Jump to content
S8N

Τεκμήρια διαβίωσης

Recommended Posts

Χθες που λέτε, έχοντας αφήσει σύζυγο και παιδί στον εχθρό (πεθερικά), σταματώ σε ενα περίπτερο για να χαζέψω τα Κυριακάτικα πρωτοσέλιδα.

Τριγύρω μου ήταν 5-6 τύποι -μέσης ηλικίας και άνω- οι οποίοι γκάριζαν διακριτικότατα για ό,τι τους κατέβαινε: Ο ένας για τις συντάξεις, ο άλλος για το Βατοπέδι, ο τρίτος για τη Siemens, ο τέταρτος για τη ΜΑΝ, ο πέμπτος για τον Βαλβέρντε.

"Ο καθένας με τον πόνο του" σκέφτομαι, και πριν προλάβω να τελειώσω τη σκέψη μου το μάτι μου πέφτει στο "Πρώτο Θέμα" και συγκεκριμένα σε ενα άρθρο με τίτλο "Τεκμήρια-παγίδα για IX και ακίνητα". Φυσικά το δημοσιογραφικό κόλπο πέτυχε κι έτσι αγόρασα τη φυλλάδα για να μάθω με ποιον τρόπο θα μου τον φορέσει η εφορία από φέτος.

Σύμφωνα με το άρθρο λοιπόν, κατόπιν ελέγχων της ΥΕΕ, οι κάτοχοι των πολυτελών αυτοκινήτων (αξίας 40-50.000 ευρώ) είναι στην πλειοψηφεία τους ελεύθεροι επαγγελματίες που δηλώνουν από 8.000-20.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα, πράγμα φυσικά αντιφατικό. Προκειμένου να αντιμετωπιστεί η φοροδιαφυγή αυτή και λόγω της πλήρους κατάρευσης των δημοσιονομικών εσόδων, δεδομένης και της πίεσης από την ΕΕ για μείωση του ελλείματος, έχει αποφασιστεί η επιστροφή των τεκμηρίων διαβίωσης μετά τις ευρωεκλογές τα οποία όσον αφορά τα αυτοκίνητα θα ισχύσουν για οχήματα άνω των 1800cc ως εξής:

1786cc-1928cc--->16.700 Ευρώ

1929cc-2071cc--->20.500 Ευρώ

2072cc-2214cc--->26.500 Ευρώ

2215cc-2499cc--->33.600 Ευρώ

>2500cc--->41.300 Ευρώ

Το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε ούτως ώστε να εξακριβώσουμε αν θα επιβεβαιωθούν τα νούμερα αυτά. Σύμφωνα με το παλαιότερο σύστημα τεκμηρίων, ενα 2λιτρο αυτοκίνητο είχε 17.500 ευρώ ετήσιο τεκμήριο.

Τελικά, αυτό που αποδεικνύεται είναι πως:

1. Τα αυτοκίνητα και τα ακίνητα εξακολουθούν να αποτελούν τις αγελάδες που η εκάστοτε κυβέρνηση αρμέγει μέχρι τελευταίας σταγόνας για να γεμίσει τα ταμεία της.

2. Τα πρόσφατα μέτρα για την τόνωση της αγοράς αυτοκινήτων ίσως αποδειχθούν μπούμερανγκ για κάποιους.

3. Οι TSIάκηδες και οι GTάκηδες έκαναν την σοφότερη κίνηση, πράγμα που θα αποδειχθεί και με την άνοδο των τελών κυκλοφορίας κατά 20%.

Να εκφράσω τελειώνοντας τα συλληπητήριά μου προς τους κατόχους Ford Flocus ST (2522cc) καθώς και στη Ford που περίμενε να ισοπεδώσει τον ανταγωνισμό με το επερχόμενο RS. Να πω και ενα μεγάλο 'ΑΜΗΝ' για τη Subaru και το SΤI της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται. ;) Και ειδικά αν γίνουν εκλογές ως το φθινόπωρο, οπότε το πολιτικό κόστος δεν θα

υπολογίζεται. Αν πέσουν στην παγίδα και τα αυτοκίνητα κάτω των 2000cc, θα πρόκειται για μεγάλη

απατεωνιά! ;)

Έχουν θεσπιστεί τόσα και τόσα μέτρα (συνάφειες, τεκμήρια κλπ) καθαρά και μόνο επειδή είναι ανίκανο

το κράτος να ελέγξει τη φοροδιαφυγή. Το κράτος θα χάσει πολλά περισσότερα αν παγώσει η αγορά

αυτοκινήτου άνω των 1800 ή 2000cc. Τόσο σε άμεσους φόρους (τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα

έχουν υψηλότερα τέλη ταξινόμησης και τέλη κυκλοφορίας), όσο και σε έμμεσους φόρους καθώς μιλάμε

για αυτοκίνητα με ακριβότερο κόστος συντήρησης (καύσιμα, service κλπ).

