Jump to content
S8N

Τεκμήρια διαβίωσης

Recommended Posts

Το φορολογικο συστημα της Ελλαδας ειναι ενα μπουρδελο...ενα τεραστιο αχανες μπουρδελο. Εχοντας αυτο στο μυαλο ως δεδομενο θα πω την γνωμη μου για τα παραπανω. Το κρατος αδυνατει σφοδρα να ελεγξει τους φορολογούμενούς του και κυριως να διασταυρωσει τα φορολογικα στοιχεια αυτων. Οι πολιτες λοιπον χοντρικα χωρίζονται σε δυο κατηγοριες για την εφορια, σε αυτούς που το κρατος ξερει ποσα βγαζουν, βλεπε μισθωτους, συνταξιούχους κτλ και σε αυτους που το κρατος δεν ξερει ποσα βγαζουν βλεπε ελευθερους επαγγελματιες, βιομηχανους, βιοτεχνες εφοπλιστές κτλ. Ξεκινα λοιπον παντα φορολογοντας τους πρωτους και εξαντλώντας τα οριο φορολογίας σε αυτούς που δεν μπορουν απλα να ξεφυγουν, μη ξεχναμε οτι αν χρωστας στην τραπεζα φυλακή δεν πας αλλα αν χρωστας στο κρατος πας μεσα. Στην συνεχεια προσπαθει να "μαντεψει" και να μαζεψει οσα περισσοτερα μπορει απο τους δευτερους. Για να το κανει αυτό καταστρώνει σχεδια απεραντης βλακείας οπως ειναι τα "αντικειμενικά κριτήρια" (βλεπε τεκμήρια) η περαιωση και χιλια δυο αλλα νομοσχεδια αρπα κολλα που κατα γενική ομολογία σκοπο εχουν να τα αρπαξουν. Μεσα σε αυτο το χαος ερχεται και κουμπωνει η φορολογική ιδεολογια του Ελληνα και θα εξηγηθω. Ο Ελληνας εμφανιζει υψηλες ανοχές στους εμμεσους φορους (ποτα, τσιγαρα, βενζινες, τροφιμα, χαρτόσημα κλπ) και εντονοτατη δυσανεξια στους αμεσους φορους (αποδοση ΦΠΑ, φορολογια εισοδηματος, φοροι μεταβιβάσεων κλπ). Οι πρωτοι αλλαζουν τα φωτα σε ολους, χωρις να ενοχλουν αυτους που εχουν μια οικονομική ανεση και οι δευτεροι ενοχλουν αυτους που εχουν να κρυψουν. Οπως πολυ σωστα ειχε πει προσφατα στην τηλεοραση ενας αγγλος οικονομολογος: "Δεν μπορεί ο επιχειρηματίας με τα "μαυρα" χρηματα να αγοραζει ενα πολυτελες αμαξι ή ενα κοτερο και να περιμενει το κρατικο νοσοκομειο να του χρηματοδοτησει μεταμοσχευση καρδιας". Επομένως ο μέσος Ελληνας επιχειρηματιας (δεν μιλαμε για τον εφοπλιστη αυτός δεν πιανεται με τιποτα) νιωθοντας πως το κρατος τον ληστευει (αφου του ζηταει ενα σκασμο φορους και δεν του παρεχει η δεν το διευκολύνει σε τιποτα) προσπαθει να κρυψει οσα περισσοτερα μπορει. Το κρατος ασφυκτια και μεσα στον πανικο προσπαθει να πάρει αυτα τα χρηματα (τα κρυβει δεν τα κρυβει ο αλλος) με το ζορι, επιβάλλοντας ισοπεδωτικους φορους οπως τα τεκμήρια. Μπαινουμε λοιπον σε ενα φαυλο κυκλο οπου τιμιοι και παραβατες μπαινουν απο την εφορια στο ιδιο καζανι με αποτελεσμα ολοι να κοιτανε εν τελη πως θα παρανομήσουν.

