Jump to content
S8N

Τεκμήρια διαβίωσης

Recommended Posts

Πάνο, τα τελευταία νέα είναι πως ΑΝ ισχύσουν τεμκήρια, θα είναι μόνο για τους επιχειρηματίες.

σιγουρα θα ειναι για επιχειρηματιες ή θα μας πιασουν τον ποπο και σε εμας???

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, τα τελευταία νέα είναι πως ΑΝ ισχύσουν τεμκήρια, θα είναι μόνο για τους επιχειρηματίες.

σιγουρα θα ειναι για επιχειρηματιες ή θα μας πιασουν τον ποπο και σε εμας???

Θες απαντηση σε αυτο????? :D

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

τα τεκμηρια λογικα θα ισχυσουν για ολους.στο τσακ τη γλιτωσαμε φετος μαλλον λογω ευροεκλογων.του χρονου το βλεπω απο χλωμο εως απιθανο , οποτε βαλτε απο τωρα κανα ψιλο στην ακρη να υπαρχει.οι μεν θα επικαλεστουν τη διεθνη κριση κ οι δε που φαινεται πως θα ερθουν οτι βρηκαν αδεια ταμεια (τι πρωτοτυπο!)

Link to comment
Share on other sites

Eεε, ερχονται....για να μην πω οτι ηρθαν κιολας...Και η ερωτηση ειναι η εξης?? Ποσα κυβικα ειναι ακριβως τα διλιτρα της Vw?????????

πανω απο 1930 παντως.το 150αρι δεν το γλιτωνουν οι κατοχοι τους :)

Link to comment
Share on other sites

- Επιβάλλεται ετήσιος ειδικός φόρος για τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού (άνω των 1.929 κ.εκ.). Ο ειδικός φόρος θα επιβάλλεται κλιμακωτά ανάλογα με τον κυβισμό και αναμένεται να αποφέρει 80 εκατ. ευρώ. Από τον ειδικό φόρο θα συνεχίσουν να απαλάσσονται οχήματα ειδικών κατηγοριών, όπως τα υβριδικά και τα αυτοκίνητα για άτομα με ειδικές ανάγκες.

Από 1.929 έως 2.500 κ.εκ. ο φόρος θα είναι 150 ευρώ, από 2.501 - 3.000 κ.εκ. 250 ευρώ, από 3.001 - 3.500 κ.εκ. 350 ευρώ, από 3.501 - 4.000 κ.εκ. 450 ευρώ, από 4.001 - 5.000 κ.εκ. 550 ευρώ και από 5.001 κ.εκ. και πάνω, 650 ευρώ.

πηγη-http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1026781&rss=yes

και μη χειροτερα! :lol:

ετησιο κερατιατικο!μονο στην ελλαδα γινονται αυτα!

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις ότι δεν το περίμενες!

Μείωσαν για λίγο τους εκτελωνισμούς (που πληρώνονται άπαξ) για να έχουν έσοδα για μια ζωή.

Γιατί ξέρεις τώρα πως είναι αυτά τα έκτακτα.

¶μα μπουν μετά δε βγαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος που αντιστοιχεί σε έναν άνθρωπο που μπορεί να συντηρεί αυτοκίνητο 2500κυβικών είναι περίπου 10ευρώ και κάτι ψιλά από κάθε μισθό του. (14 μισθοί...)

Αν μη τι άλλο, αυτή τη φορά οι φόροι μπαίνουν σε αυτούς που αποδεδειγμένα τα έχουν! Δίκαιο μου ακούγεται.

Μη σπεύσει κανείς να πει ότι μιλάω εκ του ασφαλούς! Πιάνει και την οικογένειά μου το μέτρο. 10ευρώ/μήνα, μπορώ να τα βρω.

Μη σπεύσει κανείς να πει ότι είμαι κομματόσκυλο. Δε με νοιάζουν αυτά!

Πείτε μου ότι είναι άδικο το χαράτσι στα κινητά, να το καταλάβω. Όχι όμως και στις jeepάρες και τις λιμουζίνες!