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

για καποιον που δεν εχει εισοδημα και εχει στο ονομα του ενα 2λιτρο τι γινεται?εγω αλλες φορες δηλωνω και αλλες οχι και αυτο γιατι φαινομαι σαν εργαζομενος στην επειχηρηση του πατερα μου αλλα το εισοδημα μου ειναι μικρο τι θα μου κανουν?μπορω να δηλωσω το υπαρχων αμαξι μου η αλλο που θα αγορασω ως δωρο??το gti σε ποια κατηγορια ανηκει σε αυτην με πανω απο 1929 κυβικα?που μπλεξαμε παλι ρε γαμωτο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ήδη στο όνομά σου τότε κάπως έχεις δικαιολογήσει την αγορά του. Για να δικαιολογήσεις το κόστος χρήσης του πρέπει να δηλώνεις εισόδημα 20.500. Αν δηλώνεις εισόδημα μικρότερο των 20.500 ευρώ τότε φορολογείσαι για το ποσό αυτό.

Κάτσε όμως να δούμε τι θα ισχύσει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι μεχρι τα 2000 πρεπει να τα αφησουν ελευθερα ολα!χαχαχα!!!τελειο ε!!!!ονειρο ομως....κατι θα γινει παντως απο ολα αυτα.νομιζω το πιο πιθανο ειναι να ισχυσει τελικα το τεκμηριο διαβιωσης.δεν νομιζω να πεσουν στην λουμπα παλι να αυξησουν τα τελη.αλλα ειναι παπαρες!!!!ειναι φυσικο παρα πολυ κοινο να αγοραζει 1800 γιατι ειναι κοντα στο 1600 σαν εξοδο κ φυσικα πολυ πιο γρηγορα.ουσιαστικα τοσο καιρο τι καναν ?εριχναν ολους αυτους σε παγιδα ,περιμενοντας ποτε θα τους σκισουν?οντως αγελαδα προς αρμεγμα η αυτοκινηση!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πρέπει να μπει τεκμήριο είναι στις πισίνες..... αν κάνετε μία βόλτα με το google earth θα διαπιστώσετε ότι γίνετε της πουτ@νας από πισίνες.....

Και ρωτάω, πόσα πρέπει να βγάζει ετήσια ένας για να έχει και να συντηρεί πισίνα???? Εγώ βάζω mimimum 100.000¤.... ας ψάξουν αυτούς που έχουν πισίνες τι δηλώνουν και μετά να δηλώνουν λιγότερα ας τους τραβήξουν και ένα πρόστιμο 100.000 Χ κάθε έτος που έχουν την πισινα......

Μπορούν να βάλουν και περιβαλλοντικό φόρο στην πισίνα, όπως επίσης να ελέγξουν και τις τυχόν ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ γεωτρήσεις που τροφοδοτούν τις πισίνες.......

Το πράγμα έχει πολύ ψωμί....

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πρέπει να μπει τεκμήριο είναι στις πισίνες..... αν κάνετε μία βόλτα με το google earth θα διαπιστώσετε ότι γίνετε της πουτ@νας από πισίνες.....

Και ρωτάω, πόσα πρέπει να βγάζει ετήσια ένας για να έχει και να συντηρεί πισίνα???? Εγώ βάζω mimimum 100.000¤.... ας ψάξουν αυτούς που έχουν πισίνες τι δηλώνουν και μετά να δηλώνουν λιγότερα ας τους τραβήξουν και ένα πρόστιμο 100.000 Χ κάθε έτος που έχουν την πισινα......

Μπορούν να βάλουν και περιβαλλοντικό φόρο στην πισίνα, όπως επίσης να ελέγξουν και τις τυχόν ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ γεωτρήσεις που τροφοδοτούν τις πισίνες.......

Το πράγμα έχει πολύ ψωμί....

