Jump to content
Iceman

Τι γνώμη έχετε για το βαρελάκι Bmc;

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

έχω το Bora μοντέλο '99 1600 8V και θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι καλύτερο να βάλω, βαρελάκι BMC, άλλο φίλτρο στον παπά ή κάτι άλλο;

Από ήχο το βαρελάκι που το έχω ακούσει σε Ibiza είναι πώρωση, βέβαια είναι λίγο κουραστικό σε μεγάλες διαδρομές.

Σκούπα δεν ξέρω αν μπαίνει..

Τι με συμβουλεύετε;

Help!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις μια σκουπα και τελος...αλλιως αν εχεις χωρο για ψυχρο αερα μεσα στο μοτερ ενα κιτ εσωτερικης φιλτροχοανης!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΥΠΑ ΓΙΑ ΤΟ BORA,

MONO ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ !!!

ΤΕΣΠΑ,ΦΙΛΕ "ICEMAN" ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ..........BMC CDA !!!

Link to comment
Share on other sites

Thanx παιδιά,

αν και δεν ξέρω τελικά αν το βαρελάκι δίνει τίποτα ή απλά κάνει θόρυβο.

Για σκούπα ούτε εγώ έχω ακούσει να μπαίνει, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να ξέρει καλύτερα. Ο σωλήνας για το βαρελάκι πού πρέπει να βγαίνει για να παίρνει αέρα; Δίνονται μαζί όλες οι σωληνώσεις;

Έχει βάλει κανείς το BMC σε Bora ή Golf 4 να μου πει εντυπώσεις;

:D

Link to comment
Share on other sites

για την ροπη εχεις δικιο....οσο αφορα το βαρελακι επειδη το χω παρει εδω και δυο χρονια

και ακομα αυτο εχω λογω της τιμης περιμενω να κανει αποσβεση...οσο αφορα επιδοσεις

στην διαφημιση του ελεγε 6-7 αλογα στην αρχη για 1.6 γκολφ και προσφατα ειδα οτι

πλεον τα πηρε το 1.4 γκολφ και το 1.6 ανεβηκε στα 8-9.εγω δεν ειδα κατι αλλο απο

λιγοτερο ηχο συγκριτικα με μια green που ειχα παρει πριν apo tin speed and style και

λιγο καλυτερους χρονους σε σχεση με την προηγουμενη στα γεμισματα της1ης και 2-3ης.δεν κανει θαυματα απο μονη της...θελει και βοηθεια οταν το βαλεις θα δεις οτι θα θες και ρυθμιστη πιεσης καυσιμου και αλλα πολλα.ξεχασα να σου πω οτι εμενα μου στυβε

ψηλα :)

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια & σε αντιστοιχο θεμα στο τμημα του GOLF γιαυτο το βαρελακι..εκει θα δεις πολλα & αγνωστα :thumbsup:

Αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά για σκουποβαρέλι, κοίτα εκεί που σου λέει ο Tsakis!! Αν δεν είσαι ακόμα σίγουρος, σου θυμίζω ότι αν πρόκειται να βάλεις σκούπα ή βαρελάκι να ξέρεις ότι θα χρειαστείς ΣΙΓΟΥΡΑ και πρόγραμμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι,

έχω ένα πρόβλημα. Θέλω να βάλω το βαρελάκι στο Bora μου, μοντέλο '99 1600cc 8V. Το πρόβλημα είναι ότι στο air flow δεν έχει στόμιο για να μπει ο σωλήνας του BMC. Χρειάζεται, από ότι μου είπε αυτός που πήγα να το βάλω, ένα "πλακάκι" με στόμιο για να βιδωθεί πάνω στο air flow και μετά να μπει το βαρελάκι.

Ξέρει κανείς που θα βρω κάτι τέτοιο, πού φτιάχνουν; Αν έχει βάλει κανείς βαρελάκι με παρόμοιο πρόβλημα, παρακαλώ ας με βοηθήσει!

Ακόμα, αν πουλάει κάποιος κάτι τέτοιο θα ήθελα να το αγοράσω, αλλιώς μπορώ να βάλω μόνο ελεύθερο φίλτρο στον παπά.

Thanx!

Help!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Thanx φίλε, αλλά βρήκα ήδη τη λύση απο ένα μαγαζί στην Πέτρου Ράλλη.

Τώρα πια έχω τοποθετημένο το BMC!

