Jump to content
nickage7

Στρώσιμο Golf Vi

Recommended Posts

Γεια σας είμαι και εγώ νέος στο club, πριν περίπου 2 εβδομάδες παράγγειλα golf 6 highline 160. Η απορία μου είναι το στρώσιμο απΆότι διάβασα σε προηγούμενα posts στην αντιπροσωπία θα μου πουν ότι το αυτοκίνητο είναι στρωμένο, κάποιοι άλλοι θα κάνουν στρώσιμο 1000 με 1500 χιλιόμετρα και ένας γνωστός μου που δουλεύει στην karenta μου είπε να του κάνω στρώσιμο 10.000 χιλιόμετρα.. αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει γιατί είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με το θέμα αν και είναι νωρίς μέχρι να έρθει το αυτοκίνητο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρι την ίδια απορία έχω κι εγώ!!!το αυτοκίνητο μου είπαν να το στρώσω μέχρι τα 2000 χιλιόμετρα!!!να το πηγαίνω μέχρι 4000 στροφές!!!Όμως το αυτοκίνητο με 3000 στροφές μου βγάζει 160!!! και εκτη ταχύτητα!!!Είναι τα 160 ταχύτητα για να στρώνεις αυτοκίνητο?????

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρι την ίδια απορία έχω κι εγώ!!!το αυτοκίνητο μου είπαν να το στρώσω μέχρι τα 2000 χιλιόμετρα!!!να το πηγαίνω μέχρι 4000 στροφές!!!Όμως το αυτοκίνητο με 3000 στροφές μου βγάζει 160!!! και εκτη ταχύτητα!!!Είναι τα 160 ταχύτητα για να στρώνεις αυτοκίνητο?????

Στο βιβλιαρακι λεει να μη πηγαινεις πανω απο τα 3/4 της τελικης μεχρι τα 1500χλμ δηλαδη οχι πανω απο 150!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, δεν κοιταξα ποσο τελικη εχει φανταστηκα κανενα 200αρι!

Δηλαδη 230 στο κοντερ ανετα :D

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για ποσα χιλιομετρα πρεπει να το στρωσει καποιος ?? ποιος ξερει.. αν γνωριζει καποιος κατι ας μας πει γιατι ειναι λιγο περιεργο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι και εγώ νέος στο club, πριν περίπου 2 εβδομάδες παράγγειλα golf 6 highline 160. Η απορία μου είναι το στρώσιμο απΆότι διάβασα σε προηγούμενα posts στην αντιπροσωπία θα μου πουν ότι το αυτοκίνητο είναι στρωμένο, κάποιοι άλλοι θα κάνουν στρώσιμο 1000 με 1500 χιλιόμετρα και ένας γνωστός μου που δουλεύει στην karenta μου είπε να του κάνω στρώσιμο 10.000 χιλιόμετρα.. αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει γιατί είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με το θέμα αν και είναι νωρίς μέχρι να έρθει το αυτοκίνητο. Ευχαριστώ!

Ο καθενας θα σου πει την δικια του αποψη οντας σιγουρος για αυτην.

Εγω θα σου πω να κρατησεις αυτα που λεει ο κατασκευαστης στο βιβλιαρακι του για το ρονταρισμα, συγκρινοντας τες με τις αποψεις που θα σου πουν οι περισσοτεροι εδω μεσα.Ολοι λιγο πολυ θα εχουμε ξαναστρωσει καινουργιο αυτοκινητο και θα ξερουμε καποια πραγματα απο εμπειριες και απο φιλους.

Για να πω και εγω λοιπον την δικια μου γνωμη,σου λεω ηπια οδηγηση με κρυο κινητηρα,οχι τερμα γκαζι η και φρενο για τα πρωτα χιλιομετρα και προσεκτικες αλλαγες στις ταχυτητες.Γενικα οχι αποτομα πραγματα.

Τωρα για το ποσα χιλιομετρα πρεπει να τα ακολουθησεις αυτα,θα σου πω οτι ηθελα να το στρωσω για 10000χλμ αλλα το δεξι ποδι μαλλον ξεχνιοτανε τις περισσοτερες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 160άρι! Έκανα τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα μέχρι τις 3000 στροφές (140χλμ/ώρα) μετά για 500 χιλιόμετρα μέχρι τις 4000 στροφές! Τώρα έχω κάνει 2200χιλιόμετρα, συνήθως το πηγαίνω μέχρι τις 4000στροφές και αυτό γιατί είναι υπέραρκετό για την κίνησή μέσα στην πόλη! Βέβαια κάποιες φορές που γαργαλιέται το δεξί πόδι του τα ρίχνω κανονικά και με το νόμο απλά δεν το πηγαίνω τσίτα για πολύ ώρα!!! (Το λυπάμαι για αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας θα σου πει την δικια του αποψη οντας σιγουρος για αυτην.