Θα μπορουσε να διορθωθει η κατάσταση? Εγω πιστεύω πως με τους χορους εκατομυριών σε μιζες με το λαδωμα και το ρουσφετι σε καθε γωνια ο Ελληνας φορολογουμενος καταλληγει (εγω εκει κατελληξα τουλαχιστον), πως τα χρηματα μας τα παιρνουν απλα για να μην τα εχουμε. Δεν τα κάνουν τιποτα απολυτως παρα μονο τα καταχράζοντε. Αρα πως να αποκτήσει φορολογική συνειδηση ο πολίτης οταν οι πολιτικοι ειναι τοσο σαπιοι? Στην αρχαια Ελλαδα οταν πολιτικος συλλαμβάνονταν να κλεβει τον Δημο η περιουσία του δημεύονταν και ο ιδιος εξοστρακίζονταν. Στην Ελλαδα του σημερα η πολιτικη ζωη ειναι σαν ενα reality οπως πολυ σωστα ειπε ο Λαζοπουλος. Ο πιο βλακας που πιανεται να κλεβει απλα απομακρύνεται με οσα καταφερε να κλεψει μεχρι εκεινη την ωρα.

PS: @FastRabbit. Αν νομιζεις οτι ο μεσος ελληνας ειναι αυτός που μπορεί να αγορασει 40χιλιαρικα αμαξι και μπορει να εχει πισινα επειδη δεν προλαβαινει να παει διακοπες κοιμασε τον υπνο του δικαιου.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες θα υπαρχουν και παραθυρακια!!

θα το γραφετε μισο μισο με τη συζυγο

η τον πατερα σας η την αδερφη σας π.χ

και το τεκμηριο θα μοιραζεται.ετσι καναμε

και την πρωτη φορα που εβαλαν τα τεκμηρια!!! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην λυπαμαι που οι περισσοτεροι εβγαλαν μια κακια με αυτον τον μεσο ελληνα..σορυ...δεν εννοουσα αυτο αλλα τον μεσο ελληνα στην περιπτωση μου που η φορολογικη μου δεν ειναι πανω απο 17000 και ο πατερας μου επειδη μπορει να εχει μεγαλυτερη μου πειρε ενα αμαξι..το οποιο δεν το καλυπτει η δικη μου..και ναι με 17000 θεωρισε μεσος ελληνας δεν θεωρησε πλουσιος!!Και ναι μπορω να το συντηρω..και τα σερβις του κανω και λαστιχα αλλαζω και τελει πληρωνω και ασφαλεια ακριβη και βενζινες με το δικο μου εισοδημα αφου δεν εχω αλλα εξοδα..και το ιδιο κανουν οι περισοτεροι στη θεση μου.και για να προλαβω παλι τις κακιες ορισμενων σας λεω και μπορουν να το διαβεβαιωσουν και φιλοι τουclub που με ξερουν προσωπικα οτι δεν ειμαι κανενας πλουσιοπεδας ουτε τπτ τετοιο και το πεζω ιστορια δουλευω απο 14 χρονων.Περιεγραψα μια κατασταση και πολλοι θελησαν αμεσως να πεταξουν φιδια.Δεν θελω να δωθει αλλη εκταση σε αυτο.Συγνωμη και παλυ αν προσβαλα καποιους..δεν ειχα καμια διαθεση να συμβει αυτο..στη ζωη μου εμαθα να λεω ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ και επειδη ειμαι πολυ μικρος για να κρατησω μεγαλα μισοι..Ζηταω ακομα μια φορα ΣΥΓΝΩΜΗ σε οσους θυχτικαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Το κράτος κερδίζει από παντού. Εσύ και εγώ που θα κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι γιατί έχουμε τη λόξα με τα αυτοκίνητα, όταν με το καλό θα έρθει η ώρα του σέρβις, θα πάμε σε ένα συνοικιακό εξειδικευμένο και θα το κάνουμε χωρίς απόδειξη για να γλιτώσουμε κάποια ?. Το κράτος όμως, θα χάσει το ΦΠΑ, από εμένα, εσένα και ένα κάρο που σκέφτονται και ενεργούν με τον ίδιο τρόπο. Α! Είμαστε και παράνομοι. Και αυτό το κάνουμε εις βάρος κάποιων που είναι νόμιμοι.

Το κρατος φιλε Geopan ΟΣΟ και να μην το κλεψω εγω θα βρει το τροπο να επιβιωσει... βλεπε siemens.... ..βατοπεδια ...και ενα σωρο αλλα ......και εσυ μου λες για το φπα του service... ?

Aπλα οσο το κλεβω εγω και ο καθενας, τοσα λιγοτερα περισευουν να βαλουν στις τσεπες τους...

