε?!

 

Edited by steliosh
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια τα προβληματικά cds από nero discspeed (επιλογή scandisc ή/και disc quality αν το υποστηρίζει το recorder/reader σου) για να δείς καταρχάς αν είναι θέμα των cds.

Αλλιώς θα υποψιαζόμουν αδυναμία του laser του RCD, αλλά εκεί θα έπρεπε να δυσκολεύεται και στα παλιά.
Σαν άλλη λύση δοκιμάζεις άλλη μάρκα cd, μερικά readers είναι ιδιότροπα.

Edited by Candlemass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις...

 

Εκανα τις δοκιμές μου...

 

Παράθεση

Γενικές Πληροφορίες
 Οδηγός: Optiarc DVD RW AD-5240S 
 Υλικολογισμικό: 1.03
 Δίσκος: CD-R (δεδομένα) (97m26s66f)
 Επιλεγμένη ταχύτητα: Μέγιστο
C1 Σφάλματα
 Μέγιστο: 50
 μέσος: 5.09
 Σύνολο: 15835
C2 Σφάλματα
 Μέγιστο: 0
 μέσος: 0.00
 Σύνολο: 0
Παραμόρφωση χρονισμού: -
Στατιστικά Εξέτασης
 Χρόνος που έχει διανυθεί: 1:52
 Αριθμός δειγμάτων: 3003
 Μέσο χρονικό διάστημα σάρωσης: 1.04 sec
 Αφαιρέθηκαν οι δυσλειτουργίες: 0

και...

 

Παράθεση


Nero DiscSpeed: Πληροφορίες δίσκου
Βασικές πληροφορίες
 Τύπος δίσκου:       : CD-R
 Κατασκευαστής:      : CMC Magnetics
 MID                 : 97m26s66f
 Ταχύτητες εγγραφής: : 8 X - 16 X - 24 X - 32 X - 40 X - 48 X
 Χωρητικότητα:       : 79:59.71
                     : 703 MB
Εκτεταμένες Πληροφορίες
 Χρήση               : Γενικό
 Κατάσταση Δίσκου    : Άνοιγμα
Ανεπεξέργαστα Δεδομένα
ATIP
0000 - D0 00 98 00 61 1A 42 00 4F 3B 47 00 00 00 80 00 - ....a.B.O;G.....
0010 - 00 00 00 00 00 00 00 00                         - ........

στα τεστ πήγε 100% καλά... 

Θα δοκιμάσω πάντως να κάνω και ένα audio cd, από περιέργεια να δω που θα με βγάλει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, βλέπω με χαρά ότι αρκετοί από παλιά με golf 6 παραμένετε ενεργοί και δεν έχετε πουλήσει τα αμάξια σας. 

 

Στο θέμα μας σχετικά με το rcd310 έχω μια ερώτηση:

 

Με την αγορά του αυτοκινήτου είχα τοποθετήσει καλώδιο για ipod μέσα στον τεμπέλη. Τα χρόνια περάσαν, το έχω παρατημένο μέσα στον τεμπέλη και που και που το ακούω.

 

Πλέον στο android κινητό μου (υποδοχή usb typeC) έχω λογαριασμό spotify premium και ακούω φουλ τραγούδια μέσω του προγράμματος. Θέλω να συνδέσω το κινητό με το ηχοσύστημα και να μεταφέρω ήχο. Υποψιάζομαι ότι μόνο aux θα είναι η σύνδεση και αλλαγές μέσω κινητού μόνο θα κάνω αλλά δεν πειράζει.

Τι καλώδιο χρειάζομαι; Χρειάζεται κάποια  επί πλέον κωδικοποίηση το rcd?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω AUX σωστά. Πρέπει να βρεις καλώδιο USB C to audio κάτι σαν αυτο: https://www.moshi.com/usb-c-digital-audio-adapter-with-charging#silver


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το κινητό έχει έξοδο και για ακουστικά εκτός από usbC, μάλλον θα βολεύει περισσότερο.

 

Πώς θα το συνδέσω με το αμαξι;

 

Update:

 

Έχω είσοδο για media in στον τεμπέλη και aux in εξωτερικά πάνω από την ποτηροθήκη.

 

Διάβασα το thread σας όλο, κοίταξα κάποια ξένα site και πήγα και πριν λίγο στο αμάξι να ξαναθυμηθώ το setup interface του rcd310 μου. Βλέπω ότι θα μπορούσα ίσως να το συνδέσω χωρίς καλώδια μέσω bluetooth και να απαντώ και στις κλήσεις χωρίς να το βάζω συνέχεια στην ανοιχτή ακρόαση.

 

Για να ξέρουμε για τί έκδοση golf vi μιλάμε, έχω το highline (με όλα τα κουμπιά στο τιμόνι) και από εξτρά ηλεκτρικά έχω το πακέτο με τα αυτόματα φώτα, αυτόματους υαλοκαθαριστήρες, ηλ. αναδιπλούμενους και θερμαινόμενους καθρέπτες.

