Jump to content
RedGolfGT

Opel Corsa Gsi Vs Vw Polo Gti

Recommended Posts

Ποιο απο τα 2 προτεινετε για αγορα μικρου και σπορτιβ αυτοκινητου πολης. Πιστευω οτι και τα 2 ειναι καλα αμαξια. Τα συν και κατα του καθενος.

Το Polo GTI σταθερη αξια και δοκιμασμενο εδω κ χρονια με τον 1,8Τ με 150 αλογα.

Το Corsa GSi νεοτερο μοντελο με την ιδια ιπποδυναμη με 1,6Τ ομως.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς corsa opc ( μιάς και το gsi έχει σταματήσει εδώ και μερικά χρόνια να παράγεται και ήταν 1,8 125hp ατμοσφαιρικό... ) .

Απλά για να ξεκαθαρίσουμε ποιό ακριβώς είναι το ερώτημά σου.

Τώρα σχετικά με το ποιό προτείνω..... έ, το βλέπεις στην υπογραφή μου..... τί άλλο να πώ???

¶, και άν σκοπεύεις να ασχοληθείς και με βελτίωση... τότε σίγουρα polo, όπως μου είπε πρόσφατα ένα παλικάρι με corsa opc " εσείς με τα 20vt μία βίδα να αλλάξετε άλογα παίρνετε...όχι σάν κι εμάς που πρέπει να τα σκάσουμε για να πάρουμε... " .

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς corsa opc ( μιάς και το gsi έχει σταματήσει εδώ και μερικά χρόνια να παράγεται και ήταν 1,8 125hp ατμοσφαιρικό... ) .

Απλά για να ξεκαθαρίσουμε ποιό ακριβώς είναι το ερώτημά σου.

Τώρα σχετικά με το ποιό προτείνω..... έ, το βλέπεις στην υπογραφή μου..... τί άλλο να πώ???

¶, και άν σκοπεύεις να ασχοληθείς και με βελτίωση... τότε σίγουρα polo, όπως μου είπε πρόσφατα ένα παλικάρι με corsa opc " εσείς με τα 20vt μία βίδα να αλλάξετε άλογα παίρνετε...όχι σάν κι εμάς που πρέπει να τα σκάσουμε για να πάρουμε... " .

Για το Corsa υπαρχει και εκδοση Gsi με 150 αλογα. ειναι ο ιδιος κινητηρας του OPC με λιγοτερα αλογα-αλλη χαρτογραφηση.

το αμαξι δεν προοριζεται για μενα, αλλα για φιλο μου, ο οποιος ενδιαφερεται για ενα γρηγορο μικρο στη κατηγορια των μικρων.

Ξεχασα να αναφερω και το Fiesta ST, το οποιο ειναι αξιολογο, αλλα νομιζω οτι οι λυσεις του Corsa/Polo ειναι καλυτερες απο θεμα μικροτερου κυβισμου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου στη σύγκριση Corsa και Polo:

Κατ' αρχάς, όταν μιλάμε για το Corsa μιλάμε για το απόλυτο κούτσουρο σε ανάρτηση. Δε λέω, μπορεί ο φίλος σου να πάσχει από άλλατα, να έχει καλό οδοντίατρο, να γουστάρει τρελλές συγκινήσεις κάθε φορά που βρέχει και περνά αρμό διαστολής σε εναέρια στροφή της Περιφερειακής Υμηττού κλπ οπότε αυτό δεν αποτελεί σοβαρό μειονέκτημα. Επίσης, ο κινητήρας απ' ό,τι ακούω είναι λίγο... ευαίσθητος στο σκάλισμα. Τέλος, αν και υποκειμενικό, η εμφάνισή του είναι λίγο... παιδική να την πω? Καγκούρικη να την πω? Εμετική να την πω? Εντάξει, ωραία τα καθίσματα, ωραία η κωλοτρυπίδα στη μέση του πίσω προφυλακτήρα, αυτές οι φούστες, οι αεραγωγοί και οι αεροτομές όμως είναι σα γαμώ το κέρατό μου. Τα 80's πέρασαν.

Τώρα, για το Polo τι να πει κανείς? Το μικρό αδερφάκι του Golf GTI. Το ξαδερφάκι του Ibiza FR που έχει γράψει ιστορία στους δρόμους. Με κινητήρα θρύλο που συνοδεύεται από ολόκληρη μπουτίκ βελτιωτικών αξεσουάρ. Με σήμα που εγγυάται πως ναι μεν θα σου πιάνουν τον πισινό γερά στα service αλλά και πως δε θα ψάχνεις για ανταλλακτικά στη Fiat σε μερικά χρόνια (μπηχτή για την Πόπελ ήταν αυτό).

Φορντ Χέστα ST: Το μόνο αξιόλογο που βρίσκω με αυτό το αυτοκίνητο είναι πως βρέθηκαν ΤΟΣΟΙ να πάρουν α) μικρό β) ατμοσφαιρικό γ) Ford δ) στα 2000cc.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοση μανια με το OPC? Για το GSi λεει το παιδι.