Υ.Γ ισως γινομε λιγο επιθετικος ..τπτ προσωπικο φιλε Geopan . (δεν εχουμε προηγουμενα εξαλου)

Edited by mk2 KR
Link to comment
Share on other sites

καταρχην λυπαμαι που οι περισσοτεροι εβγαλαν μια κακια με αυτον τον μεσο ελληνα..σορυ...δεν εννοουσα αυτο αλλα τον μεσο ελληνα στην περιπτωση μου που η φορολογικη μου δεν ειναι πανω απο 17000 και ο πατερας μου επειδη μπορει να εχει μεγαλυτερη μου πειρε ενα αμαξι..το οποιο δεν το καλυπτει η δικη μου..και ναι με 17000 θεωρισε μεσος ελληνας δεν θεωρησε πλουσιος!!Και ναι μπορω να το συντηρω..και τα σερβις του κανω και λαστιχα αλλαζω και τελει πληρωνω και ασφαλεια ακριβη και βενζινες με το δικο μου εισοδημα αφου δεν εχω αλλα εξοδα..και το ιδιο κανουν οι περισοτεροι στη θεση μου.και για να προλαβω παλι τις κακιες ορισμενων σας λεω και μπορουν να το διαβεβαιωσουν και φιλοι τουclub που με ξερουν προσωπικα οτι δεν ειμαι κανενας πλουσιοπεδας ουτε τπτ τετοιο και το πεζω ιστορια δουλευω απο 14 χρονων.Περιεγραψα μια κατασταση και πολλοι θελησαν αμεσως να πεταξουν φιδια.Δεν θελω να δωθει αλλη εκταση σε αυτο.Συγνωμη και παλυ αν προσβαλα καποιους..δεν ειχα καμια διαθεση να συμβει αυτο..στη ζωη μου εμαθα να λεω ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ και επειδη ειμαι πολυ μικρος για να κρατησω μεγαλα μισοι..Ζηταω ακομα μια φορα ΣΥΓΝΩΜΗ σε οσους θυχτικαν.

Ξεκόλλα ρε. Μίλησα σε σένα, μιας και εσύ ανέφερες συγκεκριμένα επιχείρηματα. Δεν είπα ότι εσύ κάνεις οτιδήποτε. Απλά σου είπα τι ισχύει ως επί το πλείστον έξω! Δεν συμφωνώ με την αντίληψη που έχεις και αυτό μόνο. Μην τρελένεσαι! :ninja:

Το κρατος φιλε Geopan ΟΣΟ και να μην το κλεψω εγω θα βρει το τροπο να επιβιωσει... βλεπε siemens.... ..βατοπεδια ...και ενα σωρο αλλα ......και εσυ μου λες για το φπα του service... ?

Aπλα οσο το κλεβω εγω και ο καθενας, τοσα λιγοτερα περισευουν να βαλουν στις τσεπες τους...

Υ.Γ ισως γινομε λιγο επιθετικος ..τπτ προσωπικο φιλε Geopan . (δεν εχουμε προηγουμενα εξαλου)

Και εσύ μην τρελένεσαι, κουβέντα κάνουμε. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

PS: @FastRabbit. Αν νομιζεις οτι ο μεσος ελληνας ειναι αυτός που μπορεί να αγορασει 40χιλιαρικα αμαξι και μπορει να εχει πισινα επειδη δεν προλαβαινει να παει διακοπες κοιμασε τον υπνο του δικαιου.
καταρχην λυπαμαι που οι περισσοτεροι εβγαλαν μια κακια με αυτον τον μεσο ελληνα..σορυ...δεν εννοουσα αυτο αλλα τον μεσο ελληνα στην περιπτωση μου που η φορολογικη μου δεν ειναι πανω απο 17000 και ο πατερας μου επειδη μπορει να εχει μεγαλυτερη μου πειρε ενα αμαξι..το οποιο δεν το καλυπτει η δικη μου..και ναι με 17000 θεωρισε μεσος ελληνας δεν θεωρησε πλουσιος!!Και ναι μπορω να το συντηρω..και τα σερβις του κανω και λαστιχα αλλαζω και τελει πληρωνω και ασφαλεια ακριβη και βενζινες με το δικο μου εισοδημα αφου δεν εχω αλλα εξοδα..και το ιδιο κανουν οι περισοτεροι στη θεση μου.και για να προλαβω παλι τις κακιες ορισμενων σας λεω και μπορουν να το διαβεβαιωσουν και φιλοι τουclub που με ξερουν προσωπικα οτι δεν ειμαι κανενας πλουσιοπεδας ουτε τπτ τετοιο και το πεζω ιστορια δουλευω απο 14 χρονων.Περιεγραψα μια κατασταση και πολλοι θελησαν αμεσως να πεταξουν φιδια.Δεν θελω να δωθει αλλη εκταση σε αυτο.Συγνωμη και παλυ αν προσβαλα καποιους..δεν ειχα καμια διαθεση να συμβει αυτο..στη ζωη μου εμαθα να λεω ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ και επειδη ειμαι πολυ μικρος για να κρατησω μεγαλα μισοι..Ζηταω ακομα μια φορα ΣΥΓΝΩΜΗ σε οσους θυχτικαν.