 

Ασχολήθηκα αποκλειστικά με τις επιλογές πάνω στο rcd 310, ακόμα δεν έψαξα κάτι στην κεντρική οθόνη του οδηγού.

 

Την επιλογή για audio bluetooth την έχω αλλά δεν κάνει τίποτα όταν το βάζω στο on. Μήπως θέλει παρατεταμένο πάτημα; Θέλει πάτημα 2 και 3 κουμπιών; Μόλις διάβασα σε ένα ξένο site ότι θέλει να πατήσεις τα κουμπιά αριστερά δεξιά του πίνακα οργάνων.

 

Το κινητό μου πάντως δεν βγάζει καμμιά συσκευή bluetooth κοντά.

 

Κάτω από το κάθισμα του οδηγού ακόμα δεν έχω βρεί ψηλαφώντας κάτι που να μοιάζει για συσκευή bluetooth. 

 

Τι κάνω;;;;;

 

Κάθε βοήθεια άπειρα εκτιμητέα και δεκτή.

 

 

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες για να κλείσει από μένα το ερώτημα, έψαξα περισσότερο, διάβασα και κατέληξα στα εξής:

 

Για να μεταφέρει κάποιος ήχο από το κινητό του στο rcd μπορεί:

α) μέσω του media in (εφ'όσον διαθέτει) να αγοράσει από ebay μιά έξοδο σε usb female (VW MDI USB lead) που θα του βγεί μαζί με τα μεταφορικά κοντά στα 23 ευρώ (σημερινά δεδομένα). Θα συνδέσει το κινητό με αυτό μετά με δικό του καλώδιο usb male to micro usb (ή usbC ή ό,τι έχει).

β) αν δεν έχει το premium BT πακέτο να αγοράσει το 9W7 Bluetooth Kit. Στο ebay πάει γύρω στα 200 ευρώ (δεν ξέρω πόσο στην αντιπροσωπία) ή να ψαχτεί μέσω aliexpress και να του κοστίζει γύρω στα μισά (άγνωστο πότε θα φτάσει στα χέρια του με τα προβλήματα στα τελωνεία). Το Kit είναι το πλέον ενδεδειγμένο για να συνεργαστεί το κινητό με το εργοστασιακό rcd για να μεταφέρεται ήχος αλλά και κλήσεις στα ηχεία από το κινητό.

 

Όμως όποιος χρησιμοποιεί spotify στο κινητό του δεν μπορεί λόγω copyright να μεταφέρει ήχο μέσω της εξόδου του κινητού micro usb (ή usbC ή ό,τι έχει). Οπότε αποκλείεται το media in.

Έχει τις εξής 3 επιλογές:

 

α) το 9W7 bluetooth kit (όπως πιο πάνω)

β) καλώδιο mini jack to mini jack (3.5mm to 3.5mm) με σύνδεση απ'ευθείας στην aux in θύρα. θα είναι συνδεδεμένο στο auxillary με έλεγχο πλέον μόνο της έντασης του ήχου. Περίπου 5 ευρώ από οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα.

γ) Να δοκιμάσει το καλώδιο του link: https://community.spotify.com/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/spotifyandroid/thread-id/34314/page/3. Δεν γνωρίζω κατά πόσο δουλεύει αυτό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μολις αγορασα μεταχειρισμενο το rcd 300 απο ενα φιλο για να το βαλω στο golf v 1600 fsi. Μολις το εβαλα επανω μου εβγαλε code safe 1 και πατησα κατα λαθος καποιο πληκτρο και πλεον μου βγαζει code safe 2 χωρις ομως να εχει να συμπληρωσω καπου τον κωδικο. Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?

 

αν το αφησω σβηστο το αμαξι μου ξανα ζηταει κωδικο safe 1...

Link to comment
Share on other sites

Το ειχε παρει μεταχειρισμενο το αυτοκινητο μαζι με το rcd 300 επανω... δεν του ειχε ζητησει ποτε κωδικο.

αν παμε με το αυτοκινητο του που ηταν παντρεμενο σε καποια αντιπροσωπεια θα κανουμε δουλεια?

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι έχουν μια μικρή χρέωση να σου δώσουν τον κωδικό βέβαια. Δεν θυμάμαι αν αναγράφεται στο manual του RCD θυμάται κανείς?