Φοροτεχνικός εισαι :angry2: ? Οντως με τις πισινες εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

για καποιον που δεν εχει εισοδημα και εχει στο ονομα του ενα 2λιτρο τι γινεται?εγω αλλες φορες δηλωνω και αλλες οχι και αυτο γιατι φαινομαι σαν εργαζομενος στην επειχηρηση του πατερα μου αλλα το εισοδημα μου ειναι μικρο τι θα μου κανουν?μπορω να δηλωσω το υπαρχων αμαξι μου η αλλο που θα αγορασω ως δωρο??το gti σε ποια κατηγορια ανηκει σε αυτην με πανω απο 1929 κυβικα?που μπλεξαμε παλι ρε γαμωτο!!!!!!

Απ ότι γνωρίζω όλα τα 5αρια GTi ειναι 1984 cm³ , αρα εισαι πάνω απο τα 1929 cm³ .... οπότε..... :angry2:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Off topic: Δεν είναι τόσο ακριβές οι πισίνες βρε! Έχω κατασκευάσει μερικές για πελάτες και μάλιστα αρκετά προσεγμένες:

Η κατασκευή μια πισίνας υπερχείλισης διαστάσεων Π*Μ*Β = 4*8*1,5 (μέσο βάθος βάζω) στοιχίζει γύρω στα 30-35.000 Ευρώ κομπλέ με μηχανολογικά. Συντήρηση γύρω στα 120 ευρώ τον μήνα για τη θερινή περίοδο και 80 ευρώ για τη χειμερινή.

Το νερό σίγουρα είναι ενα θέμα, αλλά αν καθαρίζεις και χλωριώνεις τακτά δε συντρέχει λόγος να την αδειάζεις κάθε λίγο και λιγάκι. Εντάξει, μην περιμένεις νερά τύπου Blue Lagoon αλλά σίγουρα δε θα κινδυνεύεις να γίνεις και χελωνονιντζάκι.

Τώρα, αν μιλάμε για θερμαινόμενη πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων με βατήρα, ντους, σάουνα κλπ είσαι είτε εφοπλιστής είτε ο Φελπς οπότε χέστηκες για τα τεκμήρια.

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις ρε συ ?δλδ ποσο επρεπε να εχει για να μην ειναι ακριβη???κ γιατι να με σκισει εμενα που θελω να παρω 2λιτρο μεταχειρησμενο πχ με 15.000?ολο κατι βρισκουν.αντε να μην πω τωρα τιποτα....φορολογουν οπως γουσταρουν κ οπως βολευει.σε λιγο θα φορολογουν κ τις διαστασεις απο τα λαστιχα...μετα σειρα εχουν κ τα προφυλακτικα!αμα το παν κ με μεγεθος ,η ελληνες θα μπουνε μεσα για μεσα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Τεκμηρια διαβιωσης...περιεργα πραγματα...Ως ποτε θα μπαινουνε στην παγιδα να προσπαθουμε να δικαιολογουμε ακατανοητες και υστεροβουλες ενεργειες?? Ειναι αυτος τροπος για να καταπολεμησουμε τη φοροδιαφυγη? Απο που κι ως που??? Υπαρχουν ανθρωποι που ζουνε για να εχουν στην κατοχη τους μια Porsche, ή ενα Freelander ή ενα S5 ή μια Bmw M3 ή ενα R8 ..και ΔΕΝ τους ενδιαφερει αν μενουν σε ενοικιο...μπορει στο κατω κατω να μενουν στο πατρικο τους...μπορει να ειναι απλα δημοσιοι υπαλληλοι...Υπαρχουν αλλοι που εχουν τρελα με τα κοτερα και θελουν να εχουν ενα...Κι ας δουλευουν 2 δουλειες οπου ο εργοδοτης ουτε να ακουσει θελει για ασφαλιση...Υπαρχουν αλλοι που αγαπανε το κολυμπι και θελουν μια πισινα στο σπιτι τους και δουλευουν πρωι βραδυ για να τη συντηρησουν...Και πολλα αλλα παραδειγματα...Ολοι αυτοι ομως εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο...αυτο που με τοσο θεληση θελουν να αποκτησουν και μερικοι το κανουν πραγματικοτητα ειναι κατι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ, τους προσφερει μια ευχαριστηση που ΜΟΝΟ αυτοι μπορουν να κατανοησουν...και το AΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ πραγματικα...Το τελευταιο πραγμα που τους ενδιαφερει ειναι να δειξουν οτι ειναι καποιοι και σιγουρα δεν το κανουν για να πουλησουν μοστρα...Πρεπει λοιπον αυτοι οι ανθρωποι να "τιμωρηθουν" επειδη στο κατω κατω γνωριζουν τι θελουν στη ζωη τους??? ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ μας απανταει το συστημα...δε γινεται ρε μεγαλε εσυ που εισαι μουτζουρωμενος απο την κορφη ως τα νυχια να οδηγεις πιο γρηγορο κ μεγαλο αυτοκινητο απο μενα τον λιγδιαρη χαρτογιακα που εχω λιωσει τη γλωσσα μου να γλειφουω βρωμοκωλους για να γινω πολιτικος, διασημος γιατρος, δικηγορος περιοπης, μεγαλοαρχιτεκτονας..Θα παρεις αυτο που σου αξιζει , 1.4 κυβικα οσο ειναι η μπαταρια του πολυτελους X6 μου..Τι?? Θες πισινα?? Αντε ρε καρμοιρη που θες κι εσυ πισινα...και κοτερα...Εκει συνεχεια στη βιοπαλη και μη σηκωσεις κεφαλι γιατι θα χασεις και τα 700 ευρω που και πολλα σου ειναι...Ναι τι μας λεει η κοινωνια αυτη σημερα...Προς Θεου δεν εχουν πολιτικες προεκτασεις αυτα που λεω...ειναι απλα η κατασταση που βιωνω καθημερινα με μοναδικο οπλο τα αισθητηρια οργανα μου...Σκεφτειτε λιγο...κανει καλο...