Εγω θα σου πω να κρατησεις αυτα που λεει ο κατασκευαστης στο βιβλιαρακι του για το ρονταρισμα, συγκρινοντας τες με τις αποψεις που θα σου πουν οι περισσοτεροι εδω μεσα.Ολοι λιγο πολυ θα εχουμε ξαναστρωσει καινουργιο αυτοκινητο και θα ξερουμε καποια πραγματα απο εμπειριες και απο φιλους.

Για να πω και εγω λοιπον την δικια μου γνωμη,σου λεω ηπια οδηγηση με κρυο κινητηρα,οχι τερμα γκαζι η και φρενο για τα πρωτα χιλιομετρα και προσεκτικες αλλαγες στις ταχυτητες.Γενικα οχι αποτομα πραγματα.

Τωρα για το ποσα χιλιομετρα πρεπει να τα ακολουθησεις αυτα,θα σου πω οτι ηθελα να το στρωσω για 10000χλμ αλλα το δεξι ποδι μαλλον ξεχνιοτανε τις περισσοτερες φορες.

σ'ευχαριστω για τις πληροφορίες σου.. δεν εχω ξανα στρωσει αμαξι αλλα πιστευω πως σιγουρα για τα πρωτα 2000 + χιλιομετρα θελει πολυ προσοχη και θελω να πιστευω πως θα τα καταφερω να το ελαφρινω λιγο το δεξι ποδι <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 160άρι! Έκανα τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα μέχρι τις 3000 στροφές (140χλμ/ώρα) μετά για 500 χιλιόμετρα μέχρι τις 4000 στροφές! Τώρα έχω κάνει 2200χιλιόμετρα, συνήθως το πηγαίνω μέχρι τις 4000στροφές και αυτό γιατί είναι υπέραρκετό για την κίνησή μέσα στην πόλη! Βέβαια κάποιες φορές που γαργαλιέται το δεξί πόδι του τα ρίχνω κανονικά και με το νόμο απλά δεν το πηγαίνω τσίτα για πολύ ώρα!!! (Το λυπάμαι για αυτό!)

καλα κανεις και δεν το λιωνεις τωρα για αρχη.. τι εντυπωσεις εχεις απο αυτα τα 2000 χιλομετρα απο το αυτοκινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάποιες φορές το πηγαίνω τέρμα γιατί έρχονται κάποιοι δίπλα μου με το παλιό και με τσιγκλάνε!!! Αυτό όμως μόνο στην 1η-2α και μετά ήρεμα πράγματα! Μειόνεκτημα δεν έχω βρει ακόμα! Το μόνο που με ξενίζει λίγο είναι ότι μου φαίνεται αργό, τώρα ή εγώ πρέπει να κάνω θεραπεία με χάπια και θα μου περάσει (χαχαχαχα) ή το αμάξι επειδή είναι πολύ ήσυχο και δεν σου δείχνει το πόσο γρήγορα φεύγει και γενικά πηγαίνεις με 140 και νομίζεις ότι πας με 100. Περιμένω τώρα από κάποιο γνωστό που έχει το 140άρι το 5 να ανοίξουμε μαζί μια μέρα να δω αν του φεύγω! Αλλά πιστεύω ότι τα χάπια είναι μονόδρομος!!!!χαχαχα

Edited by Stavrakos
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα χιλιόμετρα είσαι φίλος ; Γιατί μετά τα 4000-5000 το αμάξι μεταμορφώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αστειο να μιλαμε για 10.000 χλμ στρωσιμο

απλα δεν υπαρχει πουθενα αυτο

Εγω σου προτεινω να κανεις οτι θα γραφει το μανιουαλ και τελος

δλδ μεχρι 3κ στροφες στα 1000 χλμ μετα σταδιακα ανοιγματακια μεχρι 4.5κ στροφες μεχρι τα 1500χλμ και μετα εισαι ετοιμος