Και θα επιμείνω: ¶δικο είναι να πληρώνω τα 10 τελευταία χρόνια εφορία ανελλιπώς και οι φτωχότεροι στην Ελλάδα να είναι μηχανικοί, δικηγόροι, γιατροί, καλλιτέχνες και επιχειρηματίες. Δεν το δέχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος που αντιστοιχεί σε έναν άνθρωπο που μπορεί να συντηρεί αυτοκίνητο 2500κυβικών είναι περίπου 10ευρώ και κάτι ψιλά από κάθε μισθό του. (14 μισθοί...)

Αν μη τι άλλο, αυτή τη φορά οι φόροι μπαίνουν σε αυτούς που αποδεδειγμένα τα έχουν! Δίκαιο μου ακούγεται.

Μη σπεύσει κανείς να πει ότι μιλάω εκ του ασφαλούς! Πιάνει και την οικογένειά μου το μέτρο. 10ευρώ/μήνα, μπορώ να τα βρω.

Μη σπεύσει κανείς να πει ότι είμαι κομματόσκυλο. Δε με νοιάζουν αυτά!

Πείτε μου ότι είναι άδικο το χαράτσι στα κινητά, να το καταλάβω. Όχι όμως και στις jeepάρες και τις λιμουζίνες!

Και θα επιμείνω: ¶δικο είναι να πληρώνω τα 10 τελευταία χρόνια εφορία ανελλιπώς και οι φτωχότεροι στην Ελλάδα να είναι μηχανικοί, δικηγόροι, γιατροί, καλλιτέχνες και επιχειρηματίες. Δεν το δέχομαι!

Και δε μου λες του λογου σου που δεν εισαι κομματοσκυλο οπως λες...Το passat cc 1.8 δεν ειναι λιμουζινα??? H΄μηπως ειναι λιμουζινα το r32?? Ενα αυτο...Το δευτερο που εχω απορια ειναι το εξης..Ενας που κυκλοφορει με 2.0 tsi golf/scirroco θα δωσει 150 ευρω και ενας που εχει ferrari/porsche θα δωσει 350 ευρω...Μαλιστα ...δλδ αυτος που βγαζει 2000 ευρω (λεμε τωρα) θα δωσει 150 ευρω ενω αυτος που βγαζει 10.000 θα δωσει 350..Δικαιο μου ακουγετε..Να δωσεις φιλια στον...κουμπαρο σου...Αλλα που να καταλαβεις κι εσυ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου κάνω συστάσεις για να μιλάς καλύτερα. Την τελευταία φορά που σου έκανα έφαγες ένα warn και ένα ολιγοήμερο ban.

Οπότε δεν αξίζεις απάντησή μου.

Επειδή όμως βλέπω ότι υπάρχουν απορίες, απευθυνόμενος προς τους υπόλοιπους μπορώ να γίνω ακόμη πιο συγκεκριμένος ως προς αυτό που εννοώ. Οι άλλοι το κατάλαβαν, γι' αυτό και δεν διαφώνησε κανείς.

-Όποιος έχει χρήματα να αγοράσει R32 και Passat CC, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, μπορεί να δώσει 10 ευρώ από το μισθό του για τον συγκεκριμένο φόρο.

-Όποιος έχει αγοράσει Ferrari, θα δώσει τα 350 ευρώ συν πολλές χιλιάδες ευρώ για να δικαιολογήσει τα χρήματα που την αγόρασε. Το φορολογικό μας σύστημα είναι απλό: Αγόρασες αυτοκίνητο 100.000 ευρώ και δήλωσες 10.000 ευρω; Θα φορολογηθείς για 100.000!!! ΑΠΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα σου μιλησα...Και τις συστασεις αλλου...Οσο για την προηγουμενη φορα, εσυ εχεις τη ρετσινια του ρουφιανου...Αν γνωριζεις εστω και λιγο για ευαισθητα προσωπικα δεδομενα...Αλλα αφου δε γνωριζεις και τα βγαζεις ολα στην φορα ε γι αυτο κι εγω θα στα λεω φορα-παρτιδα...μπροστα σε ολους...Σταματα λοιπον να προσποιησε τον πολιτισμενο και μετριοπαθη νομοταγη ελληνα πολιτη γιατι σαν εσενα εχουμε γεμισει πολλους γι αυτο και η χωρα μας ειναι ενα απεραντο μπουρδελο...Οι δηθεν πολιτισμενοι εχουν φερει την κατασταση εδω που την εχουν φερει...Και ενας λογος που υπαρχουν φορουμ σαν αυτα ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις ..Και να δεχεσαι κριτικη απο τη στιγμη που μιλας, ακομα και την πιο αιχμηρη...Καλα λενε ομως οτι οποιος εχει τη μυγα...Τεσπα , δε συνεχιζω για να μη βγουμε off topic..Aααα, δεν απαντησες ακομα...Ο λιμουζινατος με το passat 1.8 cc θα πληρωσει 150 ευρω??? Και ποιοι αλλοι το καταλαβαν και δε μιλησαν??? Σημερα το πρωι εγραψες, προλαβαν ολοι να τα διαβασουν?? Η μηπως περιμενανε αγρυπνια να μπεις εσυ 4 τα ξημερωματα να δουν τι θα γραψεις...