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Andain συμφωνώ μαζί σου. Έτσι ακριβώς είναι. Θες να βάλεις κριτήρια διαβίωσης? Μη τους βάζεις όλους σε ενα τσουβάλι.

Βλέπεις όμως στη χώρα μας οι κυβερνήσεις είναι όμηροι ή συνεργάτες του κεφαλαίου. Φορολογούν μισθωτούς, ελεύθερους επαγγελματίες και συνταξιούχους και δίνουν φοροελαφρύνσεις στις εταιρείες που απειλούν με απολύσεις και λουκέτα. Κάνουν διαφήμιση για να ξυπνήσουν το φορολογικό μας φιλότιμο και οι ίδιοι έχουν υπεράκτιες για να μη πληρώνουν φόρους. Κάνουν διαγωνισμούς τους οποίους πληρώνουμε με άιμα από τον προϋπολογισμό και οι οποίοι περιλαμβάνουν και τις μίζες τους. Όχι μόνο των κυβερνόντων. Και των επιτελείων τους, και των αρμοδίων στις δημόσιες υπηρεσίες, ακόμη και των κλητήρων.

Η Αγγλία έχει 40 εκατομμύρια πληθυσμό και 400.000 δημοσίους υπαλλήλους. Εμείς είμαστε 11 εκατομμύρια και έχουμε 800.000. Και δουλειά δε γίνεται αν δεν πέσει το μπαξίσι.

Η χώρα μας επιζεί λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι μεγάλη αλήθεια!

Πάντως, σε αυτά που έγραψε ο φίλος πιο πάνω, κανένας δεν είπε ότι δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου. Αρκεί να το κάνεις με το σωστό τρόπο. Το να δουλεύεις ανασφάλιστος για να συντηρείς ένα καλό αυτοκίνητο, εκτός από επικίνδυνο είναι και παράνομο. Το να μένεις σε μια γκαρσονιέρα και να έχεις από κάτω αυτοκίνητο αξίας όσο η γκαρσονιέρα και να διαμαρτύρεσαι ότι δεν υπάρχουν λεφτά και ότι "δεν βγαίνεις" είναι αν μη τι άλλο ηλίθιο. Όπως για μένα ηλίθιο είναι να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να πάρεις την κουρσάρα και όταν την πάρεις, να βγαίνεις για καφέ με 5¤ στην τσέπη και την ρεζέρβα αναμένη. Και αυτό είναι face off.

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών στη ζωή. Απλά μετά, μην προσπαθεί ο καθένας να βρει κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα κατά ένα μέρος καλά κάνουν.