Ανεστη σορρυ αν το θεμα πηγε στο προσωπικο, αλλα η δηλωση σου ηταν λιγο αντιφατική. Οι περισσότεροι εδω μεσα δεν εχουν αγορασει το αμαξι μονοι τους αλλα τους το πηρε καποιο αλλο μελος της οικογενειας (πατερας-μανα-θειος-θεια) με εισοδημα που ξεφευγει απο αυτό του μεσου ελληνα, με αποτελεσμα απο την στιγμή που ειναι στο ονομα τους να εχουν προβλημα με τα οποια πιθανα τεκμηρια. Επομενως απο την στιγμή που καποιος πρεπει να φορολογηθει (γιατι ετσι γινεται σε αυτο το κρατος) και το αμαξι ειναι επανω σου το μαρμαρο θα το πληρωσεις εσυ. Αντικειμενικα δεν ειναι σωστο αλλα το φορολογικό συστημα στην Ελλαδα οντας τουλαχιστον πρωτογονο μεχρι εκει μπορει να φτασει. Δεν θελω να πεταξω φιδια οπως λες για την κατασταση που περιεγραψες αλλα εσυ οπως και πολυ αλλοι βρισκεσαι σε δυσκολη μοιρα. Τουλαχιστον ας σε παρηγορει το γεγονος πως το αμαξι αυτο στο πηρανε δωρο ενω καποιος αλλος μπορει να πληρωνει δοσεις και να ειναι χρεωμενος μεχρι το λαιμο για να εχει την "πολυτελεια" ενος gti, με αποτελεσμα τωρα κατα πασα πιθανοτητα να αναγκαστει να το πουλησει.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

capamaru geopan δεν τρεχει τιποτα...τωρα αυτο που ειπα και παραπανω:ειναι δικαιο εγω να φορολογηθω για 20500??μηπως το κρατος θα επρεπε να βαλει καποιες προσθηκες στους κοινοτυπους νομους?οχι παραθυρακι αλλα εφοσον εξακριβωνετε η αποκτηση αυτοκινητου να ισχυσουν καποια αλλα μετρα για μας!το εισοδημα μου επαρκει για την πληρη συντηρηση του και απο την στιγμη που πληρωνω και τα τελη δεν νομιζω οτι χανει κατι το κρατος..ουτε το κλεβω!!μαλλον με την πολιτικη που εφαρμοζεται νομιζω οτι το ιδιο το κρατος σε κανει μπατακαρο...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με την πολιτικη που εφαρμοζεται νομιζω οτι το ιδιο το κρατος σε κανει μπατακαρο...

Σωωωπα!?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην λυπαμαι που οι περισσοτεροι εβγαλαν μια κακια με αυτον τον μεσο ελληνα..σορυ...δεν εννοουσα αυτο αλλα τον μεσο ελληνα στην περιπτωση μου που η φορολογικη μου δεν ειναι πανω απο 17000 και ο πατερας μου επειδη μπορει να εχει μεγαλυτερη μου πειρε ενα αμαξι..το οποιο δεν το καλυπτει η δικη μου..και ναι με 17000 θεωρισε μεσος ελληνας δεν θεωρησε πλουσιος!!Και ναι μπορω να το συντηρω..και τα σερβις του κανω και λαστιχα αλλαζω και τελει πληρωνω και ασφαλεια ακριβη και βενζινες με το δικο μου εισοδημα αφου δεν εχω αλλα εξοδα..και το ιδιο κανουν οι περισοτεροι στη θεση μου.και για να προλαβω παλι τις κακιες ορισμενων σας λεω και μπορουν να το διαβεβαιωσουν και φιλοι τουclub που με ξερουν προσωπικα οτι δεν ειμαι κανενας πλουσιοπεδας ουτε τπτ τετοιο και το πεζω ιστορια δουλευω απο 14 χρονων.Περιεγραψα μια κατασταση και πολλοι θελησαν αμεσως να πεταξουν φιδια.Δεν θελω να δωθει αλλη εκταση σε αυτο.Συγνωμη και παλυ αν προσβαλα καποιους..δεν ειχα καμια διαθεση να συμβει αυτο..στη ζωη μου εμαθα να λεω ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ και επειδη ειμαι πολυ μικρος για να κρατησω μεγαλα μισοι..Ζηταω ακομα μια φορα ΣΥΓΝΩΜΗ σε οσους θυχτικαν.