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα σου μιλησα...Και τις συστασεις αλλου...Οσο για την προηγουμενη φορα, εσυ εχεις τη ρετσινια του ρουφιανου...Αν γνωριζεις εστω και λιγο για ευαισθητα προσωπικα δεδομενα...Αλλα αφου δε γνωριζεις και τα βγαζεις ολα στην φορα ε γι αυτο κι εγω θα στα λεω φορα-παρτιδα...μπροστα σε ολους...Σταματα λοιπον να προσποιησε τον πολιτισμενο και μετριοπαθη νομοταγη ελληνα πολιτη γιατι σαν εσενα εχουμε γεμισει πολλους γι αυτο και η χωρα μας ειναι ενα απεραντο μπουρδελο...Οι δηθεν πολιτισμενοι εχουν φερει την κατασταση εδω που την εχουν φερει...Και ενας λογος που υπαρχουν φορουμ σαν αυτα ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις ..Και να δεχεσαι κριτικη απο τη στιγμη που μιλας, ακομα και την πιο αιχμηρη...Καλα λενε ομως οτι οποιος εχει τη μυγα...Τεσπα , δε συνεχιζω για να μη βγουμε off topic..Aααα, δεν απαντησες ακομα...Ο λιμουζινατος με το passat 1.8 cc θα πληρωσει 150 ευρω??? Και ποιοι αλλοι το καταλαβαν και δε μιλησαν??? Σημερα το πρωι εγραψες, προλαβαν ολοι να τα διαβασουν?? Η μηπως περιμενανε αγρυπνια να μπεις εσυ 4 τα ξημερωματα να δουν τι θα γραψεις...
Κανένας moderator?
Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατί τρώγεστε ορισμένοι δεν μπορώ να το καταλάβω. Θα περιοριστώ απλά με μια προειδοποίηση, σταματήστε να κάνετε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις ο ένας στον άλλο. Αν θέλετε λύστε τα με π.μ. αυτά. Ο επόμενος που θα προχωρήσει σε επίθεση πάει για καλοκαιρινές διακοπές και θα επιστρέψει από τέλος Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατί τρώγεστε ορισμένοι δεν μπορώ να το καταλάβω. Θα περιοριστώ απλά με μια προειδοποίηση, σταματήστε να κάνετε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις ο ένας στον άλλο. Αν θέλετε λύστε τα με π.μ. αυτά. Ο επόμενος που θα προχωρήσει σε επίθεση πάει για καλοκαιρινές διακοπές και θα επιστρέψει από τέλος Σεπτέμβρη.
Προσωπική επίθεση από εμένα δεν έχει δει ποτέ κανείς! Θα ήταν αστείο μετά από 700 posts να αρχίσω να το παίζω εριστικός, αναρχικός και επαναστάτης! Οπότε, δεν κινδυνεύω από τέτοια. Απλά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να διατηρήσουμε κάποιο επίπεδο, μακριά από "ρουφιάνους" και "μπουρδέλα"! Και αφού δεν μπορούμε να βάλουμε όρια στο IQ, ας βάλουμε σε τρόπους συμπεριφοράς!