Το αυτοκίνητο στην Ελλάδα είναι ένας πολύ σημαντικός τομέας για να βγάλεις λεφτά.

Δε μπορεί να έχεις Golf GTi, Porsche Cayenne ή δε ξέρω εγώ τι άλλο και να δηλώνεις 5Κ εισόδημα το χρόνο και να γ@μάς στη φορολογία τον εργαζόμενο που είναι σε 2 δουλειές. Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα κατά ένα μέρος καλά κάνουν.

Το αυτοκίνητο στην Ελλάδα είναι ένας πολύ σημαντικός τομέας για να βγάλεις λεφτά.

Δε μπορεί να έχεις Golf GTi, Porsche Cayenne ή δε ξέρω εγώ τι άλλο και να δηλώνεις 5Κ εισόδημα το χρόνο και να γ@μάς στη φορολογία τον εργαζόμενο που είναι σε 2 δουλειές. Απλά πράγματα.

Τα τεκμήρια είναι ημίμετρο. Θα συμφωνήσω ότι πολλοί κάτοχοι Cayenne δηλώνουν 5 και 10 χιλιάρικα ετήσιο εισόδημα, όμως το ζητούμενο είναι να τους αναγκάσεις να μην φοροδιαφεύγουν. Να μην μπορούν να κλέψουν το κράτος.

Αυτοί που και πάλι θα την πατήσουν, θα είναι κυρίως φουκαριάρηδες. Οι έχοντες και κατέχοντες με τους μεγαλολογιστές και τις off shore δεν πιάνονται από τέτοια μέτρα.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Φορο-μπλόκα στα ακριβά αυτοκίνητα

15 Μαΐου 2009, 08:28

«Μπλόκα» στα πολυτελή ΙΧ στήνει το Υπουργείο Οικονομικών, καθώς μεικτά συνεργεία της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων (πρώην ΣΔΟΕ), της Τροχαίας και των Τελωνείων πρόκειται να σταματούν πολυτελή ΙΧ και να προχωρούν σε φορολογικούς, τελωνειακούς και άλλους ελέγχους.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ», οι έλεγχοι, που θα γίνονται σε δρόμους, πάρκινγκ νυχτερινών κέντρων και εμπορικά κέντρα, θα αρχίζουν από την επιβεβαίωση της πληρωμής τελών κυκλοφορίας και θα φθάνουν ακόμη και στο πόθεν έσχες του ιδιοκτήτη του ΙΧ!

Μάλιστα, οι έλεγχοι θα γίνονται επί τόπου με ειδικούς φορητούς υπολογιστές, οι οποίοι μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας θα είναι άμεσα διασυνδεδεμένοι με τα αρχεία οχημάτων των Υπουργείων Οικονομικών και Μεταφορών, καθώς και με το δίκτυο taxis, όπου είναι «φορτωμένα» όλα τα δεδομένα των φορολογουμένων (εισοδήματα κ.λπ.).

Οι έλεγχοι έχουν ήδη αρχίσει σε πιλοτική βάση, και το αποτελέσματα, όπως τονίζουν αρμόδια στελέχη του Υπουργείου Οικονομικών, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά, αφού έχουν εντοπισθεί ΙΧ που ανήκουν σε "εταιρείες-σφραγίδες", πολυτελή ΙΧ που οδηγούνται από φορολογούμενους με ελάχιστα δηλωθέντα εισοδήματα, καθώς και αυτοκίνητα που δεν έχουν δηλωθεί κατά την απόκτησή τους, για την αποφυγή του πόθεν έσχες.

http://www.zougla.gr/news.php?id=40204

Link to comment
Share on other sites

οκ,απλα σε ορησμενα αυτοκινητα ειναι χαζο να φορολογουν τοσο κ συμφωνω με τους φιλους πιο πανω.βεβαια αυτο που λεει ο geopan ειναι αληθεια αλλα αν καποιος επιλεξει να το ξεραινει για να εχει ττ τι μας νοιαζει εμας.αυτο ειναι το χομπι του.εγω το ξεραινω για να παρω πληκτρα,καρτες ηχου κ ηχεια κ ο αλλος για να παρει αυτοκινητο.αυτο γουσταρει κ τελος.βεβαια τα παραπονα ειναι χαζα οντως.αν ξεριες τι κανεις δεν παραπονιεσαι..το θεμα ειναι οτι το κρατος κανει οτι θελει κ εμεις πληρωνουμε τα σπασμενα.δεν πληρωνουμε ουτε τελη κυκλοφοριας,ουτε φορους ταξινομησης,ουτε φορους,ουτε τιποτα αλλο.σπασμενα λεγοντε κ γαμισιατικα αλλων.ολα ειναι κολπα για την κατανομη του πλουτου κ για να μην σηκωνει κεφαλι κανενας αλλος εκτος απο τα κορακια.