Μόνο για σκοπούς διευκρίνησης. Αν το αυτοκίνητό σου το αγόρασε ο πατέρας σου (δηλαδή το τιμολόγιο βγήκε στο όνομά του) και εσύ απλά το οδηγάς τότε η αγορά μπαίνει στη φορ. δηλ. του πατέρα σου. Αν το αυτοκίνητο το αγόρασε μεν ο πατέρας σου αλλά σου το μεταβίβασε ως γονική παροχή, τότε πρέπει να πληρώσει (ή ήδη έχει πληρώσει) τους φόρους της γονικής παροχής και εσύ θα το δηλώσεις ως τέτοιο και δεν τρέχει θέμα τεκμηρίου ή πόθεν έσχες. Η μόνη περίπτωση που το πόθεν έσχες σε πιάνει είναι αν δεν έγινε γονική παροχή αλλά πώληση από τον πατέρα σου σε εσένα. Εκεί ισχύει ότι ισχύει για οποιαδήποτε αγοραπωλησία.

Τέλος μια κουβέντα για τα τεκμήρια. Οσα δεν φτάνει η αλεπού ξέρει κι'άλλο μονοπάτι. Αφού δεν είσαι μισθωτός/συνταξιούχος/δ. υπάλληλος για να ξέρει κάθε σέντσι αμοιβής σου χωρίς να κοπιάσει καθόλου, ο φορολογικός μηχανισμός κάνει εκπτώσεις στο πόσο θα κουραστεί να υπολογίσει τα εισοδήματά σου συνυπολογίζοντας τον παράγοντα παραθυράκια για τους κατέχοντες που αντιπροσωπεύουν τις κυρίαρχες κάστες επαγγελμάτων που τα έχουν καλά με το κράτος. Εφόσον διασφαλιστεί ότι Ναπολέοντες θα υπάρχουν τα υπόλοιπα ζώα μπορούν να δικαιούνται ισότητα (τόσο στη φορολόγηση όσο και στην αποφυγή της!).

Edited by Aiscalp
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εγω που εχω 1800 και το αμαξι το αγορασα μονος μ αλλα επειδη δν ειχα δηλωση εχω το 60% ή το 70% στο ονομα μ και το αντιστοιχο υπολοιπο στο ονομα της μανας μου τι θα πληρωσω???

παντως πραγματικα ειναι λιγο ηλιθιο αυτο το τεκμηριο διαβιωσης.... ασε το αλλο που εγω για 50 ευρω εαν θυμαμαι καλα δν μπορω να κανω δηλωση νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εσύ δε θα έχεις τεκμήριο. Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες τα τεκμήρια θα ισχύσουν για αυτοκίνητα άνω των 2000cc.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εσύ δε θα έχεις τεκμήριο. Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες τα τεκμήρια θα ισχύσουν για αυτοκίνητα άνω των 2000cc.

δηλαδη φιλε μου s8n δεν θα μας ποιασουν εμας??απο 2000 και πανω!οχι εμας που εχουμε 1983??καλα καταλαβα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε μετά τις ευρωεκλογές!

Το σίγουρο είναι ότι και τα τεκμήρια να μη μας πιάσουν, θα μας ξεσκίσουν με τα τέλη κυκλοφορίας. Ετοιμάσου τα Χριστούγεννα για 600 ευρώπουλα κατάθεση στη DOY.

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε μετά τις ευρωεκλογές!

Το σίγουρο είναι ότι και τα τεκμήρια να μη μας πιάσουν, θα μας ξεσκίσουν με τα τέλη κυκλοφορίας. Ετοιμάσου τα Χριστούγεννα για 600 ευρώπουλα κατάθεση στη DOY.