Φαίνεται ότι κάποιος έβαλε ακόμη ένα φασούλι στον σάκο του με τις προειδοποιήσεις. Και πάλι, τίποτα δεν θα αλλάξει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο σε πειραξε οι ρουφιανοι και τα μπουρδελα...Ο προεδρος σου μιλαει ετσι..Μαλλον δεν καταλαβες καλα, και στους 2 απευθυνοταν ο doggy..Τεσπα εγω παυω να ασχολουμαι με σενα. Doggy respect, δεν ασχολουμαι πλεον... Moderatorrrrrrrrrr...??????? :lol: Ου ουυυυυ.... :lol:

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτη λιγο ρε παιδια εως και πολυ!

μπορει να μου πει καποιος τι στο καλο ειναι αυτα τα τεκμηρια διαβιωσεις και τι θα γινει?πχ εαν βαλω 2000cc μοτερ στο αμαξι τι θα πληρωσω???

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτη λιγο ρε παιδια εως και πολυ!

μπορει να μου πει καποιος τι στο καλο ειναι αυτα τα τεκμηρια διαβιωσεις και τι θα γινει?πχ εαν βαλω 2000cc μοτερ στο αμαξι τι θα πληρωσω???

Tην τρελα σου...!! (150 ευρω δλδ) tongue.gif:D Και τη...ζηλια ορισμενων...

Link to comment
Share on other sites

Μας εχουνε μπερδεψει,και ουτε ξερουμε απο που θα μας ερθει η κεραμιδα,με βλεπω το VR-6 να το κανω ανταλλακτικα στο τελος!Τι να πω...Τεσπα απο τις λιγες φορες που γραφω,θα προσπαθησω να γινω συχνοτερος,καλα γκαζια και προσοχη στους δρομους. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λες του λογου σου που δεν εισαι κομματοσκυλο οπως λες...Το passat cc 1.8 δεν ειναι λιμουζινα??? H΄μηπως ειναι λιμουζινα το r32?? Ενα αυτο...Το δευτερο που εχω απορια ειναι το εξης..Ενας που κυκλοφορει με 2.0 tsi golf/scirroco θα δωσει 150 ευρω και ενας που εχει ferrari/porsche θα δωσει 350 ευρω...Μαλιστα ...δλδ αυτος που βγαζει 2000 ευρω (λεμε τωρα) θα δωσει 150 ευρω ενω αυτος που βγαζει 10.000 θα δωσει 350..Δικαιο μου ακουγετε..Να δωσεις φιλια στον...κουμπαρο σου...Αλλα που να καταλαβεις κι εσυ... :D

Αν και αυτο με τον κουμπαρο δεν το καταλαβα tongue.gif κατα τα αλλα +1000 σε αυτα που λες φιλε.

Δε θα σου κάνω συστάσεις για να μιλάς καλύτερα. Την τελευταία φορά που σου έκανα έφαγες ένα warn και ένα ολιγοήμερο ban.

Οπότε δεν αξίζεις απάντησή μου.

Επειδή όμως βλέπω ότι υπάρχουν απορίες, απευθυνόμενος προς τους υπόλοιπους μπορώ να γίνω ακόμη πιο συγκεκριμένος ως προς αυτό που εννοώ. Οι άλλοι το κατάλαβαν, γι' αυτό και δεν διαφώνησε κανείς.

-Όποιος έχει χρήματα να αγοράσει R32 και Passat CC, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, μπορεί να δώσει 10 ευρώ από το μισθό του για τον συγκεκριμένο φόρο.

-Όποιος έχει αγοράσει Ferrari, θα δώσει τα 350 ευρώ συν πολλές χιλιάδες ευρώ για να δικαιολογήσει τα χρήματα που την αγόρασε. Το φορολογικό μας σύστημα είναι απλό: Αγόρασες αυτοκίνητο 100.000 ευρώ και δήλωσες 10.000 ευρω; Θα φορολογηθείς για 100.000!!! ΑΠΛΟ!

Αν τα ειχες ψαξει εστω και στο ελαχιστο θα ηξερες πως το φορολογικο συστημα της Ελλαδας καθε αλλο παρα απλό ειναι και για την ακριβεια ειναι απο τα πιο συνθετα φορολογικα συστημα που παιζουν στην Ευρώπη. Και αυτό γιατι ειναι γεματο με προχειρο-κανονες και μετρα του ποδαριού με "προσωρινό" χαρακτήρα. Η ελλειψη μηχανογραφησης και ανικανότητα του κράτους να εντοπισει τα πραγματικα εσοδα και εξοδα του καθε επιτήδιου απατεωνίσκου επιχειρηματία που το παιζει μαγκας με τα λεφτα που γλυτώνει απο την εφορια, αλλα γκρινιάζει που δεν δουλευει τιποτα σ αυτη την χωρα ειναι ο λόγος που βλέπουμε τα τεκμήρια να επιστρέφουν. Το ελληνικό μπουρδελο κράτος τα παίρνει μονο απο εκει που μπορεί να τα βρει δηλαδη απο τον μισθωτό - συνταξιούχο και απο το αμαξι-σπιτι του καθε κακομοίρη που το χρωστάει στην τράπεζα.