Edited by lawrence-gr
Link to comment
Share on other sites

εγω το ξεραινω για να παρω πληκτρα,καρτες ηχου κ ηχεια

Μπήκε τεκμήριο και σ'αυτά τώρα?? Μια sound blaster oem που έχω πρέπει να τη δηλώσω?? :mellow::o:lol:

Που κολλάει το ΤΤ με όλα αυτά που λες??

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε τεκμήριο και σ'αυτά τώρα?? Μια sound blaster oem που έχω πρέπει να τη δηλώσω?? :mellow::o:lol:

Τι εεεεεεκανε λεει? Πηρες sound blaster και δεν την δηλωσες???????????? rtfm.gifrtfm.gif Εεεεεε τοτε στην πυρα rocket.gifmachinegun.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φορο-μπλόκα στα ακριβά αυτοκίνητα

15 Μαΐου 2009, 08:28

«Μπλόκα» στα πολυτελή ΙΧ στήνει το Υπουργείο Οικονομικών, καθώς μεικτά συνεργεία της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων (πρώην ΣΔΟΕ), της Τροχαίας και των Τελωνείων πρόκειται να σταματούν πολυτελή ΙΧ και να προχωρούν σε φορολογικούς, τελωνειακούς και άλλους ελέγχους.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ», οι έλεγχοι, που θα γίνονται σε δρόμους, πάρκινγκ νυχτερινών κέντρων και εμπορικά κέντρα, θα αρχίζουν από την επιβεβαίωση της πληρωμής τελών κυκλοφορίας και θα φθάνουν ακόμη και στο πόθεν έσχες του ιδιοκτήτη του ΙΧ!

Μάλιστα, οι έλεγχοι θα γίνονται επί τόπου με ειδικούς φορητούς υπολογιστές, οι οποίοι μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας θα είναι άμεσα διασυνδεδεμένοι με τα αρχεία οχημάτων των Υπουργείων Οικονομικών και Μεταφορών, καθώς και με το δίκτυο taxis, όπου είναι «φορτωμένα» όλα τα δεδομένα των φορολογουμένων (εισοδήματα κ.λπ.).

Οι έλεγχοι έχουν ήδη αρχίσει σε πιλοτική βάση, και το αποτελέσματα, όπως τονίζουν αρμόδια στελέχη του Υπουργείου Οικονομικών, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά, αφού έχουν εντοπισθεί ΙΧ που ανήκουν σε "εταιρείες-σφραγίδες", πολυτελή ΙΧ που οδηγούνται από φορολογούμενους με ελάχιστα δηλωθέντα εισοδήματα, καθώς και αυτοκίνητα που δεν έχουν δηλωθεί κατά την απόκτησή τους, για την αποφυγή του πόθεν έσχες.

http://www.zougla.gr/news.php?id=40204

Μάλιστα

Κ ολα αυτα ενοψει εκλογών. Γιατι πολυ δύσκολο ειναι για τους εφοριακους να ελεγξουν την βάση δεδομένων τους ποιοι έχουν παρει τα ακριβα αμαξια κ τι εισόδημα δηλώνουν?

Δεν ειναι δυσκολο βεβαια αλλα αλλο να το κανεις πισω απο το γραφειο κ αλλο να κινητοποιησεις αστυνομιες υπαλληλους με φορητους υπολογιστες με απευθειες συνδεση στην βαση δεδομενων , οπως και να το κανουμε αλλη εντύπωση θα δωσουν θα κανουν 'αισθηση' .....

Θα πουμε μετα κοιτα να δεις χτυπανε το κεφαλαιο μπραβο τους κτλ.

Απο πισω βεβαια αλλοι χορευουν κ τρώνε με χρυσα κουτάλια...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε τεκμήριο και σ'αυτά τώρα?? Μια sound blaster oem που έχω πρέπει να τη δηλώσω?? -_-;):lol:

Που κολλάει το ΤΤ με όλα αυτά που λες??