εγώ λέω να πάνε να γ@#$#@νε όλοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια; ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ που άλλαξα 3 αμάξια σε 1 χρόνο, και φάνηκαν όλα σαν έξοδα στην εφορία... Γιατί να τα σκάω σε τεκμήρια; Επειδή ο μπαμπάς Κόκκαλης και Βαρδινογιάννης και Λάτσης θέλουν να έχουν στο Μικρολίμανο το 30μετρό τους;

Και πάλι καλά, που φαίνομαι σαν ομόρρυθμος στην εταιρία μου, και μπορώ να δικαιολογώ το GTI... Τα παιδιά, που όπως είπαν, είναι με 700 ευρώ το μήνα, τι κάνουν; Και η πιο μεγάλη *μη επιτρεπόμενη λέξη* είναι πως στην τελική δε θα αναγνωρίσουν το δάνειο ως έξοδα (γιατί δεν πιστεύω πολλοί να αγοράζουν αμάξι άνω των 20.000 μετρητά, σε ηλικίες κάτω των 28 και ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ), και θα μπει το τεκμήριο κανονικά.... Εδώ το βάζουνε στις πιστωτικές κάρτες όπως ανακοινώσανε! Εχεις πιστωτική κάρτα = είναι καλή η εικόνα σου στον Τειρεσία = Είσαι εύπορος = πρέπει να σε σκίσουμε! Εχεις 3000 πιστωτικό όριο;;;; Αααααα, είσαι Large! Δεν το χρησιμοποίησες ποτέ σου; Τότε γιατί να έχεις τόσο; εεεεε; ΤΕΚΜΗΡΙΟ!!!!!

Δυστυχώς ή ευτυχώς, όπως έλεγα σε συζήτηση με καλό μου φίλο τις προάλλες, βρίζω τη χώρα μου, γιατί έτσι έμαθε τους γονείς μου, έτσι μας έμαθαν αυτοί, κι έτσι, δυστυχώς, θα μάθουμε τα παιδιά μας κι εμείς... Γιατί όταν έρχεται η ίδια η Εφορία και σου φοράει το νόμιμο νταβατζιλίκι με τη γλυκιά ονομασία ΠΕΡΑΙΩΣΗ, που τα σκας για 2 ή 4 χρόνια προκειμένου να μη σου κάνουν έλεγχο (δε με καλύπτει εμένα λόγω εταιρίας... αλλά και να με κάλυπτε, δε γουστάρω. Αφού δεν έχω κάτι να κρύψω, γιατί να τα δίνω τσάμπα:D, δε λες τίποτα, και όταν ρωτάω τον πατέρα μου "καλά, βλαμένος είσαι άνθρωπέ μου; Συνταξιούχος είσαι. Τι σκατά θα κρύψεις δηλαδή;;;;;", και σου λέει "κι αν ξεθάψουν 5 χρόνια πίσω από την εταιρία μου και βρούνε κάτι;", εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά, και καταριέμαι την ώρα που επέστρεψα από την Αγγλία, για να υπηρετήσω στον Ελληνικό Κατασκηνωτικό Στρατό, να κάνω την υποχρέωσή μου (ήμουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μάθω να στρώνω κρεβάτια, να καθαρίζω, συγυρίζω, ζω στην παγωνιά, με ψύλλους, να κάνω γόπινγκ, και να γυαλίζω μηχανές με πετρέλαιο), και να δεθώ μετά στο σύστημα αυτό.....

Μπορεί να ακούγεται άσχετο, αλλά έτσι ξεκίνησε με μένα η ιστορία της Ελλάδας... Πριν τα 19, δεν είχα τίποτα παρά μερικές ζιλιάδες δραχμές στην τράπεζα.... Τώρα, δεν έχω πάλι τίποτα, αλλά και μερικά χιλιάδες ευρώ φέσια, που αντί να με βοηθήσει το Κράτος να τα καλύψω σαν νέος επαγγελματίας, θα με φεσώσει κι αυτό από πάνω γιατί είμαι πλούσιος που έχω 1η κατοικία και αμάξι

Οσο για τους ελέγχους πολυτελών αυτοκινήτων... Κατέβαινα Αθήνα πριν από 10 ημέρες... Το gti, ξηλωμένο τέρμα! Μόνο οι 2 μπροστινές θέσεις μέσα, η γυναίκα μου, εγώ, και 200 κιλά εμπορεύματα πίσω.... Με σταματάνε της ΟΕΠΤΑ (το τζιπάκι τουλάχιστον ήταν ΟΕΠΤΑ), και με αρχίζουν.... Αδεια, δίπλωμα, ασφάλεια, τέλη, ΑΠΟΔΕΙΞΗ από τα τέλη, γιατί ξήλωσα το αμάξι, πού τα πάω αυτά που είχα, γιατί τα πάω με το αμάξι μου, αν έχω πάει ποτέ δικαστήριο (νέο φασόλι αυτή η ερώτηση.... Ρωτήσανε κι άλλους γνωστούς που κινούνταν στην ΠΑΘΕ αυτό το πράγμα), και ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΚΑΝ να δούνε το τιμολόγιο μεταφοράς των εμπορευμάτων! Πιο πολύ τους χάλασε το gti που μετέφερε πράγματα, σαν.... Δίλιτρο ΠΟΛΥΤΕΛΕΣ αυτοκίνητο, παρά να δούνε αν μετέφερα ό,τι μετέφερα νόμιμα...