Οσο γι αυτα που λες ειναι επιοικώς τρίχες κατσαρες.

- Οποιος έχει χρηματα να αγορασει R32 και Passat προφανώς μπορει να δωσει 10 ευρω τον μηνα. Αν δε ηταν και τα μοναδικα που του ζητουσε το μπουρδελο κρατος να πληρώσει για την τρέλα του θα ηταν ολοι χαρουμενοι. Πληρωνει ομως ενα σκασμο λεφτα σε τέλη, ασφάλειες, βενζίνες (μπηκε και εκει φόρος) και μετά απο όλα αυτα του λεει δώσμου κι αλλα γιατι δεν μου φτάνουν. Αι γ@@$%σου λες εν τέλη θα αλλαξω χώρα να γλυτώσω απο την γαγκραινα του ελληνικου δημοσίου.

- Αυτός που θα αγοράσει το Ferrariko θα το δηλωσει στην εταιρία του μπαμπα με leasing σαν αυτοκίνητο πωλητη και τα τα 100000 χιλιάρικα θα μπουν εξοδα στην εταιρία με την ανάλογη φοροαπαλλαγή.

Για το ΑΠΛΟ του φορολογικού μας συστήματος οποτε θες το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι παντα τα παιρνουν με τους γνωστους ευκολους τροπους φορολογιας αντι να εστιασουν πανω στο προβλημα με αλλες λυσεις και να βρουν ακρη.απλα δεν θελουν ομως να το κανουν γιατι θελει χρονο και δουλεια και ποιος απ'αυτους θα στρωσει κωλο να δουλεψει πραγματικα;εδω (το ακουσα στο ραδιο προχτες),η ιδια η εφορια σσ υπουργειο οικονομικων ''εκλεβε'' το κρατος φτιαχνοντας εικονικα τιμολογια :D

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι παντα τα παιρνουν με τους γνωστους ευκολους τροπους φορολογιας αντι να εστιασουν πανω στο προβλημα με αλλες λυσεις και να βρουν ακρη.απλα δεν θελουν ομως να το κανουν γιατι θελει χρονο και δουλεια και ποιος απ'αυτους θα στρωσει κωλο να δουλεψει πραγματικα;εδω (το ακουσα στο ραδιο προχτες),η ιδια η εφορια σσ υπουργειο οικονομικων ''εκλεβε'' το κρατος φτιαχνοντας εικονικα τιμολογια :lol:

Θα διαφωνήσω στο εξής: δεν δίνουν λύση στο πρόβλημα όχι γιατί έχει δουλειά, αλλά επειδή η σωστή λύση στο πρόβλημα είναι να τα πάρουν από αυτούς που τα έχουν. Αυτούς δηλαδή με τα κότερα, τις off shore εταιρίες και φυσικά αυτούς που χρηματοδότησαν τον κάθε βουλευτή ή κόμμα.

Δεν δαγκώνεις το χέρι που σε ταίζει...

Link to comment
Share on other sites

ακουσα οτι τα τεκμηρια θα ισχυουν για ολους και οχι μονο για τους επιχειρηματιες που μου ειχε πει καποιος..

ξερει κανεις τι στο καλο θα γινει τελικα?

θα ισχυει για ολα τα αυτοκινητα ή λογο παλαιοτητας μερικων αυτοκινητων θα παιζει διαφορετικη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω τελικα τι ισχυει με τα τεκμηρια στα αμαξια; Για λιγο καιρο βρισκονται στην ιδιοκτησια μου 2 αμαξια 1,8lt (πουλαω το 1 βεβαια αλλα μεχρι να πωληθει...). Τι συμβαινει σε αυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.