σε κατι προφανως που ειπαν τα παιδια πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω πως εχουμε ξεφυγει λιγο...μπορει καποιος να εχει ενα πατερα η εναν θειο η ενα γειτωνα η εναν οποιονδηποτε που του πειρε δωρο ενα 2λιτρο η να θελει να του παρει δωρο ενα 2,5 η 3λιτρο κλπ τεσπα...γιατι θα πρεπει να μην παρει το αυτοκινητο αν δεν εχει υψηλο εισοδημα??δεν καταλαβαινω!!!δλδ θα μας κανουν και κουμαντο τι αμαξια θα αγοραζουμε???γιατι να μην μπορει να το δηλωσει ως δωρο??να πληροφορησω επεισης τον αγαπητο φιλο που μιλησε για πισινες οτι πολλοι ανθρωποι δεν εχουν καν το χρονο να πανε διακοπες λογο δουλειας και μπορει να θελουν να περνανε τον περιορισμενο χρονο τους στη θεα μιας πισινας η στο κολυμπι..πρεπει ντε και καλα να ειναι μεγαλοεισοδηματιας η εφοπληστης κ.α??και να πληρωνει ενα καρο φορους για τους 4 μηνες που ειναι γεματη??και με νερο απο γεωτριση χλωριομενο!!!ελεος!!αυτη ειναι η χαρα του...Αγοραζεις ενα 5μετρο ιστιοφορο σκαφος 100 χιλιαρικα..και φορολογεισε για 20χιλιαρικα το χρονο μονο για το σκαφος αυτο το θεωρεις σωστο??εστω οτι αυτος ο ανθρωπος εχει εισοδημα που δεν το καλυπτει αλλα το εχει τοση καψουρα να πηγαινει εστω και για 5 ωρες το μηνα βολτα γιατι θα πρεπει να το πουλησει και να μην ζει οπως θα ηθελε τον λιγοστο ελευθερο χρονο??αλλα ετσι ειναι την πληρωνει ο μεσος ελληνας..για καθε τι που μπορεσε να αποκτησει με κοπο και στο τελος να μην το απολαμβανει..αλλα στους φορους παντα συνεπεις ουτε μερα μην καθηστερησεις γιατι εχει προστημο!!δουλευουμε για το κρατος..για να πληρωνουμε φορους και να μην εχουμε δικαιωμα στο ονειρο οποιοδηποτε και αν ειναι αυτο..γιατι θα θεωρηθουμε φοροφυγαδες εμποροι ναρκωτικων και νταβατζιδες και ας ειμαστε οκ με την εφορεια..σου λεει κυριε καλυτερα βγες και χαλασε τα περαπανω λεφτα σου στα μπουζουκια και στισ π@υτανες..αλλα μην αγοραζεις σκαφος μην φτιαχνεις πισινα μην αγοραζεις αμαξια γιατι δεν μπορεις να τα δικαιολογησεις!!αυτοι ειμαστε και αυτο ειναι το επιπεδο μας γιατι αδυνατουμε να φτιαξουμε ενα συστημα φορολογησης με διαφορετικους συντελεστες για τον καθενα..η καλυτερα δεν συμφερει στο κρατος αυτο....

Edited by Anestis FastRabbit
Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε Ανέστη θεωρείς μέσο έλληνα αυτόν που αγοράζει αυτοκίνητο 40Κ ευρώ;

Γιατί αν είναι έτσι θα έπρεπε να είχα R32 τώρα και όχι το Golf της προηγούμενης χιλιετίας.

Με αυτό το μέτρο προσπαθούν να πατάξουν τη φοροδιαφυγή και όχι να σου κάνουν κουμάντο στο τι αμάξι οδηγείς.

Για μένα καλό θα ήταν να μπει το γερμανικό σύστημα με τους ίππους και όχι με τα κυβικά.

Ίσως να έχεις καταλάβει ότι έξω κυκλοφορεί πολύ μάυρο χρήμα και αυτό προσπαθούν να πατάξουν. Και όταν λέμε "πατάξουν" εννοούμε να το φορολογήσουν και αυτό για να τα τσεπώσουν περισσότερο. Βέβαια το να μας τα πάρουν και να κάνουν έργα και υποδομές της προκοπής πάει στο καλό, αλλά να τα πάρουν για την πάρτη τους (που έτσι γίνεται) είναι μαλακίa.