Welcome to Greece! Live your myth. or Live the myth that we have some myth.....

Link to comment
Share on other sites

...

Οσο για τους ελέγχους πολυτελών αυτοκινήτων... Κατέβαινα Αθήνα πριν από 10 ημέρες... Το gti, ξηλωμένο τέρμα! Μόνο οι 2 μπροστινές θέσεις μέσα, η γυναίκα μου, εγώ, και 200 κιλά εμπορεύματα πίσω.... Με σταματάνε της ΟΕΠΤΑ (το τζιπάκι τουλάχιστον ήταν ΟΕΠΤΑ), και με αρχίζουν.... Αδεια, δίπλωμα, ασφάλεια, τέλη, ΑΠΟΔΕΙΞΗ από τα τέλη, γιατί ξήλωσα το αμάξι, πού τα πάω αυτά που είχα, γιατί τα πάω με το αμάξι μου, αν έχω πάει ποτέ δικαστήριο (νέο φασόλι αυτή η ερώτηση.... Ρωτήσανε κι άλλους γνωστούς που κινούνταν στην ΠΑΘΕ αυτό το πράγμα), και ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΚΑΝ να δούνε το τιμολόγιο μεταφοράς των εμπορευμάτων! Πιο πολύ τους χάλασε το gti που μετέφερε πράγματα, σαν.... Δίλιτρο ΠΟΛΥΤΕΛΕΣ αυτοκίνητο, παρά να δούνε αν μετέφερα ό,τι μετέφερα νόμιμα...

Welcome to Greece! Live your myth. or Live the myth that we have some myth.....

είσαι τυχερός που δεν σε στείλανε και στην ράμπα για ζύγισμα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=251

Πηραν το μηνυμα κατα τ'αλλα... Εχουν καταλαβει οτι θα παρουν τον πουλο και καταληστευουν τους Ελληνες για να μαζεψουν οσα περισσοτερα μπορουν και να την κανουν..με ελαφρα...Ντροπη σε μας ομως που χαβαλεδιαζαμε στις παραλιες και ψηφιζαμε..."αποχη".. Ναι ...αποχη απο το μελλον μας γιατι μας νοιαζει μονο το σημερα...Αντε γεια τωρα..

Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=251

Ντροπη σε μας ομως που χαβαλεδιαζαμε στις παραλιες και ψηφιζαμε..."αποχη".. Ναι ...αποχη απο το μελλον μας γιατι μας νοιαζει μονο το σημερα...Αντε γεια τωρα..

Καλά να μας κάνουν. Αν κι εγώ δεν απέχω ποτέ από τις εκλογές. Ούτε αυτή τη φορά. Αλλά είχαν πει ότι ούτως ή αλλιώς θα έβαζαν αυτά τα εισπρακτικά μέτρα μετά τις Ευρωεκλογές.

Ο κόσμος απείχε γιατί απλά δεν ήταν εθνικές. Αν συμβεί να έχουμε την ίδια αποχή και σε αυτές, τότε όσοι δε ψηφίζουν είναι άξιοι της μοίρας τους.