Τεραστια σημασια εχει να μη το σκιζεις οταν ειναι κρυο και να μη το σβηνεις αμεσως αν εχεις κανει μεγαλη διαδρομη η το εχεις τσιτωσει

Αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι να αφηνεις ρελαντι 1 λεπτακι πριν ξεκινησεις , να πηγαινεις με ελαφρυ γκαζι τα πρωτα χλμ ειδικα σε χαμηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος

Επεισης οταν φτανεις στο προορισμο σου και το εχεις σκισει πριν καλο ειναι να ριξεις λιγο ρυθμο 1/2 χλμ πριν και παλι πριν σβησεις 1 λεπτακι ρελαντι

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ πιστεύω και έτσι έκανα μέχρι τα 1000 εως 3000 μετά σταδιακά ανεβαίνω μην φανταστείς κόφτη κτ.λ.Οχι μέχρι τις 4000 μου είναι υπέραρκετό.Έτσι σε συμβουλεύω ώστε να ανοίγει σιγά σιγά και σε κάποια ταξίδια δώστου λίγο παραπάνω.Εξάλλου υπάρχει η άποψη ότι οι κινητήρες έρχονται "στρωμένοι".Για να είσαι ήσυχος στα 1500 κοίτα και την ποσότητα του λαδιού καθαρά για εγκυκλοπαιδικό λόγο να είσαι ήσυχος.Ελπίζω να σε Βοήθησα.Καλοτάξιδο με υγεία

Link to comment
Share on other sites

Stavrakos ναι το 6άρι έχω και εγώ, αλλά με τα 122 μουλάρια και μέχρι στιγμής είμαι στα 11.000 tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Απορω που μερικοι απο εσας γραφετε και δεν διαβαζετε. Το manual δεν το εχει κοιταξει κανενας σας? Τι 10000χλμ στρωσιμο γραφετε ρε παιδια? Προς Θεου. Ανοιχτε το αμαξι να ξεμπουκωσει. 1500 χλμ ειναι αρκετα να στρωθουν ολα τα μερη του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας τα νέα μοτέρ δεν χρειάζονται καθόλου στρώσιμο.... τα 1000 χλμ που λένε στο manual είναι για να μην βρεθεί κανένας βλαμένος και το τελικιάζει από την πρώτη στιγμή......

Οπότε απλά λίγο προσοχή για 1000 χλμ και μετά πιείτε του το αίμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απορω που μερικοι απο εσας γραφετε και δεν διαβαζετε. Το manual δεν το εχει κοιταξει κανενας σας? Τι 10000χλμ στρωσιμο γραφετε ρε παιδια? Προς Θεου. Ανοιχτε το αμαξι να ξεμπουκωσει. 1500 χλμ ειναι αρκετα να στρωθουν ολα τα μερη του αυτοκινητου.

Σωστός!

Για πάρουν ανοχές τα μέταλλα και να συνηθίσουν να δουλεύουν σε πίεση. Το χειρότερο όλων είναι να οδηγείται ένα αυτοκίνητο 90% σε χαμηλές στροφές & 10% να πιέζεται ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάποιες φορές το πηγαίνω τέρμα γιατί έρχονται κάποιοι δίπλα μου με το παλιό και με τσιγκλάνε!!! Αυτό όμως μόνο στην 1η-2α και μετά ήρεμα πράγματα! Μειόνεκτημα δεν έχω βρει ακόμα! Το μόνο που με ξενίζει λίγο είναι ότι μου φαίνεται αργό, τώρα ή εγώ πρέπει να κάνω θεραπεία με χάπια και θα μου περάσει (χαχαχαχα) ή το αμάξι επειδή είναι πολύ ήσυχο και δεν σου δείχνει το πόσο γρήγορα φεύγει και γενικά πηγαίνεις με 140 και νομίζεις ότι πας με 100. Περιμένω τώρα από κάποιο γνωστό που έχει το 140άρι το 5 να ανοίξουμε μαζί μια μέρα να δω αν του φεύγω! Αλλά πιστεύω ότι τα χάπια είναι μονόδρομος!!!!χαχαχα

Καταρχας δεν ειναι σωστο να ανοιγεις ενα αμαξι σε 1η , 2α μονο...δε κανει καλο στο κινητηρα. καλυτερα να ανοιγεις σε υψηλες σχεσεις και με μεγαλες ταχυτητες για να μαθει ο κινητηρας να δουλευει και σε ψηλες στροφες για καμποση ωρα. μετα απο τα πρωτα ταξιδια με πολλα χιλιομετρα σε 4000-5000(και 6000 αν σε παιρνει :D ) στροφες με 5η,6η κοιτα λιγο και τα λαδακια σου, μηπως κι εχει τσιμπησει λιγο...λογικα στην πορεια στρωνει και δε τσιμπαει αλλα στα πρωτα χιλιομετρα συμβαινει μερικες φορες.