Εγω εχω δει ενα κοκκινο στο δρομο. Ωριαο ηταν. αλλα δεν εχω αλλη αποψη.

σε τι τιμη παιζει το ενα και σε τι το αλλο.

ST ας το ξεχασει μιας και μετα απο 2 χρονια θα το πουλησει σε μαντρα 7 χιλιαρικα (το νουμερο δεν ειναι τυχαιο)

Edited by scirocco_GTX
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγαμε μαζι με το φιλαρακι μου μια βολτουλα σε αντιπροσωπειες κι ειδαμε :

1)VW Polo 1.4 80ps

2)Ford Fiesta 1.4 96ps (το καινουριο)

3)Opel Corsa 1.4 90ps

4)Suzuki Swift 1.3 92ps

αναμενεται να ριξουμε μια ματια σε Toyota Yaris και Renault Clio.

τελικα το παλικαρι θελει να παρει κατι χαλαρο σε 1,400αρι απλο και κοντα στις παραπανω ιπποδυναμεις για μετακινησεις μεσα σε πολη. Ολα τα παραπανω παιζουν σε τιμη γυρω στα 13.000 με 13.500 ευρω τελικη τιμη.

Οι δικες μου εντυπωσεις ηταν πως τα 3 πρωτα ηταν αξιοπρεπη με σχετικα καλη ποιοτητα κατασκευης. το Swift πραγματικα εσωτερικα ηταν το λιγοτερο που μπορω να πω εμετικο....η φτηνια σε ολο της το μεγαλειο...απο τα χειροτερα πλαστικα που εχω δει σε αμαξι. απλα απαραδεκτο....Ο πωλητης προσπαθουσε να μας πεισει οτι ειναι το πιο γρηγορο της κατηγοριας και οτι δυναμομετρημενο βγαζει 101 αλογα και 200ριζει στην τελικη... :lol: :lol: εστω και να ειναι ετσι, τι να το κανεις οταν το αμαξι ειναι ο απολυτος κουβας.

Τα υπολοιπα ηταν αρκετα καλυτερα σε ποιοτητα. Εγω παντως εξεπλαγην ευχαριστα απο το Fiesta....ειναι ποιοτικο μεσα κι εχει καλο επιπεδο εξοπλισμου, αλλα και πρωτοτυπιες στη σχεδιαση. Το Corsa καλουτσικο, πλησιαζοντας και σε εμφανιση και σε εξοπλισμο το Fiesta...

Τελος το Polo νομιζω οτι ηταν το ανωτερο σε χωρους μεσα και ισως και σε ποιοτητα. το μονο που δε μου αρεσε τοσο σε αυτο ειναι οτι γενικοτερα φαινεται πιο παλιο κ φτωχο συγκριτικα με τα υπολοιπα και εσωτερικα αλλα κυριως σε κινητηρα....μονο 80 αλογα ο 1400ρης του Polo παιδια....τι λεει σε γενικες γραμμες αυτο το μοτερ?? τραβαει σε ικανοποιητικο βαθμο??

συντομα θα γινουν και τα απαραιτητα test drive για να υπαρχει ολοκληρωμενη αποψη.

Edited by RedGolfGT
Link to comment
Share on other sites

Πανω δεν ελεγες για turbo?Αλλαξε γνωμη ο φιλος?Κοιτα εγω yaris που πηρε η κοπελα μου ειναι ελεινα τα πλαστικα του μεσα και ουτε μου αρεσει σαν αμαξι.Τελειως γυναικειο...Μεχρι και το swift μου αρεσει περισσοτερο.Το fiesta μου αρεσει μπορω να πω απλα ειναι θεμα υποκειμενικο το αν σου αρεσει το φουτουριστικο του στυλ γενικα (μεσα-εξω).Το πολο δεν θα προτεινα να πατε για το 9n3 που εχω και εγω οχι επειδη δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα επειδη αλλαζει μοντελο.Εκτος αν εννοεις το καινουριο το πολο...Το μονο κακο του ειναι τα 80 αλογα.Δεν ειναι ουτε τελειος ο κινητηρας ουτε χαλια.Θα ελεγα να περιμενει το πολο 1.2TSI...To opel δεν με τρελαινει γενικα σαν αμαξι.Ειδικα το OPC αλλα ετσι και αλλιως δεν πατε για εκει.Το gsi δεν ειναι τοσο χαλι εμφανισιακα...

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, καλύτερα να περιμένει λιγάκι ο φίλος σου και να πάει για το 1,2 TSI που θα έχει καί χαμηλότερα τέλη και ασφάλεις κλπ καί απο ότι ακούγεται θα έχει και 100 αλογάκια και θα πηγαίνει μιά χαρά! Και στην τελική τουρμπάκι θα είναι, άν δέ του φτάνει το γκάζι του με ένα προγραμματάκι θα ανεβαίνει σίγουρα πάνω απο τα 120hp....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.