Εξάλλου μια μέρα θα γίνουμε σαν τις ΗΠΑ.. Το 25% να αποφασίζει και για το υπόλοιπο 75. Ο έλληνας όπως και ο κάθε άνθρωπος το ακούει αλλά δε το πιάνει. Μόνο όταν φάει το παλούκι στον kώλο τότε θα το καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω... Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΚΑΙ Η ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΩΝ. Η αποχή τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν ό,τι θέλουν, και σε μάς τους 49.8% της Ελλάδας που ψηφίζουμε να είμαστε η αυτοδυναμία... Αν η αποχή ήταν 3%, και τα ΑΚΥΡΑ (όχι λευκά... Στιλό από το σπίτι, και ποιηματάκι στο ψηφοδέλτιο, για να μην πάει τσάμπα λευκό!!) ήταν 46%, να έβλεπες πώς θα έτσουζε ο κώλος στο κάθε κόμμα. ΕΤΣΙ παίρνουν τα μηνύματα οι κυβερνήσεις. Με την ακύρωσή τους από το λαό, κι όχι με την άγνοια του λαού για τα κοινά... ΟΛΑ μα όλα τα κόμματα, από την Αριστερά μέχρι τη Δεξιά, ζητάνε με ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ δτόπο (κοινώς την ψήφο μας) να τους δείξουμε την εμπιστοσύνη μας. Με το ΑΚΥΡΟ ψηφοδέλτιο, τους δείχνουμε την έλλειψη εμπιστοσύνης. Με την ΑΠΟΧΗ, τους δείχνουμε την έλλειψη ενδιαφέροντος για τον τόπο μας.

Απλά τα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνεί κανείς με το γεγονός ότι όποιοι μπορούν καταληστεύουν την εφορία και το κράτος;;;

Εγώ που είμαι μισθωτός είμαι μ@λ@κ*ς που πληρώνω κανονικά τα τελευταία 10 χρόνια εφορία;;;

Είναι δυνατόν οι πιο φτωχοί στη χώρα να είναι οι εργολάβοι, οι γιατροί, οι τραγουδιστές και οι δικηγόροι; Ποιον κοροϊδεύουνε;;;;

Ε λοιπόν, εμένα δε με νοιάζουν καθόλου τα τεκμήρια!!! Ξέρετε γιατί;

Γιατί ο μισθός μου δικαιολογεί ΑΠΟΛΥΤΩΣ το 1400 αυτοκίνητό μου, το ενοίκιο που πληρώνω και το γεγονός ότι ΔΕΝ έχω πισίνα ή βίλα στην Εκάλη! ΑΠΛΟ!!

Τώρα αν κάποιοι θεωρούν ότι μπορούν να συντηρούν αυτοκίνητο 2500 κυβικών και να έχουν μονοκατοικία στο Κεφαλάρι και εξοχικό στη Μύκονο με 900 ευρώ το μήνα, καλό είναι να τους πούμε ότι εμείς που πληρώνουμε ΔΕΝ είμαστε ηλίθιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνεί κανείς με το γεγονός ότι όποιοι μπορούν καταληστεύουν την εφορία και το κράτος;;;

Εγώ που είμαι μισθωτός είμαι μ@λ@κ*ς που πληρώνω κανονικά τα τελευταία 10 χρόνια εφορία;;;

Είναι δυνατόν οι πιο φτωχοί στη χώρα να είναι οι εργολάβοι, οι γιατροί, οι τραγουδιστές και οι δικηγόροι; Ποιον κοροϊδεύουνε;;;;

Ε λοιπόν, εμένα δε με νοιάζουν καθόλου τα τεκμήρια!!! Ξέρετε γιατί;

Γιατί ο μισθός μου δικαιολογεί ΑΠΟΛΥΤΩΣ το 1400 αυτοκίνητό μου, το ενοίκιο που πληρώνω και το γεγονός ότι ΔΕΝ έχω πισίνα ή βίλα στην Εκάλη! ΑΠΛΟ!!

Τώρα αν κάποιοι θεωρούν ότι μπορούν να συντηρούν αυτοκίνητο 2500 κυβικών και να έχουν μονοκατοικία στο Κεφαλάρι και εξοχικό στη Μύκονο με 900 ευρώ το μήνα, καλό είναι να τους πούμε ότι εμείς που πληρώνουμε ΔΕΝ είμαστε ηλίθιοι!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου... και καλά θα κάνουν να σταματάνε τα CAYENE και τα Μ3 και να κάνουν επί τόπου φορολογικό έλεγχο... να δεις τι λαυράκια θα βγάλουν

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο τελικα τι θα γινει με τα τεκμερια και στα ποσα κιβυκα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου... και καλά θα κάνουν να σταματάνε τα CAYENE και τα Μ3 και να κάνουν επί τόπου φορολογικό έλεγχο... να δεις τι λαυράκια θα βγάλουν

Και αν ο άλλος το έχει νοικιάσει;;;

εχουμε κανενα νεο τελικα τι θα γινει με τα τεκμερια και στα ποσα κιβυκα?

Πάνο, τα τελευταία νέα είναι πως ΑΝ ισχύσουν τεμκήρια, θα είναι μόνο για τους επιχειρηματίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.