Κατα δευτερον, θες να ανοιξουμε μαζι αφου σε τσιγκλαει να δεις διαφορες με το παλιο? ο ιδιος κινητηρας ειναι με τα ιδια αλογα σχεδον (170ρι και 160ρι), αλλα δεν εχω δει ποτε κανενα ανοιγμα στην πραξη για να δουμε τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Λάδια δεν τα έχω δει ποτέ!!! Μόνο την πρώτη μέρα! Δίπλα μένουμε οπότε το κανονίζουμε! Αν και πιστεύω ότι το GT με το tSI έχουν διαφορετικές σχέσεις στο κιβώτιο!πρέπει εμένα να είναι πιο μακρυές λογικά! Για αυτό με 6η και 3000 στροφές πιάνω 140 ενώ τα GT 120!

Link to comment
Share on other sites

Καινούριος και γω. tSI με τα 160. Του έχω πιει το αίμα :rolleyes: . Σε 6 μέρες 985km. Το μοτέρι είναι σφιχτό ακόμα. Μέχρι 3k rpm το πάω, αλλά μέσα στην Αθήνα είναι υπεραρκετές. Βέβαια, μου κολλάνε κάτι Γιαπώνια και τους κερνάω ένα τσαγάκι εκλεκτής ορεινής ινδικής ποικιλίας μέχρι τις 4k rpm. Mε αυτό τον ρυθμό, σε 10 μέρες συνολικά θα στρώσει το εργαλείο. Ο αντιπρόσωπος μίλησε για 2500km και όχι για 1500. Ας μην βιαστούμε καλύτερα.

Πάντως ειλικρινά, από μηχανολογικής απόψεως δεν με έχει πείσει το κεφάλαιο της αυτοκίνησης με όνομα "ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ", όσα και αν έχω διαβάσει (από ότι ακούω δεν πιστεύω και πολλά). Οι συγγραφείς-συντάκτες-αρθρογράφοι των περιοδικών και οι μηχανικοί των συνεργείων (περιττό να αναφέρω τους εκπροσώπους των αντιπροσωπειών) έχουν τόση σχέση με την μηχανολογία-μηχανική όσο οι τεχνικοί υπολογιστών με την επιστήμη της πληροφορικής - υπολογιστών. Τι θέλω να πω ? Μία εμπεριστατωμένη μηχανολογική μελέτη από τον κατασκευαστή θα με έπειθε επί του θέματος. Κοινώς ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ, άμα έχετε τίποτα υπ'οψιν (δεν εννοώ να ακούσω "μα ο κατασκευαστής προτείνει το δείνα ή το ταδε").

... ή μήπως τα λέω όλα αυτά για να προσάψω στην ανάγκη για στρώσιμο το χαρακτηρισμό του αστικού μύθου και για να δικαιολογήσω το ελεγχόμενο σκίσημο που το υποβάλω??? ;)-_-:lol::D

Καλώς σας βρήκα :D

PS: Το εργαλείο τα σπάει. Το λέει ένας πρώην πιστός fordάκιας και κάτοχος επί 7ετίας του θρυλικού -για μένα- fOCUS (το οποίο παρεπιπτόντως δεν στρώθηκε ΠΟΤΕ και σοδωμίστηκε από το 1ο km και σοδωμίζεται ασυστόλως -αισίως 170000km χωρίς τσικ-). Καλό, χλιδάτο, άνετο, δυνατό αλλά μου λείπει το σασμάν, το πάτημα και το γαμ@το τιμόνι του... Μάλλον γεράσαμε και αλλάξαμε κατηγορία B) .

Link to comment
Share on other sites

ο κατασκευαστης συνιστα στρωσιμο για 1500 χλμ,απο κει κει περα ο καθεις ειναι αρμοδιος για το στρωσιμο που θα επιλεξει να κανει στον κινητηρα του.προσωπικα πιστευω οτι τα 1500 ειναι λιγα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.