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανονικά μπορει να γραφει να επάνω στη μονάδα ένα τετραψήφιο ειναι 

 

αν δεν βγάλεις ακρη , τότε στην αντιπρόσωπια θα πρέπει να πας, μου έχει τύχει και μένα να χαλάσει η μπαταριά και να κλειδώσει το radio   

 

στο βιβλίο δεν γραφει τίποτα   

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ο  τετραψήφιος  είναι  κωδικός  ασφαλείας,  αν  κλαπεί  και  σταματήσει  η  τροφοδοσία του  να  μην  ενεργοποιηθεί  ξανά. Τότε  ποιος  ο  λόγος  ύπαρξης του  εάν  αναγράφεται  επάνω  στη  μονάδα;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Ο  τετραψήφιος  είναι  κωδικός  ασφαλείας,  αν  κλαπεί  και  σταματήσει  η  τροφοδοσία του  να  μην  ενεργοποιηθεί  ξανά. Τότε  ποιος  ο  λόγος  ύπαρξης του  εάν  αναγράφεται  επάνω  στη  μονάδα;

γιατι ποιος σου ειπε ότι δεν εχει εταιριες που γράφουν τον κωδικό επάνω στην μονάδα.

 

στα ford αν κλειδώσει το radio cd, για να μάθεις ποιος ειναι ο κωδικός πας στην αντιπροσωπία και σου ξηλώνουν το ράδιο cd και βλέπουν ποιος ειναι ο κωδικός επάνω στην μονάδα.

και μετά το ξανά βάζουν στην θέση του.

 

στο vw δεν είμαι και σίγουρος αλλα μπορει να μην χρειαζόσαστε να ξηλώσετε το radio cd , Δεν θυμαμαι τι είχαν κάνει στο δικό μου  όταν χάλασε η μπαταριά και κλείδωσε το ράδιο cd???? 

 

μπορει να μην ξήλωσαν το radio              

Link to comment
Share on other sites

Άρα  δεν  μιλάμε  για  κωδικό  ασφαλείας.

Συνεπάγεται  ότι  ο  κλέφτης  δεν  θα  έχει  κανένα  πρόβλημα,  όταν  το  ξηλώσει,  για  την  ενεργοποίηση του. Μπαίνει  λίγο  πιο  μέσα  και  βρίσκει  αμέσως  τον  κωδικό ‘’ασφαλείας’’. Λαμπρά.

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα μου, με το Ford το ανέφερα καθαρά ως παράδειγμα γιατί είχα Ford και ξέρω.

 

Τα περισσότερα ράδιο CD της Ford αν κλειδώσουν, είτε πας στην αντιπροσωπεία είτε αν μπορείς μόνος σου βγάζεις το ράδιο και βλέπεις τον κωδικό του.

 

Εγώ να φανταστείς είχα το POLO με το απλό ράδιο CD.  Όταν έμεινα από μπαταρία πήγα στην vw και έβαλαν τον κωδικό.

Εγώ μετά από πολύ καιρό έβαλα άλλη μονάδα με οθόνη GPS και τα σχετικά και το παλιό το ράδιο το κράτησα.

 

Όταν όμως πούλησα το αμάξι,την μονάδα που είχα βάλει την ξήλωσα και έβαλα πάλι την εργοστασιακή.

 

Όταν έβαλα την εργωστασιακη πάλι στο αμάξι μου δεν μου ξαναζητησε κωδικό να βάλω. Λειτουργούσε κανονικά και πάλι    

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε ford transit connect που ειχα, ειχε καρτελακι με κωδικο χωρια απο την πηγη, μεσα στο βιβλιαρακι του αμαξιου. Στο golf οποτε χρειαστηκα να βγαλω την πηγη, και να την ξαναβαλω, αν και εχω και εδω κωδικο σε καρτελακι, παντα βγαλει μυνημα learn χωρις να πατησω κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο κωδικός παραλαμβάνεται απο αντ/πεια ΔΩΡΕΑΝ υποχρεωτικά. Αν σου ζζητήσουν λεφτα, και μιλαμε απλα για τον κωδικό του rcd παρε τηλ επιτοπου καρέντα για.παραπανα.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , dasauto said:

Εγω παντως σε ford transit connect που ειχα, ειχε καρτελακι με κωδικο χωρια απο την πηγη, μεσα στο βιβλιαρακι του αμαξιου. Στο golf οποτε χρειαστηκα να βγαλω την πηγη, και να την ξαναβαλω, αν και εχω και εδω κωδικο σε καρτελακι, παντα βγαλει μυνημα learn χωρις να πατησω κωδικο.

Είσαι ένας από τους απειροελάχιστους που δεν τους πήραν το καρτελάκι με τον κωδικό της Ford.

 

Δυστυχώς πλέων σε υποχρεώνει να πας στην ford και να περάσουν τον κωδικό.

 

Πλέων δεν δίνουν κανένα κωδικό 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ο κωδικος στο βιβλιαρακι του rcd στο βιβλιο του αυτοκινητου.

 

Αν το χασετε πατε αντιπροσωπεια και σας το δινουν/παιρνουν οι ιδιοι.

 

Πισω απο καθε μοναδα εχει barcode και το vin

 

Βρισκεται επισης με προγραμματα τυπου xprog κλπ

 

 Επισης καποτε υπηρχε site onlineradiocodes που εβαζες το vin και σου εδινε το 4digit code.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.