Όπως κατάλαβες σηκώνει πολλή συζήτηση το συγκεκριμένο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε Anestis FastRabbit τα ειπες οπως ακριβως ηθελα να τα πω και εγω .

Αν ειναι δυνατον ....ας φερουμε παραδειγμα εμενα που αγορασα ενα golf III 2.0 που το πηρα 3.700 eyro και να φορολογηθω το ιδιο με τον αλλον που πηρε το golf 2.0 GTI DSG .... 29145 euro

Επισεις για το γερμανικο συστημα με τους ιππους αν ειναι δυνατον παλι..... το golf II 1800 16v ειναι 87΄ μοντελο και ειναι 139ps το βρισκεις πλεον και απο 700 -1000eyro

και ενα GOLF 1.4 COMFORTLINE 1390cc ειναι 80 ιππους και εχει 15680 euro .

τελικη αναλυση ..... μας κανουνε πλακα ....το συστημα φορολογησης φτιαχνετε ετσι ωστε να μαζεψουν περισσοτερα χρηματα .

Εγω δεν γουσταρω και ουτε εχω την ανεση να παω στα μπουζουκια και να χαλασω 4000euro σε μια βραδυα ... γουσταρω να κανω το σκατο μου παξιμαδι να παρω το σαραβαλακι μου 2000cc μοντελο 93 να το σκαλιζω ολη μερα και μετα να κανω μια βολτα στην παραλιακη ...... αλλα αυτο προσπαθουν με την δικαιοκρατια τους (χα ..χα .. χα.. ) να μου στερησουν την δυνατοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Το κράτος κερδίζει από παντού. Εσύ και εγώ που θα κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι γιατί έχουμε τη λόξα με τα αυτοκίνητα, όταν με το καλό θα έρθει η ώρα του σέρβις, θα πάμε σε ένα συνοικιακό εξειδικευμένο και θα το κάνουμε χωρίς απόδειξη για να γλιτώσουμε κάποια ¤. Το κράτος όμως, θα χάσει το ΦΠΑ, από εμένα, εσένα και ένα κάρο που σκέφτονται και ενεργούν με τον ίδιο τρόπο. Α! Είμαστε και παράνομοι. Και αυτό το κάνουμε εις βάρος κάποιων που είναι νόμιμοι.

Έχεις να συντηρήσεις ένα αυτοκίνητο, πάρτο. Δεν έχεις, μην το πάρεις. Πόσοι αλλάζουν λάστιχα μόλις βγουν τα λυνά, γιατί απλά δεν μπορούν να τα αλλάξουν νωρίτερα; Πόσοι δεν συντηρούν το αυτοκίνητο σωστά; Και αυτά είναι εις βάρος όλων μας. Ένα κακοδιατηρημένο αμάξι, είναι επικίνδυνο στο δρόμο. Τι και αν είναι μια γυαλισμένη Merc, BMW, GOLF, Yugo.

Ανέστη, όταν κάποιος σου κάνει ένα αυτοκίνητο δώρο, να σου κάνει και τη συντήρηση του. Ξέρεις πόσα ακριβά αυτοκίνητα κυκλοφορούν έξω και επειδή ήταν δωρεές και ο κάτοχος τους δεν μπορεί ούτε να τους κάνει μια ασφάλεια της προκοπής, τον περισσότερο καιρό κυκλοφορούν ανασφάλιστα; Μην σου τύχει κανένα τέτοιο, γιατί θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις. Και για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, έχω να σου πω ότι η ζωή είναι σκληρή. Δεν μπορείς εσύ και εγώ να έχουμε τα πάντα. Έχουμε μέχρι εκεί που μπορούμε. Σιγά μην στερηθώ εγώ για να φτιάξω το αμάξι ή να φτιάξω μια πισίνα. Η ευτυχία δεν βρίσκεται στα υλικά αγαθά. Δεν συμφωνείς;

Ναι στα τέλη διαβιώσης, να αδειάσει η Αθήνα από όλες τις θείτσες και τους λαλάκες που οδηγούν τα SUV και το παίζουν μούρη. ¶ντε γιατί έχω βαρεθεί να ακούω τον έλληνα να λέει ότι πεινάει και να έχει κάτω από την κουκούλα αυτοκίνητο των 25.000+¤

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.