Ο ήχος είναι πιο άγριος, αλλά από απόδοση δεν βλέπω διαφορά..

Θα έπρεπε να είχα δει μάλλον ε; :D

Link to comment
Share on other sites

Thanx φίλε, αλλά βρήκα ήδη τη λύση απο ένα μαγαζί στην Πέτρου Ράλλη.

Τώρα πια έχω τοποθετημένο το BMC!

Ο ήχος είναι πιο άγριος, αλλά από απόδοση δεν βλέπω διαφορά..

Θα έπρεπε να είχα δει μάλλον ε;  :D

χωρις προγραμμα μη περιμενεις τιποτα ιδιαιτερο...ο ηχος απλα καμια φορα σου δινει αλλη εντυπωση,ειτε σκουπα ειτε βαρελακι.. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πρόγραμμα πριν βάλω το BMC από το Tuning Faster και τώρα με το βαρελάκι δεν είδα καλύτερη απόδοση.

Μόνο πιο άγριο και ωραίο ήχο.. Είναι λογικό;

Μήπως πρέπει να πάω για ρύθμιση του προγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πρόγραμμα πριν βάλω το BMC από το Tuning Faster και τώρα με το βαρελάκι δεν είδα καλύτερη απόδοση.

Μόνο πιο άγριο και ωραίο ήχο.. Είναι λογικό;

Μήπως πρέπει να πάω για ρύθμιση του προγράμματος;

ναι ακριβως οπως το ειπες..το προγραμμα μπηκε πανω στο αυτοκινητο χωρις να εχεις το βαρελακι..πρεπει να προσαρμοστει λοιπον ξανα στις καινουριες "συνθηκες" του αυτοκινητου σου..αμα κανεις τη ρυθμιση θα εισαι οκ πιστευω και θα δεις διαφορα. :(

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΣΤΗΝ TUNING FASTER

OTI ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ,

ΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ

ΝΑ "ΠΑΙΞΕΙ" ΜΕ ΤΟ ΒΜC ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΣΟΥ !!!

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΠΑΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Λουκά,

Πήρα το Γιάννη και μου είπε να φιμώσω λίγο το βαρελάκι να παίρνει λιγότερο αέρα και να δοκιμάσω λίγο super αμόλυβδη. Μου είπε αν δε δω διαφορά να πάω από εκεί να το κοιτάξει. Αυτό γιατί είχα δει ότι με A/C δεν τράβαγε καθόλου, ούτε καν με 1η και γιατί δεν είδα καμιά διαφορά με το βαρελάκι, παρά όσα λένε γενικά για αυτό. Εντάξει, ήχο έχω πιο άγριο, αλλά άξιζε τόσα λεφτά για τον ήχο και μόνο;

Πράγματι, είχα πει στο Γιάννη ότι θα έβαζα μάλλον βαρελάκι και μου είχε πει ότι έχει ρυθμίσει το πρόγραμμα για ελεύθερο φίλτρο ή βαρελάκι.

Να δούμε.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά, πάντως ο Γιάννης μου είπε αν δε γίνει τίποτα θα πάω να ξαναδεί το πρόγραμμα.

δε νομιζω να δεις και καμια σπουδαια διαφορα "φιμωνοντας" το βαρελακι..

καλυτερα να περασεις μια βολτα απο εκει να το ρυθμισουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα καθοριζει ορισμενη ποσοτητα αερα που θα εισελθει στη μηχανη σε συνδυασμο με τον ψεκασμο των μπεκ...βαζοντας βαρελακι ή σκουπα απλα επιταχυνεις τον αερα να φτασει στην πεταλουδα !αυτο σου δινει την εντυπωση οτι παιρνεις αλογακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά iceman δεν μας είπες έκανε δουλειά το βαρελάκι?το σεταρες το πρόγραμμα?νωμίζω και το beetle μου φοράει τον ίδιο 8v κινητίρα με το Bora...να πάρω καμιά ιδέα....καθότι τα 102 άτια που δίνει είναι κουραστικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βαλεις μια σκουπα ή καποιο αλλο βαρελακι οχι carbon.

Η διαφορα στα λεφτα δεν ειναι ιδια και στην αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Λενε +7 αλλα το θεμα δεν ειναι εκει.

Ειναι στο οτι θα δεις οτι το αμαξι θα ειναι πιο ανετο και πιο ελευθερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.